Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ben Bilirim

Uhud daðý

New member
Bir hadisi şerifte şöyle buyruluyor:
"Allahın kullarından birine bir işi melekler alır ve çıkarırlar.Allahın huzuruna gelince Allahu teala şöyle der:-Siz kulumun amellerini koruma meleklerisiniz.Ben ise onun özünü gözetirim O kulumun amelinde benim için ihlaslı deyildir.Onu cehennemlik yazın.
Başka bir kulun amelini alıp götürürler.Melekler ameli küçümserler ve azımsarlar,allahın huzuruna gelince ;
Siz kulumun ameline bakmaya memur meleklersiniz.Ben ise onunözünü gözetirim.Bu kulumun amelinde benim için ihlas sahibidir.Onu üstün vasıflı zümreye dahil ediniz"der
"Şüphe yokki allah zerre kadar haksızlık etmez.İylik olursa onu kat kat artırır,kendindende büyük mükafatı verir."
Adiy bin hatem tai resulallhtan şöyle anlatıyor.
"Kıyamet günü insanlardan bir kısmı için emir verilir,cennete gönderilir.Cennete yaklaşırlar hatta kokusunu alır,köşklerini ve cennet ehli için allahın hazırladığı şeyleri görürler.
Ardın dan şu nida gelir:-"Onları geri çevirin!onların cennette nasibleri yoktur."
Büyük bir hasret ve nedametle dönerler,ne önekiler nede sonrakiler öyle bir hasret ve nedamet duymamıştır.Şöyle seslenirler:Ya rabbi keşke has kullarına hazırladığın şeyleri göstermeden bizi cehenneme atsaydın!Bunu üzerine Allahu teala şöyle buyrur.
Böyle olmasını ben istedim.Sebebi şudur yanlız kalınca büyük günahları işleyerek bana başkaldırdınız.Halk arasına çıkınca engin gönüllü mütevazi oldunuz.Kalbinizde sakladığınızı deyil,başka halinizi gösterdiniz.İnsanlardan korktunuz ama benden korkmadınız.Onlar gözünüzde büyüdü ama ben büyümedim.Halk için bıraktınız benim için bırakmadınız.İşte bu yüzden sizi bol sevabımdan mahrum bırakmakla kalmayacağım elim azabımı da tattıracağım.
Efendimiz (s a v ) e soruldu.Ya resulallah !hangi davranışlar ve hareketler bizi kurtuluşa götürür?
Resulullah buyurdu:Allahın emirlerin den birini yerine getirirsin,fakat o ndan başkasının iltifatını ve rızasını dilersin.Sonra şöyle buyurdu :Riyadan sakınınız,Riyakar öbür alemde halkın gözü önünde şu dört sıfatın biri ile çağrılır:Ey kafir!Eyfacir!Ey zalim!Ey şaşkın! amelin boşa gitti.Ecrin boşa gitti ecrin iptal edildi bugün sana nasip yok ey hilekar!
Kimin için amel işlediysen git ecrini ondan iste....hadisi ivayet eden daha sonra şu ayeti okudu"Şüphesiz münafıklar,Allha oyun etmeye kalkışıyor,halbuki allah onların oyunlarını başlarına çevirmektedir"
(nisa 142) ci ayet
Hz ali (r a )şöyle buyrur.Riyakarın dört nişanı vardır
1-Yanlız kalınca tembeldir

2-Halk arasında neşelidir

3-Övülünce amelini artırır

4-Yerilince amalini azaltır

Üst Alt