Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ben İnsanların En Yücesiyim...

mehmet_16

New member
Gözünüzü açın, Ben bütün insanların en yücesiyim, en şereflisiyim, Mahşer halkının Efendisiyim, ya da ben Adem Oğullarının Seyyidiyim"

Hz. Muhammed'din bu sözü nasıl anlaşılmalı?
Böyle bir sözü var mıdır?

yýldýz

New member
???????

Hadislerle çelişiyor mu? Bir hadiste nasıl öleceğimi bilmiyorum diyor efendimiz, burada mahşerden sözediyor.

Miraç' a çıktığı zaman kıyamet günü neler olacağını görmüş müydü?

Resülallah(s.a.v.) efendimizin cennet' de, ilerde Cennet' e girecekleri gördüğü söyleniyor?

Bir hadiste,

"Bu kadar niye ibadet ediyorsunu, sizin günahlarınız bağışlandı. diyen bir kişiye,
-Allah Teala' ya teşekkür etmeyeyim mi?"
Şeklinde bir cevap vermiştir Resülallah(s.a.v.) efendimiz.

Off amma kafam karıştı. Hatta başkalarının kafasını karıştırdım galiba. :)

ÇAPANOÐLU

New member
Gözünüzü açın, Ben bütün insanların en yücesiyim, en şereflisiyim, Mahşer halkının Efendisiyim, ya da ben Adem Oğullarının Seyyidiyim"

Hz. Muhammed'din bu sözü nasıl anlaşılmalı?
Böyle bir sözü var mıdır?

Biliyorsun, hadisten falan anlamam, çünkü, hadis'in vahy gibi bir belirleyici unsur olduğuna inanmıyorum, böyle bir hadis varsa, aşağıda verdiğim ayetle çelişir, insanların en yücesine Allah, başka birinin dinine uy der mi, ama, peygamberimize İbrahim'in dinine uymasını emretmiştir, yıldız kardeş güzel şeylere değinmiş, asla kafaları karıştırmamış aksine akletmek ve fikretmenin yolunu göstermiş, teşekkür ediyorum..

Ali İmran Suresi 95 De ki: “Allah, doğrusunu söylemiştir/vaadinde sadıktır.Hadi artık hanif olarak İbrahim’in dinine uyun.Müşriklerden değildi o.”

Enver Ýstek

metin mete
Biliyorsun, hadisten falan anlamam, çünkü, hadis'in vahy gibi bir belirleyici unsur olduğuna inanmıyorum, böyle bir hadis varsa, aşağıda verdiğim ayetle çelişir, insanların en yücesine Allah, başka birinin dinine uy der mi, ama, peygamberimize İbrahim'in dinine uymasını emretmiştir, yıldız kardeş güzel şeylere değinmiş, asla kafaları karıştırmamış aksine akletmek ve fikretmenin yolunu göstermiş, teşekkür ediyorum..

Ali İmran Suresi 95 De ki: “Allah, doğrusunu söylemiştir/vaadinde sadıktır.Hadi artık hanif olarak İbrahim’in dinine uyun.Müşriklerden değildi o.”

Selam,Capanoglu sana katilmiyorum bir noktada oda su Ibrahimin dinine demiyor dikkatini cekerim Din Allahin dinidir "Ibrahimin Milletine "diyor

ÇAPANOÐLU

New member
Selam,Capanoglu sana katilmiyorum bir noktada oda su Ibrahimin dinine demiyor dikkatini cekerim Din Allahin dinidir "Ibrahimin Milletine "diyor

Sevgili Mete kardeş, arabçada MİLLET=DİN demektir..
Şunu unutmamak lazım, hanif millet olmaz, hanif din olur,
Bu konuyu bitirmedim ama kaleme alıyordum uzun zamandır, bitince yayınlayacağım inş..
İlk şeriat, hikmet, kural, yasa, hüküm İbrahim'e verilmiştir bu Son peygambere verilen kitap ile zapt altına alınmıştır..
Bu uzun mesele, yazı bitince tartışırız inş..

Enver Ýstek

metin mete
Sevgili Mete kardeş, arabçada MİLLET=DİN demektir..
Şunu unutmamak lazım, hanif millet olmaz, hanif din olur,
Bu konuyu bitirmedim ama kaleme alıyordum uzun zamandır, bitince yayınlayacağım inş..
İlk şeriat, hikmet, kural, yasa, hüküm İbrahim'e verilmiştir bu Son peygambere verilen kitap ile zapt altına alınmıştır..
Bu uzun mesele, yazı bitince tartışırız inş..

Selam,Insallah paylasiriz bizde yararlaniriz benim bildigim okudugum kendilerininde ifadesi KavmiyaMillet anlamindadir.Bakalim bir yazda ondan sonra bizde Insallahu teala ögrenmis oluruz....

ÇAPANOÐLU

New member
Selam,Insallah paylasiriz bizde yararlaniriz benim bildigim okudugum kendilerininde ifadesi KavmiyaMillet anlamindadir.Bakalim bir yazda ondan sonra bizde Insallahu teala ögrenmis oluruz....

Şimdilik Lisanülarabdaki millek kelimesinin manasını yazayım, gerisini yazımda tartışırız inş..

din مِلَّةً; [Cogul] مِلَل dini cemaat; din; inanç;

ÇAPANOÐLU

New member
Bu da türkçede geçen MİLLET kelimesinin arabçası, (KAVM)

millet قَوْم; [Cogul] اَقْوَام akrabalar; kabile; millet; insanlar; kavim;

Üst Alt