Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cenab-ı Hakkın bizim ibadetimize ne ihtiyacı vardır?

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Hâtime
Tabiat fikr-i küfrîsini terk eden ve imana gelen zat diyor ki:
Elhamdü lillâh, benim şüphelerim kalmadı. Yalnız merakımı mucip olan birkaç sualim var.
BİRİNCİ SUAL: Çok tembellerden ve târikü’s-salâtlardan işitiyoruz. diyorlar ki: 'Cenâb-ı Hakkın bizim ibadetimize ne ihtiyacı var ki, Kur’ân’da çok şiddet ve ısrarla, ibadeti terk edeni zecredip Cehennem gibi dehşetli bir cezayla tehdit ediyor? İtidalli ve istikametli ve adaletli olan ifade-i Kur’âniyeye nasıl yakışıyor ki, ehemmiyetsiz bir cüz’î hataya karşı nihayet şiddeti gösteriyor?'
Elcevap: Evet, Cenâb-ı Hak senin ibadetine, belki hiçbir şeye muhtaç değil. Fakat sen ibadete muhtaçsın; mânen hastasın. İbadet ise, mânevî yaralarına tiryaklar hükmünde olduğunu çok risalelerde ispat etmişiz. Acaba bir hasta, o hastalık hakkında, şefkatli bir hekimin ona nâfi ilâçları içirmek hususunda ettiği ısrara mukabil, hekime dese: 'Senin ne ihtiyacın var, bana böyle ısrar ediyorsun?' Ne kadar mânâsız olduğunu anlarsın.
Amma Kur’ân’ın, terk-i ibadet hakkında şiddetli tehdidâtı ve dehşetli cezaları ise: Nasıl ki bir padişah, raiyetinin hukukunu muhafaza etmek için, âdi bir adamın, raiyetinin hukukuna zarar veren bir hatasına göre, şiddetli cezaya çarpar. Öyle de, ibadeti ve namazı terk eden adam, Sultan-ı Ezel ve ebedin raiyeti hükmünde olan mevcudatın hukukuna ehemmiyetli bir tecavüz ve mânevî bir zulüm eder. Çünkü, mevcudatın kemalleri, Sânie müteveccih yüzlerinde tesbih ve ibadetle tezahür eder. İbadeti terk eden, mevcudatın ibadetini görmez ve göremez. Belki de inkâr eder. O vakit, ibadet ve tesbih noktasında yüksek makamda bulunan ve herbiri birer mektub-u Samedânî ve birer âyine-i esmâ-i Rabbâniye olan mevcudatı âli makamlarından tenzil ettiğinden ve ehemmiyetsiz, vazifesiz, câmid, perişan bir vaziyette telâkki ettiğinden, mevcudatı tahkir eder, kemâlâtını inkâr ve tecavüz eder.
Evet, herkes kâinatı kendi aynasıyla görür. Cenâb-ı Hak, insanı kâinat için bir mikyas, bir mizan suretinde yaratmıştır. Her insan için, bu âlemden hususî bir âlem vermiş; o âlemin rengini, o insanın itikad-ı kalbîsine göre gösteriyor. Meselâ, gayet meyus ve matemli olarak ağlayan bir insan, mevcudatı ağlar ve meyus suretinde görür. Gayet sürurlu ve neşeli, müjdeli ve kemâl-i neşesinden gülen bir adam, kâinatı neşeli, güler gördüğü gibi; mütefekkirâne ve ciddî bir surette ibadet ve tesbih eden adam, mevcudatın hakikaten mevcut ve muhakkak olan ibadet ve tesbihatlarını bir derece keşfeder ve görür. Gafletle veya inkârla ibadeti terk eden adam, mevcudatı, hakikat-i kemâlâtına tamamıyla zıt ve muhalif ve hata bir surette tevehhüm eder ve mânen onların hukukuna tecavüz eder.

Lem'alar, 192

T

teslimolan

Guest
Hep birilerinin yazilari birde kendi fikirlerinizi görelim Allah sizede akil beyin göz kulak hepsini vermis birde alinti yapmadan yazin ha birde rica etsem su ehl - cizgili ne anlama geldigini benim gibi filmlerle ugrasmayan insanlar anlamiyor da dogru dürüst 2007 yilindaki türklerin anladigi sekilde yazarsaniz cok tsk edecegiz.

T

teslimolan

Guest
Milletin kafasini bulandiriyorsunuz yaptiginiz bir sey yok.

T

teslimolan

Guest
Tepende duruyor örnek daha ne örnegi verecegim cik türkiyenin herhangi bir sokagina sor (siz gibi düsünenlerin sokagi degil) 100 kisiye o yukardaki ne demek istiyor diye sor aldigin cevap benim verdigim cevap olucaktir.

Sirf kafa karistirmak icin yaziyorsunuz ben insan beyninin kendi düsüncelerini isterim bir zamanlar biri kitap yazmis onun anlamadigim yazilarini görmekten se.

T

teslimolan

Guest
Kardesim yukardaki yazinin sade türkcesi yokmu nedir bu gizem ? O yazdiklarinizi sizden baska kimse anlamaz normal yazilacak seyleri gizeme sokan o yazilanlarin insanlarin anlamamasi icin dir o gizem buda esittir kafa bulandirmak.

alina

New member
Web sitesi
www.alevibirligi.com
Arkadaşlar sizlerin fikirlerinizi bilmiyorum ama müslümanların kurandan başka rehber edinmelerini anlamış değilim.Sürekli bir takım kişilerin hayata bakış açıları
düşüncelerin sizleri yönlendirmesine izin veriyorsunuz.

Kuran yeterince açık merak edip okuyanlar ne anlatmak istediğinide anlar.Allaha yakın olmakta 3.ve 4 .kişilere ve bunların hikayelerine gerek yoktur.

sevgilerimle

alina

New member
Web sitesi
www.alevibirligi.com
benim anlatmak istediğim
Kimse kuranın demek istediğini anlamaya çalışmadan hazıra konmak isteyenlerin yanlış yerlerden yanlış bilgiler alması.Elinizde kaynak var.bende kuranın zahiri yönünden çok batini yönlerini anlamaya çalışıyorum.Bunun için farklı görüş ve kaynaklardan araştırmalar yapıyorum.
farklı kaynaklardan yararlanırken bilimsel bakmaya çalışıyorum.
artık çoğunluk okuma yazma bildiğine göre artık hikayelerle değilde bilimsel kaynaklarla anlamaya çalışalım.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Tefsir iki kısımdır. Birisi: Malûm tefsirlerdir ki, Kur'anın ibaresini ve kelime ve cümlelerinin mânalarını beyan ve izah ve isbat ederler. İkinci kısım tefsir ise: Kur'ânın imanî olan hakikatlarını kuvvetli hüccetlerle beyan ve isbat ve izah etmektir. Bu kısmın çok ehemmiyeti var. Zâhir malûm tefsirler, bu kısmı bazan mücmel bir tarzda dercediyorlar; fakat Risale-i Nur, doğrudan doğruya bu ikinci kısmı esas tutmuş, emsalsiz bir tarzda muannid feylesofları da susturan bir mânevî tefsirdir.

Risale-i Nur sübjektif nazariye ve mütâlâalardan uzak bir şekilde, her asırda milyonlarca insana rehberlik yapan mukaddes kitabımız olan Kur'ânın hakikatlarını rasyonel ve objektif bir şekilde izah edip insaniyetin istifadesine arzedilen bir külliyattır.

Risale-i Nur!.. Kur'an Âyetlerinin nurlu bir tefsiri.. Baştan başa îman ve tevhid hakikatlarıyla müberhen.. Her sınıf halkın anlayışına göre hazırlanmış... Müsbet ilimlerle mücehhez.. Vesveseli şüphecileri ikna ediyor... En avamdan en havassa kadar herkese hitap edip, en muannid feylesofları dahi teslime mecbur ediyor...

Risale-i Nur!.. Nurlu bir külliyat... Yüzotuz eser... Büyüklü küçüklü risaleler halinde... Asrın ihtiyaçlarına tam cevap verir... Aklı ve kalbi tatmin eder... Kur'an-ı Kerim'in yirminci asırdaki -lâfzî değil- manevî tefsiri...

İsbat ediyor!.. Akla gelen bütün istihfamları... Zerreden Güneşe kadar îman mertebelerini... Vahdaniyet-i İlâhiyyeyi... Nübüvvetin hakikatını...

İsbat ediyor!.. Arz ve Semavatın tabakatından, melâike ve ruh bahsinden, zamanın hakikatından, Haşir ve Âhiretin vukuundan, Cennet ve cehennemin varlığından, ölümün mahiyet-i asliyesinden ebedî saadet ve şekavetin menbaına kadar... Akla gelen ve gelmiyen bütün îmanî meseleleri en kat'i delillerle aklen, mantıken, ilmen isbat ediyor... Pozitif ilimlerin müşevviki... Riyazi meselelerden daha kat'i delillerle aklı ve kalbi ikna edip, merakları izale eden bir şaheser.

anlamaya calismaktan korkmayin kardesim anlamak icin caba sarfedin

Üst Alt