Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir kişinin sadece kıyafetine bakılarak.....

• Konbuyu başlatan zeynep_hearty
  • Başlangıç tarihi
Z

zeynep_hearty

Guest
Bir kişinin sadece kıyafetine bakılarak kişiliği hakkında yorum yapılabilir mi?

nurullah_01

New member
genel olarak giyim tarzı,insanların kişiligini yansıtır gibi görünsede bence kıyafetine bakıp kişiligi hakkında yorum yapamayız. ama insanlar kıyafetine bakıp kişiligi hakkında önyargılı davranıyorlar.

mhmt

New member
yapılabilir..ama tutma olasılığı çok düşük olduğundan yapmamak daha iyidir.. ancak; uzaktan tanıdığımız, yani tanışıklığımız yok ama durumunu vs vs biliyoruz.. o zaman yorum yapılabilir..tabi ki buda bi nevi zan dır.. aama bunun gerçek olma olasılığı daha yüksektir..
sonuç: yapmamak en iyisidir..

selametle...

denizin_sesi

New member
Bence Yapilmamali Ama Ne Yazikki Yapiliyor.eğer Onun Bile Giybete Girdiğini Bilselerdi Yapmazlardi.

asikkulun

New member
kıyafete göre yorum yapılmamalıdır.çünkü insanın kıyafeti onun kişiliğini yansıtmayabilir.her güzel derli toplu giyen insan için maşallah ne iyi birisiymiş denmez.kıyafetini kötü giyen içinde amannnnn şuna bak da denmez.yanlış bir düşüncedir.

mehmet_16

New member
Yapılmamalı.Herkes giyiminde serbest olmalı bence.Tabi bunu sağlayacak olan da laik sistemdir.

Asya

New member
kıyafete göre yorum yapmak ölmüş kardeşinin etini yemek gibidir.Peygamberimiz bunu ona benzetiyor.

mhmt

New member
HUCURÂT SÛRESİ
(12) Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

Asya

New member
o hadis gıybet için değilmiydi? benmi yanlış hatırlıyorum acaba:confused:
bu da bir nevi gıybet sayılıyor zaten.o kişi hakkında yaptığın yorumu yüzüne de söyleyebiliyo musunuz?sui zan çok kötü bir şey.ve insanların kıyafetleri asla onların kişiliklerini göstermez.zaten her insan özünde iyidir.

EMÝRA

New member
nasrettin hocanın bi fıkrası varya ye kürküm ye misali

Asya

New member
bence bu kıyafete göre değerlendirme konusu çok değişik yönlerden düşünülebilir.
mesela siz dışarıda aşırı derecede açık seçik giyinmiş bir bayan hakkında ne düşünürsünüz?ve ya başı kapalı birisi hakkında ne düşünürsünüz?ben ikisi hakkında da hiç bir şey düşünmem.sonuçta onları tanımıyorum.kişiliklerinin nasıl olduğunu bilemem.ama bir de insanların yüz ifadesi bazan kişiliği ele verebilir.

nicksizadam

New member
bence bu kıyafete göre değerlendirme konusu çok değişik yönlerden düşünülebilir.
mesela siz dışarıda aşırı derecede açık seçik giyinmiş bir bayan hakkında ne düşünürsünüz?ve ya başı kapalı birisi hakkında ne düşünürsünüz?ben ikisi hakkında da hiç bir şey düşünmem.sonuçta onları tanımıyorum.kişiliklerinin nasıl olduğunu bilemem.ama bir de insanların yüz ifadesi bazan kişiliği ele verebilir.

Ne giyim kuşama, ne de yüz ifadesi,jest,mimik vb. 'ne bakarak insanların karakterleri hakkında doğru bir yargıya varabiliriz.Zira genel hükümlere varabilmek cüzzi tanınmaların ardından gelişebilecek bir durumdur.Özeli aşmadan genel hakkında bir belirleme yapmak; olsa olsa varacağı yönü tahmin edilemeyen bir oka bakıp durmak demektir.

Asya

New member
Ne giyim kuşama, ne de yüz ifadesi,jest,mimik vb. 'ne bakarak insanların karakterleri hakkında doğru bir yargıya varabiliriz.Zira genel hükümlere varabilmek cüzzi tanınmaların ardından gelişebilecek bir durumdur.Özeli aşmadan genel hakkında bir belirleme yapmak; olsa olsa varacağı yönü tahmin edilemeyen bir oka bakıp durmak demektir.

bence yüz ifadesi bazen insanın kişiliği belli ediyor.zaten vücut dilinden de yalan söyleyip söylemediğini anlayabiliyorsunuz.

hannane

New member
Bir insanın kıyafetine bakılarak kişiliği hakkında yorum yapılamaz.
Zira kişilik;
İnsanları birbirlerinden farklı kılan , kendisi ve çevresindekilere bakış acıları ,onlarla kurabildiği ilişki düzeyleri ve tepkilerini kapsayan çeşitli ortamlarda kendini gösteren bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir...Ama bir kimsenin giyim tarzından yada konuşma şeklinden mimiklerinden karakterinin nasıl olduğunu hakkında tahmin yada bir önizlenim elde edinebiliriz..

rusen_alp

New member
Hiç tanımadığım bir kişi hakkında önce giyimiyle yorum yaparım, giyim tarzı bana bir fikir verir, tanışma imkanım olursa artık giyim ikinci planda kalır ,bu sefer de konuşmasına bakarım, çünkü insanın konuşması da kişiliği hakkında bir fikir verir , eğer bu tanışıklık , arkadaşlığa dönüşürse bu sefer karakterine bakarım.Sonuç olarak insanların giyim tarzı bana bir fikir verir ( başka kaynak yoksa ), velev ki hiç tanımamış olayım.

FabioPaim_23

New member
ben kıyafete göre yoruma karsıyım. insanları tanımadan önyargılı bir yaklasım ıcerisinde olmak bana yanlıs geliyor. ayrıca benimde kıyafetlerim düzgün degil. bu benim kötü bir insan oldugumu mu gösterir. düsük bel pantolon giyiyorum. abuk subuk t shirtler giyiyorum.ama kötü biri olduğumu sanmıyorum.

Z

zeynep_hearty

Guest
Bir insanın kıyafetine bakılarak kişiliği hakkında yorum yapılamaz.
Zira kişilik;
İnsanları birbirlerinden farklı kılan , kendisi ve çevresindekilere bakış acıları ,onlarla kurabildiği ilişki düzeyleri ve tepkilerini kapsayan çeşitli ortamlarda kendini gösteren bedensel, düşünsel ve ruhsal özelliklerdir...Ama bir kimsenin giyim tarzından yada konuşma şeklinden mimiklerinden karakterinin nasıl olduğunu hakkında tahmin yada bir önizlenim elde edinebiliriz..

düşündüklerimin kısmen bunlardı kaleme almak yerine sizinle hemfikirim diyorum eklemek istediğim birkaç şey var kıyafetleri insanlar taşır insanları kıyafet değil bu anlamda taşıdığınız şey ne şekil olursa olsun belli ölçü dahilinde kısmen kişinin ne düşündüğünü nasıl bir fikre sahip olduğunu göstersede bunun üzerinde düşünmek anlamsız olsa gerek ...selam ve dua ile...

firdevs

New member
Kıyafet bana göre sadece o kişinin giyim zevkini gösterir.Kişiliği hakkında ipucu vermez.Maalesef günümüzde çoğu insan hakkında kıyafetine bakılarak karar veriliyor.

Üst Alt