Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir sahabinin Peygamber Efendimiz (sav)'e Soruları

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Peygamber Efendimizden (sav) En Güzel Tavsiyeler :

Ey ALLAH ın Peygamberi! Ben insanların en âlimi, en bilgilisi olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

ALLAH tan çok korkup takva dairesi içine girersen insanların en âlimi olursun.

İnsanların en zengini olmak istiyorum.

Kanaatkâr olursan insanların en zengini olursun.

İnsanların en hayırlısı olmak istiyorum.

İnsanların en hayırlısı, faydalı olandır. Sen de insanlara faydalı ol.

İnsanların en adaletlisi olmak istiyorum.

Kendin için istediğini insanlar için de istersen insanların en adili olursun.

İnsanlar içinde ALLAH'a en yakın,O nun en has kullarından olmak istiyorum.

ALLAH ı çok zikredip anar ve hatırlarsan o zaman ALLAH ın en has kulu olursun.

Muhsinlerden, iyilik edenlerden olmak istiyorum.

ALLAH a, O nu görüyor gibi ibadet et, her ne kadar sen O nu görmesen de O seni görüyor.

İmanımı kemale erdirmek istiyorum.

Güzel ahlaklı olursan imanın kemale erer.

ALLAH ın emirlerine itaat eden itaatkâr kullarından olmak istiyorum.

ALLAH ın farzlarını yerine getir, itaat edenlerden olursun.

Kıyamet günü nur içinde haşrolmak istiyorum.

Hiç kimseye zulmetme, kıyamet günü nur içinde haşrolursun.

Rabb imin bana merhamet etmesini istiyorum.

Önce kendine ve insanlara merhamet et ki;ALLAH' da sana merhamet etsin.

Günahlarımın azalmasını istiyorum.

İstiğfar ederek günahlarının bağışlanması için ALLAH a yalvarırsan günahların azalır.

İnsanların en kerimi olmak istiyorum.

ALLAH a kullarını şikâyet etmezsen insanların kerimi olursun.

Rızkımın bol olmasını istiyorum.

Temizliğe devam edersen rızkın bol olur.

ALLAH ve Resulü tarafından sevilmek istiyorum.

O zaman ALLAH ve Resulü nün sevdiklerini sev, sevmediklerini de sevme.

ALLAH ın bana kızmasından kendimi korumak istiyorum.

Kimseye kızmazsan ALLAH ın gazabından ve kızmasından kurtulursun.

Duamın kabul edilmesini istiyorum.

Haramlardan sakınırsan duaların kabul olur.

ALLAH ın beni başkalarının yanında rezil etmemesini istiyorum.

Namusunu koruyup iffetli ol ki; insanlar yanında rezil olmayasın.

ALLAH ın ayıplarımı, kusurlarımı örtmesini istiyorum.

Kardeşlerinin ayıplarını örtersen ALLAH da senin ayıplarını örter.

Benim günahlarımı ne siler?

Gözyaşların, hudûun (saygıyla ALLAH a kulluğun) ve hastalıklar.

ALLAH yanında hangi iyilik daha faziletlidir?

Güzel ahlak, tevazu, belalara sabır ve kazaya rıza.

ALLAH yanında en büyük günah hangisidir?

Kötü ahlak ve ALLAH ın emirlerine karşı gösterilen cimrilik.

Rahman ALLAH ın gadabını ne dindirir?

Gizliden gizliye sadaka vermek ve sıla-i rahim (akrabaları ziyaret ve görüp gözetmek).

Cehennem ateşini ne söndürür?
Oruç.

VE BİR DE "HABERİNİZ OLSUN Kİ BANA KİTAP VE SÜNNET VERİLDİ .HABERİNİZ OSUN Kİ KOLTUĞUNDA OTURMUŞ KENDİSİNE BENİM BİR HADİSİM ULAŞTIĞINDA (HADİSİ KABUL ETMEYİP )ADAMIN:BİZ SİZİNLE ARAMIZDA HÜKÜM OLARAK SADECE ALLAH U TEALA NIN KİTABINI KABUL EDERİZ ONDA NELERE HELAL DENMİŞSE ONLARI HELAL SAYARIZ VE ONDA NELERE HARAM DENMİŞSE ONLARI HARAM BİLİRİZ é DİYECEĞİ ZAMAN YAKINDIR. BİLİN Kİ RESULALLAH IN HARAM KILDIKLARI TIPKI ALLAH IN HARAM ETTİKLERİ GİBİDİR.

fgrrtbh9.gif

KaCe

Mesajlari Onaylanacak
Bu yazıların kaynağı nedir? Hangi hadis?/hadisler?

mugealanya

New member
Bu yazıların kaynağı nedir? Hangi hadis?/hadisler?

katılıyorum..........

ayrıca bu söz çok hoşuma gitti.birileri benim gibileri görünce uydurmuş olacak.demekki doğru yolda olan insanların sayısı gitgide artıyor.
Resulullah bizim gibileri görse eminim gurur duyardı.
"""""""""VE BİR DE "HABERİNİZ OLSUN Kİ BANA KİTAP VE SÜNNET VERİLDİ .HABERİNİZ OSUN Kİ KOLTUĞUNDA OTURMUŞ KENDİSİNE BENİM BİR HADİSİM ULAŞTIĞINDA (HADİSİ KABUL ETMEYİP )ADAMIN:BİZ SİZİNLE ARAMIZDA HÜKÜM OLARAK SADECE ALLAH U TEALA NIN KİTABINI KABUL EDERİZ ONDA NELERE HELAL DENMİŞSE ONLARI HELAL SAYARIZ VE ONDA NELERE HARAM DENMİŞSE ONLARI HARAM BİLİRİZ é DİYECEĞİ ZAMAN YAKINDIR. BİLİN Kİ RESULALLAH IN HARAM KILDIKLARI TIPKI ALLAH IN HARAM ETTİKLERİ GİBİDİR.""""""""""

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
hadis= peygamber sözü

hadisi küçümsemek bilsinki resulu küçümsemiştir. resulu küçümseyen bilsiki onu öven ayetleri küçümsemiş olurki o hevasından konuşmaz. vebilsinki bu işin sonu kötüdür.

düşünün vida tekerlekten çıkarsa , teker arabadan çıkar, teker arabadan çıkarsa araba o hızlı şarambole yuvarlanırki sonu ölümdür. onun için siz siz olun bir vidayı bile küçümsemeyin hayat ve can meselesi,
onun için matematikte;
a=b
b=c
c=d
ise a=d dir. onun için bu işler birbirine bağlantılıdır ki en ufak detayı küçümseyen imanını kontrol etsin....

saygılarımla...

ÇAPANOÐLU

New member
sevgili fetih, öncelikle baban için yeniden geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yukarıdaki yazın için tebrik ediyorum. Ortak paydalarda buluşmak hiç te zor değildir, yeter ki nerede durduğumuzu bilelim.. Gelelim şu İbn Teymiyye için sarfettiği İBNE TEYMİYYE (ÖZELLİKLE TÜM HANIM OKUYUCULARDAN ÖZÜR DİLEYEREK VE UTANARAK TEKRAR ETTİĞİMİ BİLDİRİRİM) sözü için, sizden hala bir özür veya geri adım alacağımız var. Bunu bir İSLAM FORUM çatısı altında sarfetmeniz gerçekten üzüntü verici. Bakın, sizin neredeyse nübüvvet derecesinde gördüğünüz evliyalarınız hakkında söylenmiş öyle şeyler vardır ki, karşı olmamıza rağmen, FORUM mantalitesine aykırı düşmemek adına hepsinin üzerine kalem çekmişiz.. Ama bu hareketiniz gerçekten kastı aşmıştır, her iki tarafında üzülmemesi adına, şu özür beyanınızı alalım ve bu meseleyi kapatalım.

fetih

New member
sevgili fetih, öncelikle baban için yeniden geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yukarıdaki yazın için tebrik ediyorum. Ortak paydalarda buluşmak hiç te zor değildir, yeter ki nerede durduğumuzu bilelim.. Gelelim şu İbn Teymiyye için sarfettiği İBNE TEYMİYYE (ÖZELLİKLE TÜM HANIM OKUYUCULARDAN ÖZÜR DİLEYEREK VE UTANARAK TEKRAR ETTİĞİMİ BİLDİRİRİM) sözü için, sizden hala bir özür veya geri adım alacağımız var. Bunu bir İSLAM FORUM çatısı altında sarfetmeniz gerçekten üzüntü verici. Bakın, sizin neredeyse nübüvvet derecesinde gördüğünüz evliyalarınız hakkında söylenmiş öyle şeyler vardır ki, karşı olmamıza rağmen, FORUM mantalitesine aykırı düşmemek adına hepsinin üzerine kalem çekmişiz.. Ama bu hareketiniz gerçekten kastı aşmıştır, her iki tarafında üzülmemesi adına, şu özür beyanınızı alalım ve bu meseleyi kapatalım.

ALLAH C.C Razı olsun kardeşim bu konuda sarfettiğim kelimeler için özür diliyorum hakkınızı helal ediniz inşallah bizim KARDEŞLİK hukukumuz var hata yapabiliriz önemli olan hatadan dönebilmek bunun idrakine varabilmek hakkınızı helal edin İNŞALLAH sizleri ALLAH C.C için seviyoruz ...

ÇAPANOÐLU

New member
ALLAH C.C Razı olsun kardeşim bu konuda sarfettiğim kelimeler için özür diliyorum hakkınızı helal ediniz inşallah bizim KARDEŞLİK hukukumuz var hata yapabiliriz önemli olan hatadan dönebilmek bunun idrakine varabilmek hakkınızı helal edin İNŞALLAH sizleri ALLAH C.C için seviyoruz ...

Sevgili kardeşim, çok teşekkür ediyorum, elbette fikirlerimiz çatışacaktır ama bunu küfretmeden ve kalpleri kırmadan yerine getirmek, erdemliliktir, kendi adıma bu şartlara uyacağıma söz veriyorum, tüm site sakinlerinin de buna uyması dileğimle, tekrar babanıza sihhat diliyorum

fetih

New member

Sevgili kardeşim, çok teşekkür ediyorum, elbette fikirlerimiz çatışacaktır ama bunu küfretmeden ve kalpleri kırmadan yerine getirmek, erdemliliktir, kendi adıma bu şartlara uyacağıma söz veriyorum, tüm site sakinlerinin de buna uyması dileğimle, tekrar babanıza sihhat diliyorum

ALLAH C.C Razı olsun kardeşim bilmukabele

S

ssss

Guest
"Sen burada kimsenin ayıbını yüzüne vurmazsan, orada da senin ayıbını kimse yüzüne vurmaz."
EFENDİMİZ S.A.V NE GÜZEL SÖYLEMİŞ..UMARIM BİZLER BUNA UYANLARDAN OLURUZ..!!!

CCCCCC

New member
Sen burada kimsenin ayıbını yüzüne vurmazsan, orada da senin ayıbını kimse yüzüne vurmaz

ne zaman demiş EFENDİMİZ. s.a.v :D

numan

New member
Web sitesi
www.islamforum.net
Alıntı:
fetih´isimli üyeden Alıntı

sizlerden allah razı olsun bu davranışınız çok çok hoşuma gitti mükemmel insanlarsınız iyiki bu siteye üyeyim tekrar allah razı olsun fetih abi babanıza allahtan acil sifalar diliyorum hayırlı bereketli günler ve geceler diliyorum allaha emanet olun...

ayyüzlü

New member
Efendimiz'in Nur ikliminden En Güzel Tavsiyeler

Efendimiz'in Nur ikliminden En Güzel Tavsiyeler

Celaleddin Süyuti (rahimehullah) şöyle buyurdular: Ben Şeyh Şemseddin bin Kımah’ın defterinde onun hattıyla yazılmış, Ebu’l-Abbas el-Müstağfiri’den rivayet edilmiş bir yazı gördüm. Orada şöyle deniyordu:

Mısır’a Ebu Hâmid el-Mısrî’den ilim tahsil etmek için yola çıktım. Vardığımda ondan Halid bin Velid’in rivayet ettiği hadisi istedim. Bunun için bana bir sene oruç tutmamı söyledi. Oruçları tutup tekrar hadisi istemeye gidince onu Halid bin Velid’e kadar bütün isnadıyla bana aktardı. Şöyle ki: Bir adam Nebi (sallallahu aleyhi ve sellem)’ye gelerek, “Size dünya ve ahiretle alakalı soracak sorularım var.” dedi. Bunun üzerine Efendimiz ona, “Ne istiyorsan sor.” buyurdular. O zat da sorularına başladı:

Ey ALLAH’ın Peygamberi!
Ben insanların en alimi, en bilgilisi
olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?
ALLAH’tan çok korkup takva
dairesi içine girersen insanların
en alimi olursun.

İnsanların en hayırlısı olmak istiyorum. İnsanların en hayırlısı, faydalı olandır. Sen de insanlara faydalı ol.

Kendin için istediğini insanlar
için de istersen insanların en adili olursun.

İnsanlar içinde ALLAH’a en yakın, O’nun en has kullarından olmak istiyorum.
ALLAH’ı çok zikredip anar ve hatırlarsan o zaman ALLAH’ın en has kulu olursun.

ALLAH’a, O’nu görüyor gibi ibadet
et, her ne kadar sen O’nu
görmesen de O seni görüyor.

ALLAH’ın emirlerine itaat eden itaatkâr kullarından olmak istiyorum.
ALLAH’ın farzlarını yerine getir,
itaat edenlerden olursun.

ALLAH’a günahlarımdan arınmış, tertemiz olarak gitmek istiyorum.
Cünüp olduğunda tertemiz olacak şekilde gusül abdesti al, kıyamet günü üzerinde hiçbir günah olmaksızın ALLAH’a kavuşursun.

Rabb’imin bana merhamet etmesini istiyorum. Önce kendine ve insanlara
merhamet et ki; ALLAH da
sana merhamet etsin.

İstiğfar ederek günahlarının
bağışlanması için ALLAH’a
yalvarırsan günahların azalır.

ALLAH’a kullarını şikayet etmezsen insanların kerimi olursun.

ALLAH ve Rasulü tarafından sevilmek istiyorum.
O zaman ALLAH ve Rasulü’nün sevdiklerini sev, sevmediklerini de sevme.
ALLAH’ın bana kızmasından kendimi korumak istiyorum.
Kimseye kızmazsan ALLAH’ın gazabından ve kızmasından kurtulursun.

Haramlardan sakınırsan
duaların kabul olur.

ALLAH’ın beni başkalarının yanında rezil etmemesini istiyorum.
Namusunu koruyup iffetli ol ki;
insanlar yanında rezil olmayasın.

ALLAH’ın ayıplarımı, kusurlarımı örtmesini istiyorum.
Kardeşlerinin ayıplarını örtersen
ALLAH da senin ayıplarını örter.

Gözyaşların, hudûun (saygıyla
ALLAH’a kulluğun) ve hastalıklar.

Güzel ahlak, tevazu, belalara
sabır ve kazaya rıza.

Kötü ahlak ve ALLAH’ın emirlerine karşı gösterilen cimrilik.

Rahman ALLAH’ın gadabını ne dindirir?
Gizliden gizliye sadaka vermek
ve sıla-i rahim (akrabaları
ziyaret ve görüp gözetmek).

Oruç.

(Ali el-Müttaki, Kenzu’l-
Ummal, 16/127-129)

hanif_bir_kul

New member
Peygamber Efendimizden (sav) En Güzel Tavsiyeler :

Ey ALLAH ın Peygamberi! Ben insanların en âlimi, en bilgilisi olmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

ALLAH tan çok korkup takva dairesi içine girersen insanların en âlimi olursun.

İnsanların en hayırlısı olmak istiyorum.

İnsanların en hayırlısı, faydalı olandır. Sen de insanlara faydalı ol.

Kendin için istediğini insanlar için de istersen insanların en adili olursun.

İnsanlar içinde ALLAH'a en yakın,O nun en has kullarından olmak istiyorum.

ALLAH ı çok zikredip anar ve hatırlarsan o zaman ALLAH ın en has kulu olursun.

ALLAH a, O nu görüyor gibi ibadet et, her ne kadar sen O nu görmesen de O seni görüyor.

ALLAH ın emirlerine itaat eden itaatkâr kullarından olmak istiyorum.

ALLAH ın farzlarını yerine getir, itaat edenlerden olursun.

Rabb imin bana merhamet etmesini istiyorum.

Önce kendine ve insanlara merhamet et ki;ALLAH' da sana merhamet etsin.

İstiğfar ederek günahlarının bağışlanması için ALLAH a yalvarırsan günahların azalır.

ALLAH a kullarını şikâyet etmezsen insanların kerimi olursun.

ALLAH ve Resulü tarafından sevilmek istiyorum.

O zaman ALLAH ve Resulü nün sevdiklerini sev, sevmediklerini de sevme.

ALLAH ın bana kızmasından kendimi korumak istiyorum.

Kimseye kızmazsan ALLAH ın gazabından ve kızmasından kurtulursun.

Haramlardan sakınırsan duaların kabul olur.

ALLAH ın beni başkalarının yanında rezil etmemesini istiyorum.

Namusunu koruyup iffetli ol ki; insanlar yanında rezil olmayasın.

ALLAH ın ayıplarımı, kusurlarımı örtmesini istiyorum.

Kardeşlerinin ayıplarını örtersen ALLAH da senin ayıplarını örter.

Gözyaşların, hudûun (saygıyla ALLAH a kulluğun) ve hastalıklar.

Güzel ahlak, tevazu, belalara sabır ve kazaya rıza.

Kötü ahlak ve ALLAH ın emirlerine karşı gösterilen cimrilik.

Rahman ALLAH ın gadabını ne dindirir?

Gizliden gizliye sadaka vermek ve sıla-i rahim (akrabaları ziyaret ve görüp gözetmek).

Oruç.

VE BİR DE "HABERİNİZ OLSUN Kİ BANA KİTAP VE SÜNNET VERİLDİ .HABERİNİZ OSUN Kİ KOLTUĞUNDA OTURMUŞ KENDİSİNE BENİM BİR HADİSİM ULAŞTIĞINDA (HADİSİ KABUL ETMEYİP )ADAMIN:BİZ SİZİNLE ARAMIZDA HÜKÜM OLARAK SADECE ALLAH U TEALA NIN KİTABINI KABUL EDERİZ ONDA NELERE HELAL DENMİŞSE ONLARI HELAL SAYARIZ VE ONDA NELERE HARAM DENMİŞSE ONLARI HARAM BİLİRİZ é DİYECEĞİ ZAMAN YAKINDIR. BİLİN Kİ RESULALLAH IN HARAM KILDIKLARI TIPKI ALLAH IN HARAM ETTİKLERİ GİBİDİR.

fgrrtbh9.gif

S.A
fetih kardeşim eline sağlık şu yazı yı anlayamadım VE BİR DE "HABERİNİZ OLSUN Kİ BANA KİTAP VE SÜNNET VERİLDİ .HABERİNİZ OSUN

kitabı anladık sünet nedir bana bir açıklama getirde bir öğrenelim.

SAYGILARIMLA

fetih

New member
S.A
fetih kardeşim eline sağlık şu yazı yı anlayamadım VE BİR DE "HABERİNİZ OLSUN Kİ BANA KİTAP VE SÜNNET VERİLDİ .HABERİNİZ OSUN

kitabı anladık sünet nedir bana bir açıklama getirde bir öğrenelim.

SAYGILARIMLA

Sünnetin sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun” demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (a.s.m.) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir. Takrir, bir konuda sükût etmekle o işi reddetmemek demektir. Hadis-i Şerifler, âyetleri açıklarlar. Âyetlerde kısa ve öz olarak beyan edilen İlâhî maksatları izah ederler. Kuranda yer almayan bir konuda ise hüküm ortaya koyarlar.

“Namaz kılın!” emri öz hâlindedir; ayrıntısı ise hadislere bırakılmıştır. Namazların rekat sayıları, kılınma biçimleri âyette ayrıntıları ile verilmiş değildir. O halde, sünnet olmasaydı, “Namaz kılın!” emri nasıl yerine getirilecekti? “Ben namazı nasıl kılıyorsam siz de öyle kılın.” Hadis-i Şerif.

Aynı şekilde, “Zekât verin!” emrinin de tafsilatı ve teferruatı hadis-i şeriflerle sabit olmuştur.

Nur Müellifi Bediüzzaman, hadis-i şerifler için “Kuranın birinci tefsiri” ifadesini kullanır. Allah Resulünün (a.s.m.), Kuran âyetleri hakkında yaptığı açıklamalar “ilk tefsir” olduğu gibi, sorulan fıkhî sorulara verdiği cevaplar da ilk fetvalardır. Keza, yaptığı içtihatlar da ilk içtihatlardır. Allah Resulü (a.s.m.) ümmetine her hususta rehber olduğu gibi bu noktada da öncülük etmiştir.

“İşittikleri haberi, Peygambere veya yetki sahibi kimselere götürselerdi, onların arasından hüküm çıkarmaya gücü yetenler, onun ne olduğunu bilirlerdi.” (Nisa Sûresi, 83)

Her maksada farklı yoldan gidilir. Zengin olmanın yoluyla, alim olmanın yolu birbirinden ayrıdır. Birincisinde, ekonominin kendine has kurallarına harfiyen uyulacak ve bu sahada muvaffak olmuş kimseler taklit edilecektir. İkincisinde ise, ilim sahasında söz sahibi zatlara talebe olunacaktır.

İlâhî hakikatlere ermek de, ancak, bu sahanın yetkili ve vazifelisi olan zatların izinden gitmekle mümkün olabilir.

“Hak ve hakikat, nübüvvet içindedir ve nebîler elindedir. Dalâlet, şer ve hasâret, onun muhalifindedir.” (Lemalar)

Sünnete tâbi olmayı Allah sevgisinin şartı olarak takdim eden bir âyet-i kerime: “De ki, Allahı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayan ve esirgeyendir.” ( Al-i İmran Sûresi, 31)

Resulûllah Efendimiz (a.s.m.), Allahın sevdiği ve razı olduğu örnek insandır. Ona uymayan kimsenin Allah sevgisi, sözde kalmaya mahkûmdur. Hakikat bu iken, sadece âyetle amel etme vehmine kapılarak sünnetten yüz çevirmek, Allahın sevdiği zata benzemeyi terk etmek demektir.

Bir insan, Kuran-ı Kerimi hadislerin ışığında değil de kendi fikriyle yorumlamaya kalkışırsa, ortaya çıkacak yol Allah Resulünün (a.s.m.) değil, o adamın şahsî yolu olacaktır. Bu yolun ise nereye çıkacağı bellidir.

Kuranı anlamaktan maksat onu yaşamak ve yaşatmaktır. Bu noktada, en büyük rehber Allahın Resulüdür (a.s.m.). Bu gerçeği bizzat Kuran âyetlerinden okuyalım:

“Peygamber size neyi verdiyse onu alın, Ve size neyi yasakladıysa ondan da sakının. Allahtan korkun, çünkü Allahın azabı çetindir.” ( Haşir Sûresi , 7)
“O, kendiliğinden konuşmaz. Onun konuşması ancak indirilen bir vahiy iledir.” (Necm Sûresi, 3-4)
“Kim Resule itaat ederse, Allaha itaat etmiş olur.” (Nisa Sûresi,80 )

İttiba-ı sünnet denilince, Allah Resulünün (a.s.m.) izinden gitmeyi ve böylece her konuda istikamet üzere olmayı anlıyoruz.

Şimdi, kendi nefsimize şu soruyu soralım: Bir mümin, asr-ı saadete kavuşsaydı ne yapacaktı? Elbette ki, Allah Resulünü (asm.) her hususta adım adım takip edecekti. Öyle değil mi?

İşte bugün, Onun (asm.) sünnetlerine harfiyen uymak da aynı mânâyı taşır.

Nur Külliyatında, sünnetler üç ana guruba ayrılır: “Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın Sünnet-i Seniyesinin menbaı üçtür: Akvali, efali, ahvalidir.” ( Lemalar)

Demek oluyor ki, Resulullah Efendimizin (a.s.m.) o mukaddes sünnetleri, “mübarek lisanından dökülen nurlu cümleler” “icra ettiği işler” ve “hâliyle insanlık âlemine sergilediği örnek ahlâk”tan oluşuyor.

Bir Müslüman, O Nebiler Nebisini (a.s.m.) taklit etmeğe, farzlardan başlar. Allahın emirleri farz olmakla birlikte, Allah Resulünün (a.s.m.) onları işlemesi cihetiyle, aynı zamanda sünnettirler. Yani, Allahın emirlerine harfiyen uyan ve yasaklarından hassasiyetle kaçınan bir mümin, sünnetin farz kısmını yerine getirmiş olur.

Farzları yerine getiren bir mümin, manevî terakkisini nafile ibadetlerle sürdürür. Nafile denilince, farz ve vacip dışında kalan ibadetler anlaşılır.

Namazların sünnetleri nafile ibadet gurubuna girdiği gibi, kuşluk namazı, tahiyye-i mescit namazı, gece namazı gibi nice nafile ibadetler de vardır.

“Âdât-ı hasene” ise, Allah Resulünün (a.s.m.) yeme, içme, oturma gibi beşerî fiilleridir. Bunların her biri, insanlar için güzel birer örnektir. Bir mümin, adet olarak her gün icra ettiği bu gibi işleri, Allah Resülünün (a.s.m.) yaptığı şekilde yapmaya çalışırsa, ayrı bir feyiz kaynağı daha bulmuş ve dünya işlerinde bile huzuru yakalama imkânına kavuşmuş olur.

“Sünnet-i Seniyyeye ittibaı kendine adet eden, âdâtını ibadete çevirir, bütün ömrünü semeredar ve sevapdar yapabilir.” ( Lemalar)

Ahval grubuna giren sünnetlere gelince, bunlar “takvadan, muhabbetten, güzel ahlâkın bütün şubelerinden, insanî seciyelerin en üstünlerinden ve beşerî karakterlerin en sağlamlarından” örülmüş ve dokunmuş muhteşem bir tablo teşkil ederler.

Kalbin Allah sevgisi ve Allah korkusuyla dolu olması da hâl grubuna giren sünnetlerdendir.

“İçinizde Allahı en çok seven benim. Ve Ondan en fazla da ben korkarım.” Hadis- Şerif

Üst Alt