Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ceza nedeni: ŞEYHİEKBER: Düzeysiz mesaj yazmak (veya gereksiz, anlamsız, seviyesiz.. vs.)

khan19556

New member
Ceza nedeni: ŞEYHİEKBER: Düzeysiz mesaj yazmak (veya gereksiz, anlamsız, seviyesiz.. vs.)

User: ŞEYHİEKBER
Infraction: Düzeysiz mesaj yazmak (veya gereksiz, anlamsız, seviyesiz.. vs.)

Administrative Note:
Message to User:Original Post:
Şeyh-i Ekber, Firavun’un îmânının ölüm korkusu hâlindeki îmân olduğunu da kabûl etmez. Çünkü Firavun zulmetmek ve saldırmak üzreyken, denizin yarılması netîcesinde ben-i İsrâil’in kuru yoldan geçip gittiklerini görünce, bu mu’cizenin onların îmânları netîcesinde olduğunu anladı. Bu mu’cizeyi gördükten sonra, halâ onlara saldırmak ve öldürmek için arkalarından gitmedi. Bu ilâhî kudreti müşâhedesi ile vicdânen vahdâniyeti [Allah’ın birliğini] tasdîk etmişti ve kelimeyi tevhîdi de istiğrâk [boğulma] esnâsında lâfzen söyledi. Îmânı sebebiyle kendisinin de ben-i İsrâil [İsrâil oğulları] gibi aynı yoldan geçeceğini ve helâk olmayacağını zannetmekteydi. Ummadığı ânda deniz kapandı. Fakat onun îmânı da ölümüne engel olmadı.

ekber kardeş sen ne dediğini bilmiyorsun anlaşıldı.Firavun iman etmedimi diyoruz biz.İman etti lakin kabul görmedi.Sen ise kabul edildiğini ve firavunun hz.musanın peşinden gitme sebebi olarak ona biat edeceğini söylüyorsun yanılıyormuyum.Bende sana bu noktada nerden biliyorsun diyorum?Varmı ayet hadis vs.? Konunun kilit noktasında birden benim şeyhim bizzat firavunun imanını müşahade etmiş ordan biliyorum gibi son derece anlamsız gülünç bir yorum yapıyorsun.Sonrada çıkıp pişkin pişkin kuran ve sünnetten bahsediyorum diyorsun.Senin soru sorma hakkın yok bu konuda.Çünkü sen bizim bilmediğimiz birşeyle geldin.Açıklama yapması gereken sensin.Çok merak ediyorsan açar bir tefsir okursun.Biz soracağız sen cevaplayacaksın usul budur.Gerçi sen usul de bilmezsin.Şeyhine danış derim bu konuda.Mümin suresinde pek çok ayet var bu konuda.Tekrar ediyorum ayetleri eğip büküyorsunuz.Sen ve şeyhin peygamber sav.ın önündesiniz anlaşıldı.

Soruyu sormaktan maksadın cevap almak ise edebinle soru sor,, sen dîni mes'elelerde bizi acze düşüremezsin cevap vermekten kaçınman da aczinin i'tirafıdır. Evliyânın ilminin yanında fahreddîn râzinin ilmi bile Denize nisbetle bir damla iken, dabbetü'l arz misâli hilkat garîbesi iktibasçı meâlci köksüz mezhepsiz inancını Kur'âna rabtetmeye çalışma,, Sizin ehl-i sünnet âlimleri dâiresinde yeriniz neresi de beni tefsîre yönlendiriyorsun, sen sünnî misin?
Beni tahrik etmeden sorularını sor, başkaları istifâde etsin diye cevaplarımı Allah'ın izniyle veririm.

Üst Alt