Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bid'at

Elifnisa

New member
BİD'AT VE TÜRLERİ

Şer'i anlamı: İslam şeriatinde aslı olmayan bir şeyi icad etmek, demektir.

Lügat manası ise; dinde aslı olan bir şeyi icad etmek, demektir.

Her kim İslam'da aslı olmayan yeni bir şey ortaya atıp bunun İslam'dan olduğunu iddia ederse yaptığı şey sapıklıktır, İslam dini bu gibi sapıklıklardan uzaktır. Bu yeni şey ister itikadda, ister amelde, ister zahiri ve batini sözlerde olsun farketmez.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

"Her bid'at sapıklıktır." (Buhari, Müslim)

"Her kim bizim emrimize uymayan bir iş yaparsa onun ameli geçersizdir." (Buhari, Müslim)

Bu hadisi şeriflerden anlıyoruz ki bütün şer'i anlamdaki bid'atler sapıklıktır.

yavuzburak

New member
Evet. bidatlar halk arasında yaygın olan bidatlarıda yazarsak güzel olur... Mesela şuanda ramazan içinde olduğumuz için biliyorum halk arasında okunan Allah kabul etsın mukabelelerde gördüm ve duydum kı insanlar Ham-Mim surelerinı okuma sırası gelince ilginç şeyler yapıyorlar mesela Ham-Mim sureleri bir anda okunup arada konuşma olmazmış, Ham-Mim ayetı okundugu zaman eller kaldırılıp dua edilip dilek tutuluyormuş, yanlarında para getirip o parayı Ham-Mim de okunurken bulundurup bir sene boyunca o parayı cüzdanlarında taşırlarmış para eksık olmasın diye vs. yanı o kadar değişik şeyler var kı halk arasında bu ilginçlikleri görmek hem dehşete düşürüyor insanı hemde üzüyor halkımız ne işlerle ugraşıyor oysakı nerde ayet, nerde hadis, nerde bu uydurma bidatlar....

yavuzburak

New member
Yanı şöyle bekir abi Ham-mim bildiğimiz gibi dört elif mıktarı çekilir okunurken bu uzatma yapılırken dinleyenler ellerini kaldırıp dua edip dilek tutuyorlar... Dinimizde böyle bir uygulama var mı ki? Af ve bağışlama ayetlerınde benım bildiğim eller kaldırılıp amın denır...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yanı şöyle bekir abi Ham-mim bildiğimiz gibi dört elif mıktarı çekilir okunurken bu uzatma yapılırken dinleyenler ellerini kaldırıp dua edip dilek tutuyorlar... Dinimizde böyle bir uygulama var mı ki? Af ve bağışlama ayetlerınde benım bildiğim eller kaldırılıp amın denır...

Yani..? Şimdi bende tereddüt ettim ama, dua etmenin yeri ve zamanı olmasa gerek diye düşünüyorum. Ama o para pul ile yapılan hareketlere katılıyorum...

yavuzburak

New member
Yani..? Şimdi bende tereddüt ettim ama, dua etmenin yeri ve zamanı olmasa gerek diye düşünüyorum. Ama o para pul ile yapılan hareketlere katılıyorum...

Elbetteki duanın yeri zamanı yoktur ama burdakı nıyete bakarsak koca senenın içinde bir ramazan ayında sadece dilek tutmak için beklenilen ayetın Ham- mim olması abes gibi bence...

Üst Alt