Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ceza nedeni: metin mete: Başka bir üyeye hakaret, düzeysiz mesaj

bekir

sadece bir kul
Yönetici
User: metin mete
Infraction: Arzu edilmeyen içerik ve/veya aşırı Reklam

Administrative Note:
Message to User:Original Post:
Vay vay yaziya bak sen;Iki yigit cikmis meydane ikiside divane..Alkislar bak bak birde zaman üstü zaman veriyor.Ne diyor buyrun dini Kurana göre anlat ama icinde hadis olmasin vay ne güzel soru bizde hiyardik ya hemen baslayacaktik vay vay yaziya bak.Mezhep size özgü.Bu cevaba layik olmasi icin(Arayarak zorla buldugum) ugrastigim iki sözden biri.Gerisi angarya yani bizi hiyar yerine koyan necdi kardes xxxxxxxxx xxx xxxxx xxxxxxxx siz okumayin Kurani biz anlatalim degilmi?Cünki sadece bize emr?siz oturun kös kös hic bir soru sormadan veya aciklama yapmadan anlat bakalim edasiyla vay anasini!!!!!

Vallahi bulmussunuz kerizi yazsin öylemi af edersin ama kendini bilmeyene verilecek tek cevap Kendini bil kendini bilmez isen patlatirlar enseni.Hatta bu bana dahi kalmaz Allahin Kitabina yaptigin bu saygisizligi Allah nasil af eder bilmem tövbe etmez isen.Cevaba deger ikinci kelimen Abdest;

Kuranin Abdesti;

5/6 - Ey iman edenler! SALAT/Namaz için kaltığınız zaman, yüzlerinizi ve dirseklere kadar (
مرفق ) ellerinizi yıkayın . Ve baş (رأس)larınızı , Ve ayak(رجْل )larınızı topuk (عَقِب)larınıza kadar mesh(edin) . Cünüp (oldu) iseniz taharetlenin. Hasta/Rahatsız olduysanız, yada seferde/yolculukta iseniz, yada gaytadan gelmiş iseniz yada kadınlara dokunmuş iseniz, su bulamamış iseniz, hoş(na-hoşluk barındırmayan) bir toprağa teyemmüm edin. Yüzlerinizi ve kollarınız dahil ellerinizi onunla meshedin. Allah size bir güçlük çıkarmak istemiyor, velakin, sizi tahir(pisliklerden arındırmak)etmek ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini tamamlamayı diliyor.

Gelenegin Abdesti;

1) Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. Ve"Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur.

2)Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.

3) Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

4)Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir.

5) Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

6) Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

7) Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

8) Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.
Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

9)Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

10)Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

11)Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.

12)Sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

13)
Sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

Son uyari; Oruçlu değilse abdest aldığı sudan biraz içip, kıbleye karşı durup kelime-i şehadet getirmeli, duâları ve Kadr Sûresi okunmalıdır. Abdest alırken suyu fazla açmamak, duâların haricinde konuşmamak lazımdır .

Yukarida Kuranin Abdesi ile sizin abdesiniz arasindakileri yazdim ama ne yazikki sizin gelenekten bize gecenmi desem bir kac sey var simdi sirkmi acaba?Yani durmadan dedigin varya sakin hadislerden almayin diye?Simdi düsünüyorum kazami cevirsem acaba Allahin emr ettigi abdesi?Vay nasil etsek nasil yapsakta sizden Allahin Kitabina gecen bu durumu düzeltsek acaba vay be Allahmi yanildida ayetinde yanlis verdi ben ne yaparim HanifMüslimler ne yapar simdi Vay benim basima gelene bakin siz...

Insan bir soru sorarken önce ardamarini kontrol etmeli acaba catlakmi diye?

Üst Alt