Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir hatta binlerce sorum var ama bunu cevaplayacak kişi nerede?

• Konbuyu başlatan karýþýk
  • Başlangıç tarihi
K

karýþýk

Guest
Selamün aleykum arkadaşlar.Şu an sizee yazan kişinin kafasında islamiyete ait binlerce soru var,itiraf etmeliyimki ben bundan iki yıl öncesine kadar toplam bır yılımı islamıyetı araştırıp ibadet ederek geçirdim bu sürede neredeyse dünyaevi her şeyden kendimi uzakştırmıştım ,gelin görünki içine girdikçe aklıma sorular takılmaya inancımı zayıflatmaya başladı o vakit din ile ilgili daha fazla makale okumaktanda, müslamanım diye geçinip müslümanlıkla hiç bi alakası olmayan çoğu insandanda uzak durmaya başladım , herşeyden uzaklaşıp daha fazla din hakkında düşünmememin sebebi bende kalan inancı kaybetmemekti,Çünkü gerçekten inanmak istiyorum,ama elime dinle alakasız bir roman bile aldığımda karşıma yeni yeni sorular çıkartmayı bırakmıyor... napayım rabbim bana beyin vermiş bunu islami sorgulamakla kullanmak istemedim hiç bi zaman ama beynim bu soruları gördü(görmezden geldi) sonunda iki yıl içerisinde binlerce soru her gün kafama takıldı durdu... ama inanın hepsını geri unutmak için büyük çaba sarfettim ve sonunda baktım olacak gibi değil,aklıma kalan kısmını birilerine sormaya karar verdim...açıksözlü olmak gerekirse umarım bana cevap veren kişi müslümanım diye geçinen bir kimse değilde müslümanlığı has olarak yaşayan bir kişi olur,zira aklımdaki soruları çevremde müslümanım diye geçinen ama has olanı hala bulamadym için kimseye sormamayı tercıh ettim.ve bu yüzden bana cevaplarınızı verirken lütfen ne hadisten verin ( çünkü hadislerin yorumlarla artık has doğruluklarını kaybettiklerine inaniyorum) nede Hz.muhammed (s.a.v) dan sonra gelen din adamlarının yorumlarıyla;zira o yorumlardır yine uzaklaşmama sebep olan. Bana ben sana sadece Kuran-ı kerimle cevap verecek kadar bilgiliyim diyen yada boyle birisine beni yönlendirebilecekmisiniz? zira o vakit sorularımı açıcam... buraya yazıp kımsenın kafasını karıştırmak istemiyorum ,hemde yine bana alakasız ve bol süslü yada internettin farklı sayfalarından kopyalanan cevapler verilip hazır kendımı soru sormaya hazırlamışken geri sıkılıp uzaklaşmaktan korktuğum için sadece kuran-ı kerimi bilen birisine sormak istiyorum.Ben bir tek ayetleri duymak istiyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
karışık kardeş,

sen Kur'an dan anlarsan tabii ki Kur'an dan cevap verilir sana inşaallah...

tahsin33

New member
karışık,
bana cevaplarınızı verirken lütfen ne hadisten verin ( çünkü hadislerin yorumlarla artık has doğruluklarını kaybettiklerine inaniyorum) nede Hz.muhammed (s.a.v) dan sonra gelen din adamlarının yorumlarıyla;zira o yorumlardır yine uzaklaşmama sebep olan.

Bu pasajınızı size ilerde hatırlatmak üzere
Eğer gerçekten kurana inanıyor ve itibar ediyorsanız buyurun sorularınızı sorun İnş Cevaplayacağım.

K

karýþýk

Guest
karışık kardeş,

sen Kur'an dan anlarsan tabii ki Kur'an dan cevap verilir sana inşaallah...

ben kurandan anlarım ama kurandan anladığım için bilirim ki türkçe mealine bakıp onu başlıu başında idrak etmek zordur çunku yaradandan gönderilen bir mesajdır,bilirimki bir cümleyle anlatılmak istenen birden daha fazla konudur.... misal kadınlar süs yerlerinizi örtün demekle neyin kastedildiği hala tartışılmakadır,bazı kişiler kapanmayı bazıları ise sadece yerli yerince davranmayı söylerler özellikle efendimizin hanımları için... o yüzden kardeş ben kuranın ayetlerını kendı kafasına göre yorumlayan kişileri dinlemek istemiyorum çunku farklı yorumlar çıkıyor,ve o yüzden ben kuranın açıklayıcısı olduğu söylenen hadisleride duymak istemiyorum,çünkü gerçek olmaığına emin olduğum ve şayet gerçekse kendimi ateistliğe sürükleyebileceğim çok fazla hadis gördüm duydum

- eyy kadın gece kocana darılıp onu cezalandırmak uğruna yatağına girmezsen elekler sabaha kadar sana bin beddua okuyacaklardır gibi....

o yüzden sizlere kuranın ayetlerinden tamamende olmasa birazcık anlayabilen aralarından sorularıma cevap verebilecek birisi varmıdır diye zordum,ve bu yzden kıbarca yönlendirilmiş eleştırını kabul etmiyorum çunku ben ateist olan birisi değil içindei inancı kaybetmemk için savaşan birisiyim salak değilim elbette kurandan anlıyacağım bazı bağnazlar kuranı gerçeklıkten yoksun kılmadığı sürece...

K

karýþýk

Guest
karışık,
bana cevaplarınızı verirken lütfen ne hadisten verin ( çünkü hadislerin yorumlarla artık has doğruluklarını kaybettiklerine inaniyorum) nede Hz.muhammed (s.a.v) dan sonra gelen din adamlarının yorumlarıyla;zira o yorumlardır yine uzaklaşmama sebep olan.

Bu pasajınızı size ilerde hatırlatmak üzere
Eğer gerçekten kurana inanıyor ve itibar ediyorsanız buyurun sorularınızı sorun İnş Cevaplayacağım.

o halde buradan değil lütfen özelden iletişime geçin benimle...?

K

karýþýk

Guest
tahsin bey size yaklaşık dort defa mesaj attım ama her seferinde uyarı verdi sizinle özelden iletişime gecemıyorum ama özelden bana msn adresınızı godnerirseniz bu daha kolay olacak tabı yardımcı olmak isterseniz

K

karýþýk

Guest
ekledım ama ne zaman online olursunuz acaba.. ( özel mesaj gonderemediğim için mecburi buradan soruyorum)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
ben kurandan anlarım ama kurandan anladığım için bilirim ki türkçe mealine bakıp onu başlıu başında idrak etmek zordur çunku yaradandan gönderilen bir mesajdır,bilirimki bir cümleyle anlatılmak istenen birden daha fazla konudur....

karışık kardeş

sen Kur'an dan anladığını söylediğine göre, Kur'an a itibar ettiğine göre ve başka bir ilim aramadığına göre (hadis, siyer, kelam ve saire gibi) meramını Kur'an ı okuyarak giderebilirsin. Bu durumda başka bir yardıma ihtiyacın yok görünüyor.

Eğer senin anladığın ile idrak etmenin zorluğunu biliyor isen, daha iyi anlayan birine kulak vereceksin demektir.

misal kadınlar süs yerlerinizi örtün demekle neyin kastedildiği hala tartışılmakadır,bazı kişiler kapanmayı bazıları ise sadece yerli yerince davranmayı söylerler özellikle efendimizin hanımları için... o yüzden kardeş ben kuranın ayetlerını kendı kafasına göre yorumlayan kişileri dinlemek istemiyorum çunku farklı yorumlar çıkıyor,ve o yüzden ben kuranın açıklayıcısı olduğu söylenen hadisleride duymak istemiyorum,çünkü gerçek olmaığına emin olduğum ve şayet gerçekse kendimi ateistliğe sürükleyebileceğim çok fazla hadis gördüm duydum

- eyy kadın gece kocana darılıp onu cezalandırmak uğruna yatağına girmezsen elekler sabaha kadar sana bin beddua okuyacaklardır gibi....

Kur'an ı en iyi anlayanın Peygamberimiz (sav) olduğu anlatmaya gerek yok gibi görünüyor. Fakat O'ndan gelen nakilleri de tahrif olduğunu düşünerek kabul etmiyorsun ve hatta O'ndan sonra gelen alimleri de kabul etmiyorsun. Şimdi sana ben Kur'an dan iyi anlarım diyen birisi, senin anlayamadığın gibi bir hüküm çıkarırsa büyük ihtimalle onada itiraz edersin...

o yüzden sizlere kuranın ayetlerinden tamamende olmasa birazcık anlayabilen aralarından sorularıma cevap verebilecek birisi varmıdır diye zordum,ve bu yzden kıbarca yönlendirilmiş eleştırını kabul etmiyorum çunku ben ateist olan birisi değil içindei inancı kaybetmemk için savaşan birisiyim salak değilim elbette kurandan anlıyacağım bazı bağnazlar kuranı gerçeklıkten yoksun kılmadığı sürece...

Buradan anlaşılan o ki, sen senin işine gelene inanmak istiyorsun, yani kafana uygun bir imama, hükme ihtiyacaın var. İslamForum'da biraz zor ama Türkiye'de kafana göre imam, fetva bulmakta zorlanacağını sanmam.

Eğer, kafana takılan ve seni inançsıızlığı sürükleyen o her ne ise onu sormuş ve anlamak istemiş olsaydın, iyi niyetine derhal inanırdım. Ama yazdıkların art niyet yüklü görünüyor...

K

karýþýk

Guest

Buradan anlaşılan o ki, sen senin işine gelene inanmak istiyorsun, yani kafana uygun bir imama, hükme ihtiyacaın var. İslamForum'da biraz zor ama Türkiye'de kafana göre imam, fetva bulmakta zorlanacağını sanmam.

Eğer, kafana takılan ve seni inançsıızlığı sürükleyen o her ne ise onu sormuş ve anlamak istemiş olsaydın, iyi niyetine derhal inanırdım. Ama yazdıkların art niyet yüklü görünüyor...

Kur'an ı en iyi anlayanın Peygamberimiz (sav) olduğu anlatmaya gerek yok gibi görünüyor. Fakat O'ndan gelen nakilleri de tahrif olduğunu düşünerek kabul etmiyorsun ve hatta O'ndan sonra gelen alimleri de kabul etmiyorsun. Şimdi sana ben Kur'an dan iyi anlarım diyen birisi, senin anlayamadığın gibi bir hüküm çıkarırsa büyük ihtimalle onada itiraz edersin...

Bekir kardeşim öncelikle kardeş değil bacı oluyorum ( hoş inşAllah bacı kelimesini geçici olarak gösteriş amaçlı kullananlardan değilsindir.) ikinci olarak benim kafasına göre yada bana göre dini yorumlayacak kimseye ihtiyacım yok zira millet kafasına göre dini yorumlamasaydı ben dinden bu kadar uzaklaşmazdım.Ayrıca teşşekür ederim bu kadar yazarak iyilik etmek istemişsin sanırım ama iyilikten çok yargıya gitmişsin, ben bu konuyu islamı tartışmak yada kişiliğim üzerinden yorumlar yapılması için açmadım sadece din bilgisine güvenen birisinin yardımına ihtiyacım olduğunu bildirmek için yazdım ,ama sonuç olarak görüyorum ki islama yönelik art niyetle suçlandım,yıllardan beri insan oğlu böyle işte birisinin inandığı (dini yada siysaı yada başka bişi) başkasıda inanırsa o iyidir o doğrdur,ama onun inandığına başkası inanmazsa o direktmen yanlış yol üzerinedir... ama sağol kardeşim yazdığın yazıdan sonra neden iki yıl boyunca kimseye sorularımı açmadığımı hatırlattın bana çünkü hepsi aklımda soru var dediğim hatta bunu çıtlattıpım an şaha kalkıp ön yargı üzerine durup kendı bildiklerinin doğruluğunu şahsıma yapılan saldırılarla süslemektedirlerde o yüzden... boş ver kardeş ben buraya bunu yazmadım bunları sormadım unutun gitsin soranda kabahat ya aslına bakarsan bi yandan doğru soyluyorsun aslında uzakklaştığım Allah c.c değil aslında uzaklaştığım islamı kendı kafalarına göre yorumlayıp,islamın örtüsünü ön yargı ve şiddet örüp üstüne giyenlerdir... o yüzden kardeş sorum sana değil,cevaplamasanda olur bu geçen yıllarda öyle bir hale getirildiki din müslüman dediklerim benden uzak dursun niyetine gömmeye başlıyacağım kendimi... boşver sorumu kendı kendıme ben yetebildiğim derecede kurandan cevaplamaya çalışırım zira inanmadığım ALLAh c.c ve onun peygamberleri,başta peygamberimiz Hz.muhammed değil,inanamadıklarım müslümanım diyenler....

Hadi Allah'a emanet ollasın.

Selim

New member
Kendi sorunlarını kendin çözemezsin çünkü bir çıkmazdasın. Sen daha İslamiyeti öğrenmeden, kafa karıştırıcı güya kendinini çok akıllı zanneden ateistlerin, saçma fikirlerine kanmışın inanmışın.

Misal ;

Bunun gibi hadisler yüzünden ateistliğe sürükleniyorum demişin. Sen Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tanıyamamışın ki onun din konusunda vahyolonulan sözlerini eleştiriyorsun.

O zaman sana göre şeytanda haklı;

Hz Adem'e secde etmedi, ateş topraktan üstün dedi. Allah'ın emir verdiği konuya karşı geldi. Şimdi senin bu emir olunan meseleye karşı koymandaki farkı gösterebilirmisin?

Size tavsiyem önce İslamiyeti hakiki manasıyla öğrenin ondan sonra o ateist zibidilerine gereken cevapları verin. Selametle.

K

karýþýk

Guest
Kendi sorunlarını kendin çözemezsin çünkü bir çıkmazdasın. Sen daha İslamiyeti öğrenmeden, kafa karıştırıcı güya kendinini çok akıllı zanneden ateistlerin, saçma fikirlerine kanmışın inanmışın.

Misal ;

Bunun gibi hadisler yüzünden ateistliğe sürükleniyorum demişin. Sen Peygamber Efendimiz (s.a.v.) tanıyamamışın ki onun din konusunda vahyolonulan sözlerini eleştiriyorsun.

O zaman sana göre şeytanda haklı;

Hz Adem'e secde etmedi, ateş topraktan üstün dedi. Allah'ın emir verdiği konuya karşı geldi. Şimdi senin bu emir olunan meseleye karşı koymandaki farkı gösterebilirmisin?

Size tavsiyem önce İslamiyeti hakiki manasıyla öğrenin ondan sonra o ateist zibidilerine gereken cevapları verin. Selametle.

KArdeş bana cevap verecekseniz ön yargınızı silin öyle gelin ben buraya sizin şahsıma yapacağınız eleştirilerinizi duymak için değil aklımdakı sorumları silmek için girdim,ateistler benden uzakta ben ateistlerden düşünce sistemlerini bile tınlamıyorum,şimdi ne alaka sen beni ateist ilan ettim hatta şeytana inanlardan yaptın ya bırakın ALLAH aşkına ben bu siteye bir kaç cevap almak umuduyla girdim bakıyorumda daha çok uzaklaşıp çıkıcam sizin hakkımdaki yersiz kuramlarınız yüzünden,boş ver kardeşim boşver mumkunse bana yardımcı olmayın vazgeçtim daha çok köstek olup beni uzaklaştırmayın en azından hala namazımda niyazımdayım.,yardımlarınız(suçlamalarınız) için ALLAH razı olsun,büyük sevap işledin kardeşim ,ama bir daha bana ahkam kesmeden önce lütfen kuran-ı açında müslümanların birbirlerine destek olmaları gerektiğini okuyun ön yargıyla cevap verip cümle atıldan hakaret etmeleri gerektiğini değil,inançsızlığa sürüklenenleri,yada henüz inanmayanları doğru yol üstüne kibarlıkla getirin der. Tutupta onların düşüncelerini eleştirip kişiliklerine laf söyleyin değil...Ben bunlardan ötürü bu siteye girerken müslümanlık bilinciyle seferber olunup beni eleştirmek değil,benim sorularıma yanıt vermek için çaba sarfedileceğini ve hemen benle şahsı iletişime geçilebileceğini düşünmüştüm yanılmışım.Mümkünse bu konuda kaldırılsın ,üyeliğimi nasıl iptal edeceğimi bilmiyorum iptal edilirse çok mutlu olurum,sizden yardım isteyen bir kulu böyle sizden cevap vermek yerine eleştirilerinizle uzaklaştırdınız ya tamda iki yıl aradan sonra kendisini soru sormaya hazır hiissetmişken ne derim helal olsun Allah katında büyük sevapta işlemişsinizdir siz şimdi.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Kur'an ı en iyi anlayanın Peygamberimiz (sav) olduğu anlatmaya gerek yok gibi görünüyor. Fakat O'ndan gelen nakilleri de tahrif olduğunu düşünerek kabul etmiyorsun ve hatta O'ndan sonra gelen alimleri de kabul etmiyorsun. Şimdi sana ben Kur'an dan iyi anlarım diyen birisi, senin anlayamadığın gibi bir hüküm çıkarırsa büyük ihtimalle onada itiraz edersin... [/B]

Bekir kardeşim öncelikle kardeş değil bacı oluyorum ( hoş inşAllah bacı kelimesini geçici olarak gösteriş amaçlı kullananlardan değilsindir.) ikinci olarak benim kafasına göre yada bana göre dini yorumlayacak kimseye ihtiyacım yok zira millet kafasına göre dini yorumlamasaydı ben dinden bu kadar uzaklaşmazdım.Ayrıca teşşekür ederim bu kadar yazarak iyilik etmek istemişsin sanırım ama iyilikten çok yargıya gitmişsin, ben bu konuyu islamı tartışmak yada kişiliğim üzerinden yorumlar yapılması için açmadım sadece din bilgisine güvenen birisinin yardımına ihtiyacım olduğunu bildirmek için yazdım ,ama sonuç olarak görüyorum ki islama yönelik art niyetle suçlandım,yıllardan beri insan oğlu böyle işte birisinin inandığı (dini yada siysaı yada başka bişi) başkasıda inanırsa o iyidir o doğrdur,ama onun inandığına başkası inanmazsa o direktmen yanlış yol üzerinedir... ama sağol kardeşim yazdığın yazıdan sonra neden iki yıl boyunca kimseye sorularımı açmadığımı hatırlattın bana çünkü hepsi aklımda soru var dediğim hatta bunu çıtlattıpım an şaha kalkıp ön yargı üzerine durup kendı bildiklerinin doğruluğunu şahsıma yapılan saldırılarla süslemektedirlerde o yüzden... boş ver kardeş ben buraya bunu yazmadım bunları sormadım unutun gitsin soranda kabahat ya aslına bakarsan bi yandan doğru soyluyorsun aslında uzakklaştığım Allah c.c değil aslında uzaklaştığım islamı kendı kafalarına göre yorumlayıp,islamın örtüsünü ön yargı ve şiddet örüp üstüne giyenlerdir... o yüzden kardeş sorum sana değil,cevaplamasanda olur bu geçen yıllarda öyle bir hale getirildiki din müslüman dediklerim benden uzak dursun niyetine gömmeye başlıyacağım kendimi... boşver sorumu kendı kendıme ben yetebildiğim derecede kurandan cevaplamaya çalışırım zira inanmadığım ALLAh c.c ve onun peygamberleri,başta peygamberimiz Hz.muhammed değil,inanamadıklarım müslümanım diyenler....

Hadi Allah'a emanet ollasın.

sayın karışık

karşılaştığınız kötü örnekler nedeniyle herkesi yaftalamak hak değil.

meramınız İslami bir soruya cevap aramak ise burada size yardımcı olunur, sorarsanız, ama beğenirsiniz ya da beğenmez... Eğer aradığınız cevap içtihatsız, açık bir nas değil ise size, Hadisler ve ulema fetvaları dışında ki cevapla muteber olamaz, zira bu gün İslam da cevapsız soru yok gibi...

K

karýþýk

Guest
sayın karışık

karşılaştığınız kötü örnekler nedeniyle herkesi yaftalamak hak değil.

meramınız İslami bir soruya cevap aramak ise burada size yardımcı olunur, sorarsanız, ama beğenirsiniz ya da beğenmez... Eğer aradığınız cevap içtihatsız, açık bir nas değil ise size, Hadisler ve ulema fetvaları dışında ki cevapla muteber olamaz, zira bu gün İslam da cevapsız soru yok gibi...

Daha ben o soruları sormadan ve sorularımın ne olduğu sorulmadan üst üste beni incitecek cümlelere tabi tutuldum( -ki islam bu yaşadıklarımdan sonra hassas ve zayıf noktamı oluşturuyor).sorduktan sonra nasıl olur bilemiyorum.İslam formu açmışsınız iyi güzel yapmışsınız ama size sığınan sizde yardım bekleyen bir insanada böyle muammele etmişsiniz yapılanlar arasında çelişki var ben kabul görürüm sanıyordum ,art niyetli olduğum şeytanla beraber secdeye karşı çıkabileceğim,ateistlere uyduğum,H.zmuhammed'in büyüklüğünü anlayamadım iddia edildi,sizler size geleni böyle karşılıyorsunuz ya benim sorulacak bir sorum kalmadı. Ve son isteğim kaldı adminden Sadece üyeliğimin silinmesini istiyorum.

Selim

New member
Bu konuşmaların bana bir arkadaşımı hatırlattı, ona bir vakit namazı mazeretsiz kılmamanın cezası 80 yıl cehennem azabı var gibi konular anlatırdım, hani nerde yazıyor öyle şey olmaz, herkes kendinden sorumlu sen başka şeyler anlat derdi. :)

Biz sana birşeyler anlatmak için konuya girmeye çalışıyoruz. Olayı şahsileştirmeye çalıştığımızı söyleyerek başlamayan konuyu dağıtıyorsunuz.

"Peygamber, size ne verirse onu alın, neden de neyhederse ondan sakının. Ve Allah'tan korkun. Muhakkak ki Allah, azabı şiddetli olandır." Haşr 7

Şimdi Resulullah (sav) efendimizin yasakladığı şeylerin Kuran-ı Kerim'de olma ihtimali varmıdır? yoktur.. çünkü Kuran-ı Kerim Allah (c.c.) kelamıdır. Siz dersiniz ki nerde bu Resulun sözleri, bilindiği gibi en güvenilir sahih kaynaklardadır. Hocam derdi ki bir kimse Müslim de ve Buharide Peygambere (sav) e ait bir yanlış kelam varsa hanımım boş olsun derse o kişinin hanımı boş olmaz çünkü Peygamber Efendimiz'e ait yanlış bir kelam yoktur.

Kafanızı karıştıran hadisler oldugunu söylüyorsunuz, Hadis konusunda bilgili Alim ve birçok Evliyaullah bulunmaktadır. Soracağınız hertürlü sorunun cevabı vardır, lakin son karar yinede sizindir. Selametle.

Üst Alt