Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Hadis Arıyorum

jack amca

New member
Başta admin ve tüm forum okuyucuları. Cuma namazında bir hadis dinledim ve bu hadisin kaynağı ve numarasını yazarsanız sevinirim.

Sahabeden birisi Hz. peygambere gelir ve dini sürekli sorguladığını, bunu yaptığı için vicdan azabı çektiğini ve imanının sağlam olup olmadığını, yaptığının doğru olup olmadığını sorar. Hz. Muhammed (S.A.V) ona "Din size düşünesiniz diye gönderildi. İslam düşünmeyi ve aklı kullanmayı öğütler" der.

tam olarak bu sözcüklerle olmasa da aşağı yukarı buna benzer bir hadisti. Doğrusunu ve kaynağını Allah rızası için gönderin lütfen.

radikal

New member
Bahsettiğiniz anlamda bir hadis-i şerif olduğunu bir yerde okumadım, duymadım, bir yerde varsa da ben denk gelmedim.

Fakat, her cuma namazının hutbe sonrasında, hutbe irad eden imam Allah'ın (Celle celaluhu) bir ayeti kerimesini okur ve son zamanlar da da Türkçe açıklamasını yapıyor daha sonra da namazı kıldıryor. Zannediyorum sizin bahsettiğiniz ayet de bu olsa gerek.

"İnnallahe ye’muru bil adli vel ihsani ve îtai zil kurba ve yenha anil fahşai vel munkeri vel bagy, yeizukum leallekum tezekkerun." ( Nahl : 90 )

ARZ_7

New member
Muhakkak ki Allah adaleti, ihsanı yakınlara (komşu vs.) iyilik etmeyi emreder. Fuhşiyatı ve münkeri yasaklar. Allah size vaaz veriyor. Umulur ki zikredersiniz.

jack amca

New member
Hocam senin dediğin ayet sanırım "Allah kullarına iyiliği ve ihsanda bulunmayı öğütler, kötülüklerden ve fenalıklardan uzak durmanızı ister. tutasınız diye size öğüt verir"

Ama bu dediğim sahih hadislerde bulunuyor. İstersen Buhari, Tirmizi vesair bir sahih hadis kitabından bakabilirsin ama bu hadis kitaplarının hepsi bende olmasına rağmen çok kalınlar ve neresinde arayacağımı bilemediğimden bir türlü bulamıyorum. Hocam google'a buhari yazarak sen de bu kitaplardan birini indirebilirsin. belki bulursan Allah rızası için de bana yollarsın.

Hocam bu benim için önemli bir dini araştırma yardım edersen çok mutlu olurum. Hadis okumakla ilgilenen tanıdıklarına da sorarsan çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Üst Alt