Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bu Haikat mı Hayal mi

sinang

New member
Bunu dinleyen zayıf imanlılar şöyle diyeceklerdir:«Bunların anlattıkları hayalin tâ kendisidir. Bu sözler bir gurur eseridir, imanla cihaddan başka vasıtaları olmayan şu adamlar çeşitli silahlara ve çeşitli güçlere karşı nasıl dayanacaklar? Haklarına nasıl kavuşacaklar? Halbuki bunlar her zaman 'arslanın ağzı ile pençesi arasındadırlar'.»
Evet... Çokları bunu diyecekler. Belki de böyle ¦demekte mazur sayılacaklardır. Çünl;ü onlar ümitsizliğe kapılmışlar, kendilerine bile güvsnemez olmuşlardır. Kuvvet ve kudret sahibi Allah ile olan irtibatlarından bile ümitlerini kesmişlerdir.
Biz ise, bu îman ettiğimiz gerçeklerin uğrunda azimle yürümenin bir hakikat olduğunu söylüyoruz. Ve Allah'ın şu kelâmını okuyup onun emrini yerine getirmeye çalışıyoruz:
— 91 —
«Düşmanınız olan kavmi (savaşmak için) aramakta gevşek davranmayınız. Eğer siz acıçekiyorsanız, şüphesiz ki, onlar da sizin çektiğiniz gibi acı çekiyor lar. Halbuki siz, onların Allahtan ümit etmediği şey.'eri ümit edersiniz. (--)
Ecdadımızdan, kıtalar fetheden, yer yüzünde is-lâmî saltanatı hakim kılan kahramanların sayısı azdu Kullandıkları vasıtalar da güçlü ve kuvvetli değildi. Fakat onlar mümindi. Mücahitti. ±
Biz, Resulüllah (S.A.V.) şu hadisi şerifi buyururken nasıl hazırlanmışsa öyle hazırlanacağız. Habbab bin c!-Erett bir rivayetinde diyor ki: «Bir gün Resul efendimiz (S.A.V.) Kâbenin gölgesinde bir elbiseyi yastık etmiş yetarken, ondan şöyle bir rrzuda bulunduk: Ey Allah'ın Resulü! Bizim için yardım dileğinde bulunmaz mısınız? Bizim için Allah'a dua etmez misiniz? Peygamber efendimiz şöyle buyurdu: «Sizden öncekilerden bazı kişiler bir çukura konur, testere ile ikiye biçi-lîrdi. Ne varki, bu hal onu dininden ayıramazdı. Bazılarının da et ve sinirleri, kemiğine işleyen demir taraklarla taranırdı, ama bu hal onu dininden döndüremez-di. Aiah'a yemin ederim ki, elbette bu emir tamam-
(22) Ahzap Sûresi: 10.
— 92
lanacaktır. Yolcu San'adan Hazremevte kadar gidecek, ve Allah'tan veya koyunlarını yiyecek kurttan bcşka hiçbir şeyden korkmayacaktır. Fakat siz, acele ediyorsu-nuz.»(»)
Peygamber efendimiz (S.A.V.) bu hadisi şerifi buyurduğunda, müslümanlar henüz islâmı g'izli yaşıyorlardı.
Evet... Biz, sadece din uğruna hicret eden Suraka bin Malik ile, ona Kisra surlarının fethedileceğini haber veren Resulüllah (S.A.V.) nasıl hazırlandılar ise öyle hazırlanıyoruz. Biz, Resulüllahın Hendek kazarken«Al-lahu Ekber» nidaları arasında Rum kasırlarının fethini haber vererek hazırlanışı gibi hazırlanıyoruz.
«Berra bin Âzib bir rivayesinde diyorki: Resulüllah hendek kazmamızı emretti. Hendekte kazmaların sökemediği bir taşa rastlandı.Bunu Resulullaha haber verdiler. Peygamber efendimiz geldi, taşın üzerine çıktı, kazmayı aldı. Bismillah diyerek taşa vurdu. Taşın üçte biri kırıldı.Resulüllah: Allahu Ekber! Şam'ın anahtarları bana verildi. Allah'a yemin ederimki Şam'ın kırmızı saraylarını burrdzn görüyorum, dedi. Sonra bismillah deyip bir kazma daha vurdu. Taşın üçte biri
(23) Bu hadisi şerifi Buhari ve İmam Ahmed rivayet etmişlerdir.
daha kırıldı. Ve Resulullah: Allahu Ekber! Acemis-fanın anahtarları bana verildi. Allah'a yemin ederim ki buradan Medaini ve onun beyaz saraylarını görüyorum dedi. Yine Bismillah deyip son kazmayı vurunca taşın tamamı söküldü. Resulullah: Allahu Ekber! Yemenin anahtarları bana verildi. Allah'a yemin ederim ki, buradan SANA'nın kapılarını görüyorum.» dedi.(-J)
iki cihanın efendisi Hazreti Muhammed (S.A.V.) bunlarıbuyururken Müşrikler Medine'nin her tarafını kuşatmışlardı. «O vakti hatırla ki, gözler dönmüş, yürekler gırtlaklara dayanmıştı.»(-v<)
(24) Bu hadisi İmam Ahmed rivayet etmiştir.

Üst Alt