Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bütün Sıkıntılara Paydos Neye sahip olduğunda olur

Ferrar_

New member
İnsan ne ?
evet acaba İnsan nedir ?
dur biraz düşün
insan ne
bunun üzerinde düşün
..
gelemede gitmede yaşayışında ihtiyarı yok
aciz
benim diyebilecek elinde bir medar yok
işte bu benim benim diye etrafında döneceği bi şeyi yok
...

evet insan nedir ?
insan da bir de iman var mış o nedir ?

mesela sende bir görmek ve işitmek kabiliyeti var
sen bu görmek kabiliyetiyle etrafında olan bitenleri görüyorsun
ve elinden bir şey gelmeyince de kuduruyorsun inliyorsun isyan ediyorsun
etrafına patlıyorsun..
neden ? gördün çünkü olan biteni
bunun önüne nasıl geçebilirsin...
işte İnsanda bir de söylüyorlar konuşuyorlar varmış varmış
İnsanın bir de iman denilen bir görüşü varmış bu görüşü gözüyle gördüğünden daha netmiş
Vallahi billahi varmış
tabiat onu bu şekilde yapmış
o iman denilen o görüşle insan denilen varlık
olan bitenin gördükten sonra isyana gideceği noktada
iman denilen bir görüşle bakıyormuş
bakınca yüzü gülüyormuş.. Kaşıt catık alnı buruşuk gezmiyormuş
her çirkinliğin altında doyamacağı bir güzellik olduğunu görüyormuş
gözü ile gördüğünden daha net
evet insanda iman denilen bir görüş varmış
evet varmış bu görüş

sen doğmadığın zamandaki eski insanlara bakalım
İslam mezarlıklarını mezar kitabelerini okuyalım
ne aydın insanlar var
eczacı kimyacı anneler görüyoruz
bu anneler evlatlarını harbe yolllarken
alnında öpüyor
oğlum şehit haberini bekliyorum yani ölmeni bekliyorum
arkandan vurulursan bu süttüm sana helal olmaz diyerekten yolluyorlardı

evet ne buluyordu o kimyacı aydın anne de canından çok sevdiği biriçik oğlunu
-ölmeni bekliyorum diye- harbe yolluyordu...
sıkılarak pıkılarak değil

işte o anne iman denilen varlığını bulmuş onunla bir şey görüyordu
gözünle gördüğünden daha net

demek istediğim insan nedir
insanda iman denilen bir varlık var
bunu bulabildiğimiz an bütün sıkıntılara paydos

(((O iman denilen varlıkta ne Ak sakkalıda ne kıvırcığında ne sarıkta ne ağzıyla müminim diyen bulunur senin tanıdığın müminlerde bulunmaz bu hiiiç bulunmaz))))
yalancı sahte yüzük
gerçeğinden daha parlak gözükür dimi ))))

senin dedenin zamanında
sen doğmadığın yıllarda öyle insanlar vardı kül halindeydi
böyle canavar gibi değillerdi insanlar
biz düşmüşüz
insan nedir bilmiyoruzda bu vaziyetteyiz
yalvar Allaha bildirsin bizi kaldırsın
o dedenin hürmetine

..

dikkat farzedelim ki
insandan daha akıllı bir mahluk olsa bu mükellefmidir
hayır
neden
çünkü insanda akılın üsütünde bir iman ve aşk denilen bir varlık var
bu varlıkla insan mesul oluyor

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Allah'a övgüler olsun.İnsan Allah'ın yeryüzünde ki halifesidir.Kendisinden sonra ki en şerefli varlıktır.

İnsan'ın etrafında dönüp durarak bu benim dediği şey :''Allah'ın yoluna girdim ve kainatın düzenini var eden ve o düzende ki düzenden bir düzenim bende'' demesidir.

İnsan'da ki iman gördüğü,göremediği,hissettiği,hissedemediği,anladığı anlayamadığı herşeyi var eden tek olan Allah'a iman etmesidir.Bu da inanç yani inanmak ile olabilecek bir iştir.

İşitme ve duyma kabiliyetlerin var iken çevrende olan biten kötü işlere dur diyemiyorsan seni senden daha iyi bilen seni yaratana bu meseleyi elini açarak soracaksın ve ondan yardım isteyeceksin.

Etrafına neden patlıyorsun onların bu yanlışta payları mı var,bu hareketinle asıl çözemediğin zaman kudurduğun yanlışları yapanlar ile beraber olursun.

Zalimliklerin önüne kendini adam ederek Allah'ın yoluna girerek yaparsın böylece ilk önce kendi nefsine yaptığın zalimliği önlersin,hemde çevrene faydan olur

O dediğin varmış varmış denilen şey insanların anlayıpta uygulamaya geçirmedikleri yani aslında bilmedikleri şeyi söylemeleridir.İslam'ın lideri Allah'ın elçisi Muhammed Mustafa buyuruyor :''Kişi bildiğini uygulamakdıkça gerçek alim sayılmaz.''İnsan bir şeyi övüyorsa ve övdüğü şeyi uygulamıyorsa o övdüğü şeyi bilmiyordur.

İnsan'ın iman denilen görüşü kainatı yaratan ve onun hakkında tam bilgiye sahip olan Allah'ın yolunda olmasıdır.

Evet,insan imanı tanıyınca isyana giriştiği mevzularda hemen doğru cevabı alıyor ve o isyanı ortadan kaldıracak şekilde ya sabır ediyor ya da yapılması gereken işi yapıyor.

Her çirkinliğin altında güzellik olmaz ama her işin sonunda hayır vardır,her işde de bir hayır vardır,çünkü Allah insanları öldükten sonra diriltecek ve insanlara yaptıklarının karşılıkları verilecek.

Sen neden bu kadar yanlış anlıyorsun yoksa yanlış anlamayı istiyormusun,hiç bir ana evladının ölmesini istemez şeytana hizmet eden kadınlar haricinde,oğlunu askere gönderen ana diyor ki ölünceye kadar Allah yolunda düşmanı öldürerek çatış cepheden kaçma Allah yolunda savaş savaşı kazanırsan ölmeme durumunda olabilir,Anne evladının ölmesini temenni eder mi,ancak şehit olmamasını da istemez.Anne yüreği bambaşkadır.

Anne oğlunu git öl diye göndermiyor,Allah yolunda ölünceye kadar savaş düşmanı vur diyor,savaştan geri dönme diyor,savaşı kazanınca savaş bittiği için çocuğun ölme durumu yok ki,çocuk,bu yolda ölmek şehitliktir,şehitler peygamberlerden hemen sonra cennete girerler.Çocuğunu savaşa gönderen ananın yüreği yanar gözlerinden yaş dökülür.İşte bu insanlar Allah yolunda malları ile canları ile cenneti kazanan insanlardır.

Evet,o anne gözü ile gördüğünden daha net görüyordu,iman kalptedir,kalp gözden daha keskin görür çünkü kalpte vicdan vardır,vicdan her zaman doğruyu söyler,vicdan Allah'ın nurudur.

O iman,ak sakallıda da bulunur,sakalsızda da bulunur,sen onların kalplerini yardında içlerine mi BAKTIN ? Allah her kulunun içinde olanları bilir.Bunu sen asla bilemezsin.

Yalancı sahte yüzük sahtekarlar tarafından daha parlak görünür,doğru insanlar onun sahteliğini görür ve ondan yüz çevirir.

Her devirde iyi insan kötü insan olmuştur,kötü insanlar kendileri yaktıkları ateşte cehennemde kendilerini yakacaklar,iyi insanlarda Allah'ın lutfu olan cennette olacaklar.

Allah bir'dir,o en büyüktür,hiç bir şey onun dengi değildir.İnsan'da akılı akıl yapan imandır.Zalimlik yapan bir insanın çok gelişmiş teknoloji ile insan öldürdüğünü düşün o teknolojide ki akıl tevbe edip o günahlarından pişman olmadığı takdirde kendisini cehennemin alevli azabından koruyabilir mi ? koruyamaz,bu durumda o makinayı yapan akıl gerçekte akılsızdır.

Üst Alt