Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Soru

ArastirmaciGenc

New member
Merhaba..Bir Soru Soracagim.

Internette Arastirdim Sürekli Baska Konular Sürekli Baska Cevaplar Cikiyor..Bir Türlü Bulamadim Artik sorun bendenmidir nedir :)

Sorum: Yüce Yaradan ALLAH Insanlardan Ne Istiyor?

Yani Neden Insanlar? Emrinde Sayisizca Melek Sürekli Ibadet Halindeler Zaten Fakat Neden Insanlar?

Bir Laf Diyecegim Ayib Olmasin Afedersiniz "Insanlar Yemek verilen ele ...yorlar" Insanlik nereye gidiyor aklim almiyor bakin bi dunyaya gundeme neler gelio hersey para oluyor..
Eskilerin Bir Sözü vardir. Para Tunc Olucak Insanlar Pinc Olucak Dogru Cikti valla fakat sorum sudur neden Insanlar Yüce YARADAN ALLAH Neden INSANLARDAN Ne istiyor? Onu merak ediyorum..

Tesekkürler ArastirmaciGenc,

cüneyt

New member
Ne isteyebilir dostum kulluk etmemizi istiyor. Fakat Allah'ın kuranda'da dediği gibi bizim ibadetimize ihtiyacımız yoktur. Ve başka ayetlerinde de dediği gibi aklımızı kullanıp hakikati, mantığa en uygun cevabı bulmakda bizim vazifemizdir. Allah bizden ona kulluk etmemizi istiyor, karşılığında da cennetle müjdeliyor. Fakat biz neden ibadet etmemizi istiyor diye sorarsak onun dediğine karşı çıkmış oluruz ve yine onun verdiği düşünme yeteneğiyle onu sorgulamış oluruz. Bu da bizim küfre gitmemize neden olur, şeytanı sevindermekten başka bir şeye yaramaz. Fakat vefat edip ahiret hayatında yüce yaradanla görüşeceğimiz açıkça bildirilmektedir. Ahiret hayatında insanların dünya hayatındaki bilinç ve enerji boyutlarından çok farklı olacağıda söylenmektedir. Yani burada bir konuyu nasıl dünyadaki normlara göre düşünüyorsak orada aynı şekilde düşünmeyecek ve başka bir algıyla düşüneceğimiz söyleniyor. Bundan dolayı Rabbim en iyisini bilir deyip ona iman etmek aslında tüm bu soruların cevabıdır.. İnş. yardımcı olabilmişimdir.. Selametle..

ArastirmaciGenc

New member
Biraz Oldun Biraz Olmadin Gibi Mesela Herseyin Bir Sebebi,Görevi Var Desem.. Zaten Tamam ibadet etmemizi istiyor fakat neden ama hani dedim ya herseyin sebebi vardir neden istiyor ? Zaten emrinde sayilamayacak kadar melek ibadet halinde dogru bizi o yaratti o bizden ibadet etmemizi istiyor ama neden 1 avuc insandan neden istiyor onu soruyorum ben Insan sayisindan milyonlarca,milyarlarca, sayilamayacak kadar melek var zaten bunlarida yaratan O'dur. neden biz?

Saol yorumun için.

cüneyt

New member
Şüphesiz biz emaneti göklere, yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir. (Ahzab 72)

Bu ayettende anlaşılacağı gibi yüce Allah, ruhlar alemindeyken kabul ettiğimizi belirtiyor. Ruhlar alemi gaybtır. Gayb ise Allah'tan başka bir bilenin mümkün olmadığı olaylardır. Gayba inanmakta imanın şartlarındandır. Onun için gayb hakkında neden veya niçin diye soru soramayız. Elbette birgün bu sopruların cevabına ulaşacağız. Ama senin yanlış düşündüğün nokta, öldükten sonra ahiret hayatında da bu zihin veya düşünce sistemiyle yaşamaya devam edeceğimizi düşünmendir. Bundan dolayı dünya hayatıyla ahiret hayatı arasında bir bağ kurup yajnlışa düşmektesin. Halbuki inşaallah orada, dünyadakinden daha farklı bir şekilde daha farklı bir boyutta düşünüp olaylara daha farklı türden bakacağızdır. Çünkü Rabbimiz bize sınavımızın sonucu olarak herşeyi izah edecektir. Halbuki eğer burada neden insan olduğumuzu neden bu kadar sorumluluk altına girdiğimizi bilseydik zaten Allaha neden iman ettiğimizi bilmiş olacaktık oysaki kur'ânda

Onlar gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.(Bakara-3)
Onlar, görmedikleri halde Rablerinden içten içe korkarlar. Onlar kıyamet gününden de korkarlar. (Enbiya-49)
Görmedikleri halde Rablerinden korkanlar için bir bağışlanma ve büyük bir mükafat vardır. (Mülk-12)

İşte bu mübarek ayetlerden de anlayacağımız gibi gaybe iman etmek bizim bir sınavımızdır. Bunu sorgulamak bize düşmez. Sadece kalben iman etmek gerekir. Ve ahirette tüm bilinmeyenlerin cevabını alacağımızı bilerek içimizi huzurlu tutmamız gerekir. İnşaallah yardımcı olabilrmişimdir. Selam ve dua ile..

Üst Alt