Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Sorum var

kemalzeytinci

New member
23 yaşındayım. görücü usulü nişanlandım. şöyle bir problemim var. Ben nişanlımla telefonda konuşurken bile mezi denen sıvı geliyor cinsel organımdan. buna engel olamıyorum. Ne yapmak gerek çözümü var mıdır ? bu şekilde abdest olmaz heralde. çok zor durumdayım , kimseye soramıyorum da bu soruyu. Yardımcı olursanız sevinirim. teşekkür ediyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Mezi, erkeklerde spermin akıcılığını sağlayan bir maddedir. Bu insandan insana değişen üretim/depolama kapasitesine sahip olup, sadece şehevi tahrikler zamanında değil, çok ağır yüklerin kaldırılması veya idrar yaparken zorlanılması esnasında da akıntı şeklinde görülebilir.

Bu durum siz yaşlar için çok normaldir. Kurtulmanız gerekmez, zaten malum şartlar altında da kurtulamazsınız.

Mezi akıntısı, bulaştığı yerlerden su ile yıkanarak temizlenir ve namaz abdesti alınır, kafidir. Gusle gerek yoktur.

kemalzeytinci

New member
yıkamak nasıl olacak ki ?
Mesela dışarı çıktık , direk geliyor o sıvı. çamaşıra bulaşıyor. Dışarda nasıl yıkayabilirim ki onu.

mavigezegen

New member
yıkamak nasıl olacak ki ?
Mesela dışarı çıktık , direk geliyor o sıvı. çamaşıra bulaşıyor. Dışarda nasıl yıkayabilirim ki onu.

Uygun bir yer ve zamanda yıkarsınız. Ancak durumunuz sağlık sorununuz olmasını da muhtemel kılar. Her daim en ufak birşeyde geliyorsa bir doktora da görünmenizde fayda derim.

kemalzeytinci

New member
yıkamak , silmek , su serpmek vs. dışarda uygun bi yerde yıkamak çok mantıklı gelmedi .

mavigezegen

New member
Sorununuz mezi dolayısı ile namaz kılıp kılamayacağınız mıdır? Yoksa bu mezinin olur olmadık yer ve zamanda gelmesi sorunu mudur?

Namazla ilgili ise o soruya cevabı bekir abimiz vermiş. Ben de ufak bir ekleme yaptım.

Olur olmadık yer ve zamanda gelme durumu ise o sorunuzun cevabını bir doktora giderek öğrenebilirsiniz.

kemalzeytinci

New member
namaz olayını soruyorum ben de anlayamıyorum cevapları. soruyorum su ile yıkayın diyor insanlar genelde. ben detaylı cevap istiyorum . çamaşırımu su ile ıslatsam yıkamış olur muyum ? çıkarıp , yıkayıp , bir güzel de sıkıp sonra giymem mi gerek illa

mavigezegen

New member
namaz olayını soruyorum ben de anlayamıyorum cevapları. soruyorum su ile yıkayın diyor insanlar genelde. ben detaylı cevap istiyorum . çamaşırımu su ile ıslatsam yıkamış olur muyum ? çıkarıp , yıkayıp , bir güzel de sıkıp sonra giymem mi gerek illa

Evde iseniz ya da çamaşırınızı değişme imkanınız var ise elbette değiştirmek daha uygundur. İmkanınız yok ise sadece su ile çamaşırınızın ilgili bölümünü hafiften yıkamanız yeterlidir. Buradaki amaç çamaşırınızı çıkarıp çitileyerek yıkamak değildir. Bu şekilde abdestinizde ve namazınızda şeytani vesveslerin önüne geçme imkanınız olur. Kalbi namaz öncesi namaza hazırlamaya yöneliktir.

Ayağı alçıda olan biri nasıl ki abdest alırken ayağını yıkayamıyor ve alçı üzerinden mesh alıyor ise siz de elbisenizin üzerinde gerekiyor ise mesh edin.
Amaç kalbi temizlemek ve şeytani vesveselerin namaza halel getirmesine engel olmak, hem ruhen hem fiziken namaza hazırlanmaktır.

Müsait olduğunuz yer ve zamanda ise çamaşırınızı değiştirirsiniz. Kendimce anlatmaya çalıştım, inşallah yardımcı olabilmişimdir.

ARZ_7

New member

Yıkamak mümkünse iyi olur, değilse gerek yoktur. El ayası büyüklüğünde elbise de yer kaplamamışsa, elbisenin yıkanma şartı yoktur. Sadece daha faziletlidir.

K

Konya

Guest
Merhaba,
"El ayasi" büyüklügü kavrami idrar icin gecerlidir, mezide bu baglanti yoktur bildigim kadariyla kardeslerim hatali isem düzeltsinler. Meni ve mezi kabilinden olan sivilar pis sayilmiyor okudugum kitaplarda bu yüzden teharete aykirilik yok, silinmesi kafidir, yikayarak temizlenmesi mümkün oldugunda zihne takinti olmamasi acisindan iyi olur.

ARZ_7

New member
Ağır pislikler: İnsanların idrarları, menileri, idrardan sonra gelen vedileri, ve şehevi bir istekten sonra gelen mezileri, ağız dolusu kusuntuları, organlardan çıkıp akan kanları...

Ağır necaset sayılan şeyin: Katı ise üç gramdan, sıvı ise el ayasından daha geniş olan miktarı, giderilmesi mümkün olunca, namazın sıhhatine engel olur. Bu anılan ve ondan daha az olan miktarlar ise az necasettir, namazın sıhhatine engel olmaz; bağışlanmış sayılır.

Fakat Meni ihtilafla temizdir.

Üst Alt