Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir kaç sorum olcak kardeşlerim YARDIMLARINIZI BEKLIYORUM.

Çilekeþ

New member
Selamın Aleyküm . Arkadaşlar 16 yaşında bir gencim. Sizlere birkaç sorum olacak.

1-Namazda rükuda iken ‘’subhane rabbi’el ala’’ demek veya diğer lafzı secdede söylemek namazı bozar mı?

2-Arkadaşlar ben tuvalet adabına % 100 uyan biriyim fakat ; ani eğilmelerde ( abdestte , namazda ) iken çok azda olsa idrar çıkışı oluyor ve abdestim bozuluyor . Bunun için
bir namaz vaktinde 3 kere abdest almam yada aynı namazı 2-3 kere eda etmek zorunda kalıyorum. Napabilirim ? yardımlarınızı bekliyorum .

3-Gusül abdesti alırken konuşmak guslü bozar mı ?
4-Kıyamda , Kıraat’te sure okurken ayet atlamak namazı bozar mı?
5-Evime bir İLMİHAL almayı düşünüyorum tavsiyelerinizi de bekliyorum.

Biraz fazla oldu ama hepsi için ayrı konular açmak istemedim. Allah razı olsun.

Allah’â emanet olun . Selametle..:11_4_126v

Uhud daðý

New member
kardeşim 1. sorunun cevabı rukudaki tesbihi secdede okuman namazının bozulmasına sebeb olmaz evine alan ilmihal ömer nasuhi bilmenin kitabını almanı tavsiye edrim

kafkaskartali

New member
Selamın Aleyküm . Arkadaşlar 16 yaşında bir gencim. Sizlere birkaç sorum olacak.
Aleykum Selam Ve Rahmetullahi ve Berekatuhu
1-Namazda rükuda iken ‘’subhane rabbi’el ala’’ demek veya diğer lafzı secdede söylemek namazı bozar mı?
Bu sekilde yapmak namazi bozmaz.
2-Arkadaşlar ben tuvalet adabına % 100 uyan biriyim fakat ; ani eğilmelerde ( abdestte , namazda ) iken çok azda olsa idrar çıkışı oluyor ve abdestim bozuluyor . Bunun için
bir namaz vaktinde 3 kere abdest almam yada aynı namazı 2-3 kere eda etmek zorunda kalıyorum. Napabilirim ? yardımlarınızı bekliyorum .
Bu sürekli bir halde ise yani fikhen Özürlü isen her namaz vaktinde bir defa abdest al ne olursa olsun terettüt etrme namazin caiz olur.
Kaynaklarda konusmanin guslü bozacagina dair her hangi bir sey gecmez yani bozmaz.
Ancak insan gusulde nasil konusur?Bu mekruhdur.
Ayet atlamak namazi bozmaz
Ömer nasuhi bilmen yada A.Fikri Yavuz tavsiye edilir.
Biraz fazla oldu ama hepsi için ayrı konular açmak istemedim. Allah razı olsun.

Allah’â emanet olun . Selametle..:11_4_126v
Allaha Emanet ol insaAllah.
Selametle

Çilekeþ

New member
Allah razı olsun '' kafkaskartali '' o konuşma olayı ; annemin '' oğlum orda mısın? '' sorusuna vermek zorunda olduğum cevabtır.

hasret

New member

Gusül abdesti alırken konuşmamak ve kıble cihetine yönelmemek esastır.Bu gusülün sünnetlerindendir...

Kiraatta, Kur'an-i Kerimdeki siraya uyulmamasi. Bir sure atlamak mekruhtur...

bende menekşe kardeşe katılıyorum...Erzurumlu Ömer Nasuhî Bilmen büyük islam ilmihalini tavsiye ederim...

selametle...

hasret

New member
ben cvp yazarken kafkaskartalı yazmış...Rabbim razı olsun verdiğin bilgiler için kardeşim...selametle...

talha_

New member

erkam yayınlarından doç. dr. Hamdi Döndüren´in "DELİLLERİYLE İSLAM İLMİHALİ" ni veya Ömer Nasuhi Bilmen hocanın ilmihalini önerebilirm..selametle

Mücahid

New member
Diğer sorulara kardeşler cevabı vermişler.Şayet imkanınız var ise geniş ve açıklamalı bir ilmihal ve fıkhi içeriğinden dolayı sana "emanet ve ehliyet"i öneririm.Yazarı yusuf kerimoğlu dur.2 cilt dua ile

sinang

New member
Bismillahirrahmanirrahim..

1.sorunuz bilindiği üzere ruküde sübhane rabbiye'l-azim(büyük olan Rabbimi tesbih ve noksan sıfatlardan tenzih ederim),secdede sübhane rabbiye'l-ala(Kudret ve azamet sahibi Rabbimi bütün noksan sıfatlardan tenzih ederim)denir ikiside mana olarak birbirine benzer Takdis ve tenzih ifade eder.Bunların bu şekilde Peygamber efendimiz-salat ve selam üzerine olsun- yaptığı tirmizi,ebu davud,ibni mace gibi değişik hadis kaynaklarıyla bize ulaşmıştır.Eğer kast olsa sünnete muhalif olursunuz,yok yanılsanız inşaallah caizdir.
2.Siz diyorsunuz ki abdest alıyorum fakat namazda eğilip kalkar iken tenasül uzvumdan akıntı olduğunu hissediyorum,şüphe ediyorum,eğer akıntı var ise abdest bozulur ama bu akıntı özür sebebi ise yani tekerrür ediyor,baştan sona bir namaz vaktince görülüyor daha sonrada her namaz vaktinde bir defa görülüyor ise namaz eda edilmiştir.Yalnız özür sahibin abdestti bir vakit için geçerlidir.Ayrıca doktora baş vurmalısınız.
3.Gusl ederken konuşmak guslü bozmaz.
4.Sure atlamak değilde siz ayet atlamak demişsiniz namazı bozmaz,şaşırdı iseniz; Fatihadan sonra Kur'an okunurken Kıraat için yeterli en az iki kelimeden meydana gelmiş bir ayet ihtiyaten (kevser suresin kadar )okunmuş ise aynı rekatta ayet atlanmadan rükuya gidilmelidir. okunmamış ise Şaşırmalar olduysa düzeltilir,başka ayet ve surelere geçilir.
5.Kur'an ve sünnet ışığındaki güvendiğiniz ilmihali alın.

En doğrusunu Allah bilir..
Baki selamlar.

sinang

New member
Dua kardeşimiz doğru diyor 'namazım,haccım,ölümüm ve hayatım yalnız Allah içindir'demeliyiz.bunlar illet değil vaktin girdiği gösterir,onun için farz namazlarda bazı sünnet namazlar gibi yağmur yağmaması,güneş,ay tutulması gibi özelliklerde yoktur,ayrıca güneşe tapanlar tapındığı vakitlerde farzın dışında ihtiyaten bırakılmıştır,bunu merhametlilerin merhametlisi Allah cc lütfu kerimi olarak görürüz.
Aynen yolculukta kısaltmada yolculuğun zorluklarından değil,emr böyle gelmiş.

sinang

New member
Yalnız şunu ifade edelim ki ilmihal bilgisi önemlidir,imanınızı salih amelle takviye ancak Kur'an ve sünnete uygun fıkıh bilgisiyle yaparsınız,mazeretler özür sebebi değildir,bu nokta önemlidir,inşallah..

Serhan Eðeryýlmaz

New member
sevgili kardeşim sana en büyük yol göstericiyi söylüyorum Kuran-ı Kerim ve Resulullah'ın sünnetlerine bak en doğrusu orada yazar diğerlerine yanlış demiyorum ama ana kaynağa bakmak gerekir,Hadis-i Şeriflere bak kardeşim

berfut

New member
İlm-i hal okumak iyidir. Ancak, devir imanı kurtarma devridir. İmani meseleleri ve Allah'ı tanıtan kitabları daha çok okumanı tavsiye ederim.

Tek bir örnek vereyim.

Mesela;Yağmursuzluk namazı, yağmur yağsın diye, hacet namazı işlerin görülsün diye , borç duası borcunu ödemek için eda edilmez. Her biri bir vakte ait özel ibadetlerdir. Faraza yağmursuzluk namazını yağmur yağsın diye kılmak illeti için değilde hikmeti için kılmak demektir ki ihlasın kaçmasına sebep olur. Çıkar için ibadet etmiş olursun. Üstelik mesela hacet namazını kılmak için bütün ilm-i hal kurallarını öğrenip;ama namazı yağmur yağsın diye kılınmıyacağını bilmemek doğru bir hareket olmaz.

Demek birinci dereceden önemli olan imani meselelerdir. İlm-i hali nasıl olsan öğrenirsin. Ehl-i Sünnet olan kimden öğrensen yanlışta olsa mutlaka bir mezhebe isabet edeceğinden zaten yanlış olmaz. Yanlış ibadet etsen dahi Allah birinci olarak ihlasa bakar. Çıkar için yapılmış bir ibadet ne kadar düzgün olsa red edilmesede makbul olmaz.

Elbette ki imani meseleleri okuyor olabilirsin. Bu vesile ile hatırlatmış olduk.

Muhabbetle
hocam elinize saglık....

Üst Alt