Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir ifade özgürlüğü kısıtlaması olarak türban...

mehmet_16

New member
http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=150983

İsmet Berkan

Büyük felsefeci ve sosyologları gerçekten büyük yapan şeylerden biri, onların meselelere sizin gibi ölümlülerin bakmadığı ya da bakmayı akıl
etmediği açılardan da bakabilmeleri.
Ünlü ve büyük Fransız sosyolog Alain Tourain ile yapılan ve pazar günü Radikal'de yayımlanan söyleşi, başkalarını bilmem ama benim daha önce hiç düşünmediğim, akıl edemediğim bir saptamayı içeriyordu.
Biliyorsunuz, Fransa'da da bir 'türban sorunu' var. Bizdekine hayli benzeyen bu sorunla ilgili olarak Fransa'da Cumhurbaşkanı Jacques Chirac bir komisyon oluşturdu. Komisyon, kendisine başkanlık eden Stasi'nin adıyla anıldı ve bir rapor ortaya koydu. Sonra parlamento bu rapor doğrultusunda Fransa'da devlet okullarında (üniversitelerde değil!) dini sembollerin kullanımını yasaklayan bir kanun çıkardı.
İşte bu tartışmaları hatırlatan büyük sosyolog Tourain, türbandan söz ederken bunu ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alıyordu.
Bizde, türban yasakları birkaç açıdan derinlemesine incelendi. Bu açılardan biri kuşkusuz inanç özgürlüğünün kısıtlanmasıydı. Bir başka açı, türban giyenlerin üniversiteye girmelerinin engellenmesi
bağlamında eğitim hakkının ihlaliydi.
Her iki iddia da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden ret cevabı aldı. Yani mahkemeye göre, laik devletin uygun durumlarda inanç özgürlüğünü kısıtlamaya hakkı vardı. Yine mahkemeye göre laik devletin üniversiteleri kılık-kıyafetle ilgili kısıtlamalar getirebilirdi ve öğrenciler bu kısıtlamaları bilerek o okula gidiyorlardı.
Oysa, benim bildiğim kadarıyla kimse türbanı kendi ifade özgürlüğünün bir unsuru olarak değerlendirmemiş ve uğradığı yasağı ya da kısıtlamayı da ifade özgürlüğünün engellenmesi olarak AİHM'ye götürmemişti.
Aslında ilginç bir tartışma... Bir bakıma, üzerimizdeki giysiler, kendimizi ifade edişimizin, yani fikir özgürlüğümüzün bir parçası.
Türban takan biri için baştaki o örtü, başka her şeyden önce kendi kendini ifade etmenin, bir kimliğe sahip olduğunu duyurmanın, bir inanca sahip olduğunu duyurmanın bir aracı.
Siz o aracı oradan çekip aldığınızda veya o kişinin başına taktığı o araçla okula gitmesini engellediğinizde, o kişinin kendini ifade etme hakkını da bir ölçüde kısıtlamış olursunuz.
Yalnız bu konu sanıldığı kadar basit bir konu değil.
Başka biri de çıkıp çırılçıplak dolaşmayı kendini ifade etmenin bir aracı olarak gösterebilir. Çizgiyi nerede çizeceğiz, belli değil yani.
Teorik olarak, giysilerimizin ifade özgürlüğümüzün bir parçası olduğunu kabul etsek bile, yine teoride toplumun ya da kamu otoritesinin bu özgürlüğü kısıtlama yani bazı giysileri yasaklama veya ayıplama hakkı bulunduğunu da kabul etmek zorunda kalabiliriz.
Bütün bu teorik zorluklar bir yana, bana yine de türban yasağı, ifade özgürlüğünün engellenmesi olarak görülebilir gibi geliyor.

Mücahid

New member
Türbanlılar AHİM e gitmiyorsa bu hak davasını batıl mahkemelerde halletme zaafına düşmek istemediklerindendir.Kimse bunu yanlış yorumlamasın.O dava Yüce ALLAH'ın kuracağı mahkemei kübrada görülecektir.Hiç şüpheniz olmasın.Şunu anlayın artık izansız insanlar siz türbana değil inançlara karşısınız ve tahammül edemediğiniz türban değil simgelediği inanç.Bunu tevil edip eğip bükmenize hiç gerek yok.Hem müslümanların derdi sizi neden geriyor bu kadar.Sizden himmet isteyen yokki.Biz yardımı sadece Alemlerin Rabbinden umarız.Vesselam

radikal

New member
Al benden de o kadar.

"Kendisi himmete muhtaç dede, nerde kaldı gayrıya himmet ede!"

Enver Ýstek

metin mete
Oldum olasi su basörtüsü konusuna girmek istemedim,Sebebide her aklina esen konusuyorda ondan.Ben özgürlük ve adaletten yanayim.Cünki Insanlarin hür yasantisina bugün pranga vuran zihniyet cok gecmeden Aklinada piranga vurmayi ister.Ne yazikki Tarihte örnekler o kadar cokki...Benim sorunum olmadigi halde yinede sadece mazlum olanin yanindayim.Yani yasaga karsiyim...Her isteyen takmali istemeyene baski olmamali...Mesela benim Rahmetli anam takardi ve gercekten cok yakisirdi anne annemde Rahmetli hep osmanli usulü takardi ben onun hep örtüsünü yana ceker öperdim oda bana vururdu sakalasirdik..Yani insanlarin hür iradeyle yaptigi özgür giyim/Kusam yasaga ve baskiya gelmemeli...

esma_

New member
öncelikle konu ile ilgili olarak şu kadarını söyleyim gerek yapılan toplantılarda gerek katıldığım miting veya benzeri organizasyonlarda sırf bu sebeple bulundum yani yirmimden önce bu sebeple iştikal ediyor ve bir türlü analatamıyordum yirmisinden saonra islamla tanışan biri için işin neresinden başlamaya değerdi afallamış bir ruh ve akıl ancak algılayabildiği yerden başladı ve ifade özgürlüğünü inanç özgürlüğünü bir ekefeye sokup siyasi çıkaralarınızı insanın en büyük fıtri özelliği ile ölçemezsiniz dedikse de dinletemedik ha bu dönem çok mu kolaydı hayır ve o günden beri biliyorum ki içimde içten içe özellikle konu ile ilgili çalışma yapanlara karşı ciddi bir sam,imiyetsizlik hissi bir yana küskünlük var zira o toplantılarda vb.yer veyahut alanlarda tek saçı açık ve bağlı bulundukları siyasi partiyi desteklemediğim için de hor görüldüm işte burada bir başka tutarsızlık ön plana çıkıyor geçen aylarda yanılmıyorsam bir anke6t yapılıyordu genel bir anketti bu ve soru şu;türbanın siyasi bir özelliği olduğuna inanıyor musunuz allah aşkına siz cevap verin yaşadıklarından sonra bu soruya nasıl cevap verirdiniz lakin inanıyorum ki bu ülke de gerçekten yürekten sırf allah için sırf ehli sünnet için ve sırf imanı üzere tesettürlü insanlar var ,işte bu yüzdendir ki ne için olursa olsun sebebi veya sonucu hiç değişmez her yerde her şekilde kopnuyu takip ederim ve hep savunduğum gibi bir hanım tesettürü kabullenemiyorsa (ekil bir) tek sebep iman eksikliğidir.....ancak şunu da ilave edeyim konuyu saptırmadan pazar günü o meakalenin çıkacağını biliyordum uzun zamandır gündemdeydi lakin ne yazıkki pazar günü gazete alamadım alsa idimde zaten birilerine inadına mail atmak için olacaktı zira biliyorum o haberin neden o hafta çıktığını :mad: :mad:

...........
şunu anlayınsız insanlar siz türbana değil inançlara karşısınız ve tahammül edemediğiniz türban değil simgelediği inanç.Bunu tevil edip eğip bükmenize hiç gerek yok.Hem müslümanların derdi sizi neden geriyor bu kadar.Sizden himmet isteyen yokki.Biz yardımı sadece Alemlerin Rabbinden umarız.Vesselam

bu konu ile ilgili de 1 nisanda türkitye de aydın olmak adlşı bir panelde karşlılaştım iki türbanlı bayan vardı orada bir tanesi pael boyunca hiç konuşmadı konu aydın olmak iken konuşmacılardan biri ismi lazım değil şuıu sözleri sarf etti;
-onlar zaten dogmatik düşünceyi özümsemiş bucxsebpele üniversite de ne ilşleri var asıl amaçları belli ....
devam etti sözlerine devam ettikçe ellerimin titrediğini hissettim sonunda türbanlı bayanlardan biri söz aldı ah keşke de söz almasaydı dedirtti son olarak tahammül edemeyip konuşmaya başladım karşılıklı bir söz düellosuna dönüştü onların şaşkınlığı içinde zira hiç biri benden böyle bir tavır beklemiyordu anlaşılan fakat anlaşılanlar arasında işe o kırptığım sizin cümleleriniz de vardı maalesef:(

Ebu Zerr

New member
Türban takan biri için baştaki o örtü, başka her şeyden önce kendi kendini ifade etmenin, bir kimliğe sahip olduğunu duyurmanın, bir inanca sahip olduğunu duyurmanın bir aracı.

Siz o aracı oradan çekip aldığınızda veya o kişinin başına taktığı o araçla okula gitmesini engellediğinizde, o kişinin kendini ifade etme hakkını da bir ölçüde kısıtlamış olursunuz.

Yalnız bu konu sanıldığı kadar basit bir konu değil.

Başka biri de çıkıp çırılçıplak dolaşmayı kendini ifade etmenin bir aracı olarak gösterebilir. Çizgiyi nerede çizeceğiz, belli değil yani.

Teorik olarak, giysilerimizin ifade özgürlüğümüzün bir parçası olduğunu kabul etsek bile, yine teoride toplumun ya da kamu otoritesinin bu özgürlüğü kısıtlama yani bazı giysileri yasaklama veya ayıplama hakkı bulunduğunu da kabul etmek zorunda kalabiliriz.

Bütün bu teorik zorluklar bir yana, bana yine de türban yasağı, ifade özgürlüğünün engellenmesi olarak görülebilir gibi geliyor.

(gibi gibi...)

Ç

ÇÝray

Guest
yemin ediyorum anlamıyorum...türbanı cıkarınca düşüncelerimiz mi degişecek...tamamen islam düşmanlıgı bunlar....geldikleri yeri unutuyolar...Allah büyük....

rusen_alp

New member
Oldum olasi su basörtüsü konusuna girmek istemedim,Sebebide her aklina esen konusuyorda ondan.Ben özgürlük ve adaletten yanayim.Cünki Insanlarin hür yasantisina bugün pranga vuran zihniyet cok gecmeden Aklinada piranga vurmayi ister.Ne yazikki Tarihte örnekler o kadar cokki...Benim sorunum olmadigi halde yinede sadece mazlum olanin yanindayim.Yani yasaga karsiyim...Her isteyen takmali istemeyene baski olmamali...Mesela benim Rahmetli anam takardi ve gercekten cok yakisirdi anne annemde Rahmetli hep osmanli usulü takardi ben onun hep örtüsünü yana ceker öperdim oda bana vururdu sakalasirdik..Yani insanlarin hür iradeyle yaptigi özgür giyim/Kusam yasaga ve baskiya gelmemeli...

Sizce özgürlük için mi yoksa ilahi emri yerine getirmek için mi takılmalı ?

radikal

New member
Araç değil, amacı demek daha doğru olur kanaatindeyim.

G'kçe

New member
atatürkçüyüz diyolar özgürüz özgürüz diyolar nerde bu özgürlükk ben göremiorumm?? insanlar başörtüsü yüzünden neden hayatından kısıtlanırr?? istediği üniversitede okumakk bu ülkenin vatandaşı olarak onun en en en büyük hakkı.. adb nin oyununa gelio millet, biz bu tür şeylerle uğraşırken ve bu konular yüzünden kafamızı kaldırıp etrafa bakamazken onlar ülkeyi yemeye çoktaan başladı bilee.. burası müslüman ülke istemeyen çeker gider!!

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Çizgiyi çizmek o kadar kolay ki,bu ülkede türban sorununu var eden iki kötü taraf var,1.si türban ile çağdaşlık olmaz diyen sapıklar,2.si dini kullanarak kendilerini çok dindar diye tanıtıp dine uygun iş yapmayanlar

Türbanı giymeyen müslümanlar ile türbanı Allah için giyen insanlar arasında hiçbir problem yok,sorunu yaratanlar o yukarıda ki 2 taraftır,isteyen istediği gibi geliyor üniversiteye mini etekler falan bir kız veya kadın baş örtü takınca neden mevzu oluyor ? İnsanlar doğru oldukları zaman dinimizi kökünden kavradıkları zaman zaten yanlışlar kötülükler yağ tabakasının su üzerinde çıkıp ortaya çıkması gibi üste çıkıyor.Belli oluyor ve insanlar tarafından görülüyor.Kötüler belli olmuş oluyor.

Türban sorunu şuradan çıkıyor,bazı yöneticiler türbanı araç olarak kullanan kısıma karşı koymak için türbanı gerçekten Allah için giyen insanları da baskıya itiyor,adam yaşı kurudan ayırt edemiyor,çok yazık,türbanını da Allah için giyen insan bu türban mevzusunu şu alt satırlarımda anlatacağım gibi anlatmadığı için mevzular bitmiyor ve de dine düşman bazı yöneticiler de istemedikleri için sokmayabiliyorlar.Bu mevzuların bu kadar uzamasına hiç gerek var mı ?

:''Türban kişinin kötü kalpli kansız insanların cinsel istismar açısından tacizlerini engellemek için korunmalarıdır,tabi ki başı kapatıp alt tarafa trasparan,dar ve de kumaşı az giyinmişlik İslam'ın türban anlayışı ile hiç alakalı değildir,insanların kafa tasları kapalı ise kafalarının içi kapalı değildir.'' diyen bir açıklamanın yapılması gerekiyor.

Üst Alt