Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

çare buldum elhamdülüllah

mmelek

New member
Alıntı:
Seretan tafarından gönderildi
ALeyküm SeLam

Öncelike şunu belirteyim size; mümin metanetli olmalıdır. İçinde bulunduğu durum ne kadar kötü bile olsa mümin inancını yitirmemelidir. Sizde inancınızı yitirmeyin. Siz kulluk görevlerinizi yaptıktan sonra Allah'ın sizi affedeceğine inannın. onun merhametinden şaşmayın

Gelelim bunun çarelerine:

Öncelikle kötü huyların en büyük etkeni çevredir diye düşünüyorum. Bunlardan kurtulmanız için çevrenizdende kurtulmanız lazım. Geçmişe bir sünger çekin. Hayata yeniden başlıyormuş gibi davranın. Bazı alışkanlıklarınızdan kurtulmayı dneyin, çareler üretin. Kendinizi bir süre monoton bir hayat yaşamaya tabii tutun. Mesela insan sigarayı bıraktığı zaman ne yapar. Önce sigara içilen ortamlardan kesinlikle uzak durur. Çevresindeki sigara paketlerini ve kültablalarını kaldırır. Yediklerine dikkat eder. Sizde bunun gibi bir düzen sağlayabilirsiniz kendinize. Ben varsayarak söylüyorum. Kurduğunuz kötü arkadaşlıklardan kaçının. Her ne kadar iyi birileri olsalarda eğer sizin dini vecibelerinizi yerine getirmenize engel oluyorlarsa bunlardan uzak durun.Kendinize yeni arkadaşlıklar edinin. Bu konuda sıkıntınız varsa buyurun ben size yardımcı olayım. Namaz dinin direğidir. Namaz olmadığı zaman iman kendini tamamlamış olmaz. Tıpkı temeli olmayan bir bina gibi onun için namazlarınızı aksatmayın. Ezan okunduğu vakit işi gücüü bırakın. Vakit ibadet vaktidir. Vakit bu dünyaya geliş sebebimizdir. İslamiyetin en güzel yılları olan asrı saadetten kendiniz örnekler alın. Bunun hakkında kitaplar okuyun. Hemen size bir kitap tavsiye edeyim. Düşün anla ve ağla - Vehbi YILDIZ. Asrı saadetten çok güzel tablolar sunmakta bu kitap. Eminim ki yüreğinize işleyecektir. Ve en büyük yol göstericimiz Kuran-ı Kerim. Bol bol okuyunuz. Özellikle içinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayın size çok faydası olacaktır.

Tüm bu çareler benim nacizane fikrimdi tabi ki siz kendi yaşam düzeninize göre bir kaç değişiklik yapabilirsiniz.

Bir makina bozulduğu zaman makinanın arızasını bulmak için önce makinanın çalışma mekanizmasından başlanılır. Sırayla makina parçaları incelenir. Ve arızanın geliş sebebi bulunmaya çalışılır. Bulunduktan sonra tamir edilir ve arızaya sebep olan parça yenisi ile değişirilir veya bakımı yapılır. Bu örnekte olduğu gibi bizdeki bu sorunları aşmak içinde bunların geliş yolu araştırılır. Peki hemen düşünelim nerelerden geliyor bunlar. İlk vereceğimiz şey Şeytan vesvesedir. Aslında şeytan görevini yapmakta bize vesvese verip dinden saptırmak için uğraşmakta. Peki nasıl kurtuluruz bu vesveselerden. Vesvesenin en büyük ilacı namazdır. Fakat örnekte dediğim gibi bozulan makina parçasını değiştirmediğimiz müddetçe omakina zamanla yine arıza verecektir. Şeytan insana en zayıf olduğu noktadan vesvese verir. Bizler bu zaafiyetimizi gidermediğimiz müddetçe şeytanın her daim vesvesesine sebep oluruz. Şeytan vesveseyi birde aklımızı çelen sorularla verir. Halbuki Tegabün süresi 11. ayeti kerimede "Kim Allah'a iman ederse, Allah onun kalbine hidayet verir" denilmekte. Burdan şunu çıkarmak mümkündür. Kişinin imanı ne derece kuvvetli olursa Kalbide ve düşünceleride o derece güçlü olur. Kalbi vesveseden kurtarmak için vesveseye izin vermeyecek bir şey kalbe koymaktır. Buda en güzel Allah aşkı ve Peygamber sevgisidir. Vesveseye çok değindim. Çünkü üzerinde durulması gereken önemli bir konu. Vesvese tıpkı bir arı kovanı gibidir. Sen o kovana zarar vermessn arılarda sana zarar vermez ama sen o kovanı ne kadar çok kurcalarsan o kadar çok arıların saldırısına uğrarsın. Aslında vesvese bir ahvam ve kuruntudur. Vesvese bir müsibet bir beladırVesveseye büyük nazarıyla bakaran büyür küçük nazarıyla bakarsan küçülür. Onun için bu gibi vesveselerden kurtulmamız lazımdır.

Vesvesenin ve şeytanın desiselerine engel olan bazı çareler
İhlas esas alınmalı
Ölümü düşünmeli
Ölümden korkmamalı
Allah adına bakmalı
Allah'tan korkmalı ve sevmeli
Nefse acımalı
Sünnete uymalı
Kuran-ı Kerim ile meşgul olmalı
İmanı tazelemeye çalışmalı
Bizler hayatımız boyunca bazı sınavlardan geçeriz OKS ÖSS KPS gibi. burda uzmanlar hep öğrencilere şu tavsiyede bulunuyor. asla ben kazanamam diye düşünmeyin. En yüksek notu nasıl alırım diye düşünüp öyle hazırlanın sınava diye. Bizde asıl sınav gününde başarılı olmak için cehennemlikmiş gibi yaşamaktan vazgeçip cenneti kazanmak için uğraşmalıyız. Allah'ın merhametinden ve Resullallah'ın (s.a.v) şefaatinden ümit kesmeyin.

Bunlar benim kendimce size tavsiyelerimdir. Ha şimdi ben dört dörtlük kulmuyum diye soracak olursam kendime tabi ki hayır. Ben şefaat bekleyen affedilmeyi arzu eden günahkar bir kulum ama asla inancımdan zerre kadar şüphe duymadım sizde duymayınız.

Hani vitrinlerim önüne kocaman yazılarla yazarlarya şirket kampanyalarını. İşte Kuran-ı Kerimde bize müjdelenen böyle bir kampanya var. 11 aydan hayırlı olan Kadir gecesi yaklaşmakta. Bu gece affedilme gecesidir. Bu gece günahlarımızdan arınma gecesidir. Kadir gecesi gibi mübarek bir geceyi affedilmeyi arzulayarak ve ibadet içinde geçirirsek Rabbim bize affedecektir inşallah. Güzel düşünen güzel görür, güzel görende hayatından zevk alır. Sizde güzel görenlerden olun. Bakın o zaman gerçek mutluluğu bulduğunuzu fark edeceksiniz.

bismillahirahmenirahim esselamaliyküm herkese
allah razıolsun bu kardeşimden evet vesvese şeytanın allaha karşı sözü varya kuranı kerimde tam olarak hatırlayamıyorum diyorduki ben senin kullarını saptıracağım gerçektende öyle yapıyor başta beni ben önceki yazımda çare arıyorum demiştim nefsimden değilde ruhumdan gıda almak istiyorum demiştim ama beceremiyorum becere bildiğim az bir şey vardı onuda yazmıştım allaha hizmet etmek diye ama rabbim şeytanın oldu kalbe girmezki çünkü allahım çöplük kaplere layık değil saray gibi kalplere layık yani nefisden değilde ruhumuzdan yaşamak için şarz olmak istiyorsaz önce kalbimizi şeytanın vesvesesinden kurtaracağız bu gün anladım bende yeni deneyeceğim üsteki arkadaşım çok örnek vermiş ordanda anlaya biliriz dille söylemesi kolay yapması zortabi benim fikrimi sorarsanız deli değilsez gelen kötü düşünceleri vesveseleri fark etmemek hiçte zor değil bilgisaraydaki antivürüs gibi farkedip vesvesyi beynimize sokmamalıyız insana otokontrol diye doğuştan puroğram verilmiş ama bu pasif durumda bunu aktif hale getirmeliyiz birden olmayacağından eminim ama istersez aktif hale getirip geliştirebiliriz elbette beynimiz çalıştığı sürece bir puroğram olması lazım bunuda hayırlı bir puroğramla yapmalıyız nedir derseniz beynimizi her boş hissettiğimizde kalbimizde allah kelimesini söylemeliyiz kalbimiz allah dediği sürece şeytan muzuru oraya giremez kalbim kirli olduğu için bu kadar nurundan aktara bildim ben az deyim siz çok anlarsanız inşalah deneyip başarılı olmam için dualarınıza ihtiyacım var lütfen eğer kalbimin kirini temizlersem hakkın nurunu çok yansıtmak isterim inşallah kirli ayna güneşi yansıtmaz kirli kalpde allahı ansıtmaz esselamaliyküm

mmelek
Kullanıcının Profilini Göster
mmelek kullanıcısına özel mesaj gönder
mmelek Kullanıcısına Email Gönder
mmelek tarafından gönderilmiş daha fazla mesaj bul
mmelek kullanıcısını arkadaş listeme ekle

« Önceki Konu | Sonraki Konu »

Forum Mesajı

Değişiklikleri İptal Et
Hızlı Cevap
Bu mesaj yollandığında şu hatalarla karşılaşıldı

Onay

Seçenekler
Alıntı yaparak cevapla?

Hızlı cevap gönderiliyor - lütfen bekleyin (takılma olursa panik yapmayın, yazınızı kopyalayıp sayfayı yenileyip tekrar deneyin) ...

Şu an bu konuyu görüntüleyen kullanıcı sayısı: 1 (1 üye ve 0 misafir)
mmelek

Konu Araçları
Yazıcı Çıktısını Göster
Sayfayı E-posta ile Yolla
Konuya Abone Ol
Bu Konuya Anket Ekle

Görünüm Modları
Düzenli Mod
Karışık Moda Geç
Konu Moduna Geç

Bu Konuda Ara

Gelişmiş Arama

Bu Konuya Oy Ver
Mükemmel
İyi
Normal
Kötü
Berbat

Gönderme Kuralları
Yeni konular açabilirsiniz
Yanıtlar gönderebilirsiniz
Eklentiler gönderebilirsiniz
Mesajlarınızı düzenleyebilirsiniz

--------------------------------------------------------------------------------

vB koduAçık
SimgelerAçık
kodu Açık
HTML kodu Kapalı
Hızlı Geçiş
Kullanıcı Kontrol Paneli Özel Mesajlar Abonelikler Kimler Çevrimiçi Forumları Ara Forum Ana {-Ramazan Özel-} Kurân-ı Kerim Meali Ramazan Mesajlarınız Oruç Nedir? Orucun Mahiyeti Ramazan Aynının Faziletleri Nelerdir? Kimler Oruç Tutabilir ? Orucu Bozan ve Bozmayan Haller Kefaret ve Kaza Halleri Ramazan Ayını Nasıl Değerlendirebiliriz ? Flash Programı İle Mukabele Takip {-GENÇ İSLAM FORUM-} Genel Duyurular S.S.S - Kurallar ve İstekleriniz Deneme Tahtası Yönetimden İstekleriniz, Şikayetleriniz Etkinlikler Kutlama ve Tebrikler Haftanın Üyesi Haftanın Konusu Kendinizi Tanıtın {-Hoş Geldiniz-} Moderatör Başvuru Forumu {-DİNİMİZ İSLAM-} İslam Dünyasından Haberler En Sevgili Hz. Muhammed Mustafa ( s.a.v ) En Sevgiliye Şiirler,Yazılar,Na'atlar... Kurân-ı Kerim -=[ Tefsir ]=- Kur'an Mucizeleri Hatim Köşemiz Asr-i Saadet ve Sahabeler Büyük Şahsiyetler Hadis-i Şerif Her Güne Bir Hadis-i Şerif Dualar Sorular Ve Cevaplar Menkıbeler Kıssalar Öykü ve Hikayeler Mübarek Gün ve Geceler Diğer Peygamberlerimiz Fıkıh ve İlmihâl Allah Dostları,Evliyalarımız ve Alimlerimiz {-Edebiyat İklimi-} Şiirler Kendi Şiirleriniz Şairlerimizden Nükteler Edebi Yazılar Güzel Sözler Günün Sözü Kitap Kurdu Tavsiye Kitaplar Tavsiye Edebiyat Linkleri Kitap Fuarları, Etkinlikler,İmza Günleri, Seminerler... Edebiyat Tarihi Destanlarımız Türk Edebiyatı Şairlerimiz,Yazarlarımız, Eserleri ve Hayatları Deneme, Makaleler Edebiyat İkliminden deneme ve makaleler Kendi Deneme ve Makaleleriniz Dünya Edebiyatı Dünya Edebiyatındaki Gelişmeler Klasikler,Baş Yapıtlar Tanıdık Simalarla Söyleşiler {-GENEL FORUM-} Serbest Kürsü Eğitim ve Öğretim Üniversitelerimiz,Kampusler,Okullarımız Dersler Matematik,Fizik,Kimya,Biyoloji,Felsefe … Eğitim Dünyasından Haberler Genel Tarih Osmanlı Tarihi Osmanlı Hanedanları Türk Tarihi İslam Tarihi Sanat Tarihi Mimari,Oyma Sanatı,Heykel Tıraş vs... Anketler Kadın ve Aile Yemek Tarifleri El işleri :) Spor Diğer Spor Dalları Spor Dünyasından Haberler Futbol Beşiktaş Fenerbahçe Galatasaray Trabzonspor Anadolu Takımlarımız Son Dakika Haberleri Sağlık {-Multimedia, Mizah ve Eğlence-} Müzik Kutusu İlahi ve Ezgiler Şiir ve Türkü Diğer Müzikler İstek Bölümü Klipler, Video Film, Slayt, ve Belgeseller Resim Ve Karikatür Sizin Seçtikleriniz Resimler Karikatürler Fıkralar,Hikayeler Zekâ Soruları - Bilmeceler Oyunlar Forum Oyunları Komik Sesler ve Video Klipler {-Bilgisayar ve Teknoloji-} Program Dowland Web Master - PhotoShop Web Master - Dersler. Sorular ve Cevapları Scriptler ( Java-CSS-ASP-PHP ) ASP ve PHP dersleri yardımcı kaynaklar HTML dersleri ve yardımcı programlar PhotoShop ve Dersleri Donanım Ve Programlama Dilleri Bilgisayar Sorunları-Teknik Destek Tüm Programlama Dilleri Windows Bilgisayar ve Play Station Oyunları MSN Messenger, Yahoo, SKYPE, İRC ve Diğer Sohbet Programları Cep Telefonları Cep Telefonları NOKIA MOTOROLA SIEMENS Dİğer Tüm Modeller Bilişim ve Teknoloji Dünyası -=[ e-book ]=- {-GencisLam Özel-} [url]www.gencislam.com[/url] Forum Süprizleri Sanatçılarımız Albüm Tanıtımları Genç İslam Söyleşileri Üye Söyleşileri Sanatçılarla Söyleşilerimiz {-GencisLam Cafe-} Genç İslam Forum Muhabbetleri Linkler Bizi Destekleyenler Tavsiye Linkler Çöp Kutusu

Saat 04:31 AM.

-- Genç İslam -Orjinal- -- Genç İslam - Yeşil- -- English (US) -- Türkçe Bize Ulaşın - Gençliğin Buluştuğu Nokta - Arşiv - En Üst