Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bulgaristandaki Türkler

ak_kýz

New member
ben bulgaristandaki türklere karşı yapılan zulümü arştırıyorum bu aralar sırf dillerini ,milletlerini unutturmak için yapılanları sizde bildiklerinizi yazarsanız çok ii olur araştırmama katkıda olur şimdiden Allah razı olsun

mümin86

New member
ben bulgaristan göçmeniyim 7 kuşaktan türküm bulgaristanda ki türkler oralara osmanlı zamanında yerleştirilmiştir 7 kuşaktan türk ve müslüman olup en düzgün aileler yollanmıştır oralara evet orada biz türklere çok zulüm ettiklerini söyleyebilirim oraları kaybettikten sonra vede bizleri hristiyanlaştırmaya çalıştıklarını ama bizlerin neneleri dedeli öyle böyle birer müslümandılarki tam anlamıyla mesela annen bahseder hep dedemin babasının orda 2 katlı bir evi varmış ve kapısı hep açık olurmuş buraları bilmeyen bir misafir gelirse dışarıda aç kalmasın diye ağırlamak misafir etmek için mükemmel bir insanmış .1989 yılında oradaki türklerin isimleri değiştirilmek istendi ve çoğu müslüman türk türkiyeye geldi ve iki ülke arasında sıkıştı şöyle diyeyim orda büyüdüler ve orda yetiştiler orada bazı kendilerine göre adetleri oldu türkiyeye gelince ortama ayak uydurmak biraz zor oldu benim ailem ise kendi isteği ile 1978 yılında geldi.soracağın başka sorular varsa sorabilirsin tam anlatamadım ama neyse...sağlıcakla kal.

ak_kýz

New member
çok sağolun bende bu konuyla ilgili emine ışınsunun çiçekler büyür kitabını okudum çok güzel anlatıyor insan kendini orada yaşamış gibi hissediyor tavsiye edebilirim

ak_kýz

New member
bide kitabın yazarıyla bi röportaj yapma imkanına sahip oldum gerçekten resmi belgelere dayanarak yazıo

Üst Alt