Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

CCCCCC 'nin bakış açısından(Rüya)

CCCCCC

New member
BİSMİLLAH-İR RAHMAN-İR RAHİM

http://www.islamforum.net/genel-islam-konular/17408-aklynyzyn-durdudhu-bir-soru.html

Çok değerli müm'in kardeşlerim,daha önceden Ruhumuz hakkında bir soru sormuştum.Orada güzel bir tefekkür yapmıştık sizinle.Bugün sizinle yine tefekkür yapmak benim için bir mutluluk.

Öncelikle burada herkesin bildiğine inandığım bir sürü hadis ve KUR'AN ayeti duymuşsunuzdur Rüya ile ilgili düşünüyorum.İsteyenler google da islamla ilgili Rüya kaynaklarına bakabilir.

Tefekkür ALLAH C.C ı bulmanın yoludur,tartışılmaz.Bir düşünme,bir fikirdir.Ona uzanan basamaklardır.

Rüya ise tamamen islamda RasulALLAH C.C (s.a.v) ALLAH C.C. IN elçisi

Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh Nebî sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken işitmiştir:
"Sizden biriniz hoşuna giden bir rüya görünce, o Allah Teâlâ'dandır. Bu sebeple Allah'a hamdetsin ve o rüyasını anlatsın. "
Başka bir rivayet şöyledir:
"O rüyayı sadece sevdiğine söylesin. Hoşlanmadığı bir rüya görürse o şeytandandır. Onun şerrinden Allah'a sığınsın ve onu hiç kimseye söylemesin. O zaman o rüya kendisine zarar vermez. "
Buhârî, Ta'bîr 3, 46; Müslim, Rü'yâ 3. Ayrıca bk. Tirmizî, Daavât 52; İbni Mâce, Rü'yâ 3

böyle buyuruyor.

Şimdi öncelikle hadis tefekkürü yapacağız.Kimse hadis yalandır demesin VALLAHİ gücenirim :) Bu yazımızda yalan hadis bulmayacağız tefekkür yapacağız yine."Sizden biriniz hoşuna giden bir rüya görünce, o Allah Teâlâ'dandır. ","Hoşlanmadığı bir rüya görürse o şeytandandır."

Rüyamızın ALLAH C.C TAN ve Şeytandan olabileceği bir hadis.Evet;şimdi gelelim tefekküre.

Hemen soruları yöneltiyorum.İlimsel olarak ilk sorum arkadaşlar,haydi beraber cevaplayalım.
İLİMSEL

SORU 1:Geceleri zifiri karanlıkta aydınlık rüyalar görüyorsunuz bu nasıl oluyor.

SORU 2:Bilim adamları her ne kadar Rüyanın beyinde gerçekleştiğini söylesede,gözlerini kapattığınızda,kap karanlık bir beyinde gözün aktif olmadığını içeriye hiç ışık girmediği halde sizler tatlı renkli rüyalar görüyorsunuz ve bunun gözle ışıksız nasıl gerçekleştiğini bilim adamları neden cevaplayamamış.

SORU 3:Ayrıca bu rüyalarda ışık olmadığı gibi gölgede görünemeyecek kadar nadirdir.Mesela rüyanızda güneşli bir ortamda yanınıza gelen arkadaşınızın neden gölgesini göremiyor, tamamen gerçekçi bir rüya göremiyoruz.Gelen arkadaşınız o kadar mükemmel ve gerçekçiki ama gölgesi olmaması onu yapay yapıyor.

SORU 4:Bilim adamlarının rüyalar gün içindeki olayların beyinde bıraktığı izlerdir diyerek imanlı insanları güldürdükleri de bir ayrı konu.Haydi sizde gülün.Bilim adamıda bir insan değil mi.İman olmayınca akılda belli yere kadar değilmi.Neden
Eğer rüyalar gün içindeki izler ise,rüyalarda insanlarda gölge neden oluşmuyor.bana dokunabiliyor,hatta beni öldürebiliyor,hiç istemediğin şeyler söylüyor.Uçuyorsun.Evet inanamıyorsunuz değilmi bu nasıl izdir yawww.

SORU 5:4. soruyu çürütecek niteliktedir.Madem hayattaki yaşadığımız şeyleri rüyada görüyoruz.Niçin rüyaları birebir çıkan milyarlarca insan var.

Şimdilik 5 soru,dahada yazacaktım ama okuyanlara eziyet olmasın biz bunu düşüneduralım.elbetteki ALLAH C.C bu tefekkürünüzü görecektir.

ALLAH C.C. HAMDÜ SENALAR VE ONUN ELÇİSİ MUHAMMED MUSTAFA S.A.V ayrıca salat ve onun ashabına selam olsun

Buraya kadar sabırla okuyan müm'in kardeşlerimize ve okuyamayanlarda selam ediyorum.

amin.

S

ssss

Guest
Esselamün Alaeyküm
öncelikle Yazmiş Olduğunuz Tefekekküre Sevkedici Yazi Için
çok Teşekkür Ediyor Ve Rabb'mzn Memnun Olmasini Niyaz Ediyorum.
Rüya..
Evet Bilim Adamlarinin Hala Araştirdiği Ve Bazi Kör Noktalarinin Hala çözülemediği Bir Konu..
Sorduğunuz Sorulara Gelince..
Ben 2.sorunuza Nacizance cevaplamak istiyorum Bence Bilim Adamlari Rüyanin Beyinde Gercekleştiğini Kesin Bir şekilde Ispatlayamazlar
Sizinde Dediğiniz Gibi O Zifiri Karanlikta Biz Nasil Aydinlik Rüyalar Görüyoruz Beynimizn Içinde.
Beynimizn Içinde Bu Rüyalarin Olusmadiği Ortaya Cikar Sizin Dediğinize Göre.
Emeginize Sağlik..
ALLAH C.c Razi Olsun
Tefekküre Devam Ettirici Bir Kaç Ipucu Verirseniz Sevinirim.

ALLAH Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Kıyamet yaklaştığında müslümanın rüyası yalan çıkmayacak. Sizin en doğru rüya göreniniz, en doğru söyleyeninizdir.
Rüya üç kısımdır: Allahtan müjde olan doğru rüya, şeytanın sizi üzmek için gösterdiği rüya, kişinin kendi kendine konuştuğu şeylerden ileri gelen önemsiz rüya.
Eğer biriniz, hoşlanmadığı bir rüya görürse, hemen kalkıp namaz kılsın ve o rüyayı kimseye anlatmasın."
Ebû Hureyre radıyallahu anh. Buhârî.

ALLAH Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:
"Müminin rüyası nübüvvetin kırk parçasından bir parçadır. Onu anlatmadıkça, o rüya kuşun ayağında asılı kalır, anlattığı zaman düşer.
O rüyayı, dostun olan akıllı kimselerden başkasına anlatma!"
Ukaylî radıyallahu anh. Tirmizî.

CCCCCC

New member
ALLAH C.C RAZI OLSUN.TEŞEKKÜR EDİYORUM.ELİNİZE SAĞLIK

ipucu vereyim.Aklın bittiği yerde iman başlar.Mesela bunu biz bilimsel olarak kanıtlayamayız,zaten bilim adamlarıda yapamamış.Örnek verecek olursam.Biz güneş olmadan göremeyeceğimizi kesinlikle biliriz.Ama rüya öyle birşeyki güneş ışığı olmadan görünür bize.Bunlar beynimizin üstün yeteneklerimi tabikide hayır.

Nedenmi dersiniz.eğer biz beynimizi bir kısmını kullanıyor olmamaız lazım :D öyle değilmi mesela einstein ın teorisine göre,beynimizin sadece %1 ini kullanabiliyoruz demiştir.ondan önce %50 denilmişti.Ama insanlar uzaya çıktıkça vay be biz aslında az biliyormuşuz deyip yanılarak bu oran %10 a düşmüştü zannederim.ama einsteinıda görünce %1 oldu :D

beynimiz iki yönlü,sözel ve sayısal,ayrıca hafıza yeride yok.Şimdilik Rüya gerçeğine,fazla ipucu vermeyeceğim ama şununla yetinin.Beyinde gerçekleşmediğini kesinlikle ispatlayabilirim.

S

ssss

Guest
Söylediklerinize Katiliyorum.
Herşeyi Akilla Açiklamak Mümkün Değil.bizler ALLAH C.c Bize Bahşettiği Aklin Sizinde Dediğiniz Gibi %1 Ini Yani Minimumunu Kullaranak Eğer Teknolojik Aletleri Uzay Mekikleri Bilgisayar Programlarini Yapabiliyorsak;bize Bu Akli Verenin Neleri Yapabileceğini Bir Düşünün Artk..
Bu Da ALLAH C.c KADİR Isminin Ispati Olsa Gerek..
ALLAH C.c Razi Olsun..
Yazilarinizin Devamini Talep Ediyorum..
Selametle..

Üst Alt