Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cevşenin İkliminde

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Rabb olarak Sen'den, din olarak İslâm'dan, Resûl ve Nebî olarak Efendimiz (sav)'den razı olduk, Allahım. Senin de bizden razı olman için yaşıyoruz.

Seher vakitlerinde ninem gibi sessiz hıçkırıklarla yalvarıp yakarmayı ne kadar çok isterdim... Ey düşkün ihtiyarlara merhamet eden, üzüntüsünden kendinden geçenlerin inlemelerini işiten, suskunların içlerinden geçenleri bilen, kendisini tanıyanların kalplerinden uzaklaşmayan Allahım. Küçükken beni umulmadık yerden besledin, terbiye edip kendine yaklaştırdın, işlediğim suçlar sebebiyle hemen azarlamadın, ayıplarımın üstündeki perdeyi yırtmadın...

Allahım, günahlar dilimi tuttu. Emrine karşı itaatsizliğim, utancımdan ne diyeceğimi bilemez hale getirdi. Şiddetli gaflet sesimi kıstı. Rahmet kapını çalıyorum. Başka kapı bilmediğim için rahmet kapını ısrarla çalıyorum. Bir çocuğun anne babasının şefkatlerine dokunduracak kadar sızlanıp durması gibi, ısrarla çalıyorum. Ey ısrarla istekte bulunanların ısrarı, kendisini usandırmayan. Ey kendisini arayanlara kapısı açık olan. Ey gizli sır ve kaygıları bilen. Ey desteği olmayanların desteği, dayanağı olmayanların dayanağı, övünecek birşeyi olmayanların övüncü, imdada koşacak kimsesi olmayanların kimsesi, yardımcısı olmayanların yardımcısı olan Allahım. Yardım et, zira mağlup oldum. Nefsime mağlup oldum, yardım et Allahım. Sokaklara mağlup oldum, yardım et Allahım. Kibire, makama, şöhrete mağlup oldum, yardım et Allahım. Beni nefsimle bir an olsun baş başa bırakma, yoksa beni zaaf, perişanlık, günah ve hatalar içerisinde bırakmış olursun. Senin rahmetinden başka vesikam yok.

Ey için için üzülenlere acıyan, feryat edenlerin feryatlarına koşan, batmışı kurtaran, kendine ümit bağlayanlara Kerim olan, günahkârların ümidi, fakirlerin hazinesi, yalnızlığımda arkadaşım, gurbetimde dostum, zor durumda sığınağım, korktuğumda yardımcım, şaşırdığımda yol gösterenim. Seni hakkıyla bilemedik. Ey mahlûkatın gerçek şükrüne erişemediği, zihinlerin yüceliğini idrak edemediği, hayallerin hakikatine erişemediği Allahım. Bize kapalı sırlarını aç. Ey bütün kullarına ilhamda bulunan Allahım. Kur'ân'ın sırlarını kavramayı nasip eyle.

Ey zikri tatlı, dostluğu lezzetli olan. Ey kendisini zikredenlerin can yoldaşı, kendisini arzulayanları çok iyi bilen, bizi bizden daha iyi bilen. Ey kendisini sevenlere yakın olan, bize bizden daha yakın olan, bütün yakınlardan daha yakın olan Allahım. Kalplerimizi dininde sabit kıl, zikrinle süsle, nurlandır. Ey kalplerin tabibi, sevgilisi, dostu. Fani olan benim, Baki olan Sen. Dua eden benim, cevap veren Sen. Hasta olan benim, şifa veren Sen. Günahkâr olan benim, bağışlayan Sen. Bütün günahlarımı affet ki, geriye soracağın birşey kalmasın. Senin huzuruna günahlarımın utancıyla çıkmayayım.

Ey zemini çiçek yıldızlarıyla, semayı da yıldız çiçekleriyle süsleyen Allahım. Havadaki demdeme, kuşlardaki civcive, yağmurdaki zemzeme, denizdeki gamgama, ra'dlardaki rakraka, taşlardaki taktaka birer manidar zikir. Biz ise Sen'i hakkıyla zikredemedik. Sana gerekli medh ü senayı yapamıyoruz. Sen, zatını medh ve sena ettiğin gibisin.

Ey azametine her şeyin boyun eğdiği, kudretine herşeyin teslim olduğu, izzetine karşı herşeyin zelil olduğu Cebbar. Ey ağır bulutları oradan oraya sürükleyen, içindekileriyle birlikte haşmetli dünyayı çeviren, Ay'a ve Güneş'e boyun eğdiren Azim. Ey mağlup edilmeyen Aziz, mağlup olmayan Galip, düşmanlarını mağlup eden Kahir, askerleri mağlup olmayan Kahhar, mazlumun hakkını zalimde bırakmayan, Müntakim. Senin düşmanlarını, bizim düşmanlarımızı ve din düşmanlarını birbirine kat. Oyunlarını boz. Ördükleri çorapları başlarına geçir. Ey hesabı heybetli olan Allahım. Bizi imansız ve şehadet kanatları olmadan, bu dünyadan çıkarma. Ey dilediği olan, dilemediği olmayan Rabbimiz. Bize ihsan buyur. İçimizde bize bir başarı hazırla, bir genişlik ve bir çıkış yolu nasip et.

Ya Rabbenâ! Kederimizi, üzüntümüzü ve şikayetimizi sadece Sana arz ediyoruz. Tek delilimiz muhtaç oluşumuz, elimizin boş olması ve çaremizin tükenmişliğidir. Senin cömertlik deryandan bir damla, bizim bütün ihtiyaçlarımızı karşılar. Senin af dalgalarından bir zerre bize yeter.

Allahım şu geçici dünyayı en büyük kaygımız ve ilmimizin son hedefi kılma. Bizi Sana şükreden, Sana doğru koşan, Sana itaat eden, tevazuyla boyun eğen kullarından eyle. Tövbelerimizi kabul et, ruhumuzu yıka, sözümüzü doğrult, göğüslerimizdeki kiri gider, kalplerimizden intikam, kin ve düşmanlığı uzaklaştır.

Allahım, imanı bize sevdir, onu kalplerimize benimset. İnkârı, fıskı ve isyanı bize çirkin göster. Bizi raşidlerden eyle. Allahım Senden, Seninle itminana eren, Senin likana inanan, kaderine razı olan ve atân ile kanaat eden bir nefis istiyoruz.

Şeytansı bir şehvetten bizi uzak tut, Rabbim. Beşeriyetin pisliklerinden bizi temizle ve Efendimiz (sav)'in muhabbetiyle kalplerimizi doldur, doyur ve dupduru kıl. Allahım, kalplerin tabib ve ilacı, bedenlerin afiyet ve şifası, gözlerin nuru ve ziyası olan Efendimiz (sav)'e ve O'nun Ashabına salât ve selâm eyle. Seni bize tanıtan Efendimiz (sav)'i biz nasıl tanımayız ki? O'ndan ayrı kalmakla hurma kütüğü inlerse, bizler visal hasretiyle nasıl yanmayız ki?

Allahım O'nun (sav) Senin katındaki sırrı ve Sana olan manevî yakınlığı hürmetine korkularımızı emniyete çevir.

Hatalarımızı sil, hüzün ve hırslarımızı gider. Bizim destekçimiz ol. Bizi, bizden alıp götür, kendine yaklaştır. Benliğimizden geçmeyi bize nasip eyle. Bizi nefislerimize meftun eyleme, hisleriyle perdelenmiş kılma ve bize bütün gizli sırlarını aç.

Ya Rabbenâ! Kıyamete kadar dünyayı Hz. Muhammed (sav)'in dininin eserleriyle süsle.

Not: Abdulaziz Hatip ve Cemil Tokpınar'ın tercüme ettiği Büyük Cevşen ve Türkçe Açıklaması adlı eserden istifade edilmiştir.

Üst Alt