Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cebrail’in Öğretmeni Kimdir?

caferi_humeyni

New member
CEBRAİL’İN ÖĞRETMENİ KİMDİR?

Hz. Ali mi, Ebu Bekir mi ?

Ehl-i Beytten gelen Hadis şudur:

Bir gün Hz. Cebrail (a.s), Resulullah’ın (s.a.a) yanında iken Hz. Ali (a.s) gelir. Cebrail (a.s) o zaman ayağa kalkar.

Resulullah (s.a.a), Hz. Cebrail’e (a.s): “Bu genç için mi ayağa kalkıyorsun?” diye sorar.

Cebrail (a.s) der ki: “Çünkü onun benim üzerimde öğretme hakkı vardır”.

Resulullah (s.a.a): “Nasıl bir öğretme hakkı vardır, ey Cebrail?” diye sorar.

Cebrail (a.s) der ki: “Allah-u Teala beni yarattığında bana sordu ki: Sen kimsin, adın nedir, ben kimim ve adım nedir? Ben ne cevap vereceğime hayret ettim. O zaman, nurlar aleminden bu genç geldi ve bana ne cevap vereceğimi öğretti. Bana buyurdu ki: “Sen Celil olan Rabbimsin ve adın Cemil’dir, ben de zelil olan kulum ve adım da Cebrail’dir. Bunun için ona ayağa kalktım ve onu tazim (saygıyla selamladım) ettim.”

Resulullah (s.a.a): “Ey Cebrail, yaşın kaç?” diye sorar.

Hz. Cebrail (a.s) der ki: “Ey Resulullah, Arş’ta bir yıldız var ki, her otuz bin yılda bir kez çıkıyor. Onun otuz bin kez çıktığını gördüm”

Resulullah Cebrail’e buyurdu ki: “Ey Cebrail, o yıldızı görsen tanır mısın ? ” Cebrail dedi ki: “Nasıl tanımam, tabi ki tanırım.” Bunun üzerine Resulullah buyurdu ki: “Ey Ali, emameyi cephenden çıkar.” İmam Ali, emameyi cephesinden çıkarınca yıldızı onun yüzünde gördü.

(Hüccet’ül İslam Muhammed Taki Şerif “Sahifet’il Ebrâr” c.2, s.34 / Nimetullah el-Cezairi “Envâr’ün Numâniyye” C.1, Bab: 1, S.15 / Yunus Ramadan “Buğyet’üt Tâlib fi Marifeti Aliyyibni Ebi Tâlib” s.295 Beyrut Bas. / Şeyh Ali en-Nimazi “Müstedrek Sefinet’ül Bihâr” C.2, S.23 / eş-Şeyh Muhammed el-Muzaffari “el-Katra” S.114 H.1407 Kum Bas. / es-Seyyid Hâşim el-Behrâni “Gâyet’ül Merâm” C.3, S.18 / el-Hafız Recep el-Bersi “Meşârik-u Envâr’ül Yakin Fi Esrâr Emir’ül Müminin” S.108 Seyyid Ali Aşur’un Tahkiki. / Es-Seyyid Haşim el-Behrâni “Ravdat’ül Ârifin” / Kutbuddin Muhammed bin Ali bin Abdulvehhab el-Eşkûri “Hayvet’ül Kulûb” / Büstân’ül Kerâme )

Sevgili arkadaşlar, Ehli Beyt mektebinden gelen rivayetlere göre hadis bu şekildedir. Ebu Bekir'i aşırı seven bir hadisçi İmam Ali'nin bu faziletini içine sindiremeyip hadisi şu şekilde tahrif etmiştir:

Cebrail (a.s.)'ın Hocası
Birgün Server-i Enbiyâ 's.a.v.' mescidde oturmuş idi. Cebrâîl aleyhisselâm geldi. Sultân-ı Enbiyâ, hazret-i Cebrâîl ile söyleşirdi. Eshâb-ı kirâm mescide gelip, Seyyid-i kâinâtı meşgûl görüp, bildiler ki, hazret-i Cebrâîl ile söyleşir. Sükût edip, oturdular. O sırada hazret-i Alî 'r.a.' içeri girip, selâm verip, yerine oturdu. Hazret-i Osmân 'r.a.' gelip, selâm verip, yerine oturdu. Sonra Ebû Bekr 'r.a.' gelip selâm verdikde, hazret-i Cebrâîl aleyhisselâm ayak üzerine kalkdı. Sultân-ı Enbiyâ hazretleri de ayak üzerine kalkdı. Eshâb-ı kirâm, Server-i kâinâtı ayak üzere kalkdığını görüp, hepsi ayağa kalkıp, hayret etdiler. Zîrâ Fahr-i âlem, Eshâb-ı güzînden kimseye ayak üzerine kalkmamışdır. Sonra bu husûsu, hazret-i Resûl-i ekremden sordular.
Buyurdular ki:
- Ebû Bekr-i Sıddîk mescide girip, selâm verdiği zemân, Cebrâîl aleyhisselâm Ebû Bekr-i Sıddîka ta'zîm için ayak üzerine kalkdı. Ben de ayak üzerine kalkdım. Sonra, yâ kardeşim Cebrâîl, Ebû Bekre ne için ta'zîm etdiniz, diye sordum.
Dedi ki:
- Yâ Resûlallah! Ebû Bekre ta'zîm bana vâcibdir. Zîrâ Ebû Bekr benim hocamdır. Ben sordum,
- Neden dolayı hocandır.
Cebrâîl aleyhisselâm dedi ki:
- Yâ Muhammed 'sallallahü aleyhi ve sellem'! Hak Sübhânehü ve teâlâ, Âdem aleyhisselâtü vesselâmı yaratdığı zemân, meleklere, hazret-i Âdeme secde ediniz, diye emr etdi. Benim hâtırıma geldi ki, secde etmiyeyim. Ben ondan efdalim. Zîrâ ki, o balçıkdan yaratılmışdır, dedim. Bunun üzerine olmağa niyyet eyledim. O zemân ki, Ebû Bekrin rûhu arş altında nûrdan bir köşk içinde idi. Köşkün kapısı açıldı, Ebû Bekrin rûhu çıkdı.
Bana dedi ki,
- Yâ Cebrâîl secde eyle. Sakın muhâlefet etme. Bunu üç kerre tekrârladı. Arkama üç kerre eliyle vurdu. O sırada kalbimden kibr ve enâniyyet ve inâd gitdi. Âdeme secde eyledim. Benden kibr ve enâniyyet, iblîse intikâl edip, Âdeme secde etmedi. Ebedî tard edilip, mel'ûn oldu ve ben de ebedî se'âdete kavuşdum. Yâ Muhammed 'sallallahü aleyhi ve sellem'! Ebû Bekr bu şeklde bana hoca olmuşdur, dedi.

Kaynak: (Seyyid Eyyub bin Sıddık “Menâkıb-ı Çihâr Yâri Güzîn”)

Ehli Sünnet kardeşlerime soruyorum: Acaba Ebu Bekir Cebaril'in hocası olsaydı, hayatını 40 yaşlarına kadar puta tapmakla geçirir miydi, hatta onun cahiliyedeki adı Abdullat (Lat adlı putun kulu) olur muydu?

Aysegul

New member
Mahfuz' Alıntı:
Af buyurun ama bir insan bu kadar angut olur.

Efendimiz (s.a.v.)'in çocukluk arkadaşı, en yakın dostu, ilk iman edenlerden, O söylediyse doğrudur diyerek imanını kanıtlayan, hicrette O'nun yol arkadaşı, Kur'an'da ikinin ikincisi olarak zikredilen bir insan hakkında ileri geri konuşmak kadar angutça bir hareket olamaz herhalde.

Allah akıl fikir versin.
+1 kesinlikle sonuna kadar katılıyorum...yıldız meselesine gelince o yıldız bizim peygamberimizdir...Çünkü onun nuru Hz Ademden bile önce yaratıldı..

caferi_humeyni

New member
EE.KIMIN ANGUT OLDUGU BELLI.EGER EBU BEKIRIN EFENDIMIZIN ILK 'içocukluk arkadaşı, en yakın dostu, ilk iman edenlerden OLDUGUNA INANIYORSAN ANGUT OLAN SENSIN.COK TERBIYESIZ VE SEVIYESIZSIN.KUFRETMEK MEDENI INSANLARA YAKISMAZNEREYE KADAR GERCEKLERI INKAR EDECEKSINIZ.ALLAHA SUKUR HERKES SIAN IN HAK OLDUGUNU ANLIYOR ARTIK.ALLAH HIDAYETER ERDIRSIN SIZI.AMIN

caferi_humeyni

New member
40 yasına kadar puta tapan bırı ıcın ne dusunursunuz bılmem artık

ercan1980

New member
Web sitesi
www.kurandini.net.tc
Millet kafayı sıyırmış! Bu ehl-i mezhebin dünyası bambaşka bir dünya yaaaaa! Komik ve karanlık! Aşağılamalar ve kendi mezheplerini üstün görme sevdası! Allah hepinize akıl fikir ihsan eylesin! Gerçiiiiiii! Allah herkese aynı akıl-fikri veriyor, şöle diyelim! Allah hepinizin gönlünü İslam'a açsın inşallah!

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
caferi_humeyni' Alıntı:
40 yasına kadar puta tapan bırı ıcın ne dusunursunuz bılmem artık
puta tapan kim? hz ebu bekrimi? hadi bilmiyosunda neden rahatlıkla işkembe-i kübradan söylüyprsun onu anlamıyorum, hz. ebu bekir hayatı boyunca puta tapmamşıtır, o cahiliye devrinde putlara tapmıyan Hz. ibrahimin hanif dinini benimseyen insanlar varı, efendimize peygamberlikle gelmeden evvel efednimizin ailesinden ve hz. ebu bekir gibi , veysel karani hz. gibi puta tapmıyan insanlar vardı , zaten islamı kolay kabul etme sebeplerinden bir buydu , istersen sen birde islam tarihine göz at, neden şia 3 halifeye laf atmayı seviyorsunuz halbuki hz. ali onları çok sevr ve üstün tutardı ..ne yazıkkk

saygılarımla..

Aysegul

New member
Malesef bu forumdaki çoğu insan kitap okumuyor...Alimlerin bizim anlamakta zorlandığımız meselelerde yazdıkları kitaplar var...Hele hele imam gazalinin kitapları çok çok yararlı oluyor...Alıp okuyun...Kur'an'ı kerimi alimlerden daha iyi yorumlamanız imkansız

caferi_humeyni

New member
Bir Cok Hadis Kitabinda Ebu Bekirin Puta Taptigi Yazar.eger Sizin Sunni Din Adamlariniz Buna Inanmiyorsa Bilmem Artik.efendimizin Sunnetine Gercek Uyanlar Ehli-beyyttir.kuranda Tertemiz,pak Kilinan Ehli-beyttir.allah Sizi Hidayeter Erdiresin.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
caferi_humeyni' Alıntı:
Bir Cok Hadis Kitabinda Ebu Bekirin Puta Taptigi Yazar.eger Sizin Sunni Din Adamlariniz Buna Inanmiyorsa Bilmem Artik.efendimizin Sunnetine Gercek Uyanlar Ehli-beyyttir.kuranda Tertemiz,pak Kilinan Ehli-beyttir.allah Sizi Hidayeter Erdiresin.
sen bana sahih kaynaklı hadisleri ver bende bilim..ben böyle bir hadi görmedik aksine cahiliye devrinde bile ebu bekrin şeytana uymadığı ile ilgili hadi verebilirm sana istersen..gelelim efendimizin sünnetine hangi sünnete uyuyorsunuz yaptığını hangi sünnetler var? şayet varsa sizde sünnete uyan cemaatsinzi öyle mi?

Üst Alt