Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Büyüklere saygı da ölçü

sinang

New member
Bismillah-Allah cc selamı başta efendimiz ali ve ashabı ve tüm müminlerin üzerine olsun..küllü nefsin zaikatül mevt-her nefis ölümü tadacaktır.
Bazı kimseler tamamen şahıslara bağlanabilir.Ama velilere,gavslara,kutublara bağlılıkta ölçülü olunmalıdır.Örneğin`,hz.ömer r.a halid bin velidi r.a komutanlıktan alınca bazı mücahidler o denli ileri gitmişlerdiki-halid in olmadığı cephede bizler cihad etmeyiz diyebilmiştir.
oysaki halid r.a da herkes gibi bir insandı ve ölümlüydü.Nitekim halidin dalgalandırdığı bayrağı ukbe bin nafi,Ahnef bin kays r.a ve nice fatih komutanlar İstanbula kadar taşıdılar.
Yine hz. ebu bekr r.apeygamber ölünce hz ömer r.a ın -kim muhammed sav.öldü derse onun boynunu vururum.-sözüne karşın kürsüye çıkarak-kim hz.muhammed sav.inanıyorsa bilsin ki O ölmüştür.Ama kim Allah a inanıyorsa bilsin ki Hay ve diri olan O dur-diyerek ferasetini sergilemiş ve ömer r.a teskin etmiştir.
Mesela müminlerin efendimiz sav.saygısı büyüktür.Lakin O sav.bile kelime-i tevhidte kendi ismini La ilahe illallah -sözünün önünene geçirmemiştir.
Evet saygımızda dahi bir ölçümüz var olmalıdır.

radikal

New member
Sinan, sözünün mahiyetini bildiğimi bilirsin. Ama, bahsettiğin o; bu değil.
Yaşamadığın sürece, en azından bir müddet geçirmediğin sürece de doğal olarak anlamanı beklemem. Vaktin ve kısmetin varsa; bir gün anlamış olmanı da canı gönülden isterim.

sinang

New member
aslında cevab vermiyecektim.ama sözün mahiyetini bilmessin kardeşim,niyetleri Allah bilir.

radikal

New member
aslında cevab vermiyecektim.ama sözün mahiyetini bilmessin kardeşim,niyetleri Allah bilir.
Neden "aslında cevap vermeyecektiniz" ? nedenini; anlayamadım !

Ayrıca mesajımda niyet demedim, mahiyet dedim. Niyet; bir işin başlangıç nedeniyse de, mahiyet vardığı noktadır. Mahiyeti herkes bilir, görür, anlar. Niyetleri sizin de buyudğunuz gibi sadece Rabbül Alemin bilir.

sinang

New member
mahiyet sözün içeridir bu sözler ne içerir demek isede bazen niyet okumacılıkla karıştırılır.

radikal

New member
Yok, biz karıştırmayyız. Bugüne kadar yazdıklarınızı nasıl karıştırmadıysak, bundan sonra da karıştırmayyız inşaallah. Yazmaya devam edin, her zaman zevkle okuduk, yine okuruz.

Üst Alt