Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bulabileceğim ve Okuyabileceğim Eserler/Kitaplar

sýyah_

New member
Günümüzde tanıdığınız müfessirler (kuranı iyi tefsir eden), muhaddis (sahih hadisi ayırt edebilen hadis bilgini), fukahai izam (fıkıh alimi) varmıdır. Varsa eserleri hakkında bilgi verirmisiniz. Mesela örnek veriyorum; Ben şu anda Elmalılı Hamdi Yazır'ın tefsirlerini okuyorum, buna benzer eserin/kitapın niteliği bakımından Osmanlıca da en iyi lügat Ferit DEVELLİOĞLU'na ait olduğa söylenir, onun eserleri diğer lügatlara göre hem pahalıdır hem de zor bulunur, daha anlaşılır olduğuda osmanlıca eğitimi aldığım hocamdan duymuştum. Konuya ilişkin olarak yine örnek veriyorum; Evliyalardan/Pirlerinden İmam Birgivi Hazretleri gibi muhterem kişiler 40 hadis üzerinde durmuşlar ve bu konuda Pir'in Şerh-i hadis-i erbain diye bir eseri vardır ama bulunurmu okuyunca anlayabilirmiyim bilmiyorum. Bunun gibi tefsirde de, hadis te de, fıkıhta da tavsiye edebileceğiniz eserler ve bu eserleri düzenleyenler varmı ? özellikle günümüzde yaşayan bir muhteremin eseri veya önerecebileceğiniz bulabileceğim günümüz türkçesiyle yazılmış olan okuyabileceğim eserler varsa lütfen yazarmısınız. İlgilenenlerden ALLAH razı olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:

radikal

New member
İmam'ı Gazali'nin ihya'u ululmid'din eserini şiddetle tavsiye ederiz. Ahmet Serdaroğlu veya Ali Arslan tercümesi gayet kolay ve anlaşılır akıcı bir dilde günümüz Türkçesi ile mevcuttur.

Ayrıca; son zamanlarda elimize İmam Kuzai'nin Müsned'i Şihab kitabı geçti. Hadisler ile ilgili çok farklı hoş bir eser.Yediveren yayınevi basmış, tercüme Ali Akar'a ait. Tavsiye ederim, yalnız her yerde bulunmuyor, ısrar ile büyük kitabevlerine bakarsanız sanırım elinize geçecektir.

Üst Alt