Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bu Namazı Tanıyormusunuz?

nur44

New member
ben tanımıyorum çok şükür. rabbimde tanıtmasın inşallah..

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
bu konuyla ilgili hekimoglu ismailin kitbinda okumustum söyle diyordu :namaz kilarken akla gelen dünyevi düsünceler resimdeki bir yilana benzer onun zarari dokunmaz ama tabiki hic olmamasi daha evladir

S

seha

Guest
İnsanın kalbi ne ile meşgul olursa onun ile ilgilenir. İslamı namaz kılmaktan ibaret sayan, "oku" emrine muhalefet edenler,namazda namazı düşünemez. Çünkü, namazdan başka bilgisi yoktur. Namazda tefekkür etmek ise bilgi ile olur. Bilgi ise ihlasın anasıdır. İhlas ise ameli düzgünleştir.

Alptarum Kardeşim, insanın hayaline gelen ademdir. Tahayyülden mesul olmaz. Ama, tahayyül eden onu kalp mahalline indirirse adem artık bir libas giyer bir eşya olur ki, artık mesuliyet başlar. Hayal mesuliyet vermez ,ama onun ile meşgul olup, şişirip kalp mahaline indirmek ve düşünce haline sokmak ise mesuliyettir.

Mesela namaz kılarken aklına müşevveş veya mülevves bir dünya meselesi geldi. Eyvah kalbim kirlenmiş deyip onunla meşgul olursan şişer. Geldiği cenahı bilirsen, şeytanın vesvesesi olduğunu anlarsan söner gider. Onu düşünme makamına çıkartırsan artık senin kalbine nufus ederki;onunla meşguliyet başlar.

Baki Selam

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
ben suna inaniyorum onun icin böyle yazdim insan namazdayken dünyevi bir olayin aklina gelmemesi icin(sahsi görüsüm)ya arapcayi cok iyi bilmeli yada kendinde bazi seyleri yenerek namaza konsantre olmasidir.yoksa insan belli düsüncelere kayacaktir birde namaza yeni baslayan bir insani göz önüne alirsak o insan bu düsüncelerden dolayi sanki namazi kabul olmuyormus gibi soguyacaktir belkide birakacaktir namazi o husu ile kilmak ve dünyevi herseyden siyrilip ömrü hayatimda o tadi gercekten tatmak isterim.....

Aysegul

New member
mutlaka herkes bu namazı tanıyordur..Çünkü şeytan ademoğullarını caydırmak için her yolu deneyecektir

Okuyucu

New member
Elhamdüllilah

Elhamdüllilah

Bu namazı tanıyorum çünkü bunamazı tanımak ve bu süreçten geçmek her müslümanın bşına gelen bişeydir .Namaz esnasında bu tip şeylerin aklına gelmesi şeytanın senle uğrştığına delalettir şeytan ise imanın olduğu için namazını bozmaya çalışır .Buda demektir ki elhamdüllilah imanımız vardır,ANCAK bu derece imanı kuvvetlendirip şeytanın oyuncağı olmaktan kurtulmalı ve namazımızı huşu içinde ve tadil-ierkanı bozmadan kılabilmeliyiz.SELAMETLE.

PLAATON

New member
ARKADAŞLAR NAMAZDA İKEN RUH BEDENİ TERK EDER beden nefsin kontrolüne girer ve nefs de dünya meramına düşkündür HERŞEYİN DOĞRUSUNU ALLA BİLİR HER ŞEYDE BİR HAYIR VARDIR

sinansuv

New member
Bir gün peygamber efendimiz s.a.v. kim hiç bir dünyalık düşünmeden namazını tamamlarsa ona hırkamı veya asamı verceğim demiş.
H.z. Ömer talip olmuş. Çok güzel bir şekilde namazın sonuna gelmiş. Tam selam verecek aklından "acaba hırkayımı verecek asayımı" diye geçirmiş asayıda kaybetmiş hırkayıda.

Bu hikaye nekadar doğru bilmiyorum ama böyle bir namaz kılmak çok zor.
Yinede bu işin zorluğu bizi aplamız gibi namazda hesap kitap yapmaya götürmesin tabiki.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Bir gün peygamber efendimiz s.a.v. kim hiç bir dünyalık düşünmeden namazını tamamlarsa ona hırkamı veya asamı verceğim demiş.
H.z. Ömer talip olmuş. Çok güzel bir şekilde namazın sonuna gelmiş. Tam selam verecek aklından "acaba hırkayımı verecek asayımı" diye geçirmiş asayıda kaybetmiş hırkayıda.

Bu hikaye nekadar doğru bilmiyorum ama böyle bir namaz kılmak çok zor.
Yinede bu işin zorluğu bizi aplamız gibi namazda hesap kitap yapmaya götürmesin tabiki.

ben bunu üstadım Hz. ali diye biliyordum , ve deve verilicek diyebiliyordum ama yinede Allah razı olsun...

Nurgül

New member
bende bu hikayeyi taniyordum :) hemen hemen kardesimizin anlatigi gibi duymustum bende...Allah razi olsun..gercekten zor....

Üst Alt