Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Camilerimiz

sýyah_

New member
Ülkemizin her tarafından camilerimiz ve okullarımız bulunmaktadır. Birçok cami ismine aynı Milli Eğitim Bakanlığında olduğu gibi okul yaptıranların ismini verdikleri gibi cami yaptıranların ismi verilmektedir. Örnek Hamdi Bey Cami gibi, hayırların gizli yapılması veya cami yaptıranın amel defterinin kapanmadığı gibi konulara hiç girmeden ALLAH (c.c) evi olarak kabul edilen camilere insan adının verilmesi doğrumudur. Burada yapılan ibadetler kılınan namazlar kabulmüdür. İçimdeki bu şüphe nedeniyle insan ismi almış camilerde namaz kılmaya gidemiyorum. Namazın kabul olup olmadığını ALLAH bilir, ancak ben yine sormak istiyorum, "Evet kabul olur" veya "Kabul olmaz" diye cümleyi net bir şekilde bağlayacak bir açıklamada bulunabilecek varmı ? saygılar ve sevgilerle.

sýyah_

New member
Hayırseverler ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı kararlar, komisyon uygulamaları, yardım toplamaları gibi kendi içlerindeki genelgeleri incelemek gerekir, ancak resmi arşivlerde neler yazıldığını bilemeyiz. Ayrıca, kanunlarımızı bilmek gerekir. "Bilgi Edinme Yasası" kapsamında ilgili makamlara sorarak öğrenebilirim. Cami isimlerini neye göre belirliyorsunuz hayırseverlerin ismini neye göre veriyorsunuz elinizdeki dayanak nedir biçiminde hesap sorar gibi değil bilgi almak amaçlı uygun cümlelerle. Eminim böyle bir girişimde bulunduğumda cami yaptıracak ismini devam ettirmek istiyor gibi bir izlenim düşünce oluşturmadan tam olarak neyi öğrenmek istediğimi uygun cümlelerle sormam gerekiyor. Sanırım yakın zamanda bu konuya ilişkin forumda katılım olmayacak bu en son mesajı yazmamdaki neden yeni mesajlar bölümünden tekrar görülmesini sağlamaktır.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bir çok camide şahıs isimleri kullanılmış, bu Osmanlı döneminde de var, muhtemel ki caiz ki bu hususta bir reddiye olmamış şimdiye kadar.

radikal

New member
Ülkemizin her tarafından camilerimiz ve okullarımız bulunmaktadır. Birçok cami ismine aynı Milli Eğitim Bakanlığında olduğu gibi okul yaptıranların ismini verdikleri gibi cami yaptıranların ismi verilmektedir. Örnek Hamdi Bey Cami gibi, hayırların gizli yapılması veya cami yaptıranın amel defterinin kapanmadığı gibi konulara hiç girmeden ALLAH (c.c) evi olarak kabul edilen camilere insan adının verilmesi doğrumudur. Burada yapılan ibadetler kılınan namazlar kabulmüdür. İçimdeki bu şüphe nedeniyle insan ismi almış camilerde namaz kılmaya gidemiyorum. Namazın kabul olup olmadığını ALLAH bilir, ancak ben yine sormak istiyorum, "Evet kabul olur" veya "Kabul olmaz" diye cümleyi net bir şekilde bağlayacak bir açıklamada bulunabilecek varmı ? saygılar ve sevgilerle.

Sevgili siyah kardeşim; İnsanların ismi ile künyelenmiş camilerde yapılan ibadetleriniz inşaallahu Teala KABULDÜR !
Haddi zatında camiler, Rabbi Zülcelal'in biz kulları için toplanma yeri olarak tayin edilmiş ibadethanelerdir.

Bu gibi yerleri imar etmek, güzelleştirmek, onarmak veya yeniden yaptırmak ile mescid bunu yapanındır anlamı doğmaz. İbadet amacı ile yaptırılan bütün mescidler Allah'ındır (Celle Celaluhu).

Kur'an da "Allahın mescidlerini ancak Allah'a ve ahıret gününe inanan, namaza devam eden, zekatı veren ve Allah'dan başkasından korkmıyan kimseler ma'mur eder, işte bunların muvaffak olmaları me'muldür." (Tevbe : 18) ayetinde geçtiği üzere bütün mescidler Allah'ındır. O neden ile buralarda yapılan bütün ibadetleriniz indAllah'ta kabul olunur inşaallah.

Süleyman tapınağı da bir kul adı ile künyelenmesine rağmen, Kur'an bu kıssayı bize örnek olarak verir. Hatta Süleyman (a.s.) tarafından cinlere yaptırılmıştır. Bu konu üzerinde tefekkür ettiğiniz takdirde inşaallah aklınızda güzel şeyler belirecektir.

Sorduğunuz, sizi sadece meşgul eden bir vesveseden başka da bir şey değildir.

sýyah_

New member
Bu konuya siz iki saygıdeğer eski forumdaş ilgilendiniz ve bilgilerinizi paylaştığınız için ALLAH (c.c) sizden razı olsun. ALLAH (c.c) sizin sıkıntılarınızı gidersin. Doğrudur, vesvesedir ancak insanın aklında bu vesvese, adı insan adı olmayana gidersin kılarsın gerisine karışmazsın düşüncesi zamanla diğer insanların kıldığı namazlar konusunda da şüphe olmuştu ve sirkeleşmiş bir düşünce halini almıştı. Şimdi sizinde aydın görüşleriniz doğrultusunda düşüncelerimi sadeleştirerek diyebilirim ki; İbadet ancak ALLAH (c.c) yapılır ve ibadeti kabul edecek olanda odur. ALLAH (c.c) bizi bizden daha iyi bilir, çünkü bizi yaratan odur.

Üst Alt