Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cehennem şu anda boş mu?

hanif9

New member
Cehennemin şu an yaratılmış olduğunu biliyorum.Esas kıyamet kopunca doldurulacağını biliyorum.Ama yanlış hatırlamıyorsam bir yerde ya Nuh Tufanı ile helak olanlar ya da denizde boğulan Firavun ve adamları şu an cehennemde bulunuyorlar.Bu söylediğim doğru mu?Böyle birşey var m?Şu an cehennemde görevli meleklerden başka kimse var mı?

muhacir_b

New member
selam aleykun kardeşim

öncelikle şunu demek isterim inş.
cehennemin dolu olduğu yahut dolu olmadığı bizleri oyalayan bir konu olmamalı ama eyer tefekkür niyetinde ve mutavizilik niyetinde insan orda olmayacağına dahi garantisi olmadığuından dolayı insan cehennemden kaçmak için allaha koşar.kardeşim hakkını helal et inş seni üzmemişimdir.biz şunu düşünsek inş .biz hem kendimizi hemde ümmeti muhammedi bu cehennem denen yerden nasıl uzaklaşmasına sebeb olurum .sana bişey sorsam .acaba cehennemde yanmak mı daha azap yoksa allahın cemalinden mahrum olmakmı.ey güzel din kardeşim bizler öksüz kaldık,yetim kaldık ve resulallahtan uzak bir fitne devrindeyiz.bu fitne devrinden uzakta bir havuz var kevser havuzu resulallah başında bizi çağıryor.sanki bize asr süresini hatırlatır gibi tebessüm buyuryor.biz hem nefsimize hemde din kardeşlerimize şunu hatırlatalım inş.allah cc buyuryorya eyer sizler günah işlemeyen bir topluluk oolmuş olsaydınız sizleri helak eder ve yerinize günah işleyen bir topluluk getirirdim ve onları af ederdim.yine buyuryorki rabbimiz azze ve celle benim en sevgili kulum günahından dönüp tövbe eden kuldur.en sevmediğim kul ise günahında ısrar eden kuldur.allah cc bir ferman buyurur bana şu iki kulu çağırırn cehennemden.o iki kul gelir ve alemlerin rabbi onlara sorar ey kulların azabım nasıl.kullar çok çetin ve acıklı ya rabbi.allah cc yine ferman buyurur hadi girin cehenneme.kullar bu fermanı duyar o fermanı duyan iki kuldan biri koşar cehenneme kendini atar ,obür kul ise yavaş yavaş yürür.allah cc yine ferman buyurur çağırın o kullarımı ,kullar gelir .allah azze ve celle o cehenneme koşarak giden kula sorar neden koşarak gittin ateşe attın kendini.kul derki ey benim güzel rabbim dünyadayken hiç bir emrini tutmadım dedimki bari burda emrini yerine getireyim.allah azze ve celle diğer yavaş yavaş giden kula sorara sen neden yavaş yavaş ateşe gittin .o kulda derki ey rabbim beni ateşten çıkardığında bir daha beni ateşe atmazsın diye ummuştum.allah azze ve celle ferman eder bu kullarımı cennete götürün.kulun biri derki ey rabbim beni cennete gönderyosun oysa ben hak edecek bir şey yapmadım nasıl senin gibi bir merhametli rabbe karşı dünyada hata işledim.allah merhametlidir.ey güzel din kardeşim insanlığa bir ümit ve bir umut ışığı olalım.o cehenneme girecek olan bizde olabiliriz.kimse sonunu bilmiyor.şeytan son nefeste insana öle bir yapışırki işte dünyadayken allaha hatırlayanlar varya onlar o şeytana galebe eder ama allahı unutanlar allah korusun. sana son olarak şunu hatırlatayım.abubekiri o güzel derecelere getiren dua şu ey rabbim vucudumu öle büyüt ve genişletki cehenneme benden başka kimse sığmasın ve muhammed ümmetinden hiç kimse yanmasın.inş abu bekir gibi olalım.hakkını helal et kardeşim.bir çirkinlik varsa yazılarda vallahi nefsimdendir ama güzellik varsa allahın ihsanıdır.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Cehennemin şu an yaratılmış olduğunu biliyorum.Esas kıyamet kopunca doldurulacağını biliyorum.Ama yanlış hatırlamıyorsam bir yerde ya Nuh Tufanı ile helak olanlar ya da denizde boğulan Firavun ve adamları şu an cehennemde bulunuyorlar.Bu söylediğim doğru mu?Böyle birşey var m?Şu an cehennemde görevli meleklerden başka kimse var mı?

Hakkında bilgilendirilmemiş olduğumuz bu tür bilgiler gaybi bilgilerdir. Gaybı sadece Allah (cc) ve O'nun bildirdiği Peygamberler bilir. Bu konularda yorum yapmak ve fikir beyan etmek de çok anlamlı olmadığı gibi, tehlikeli de olabilir. Kişinin İslami hayatına bir katkısı olsaydı zaten bunu Allah (cc) bizlere bildirirdi. Bildirmediğine göre, ihtiaç yok demektir.

sinang

New member
kabir hayatı,yeniden diriliş,hesap günü ve ebedi hayatta cennet,cehennem var.

Üst Alt