Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ben de sorayım madem :)

ikilem

New member
Arkadaşlar Yüce Allah'ın selamı,sevgisi bereketi üzerinizde olsun :)
Şöyle ki inanmayan-sorgulayan birtakım arkadaşlarımız şu şekilde sorduklarında ben de bu konuda cahil kaldığımı hissediyorum ve bu sebeple şimdi size danışmak istedim.
Her şeyin yaratıcısı ve başlatıcısı olan Yüce Allah bizi istediği ölçülerde yarattı fiziksel olarak ve karakter olarak. Bunu yaparken de kimseden fikir almadan kendi dilediğini gerçekleştirdi. 'Ol'demesi yeterli oldu.Her şeyden haberi olan ve olacak olan Yüce Allah bizim sonumuzun ne olacağını da biliyordu. Fakat karşınızdaki insan size şu soruyla geliyor. Sen İslamiyet'i yaşıyorsun ama ben yaşamıyorum. Bunun böyle olacağını Allah da biliyordu . O halde neden bu bu şekilde oluyor?
Arkadaşlar diyeceksiniz ki Allah akıl verdi/yol gösterdi. Tabi ki de öyle. Ama almak istediğim cevap bu değil benim.
Kaderimizin veya gaybın bilgisi Allah'a ait. Cennet ve cehennemden bahsediyoruz. Sevaplardan ve günahlardan.. ve sınanıyoruz Rabbimiz nezdinde .Ama Allahu Teala bizi yaratırken bizim cehennemlik olduğumuzu ya da cennetlik olduğumuzu biliyordu. El-Halik isminde biliyoruz bunu. Peki neden birimize sonsuz saadeti dilerken diğerimize sonsuz azabı uygun gördü? Bunun cevabını yalnız Allah bilir mi demeliyiz cevap olarak? Yoksa ruhlarımız yaratılış öncesi bir cevabı mı var bunun? Ve şunu düşünüyorum. Bir film izlerken iyi karakterler sevilir/ kötü karakterler sevilmez . Yönetmenin iyi karakterin sevildiği için yere göğe koyamaması,kötü karakterin ise neden sevilmediğini yargılaması ne kadar eşit olur bu iki insan adına?

Gerçekten Allahu Teala' nın sonsuz adalet ve eşitliğine inandığım için soruyorum bu soruyu. Kendi aklım yanıtlamadı bunu. Ve karşımdaki insan neye göre A' nın sonunun cennete B' nin sonunun cehenneme gideceğini sorabiliyor. A olan B .. B olan A olsaydı .. B'nin suçu burada A olamayışı mı? (isim kullanmak istemedim A ve B yi iki birey düşünelim)

Hayal ediyorum teker teker yaratılıyoruz. O anda aramızdan biri bir şey mi söyledi şeytanın kibirine yakalandı o anda. Diğeri de bir şey mi söyledi Allah'ın sevgisini kazandı ve dünyadaki yolculuğunu Allah ona cennetle tamamlamayı nasip etti?

Şimdiden teşekkür ederim. Yanlış bir ifadem veya örneğim olduysa affınıza sığınıyorum.

old_preacher

New member
Allah ın biliyor olması, kişinin özgürce seçim yapmasını etkilemez. Dolayısı ile kişinin yapacağı seçimin sonuçlarına katlanma sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Çünkü kişi seçimlerinde özgürdür, dilediğini seçer, bu kişinin kendi insiyatifindedir. Adalet bu noktadadır.

Bizler eğer cansız birer varlık, ya da seçme özgürlüğü/iradesi olmayan hayvanlar olsaydık ve bu şekilde bazılarımızın cennete, bazılarımızın cehenneme gireceğine hüküm verilmiş olsaydı bu noktada adaletsizlikten söz edilebilirdi. Fakat bizlere hayvanlardan farklı olarak akıl ve irade bahşedildi, nihai seçme hakkı da tamamı ile bize verildi. Hal böyle iken yaratıcının adaletsizliğinden bahsetmemiz alakasız olur. Biçtiğimiz, kendi ektiğimiz olacaktır, başkası değil. Allah kimseye zulmetmez, insanlar kendilerine zulmederler.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İlahi ve insani ilimlerin farklı olduğunu bilmek lazım.
Allah'ın Evvel, Ahîr, Zâhir, Bâtın isimlerinin tam olarak bilinmesi lâzım.
Zaman içinde zaman yaratmanın ne olduğunu çok iyi bilmek lâzım.
Bu soruların cevaplarını anlayıp, mutmain olmak için bunlar lâzım.

Sizin açtığınız bir konu var, link aşağıda, bu soruların cevabını veriyor.

http://www.islamforum.net/f4/sorgul...i-dusunuyorum-dua-kaderi-degistirir-mi-28651/

ikilem

New member
Bu şekilde bir cevap geleceğinin farkındaydım açıkçası . Ama benim kastettiğim bu değildi. Örnek benden gelsin benim iq'um sizden yüksek olabilir diğerimiz sarı saçlı mavi gözlü olabilir bir diğeri de araştırmacı ruhlu olabilir ve daha niceleri. Evet Allah akıl verdi irade verdi.Zaten sorum bundan sonrası değil öncesine kaynaklık ediyor. Yani Allah'ın huzurunda olduğumuzda inkar edemeyeceğiz/kendi ektiğimizi biçeceğimiz konusuna katılıyorum. Sınırlı bir seçim hakkım vardı ve -evet bunu ben istedim- diyebileceğiz.
Yaratılış ve bu insanın başlangıcı böyle sonu böyle olacak bilgisi Allah'a ait. Fakat Allahu Teala ömür boyu kendisini ilah zannedecek kadar aptal durumuna düşecek ve cehennemi hakedecek Firavun'u da yarattı güzeller güzeli peygamberimizi(sav)de.
Peki neye göre bu böyle oldu? Mavi göz veya kısa boy nasıl fıtratımızdan geldiyse .. Allah tercihlerimizi kendi düzenledi demiyorum ama biliyordu. Yaşadığımız şer görünen birçok şey hayırlı olabilir,bunu biz bilemeyiz Allah bilir diyebiliyoruz. Ve her şeyi bilen Allah'ın yaratılıştan sonumuzu bildiğini biliyoruz. Peki bu neden oldu?Firavun,Nemrut gibi nicelerinin cehennemden hiç çıkamayacaklar bilgisini Kur'an'dan ediniyoruz. Kendi seçimleriydi evet,kendi ateşlerini yanlarında getirdiler evet.Ama Allah da yaratırken asla iman etmeyeceklerini biliyordu. Tercihlerini ne şekilde yapıp sonunun ne şekilde olacağını biliyordu. Ve başka birini de yarattı onun da cennetle müjdeleneceğini biliyordu. Peki neden o değil de o?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
O nedenle diyorum, Evvel'i, Ahîr'i, Zâhir'i ve Bâtın'ı çok iyi bilmeliyiz ve bu bilgilerde ki ilahi yönü.
Bu hayatların, bizim muhayyilelerimizin/hafızalarımızın dışında ve bire bir, daha önce yaşanmadığını veya bu anlamda bir hadisenin/ilmin olup olmadığını biz bilemiyoruz.

ConGueRoR

New member
Bide şu soruyu soruyorlar ''Allah (c.c) kaderimizi önceden yazdı ve dünyaya geldik cennete veya cehenneme gidecegimiz önceden belli zaten yaşamamızın ne anlamı varkaderimde cehenneme gitmek varsa oraya cennete gitmek varsa cennete gidecem zaten'' deyipte rahat yaşayanlarda var bunada bir açıklık getirelim arkadaşlar.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bide şu soruyu soruyorlar ''Allah (c.c) kaderimizi önceden yazdı ve dünyaya geldik cennete veya cehenneme gidecegimiz önceden belli zaten yaşamamızın ne anlamı varkaderimde cehenneme gitmek varsa oraya cennete gitmek varsa cennete gidecem zaten'' deyipte rahat yaşayanlarda var bunada bir açıklık getirelim arkadaşlar.

Allah (cc) ahiret hayatında mükafat yahut cezasını gerektiren bir kader yazmaz. Allah'ın (cc) yazdığı kader; sadece kulun kendi inisiyatifi ile günaha yahut sevaba dönüşen sebeplerdir.

gozcelik

New member

Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Hatta ismini hatırlamıyorum ama benzer durumun oluştuğu bir film vardı.
Şöyle ki filimde bir takım kahinler var ve bunlar süper bilgisayarlara bağlı olarak suç işleyecek insanları önceden görüyorlar. Polis de henüz suç işlenmeden gidip o kişileri tutuklayabiliyor.
Şimdi düşünün siz bu yazıları okurken polis evinize girip sizi tutuklasa, ağır kapalı bir ceza evine koysa ne yapardınız? "Neden beni tutukluyordunuz ben hiçbir şey yapmadım, bana zulüm ediyorsunuz" derdiniz değil mi? Peki polis size şöyle dese: biz seni tutuklamasaydık evinize birisi yanlışlıkla girecekti ve siz onu hırsız zannedip silahınızla öldürecektiniz. Biz bunu engelledik ama siz yine de bunun cezası olarak öbür boyu hapis yatacaksınız.

Ne oldu mantıksız geldi değil mi? Sorduğunuz sorunun cevabı da aslında bu kadar basit. Allah sizin günah işleyeceğinizi biliyor ama yaratıldığınız anda direk cehennemde bulsaydınız kendinizi diyeceğiniz şey aynı olurdu: "Ben hiçbir şey yapmadım, bana zulm ediliyor".
Oysaki şimdi yapacağınız günahı yapıyorsunuz ve ahirette ben yapmadım deme gibi bir şansınız olmayacak. Tabii burada karıştırılmaması gereken bir şey var. Günahı yapmayı ya da yapmamayı seçen kişi yümüyle sizsiniz. Allah'ın olacakları önceden bilmesinin sizin yapacaklarınız ile bir ilgisi yok.

Umarım düşüncelerimi anlatabilmişimdir.

Selametle.

gizem

New member
Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Hatta ismini hatırlamıyorum ama benzer durumun oluştuğu bir film vardı.
Şöyle ki filimde bir takım kahinler var ve bunlar süper bilgisayarlara bağlı olarak suç işleyecek insanları önceden görüyorlar. Polis de henüz suç işlenmeden gidip o kişileri tutuklayabiliyor.
Şimdi düşünün siz bu yazıları okurken polis evinize girip sizi tutuklasa, ağır kapalı bir ceza evine koysa ne yapardınız? "Neden beni tutukluyordunuz ben hiçbir şey yapmadım, bana zulüm ediyorsunuz" derdiniz değil mi? Peki polis size şöyle dese: biz seni tutuklamasaydık evinize birisi yanlışlıkla girecekti ve siz onu hırsız zannedip silahınızla öldürecektiniz. Biz bunu engelledik ama siz yine de bunun cezası olarak öbür boyu hapis yatacaksınız.

Ne oldu mantıksız geldi değil mi? Sorduğunuz sorunun cevabı da aslında bu kadar basit. Allah sizin günah işleyeceğinizi biliyor ama yaratıldığınız anda direk cehennemde bulsaydınız kendinizi diyeceğiniz şey aynı olurdu: "Ben hiçbir şey yapmadım, bana zulm ediliyor".
Oysaki şimdi yapacağınız günahı yapıyorsunuz ve ahirette ben yapmadım deme gibi bir şansınız olmayacak. Tabii burada karıştırılmaması gereken bir şey var. Günahı yapmayı ya da yapmamayı seçen kişi yümüyle sizsiniz. Allah'ın olacakları önceden bilmesinin sizin yapacaklarınız ile bir ilgisi yok.

Selametle.

O filmi ben de izledim. Tom Cruise oynuyordu, adı: ''Azınlık Raporu''. O filmin sonunda aslında insanların ne suç işleyeceğinin önceden bilinemeyeceğini gösteriyorlardı. Her ne kadar gelecekte cinayet işleyeceği önceden bilinse de, o gün geldiğinde cinayet işleyip işlemeyeceğinin kendi elinde olduğu filmin sonunda gösterildi ve sistem işe yaramadığı için kaldırıldı.

Flash Forward adında bir dizi var. O diziyi de izlemenizi tavsiye ederim. Bu film de insanların hepsi 2 dakikalık bir rüya görüyor. Bu rüya 6 ay sonra yaşayacakları olayları gösteriyor. 6 ay sonra herkesin rüyasında gördüğü olaylar aynen yaşanıyor. Kimisi gördüğü rüyanın gerçekleşmesini istiyor, kimisi istemiyor. Ama istese de istemese de ve bunu değiştirmek için ne kadar çabalasa da hiç bir şeyi değiştiremiyor ve rüyası aynen gerçekleşiyor. Bence kesinlikle izlemeniz gereken bir film. Daha doğrusu bir dizi. İnternet sitelerinden izleyebilirsiniz. Bölümler çok kısa olduğu için sıkılmıyorsunuz. Yanlış hatırlamıyorsam her bir bölüm 18 dakika. Dizi toplasanız ancak bir film eder. 3-4 bölüm aynı anda izleyebilirsiniz. Heyecanı kaçmasın diye filmin sonunu söylemiyorum. İlk bölümü izledikten sonra zaten bırakamayacaksınız. Muhakkak ve muhakkak izlemenizi tavsiye ediyorum. İyi seyirler :)

ConGueRoR

New member

Selametle.

O filmi atırlar gibi oldum izledim galiba sendende Allah Razı Olsun.

Üst Alt