Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Başörtüsü, Kelime-i Şahadetle Bir Değildir

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ajansların haberlerine göre; Fethullah Gülen Hocaefendi, "Vuslat Mustuşu" adlı kitabında başörtüsünün dindeki yeriyle ilgili bir açıklama getirdi.

Bu açıklama ajansların beyanına göre şöyle.

"Hiçbir Müslüman başörtüsünü Kelime-i Şahadet'- le bir saymamalıdır"

Bu güne kadar baş örtüsü konusunda farklı düşünenlere karşı, ehil ağızdan gelen bu fıkhi açıklama, başörtüsünü, Kelime-i Şahadet'le bir saymamamız gerektiğine dair güzel bir fetva örneğidir.

Allah razı olsun.

KaYnUkA

New member
baş örtüsünün dinde yeri bellidir..
ama Kelime-i Şahadet'le bir sayamayız tabikide...

samanyolu

New member
kelimei şehadet getirmeyen insan müslüman olamayacağı için başörtünün islamiyetteki yeri bellidir başını örtmeyen kişiye müslüman değilsin diyemeyiz.

hanif_bir_kul

New member
baş örtüsünün dinde yeri bellidir..
ama Kelime-i Şahadet'le bir sayamayız tabikide...

S.a

kaynuka kardeşim
kimkelime i şahadet ederse kendisi için kurtuluşu için Allah"ı ve onun gönderdiklerini Rasüllerini kitaplarını meleklerini İman ve İslam İle Uyanış - Islam Forum - Ne Olursan Ol Gel bir incele arkadaşların çalışmaları var. şahadet ayrı bir şey baş örtüsü ayrı birşey demek insanı inkara götürür çok dikkatli olun Allah cc kitabında belirti yor ortülerinizi başınız izasından göğüslerinizin üzerine kadar indirin deniyor bu ayetleri yoksaymak örtü olsada müslüman olmasada demek ayetleri gizlemek yoksaymak olur ve bunun adı kafirlik ainlik müşriklik münafıklık namkörlük olur..

SAYGILARIMLA

hanif_bir_kul

New member
Ajansların haberlerine göre; Fethullah Gülen Hocaefendi, "Vuslat Mustuşu" adlı kitabında başörtüsünün dindeki yeriyle ilgili bir açıklama getirdi.

Bu açıklama ajansların beyanına göre şöyle.

"Hiçbir Müslüman başörtüsünü Kelime-i Şahadet'- le bir saymamalıdır"

Bu güne kadar baş örtüsü konusunda farklı düşünenlere karşı, ehil ağızdan gelen bu fıkhi açıklama, başörtüsünü, Kelime-i Şahadet'le bir saymamamız gerektiğine dair güzel bir fetva örneğidir.

Allah razı olsun.

S.a
Bekir kardeş
o adam varya iç müslüman olmamıştıki Baş örtüsüne fetvaha verebildsin
yine saçmalayıp durmuşsun ..

SAYGILARIMLA

bekir

sadece bir kul
Yönetici
hanif_bir_kul abi, kusura bakmayın, yine gaf yaptıksa ama bu yazılarınız Forum Kurallarına aykırı, yani halkın sinesinde yer etmiş bir öndere bu şekilde ifadeler kullanmayınız ve tekfir etmeyiniz. Şimdi size bir uyarı veriyoruz ama tekerrürü halinde müdahale etmek zorunda kalınacaktır.

hanif_bir_kul

New member
hanif_bir_kul abi, kusura bakmayın, yine gaf yaptıksa ama bu yazılarınız Forum Kurallarına aykırı, yani halkın sinesinde yer etmiş bir öndere bu şekilde ifadeler kullanmayınız ve tekfir etmeyiniz. Şimdi size bir uyarı veriyoruz ama tekerrürü halinde müdahale etmek zorunda kalınacaktır.

S.a
kaldınız bile neyazıkki tahammül bile edemiyecekkadar zayısınız kimindinine küfrettim o dam bir insan değilmi Allah"olsaydı hakaret edermiydim vel cevap etmezdim elnette o benim rabbim rabbinize ergün küfrediliyor o keferelere cevap yok hanif kardeşe var emen cezalar başlıyor siz sadece Rabbim ALLAH"VE KURAN"DİYENLERE GÜCÜNÜZ YETER.

SAYGISIZLIKLARIMLA

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İtidal, itidal, itidal.

Lütfen sayın hanif_bir_kul, itidal...

İyi niyetlerimizi lütfen ihlal etmeyin

EbuHukema

New member
Tesettür , dini bir vecibe ve Islam'in seair'indendir. Riayet etmeyen günahkar olur.
Kelime-i sehadet ise Islam'in kapisini acan bir anahtardir.
Kelime sehadet-i söylemeyen kafir olur. Mütesettir olmayan ise günahkar olur.
Kafir ile günahkar bir mü'min elbette ayni kefeye konulmaz.

Sanirim Hoca bu mecrada birseyler söylemek istedi.

Diger acidan alimler de sadece bir kul'dur. Onlar da hata yaparlar. Yaptiklari bazi hatalar yüzünden onlari tahkir etmek gayr-i ahlaki ve edebi bir yöntemdir.

Mümeyyiz akla sahip olup tasi pirincten ,yani alim ve Hoca'larin yanlislarini dogrularindan,ayirmak lazimdir.

99 iyiligi unutup bir kötülügü büyütenlerden olmayalim ins.

hemmam

New member
Değerlendirme

Değerlendirme

Esselam
Başörtüsü Kur'an da namaz oruç ve zekattan sonra en açık şekilde farz kılınan bir diğer konudur.Elbette Kelime-i Şehadetle bir tutulamaz.ÇÜnkü öyle başı açık insanlar var ki Suluk mertebesine yakın ama öyle başı kapalılar var ki Esfeli safiline yakındır.Allah tüm İslam alemine suluk ve cezbe makamlarına erişmeyi erişemesek bile o makam yolunda gitmeyi nasip eylesin.Bizleri Rasulallah(s.a.s)in yolundan ayırmqasın amin.
Esselam

Ebu CENDELL

New member
destur

destur

esselamualeykum verahmetullahi veberakatuh.
arkadaşlar konuyu okudum çok güzel bir konu.ama cevaplar can sıkıcı. ben yeni üyeyim,ama bu forumu yaklaşık 2 aydır takip ediyorum.tartışılan konular elbette hararetli olacak.ama bir müslümana hakaret asla olmamalı.bizler o insanı ne kadar tanıyoruz?tanımadığımız bir insan hakkında neden ön yargılı olabiliyoruz.bizler bir müslümana kafir demekten haya ederiz.
gelelim konumuza:islam ve başörtüsü, ikiside kur'an da emredilen farzlardır.müslümanın başını örtmesi farzdır,başını açması haramdır.farzları terk büyük günahlardır,farzı inkar insanı kafir yapar.

Black

New member
bu konuda birşey sormak istiyorum kelime-i şehadet dinin aslıdır dersek allaha ve peygamberine iman etmek onlara inanmak demektir. iş böle olunca peygamberin hersölediğine de inanmak gerekir çünkü allahı yanlız peygamber aracılığı ile tanıyabiliriz sonuçta kuranda onun vasıtası ile gelmiştir. peki beygam efendimiz baş örtüsü takın yoksa cehenemmde azab vardır diyorsa ve biz yinede takmıyorsak bu ona inancımızın zayıf olduğunu göstermezmi yani her akıllı insan cehennem azabından sa başörtüsü değil kafasında yorganla dolanmaya bile razı olur herhalde. bunu sadece başörtüsü için değil konu gereği başörtsünü sölüyorum herşeye uyarlanabilir. kısacası başörtüsü takmamak aslında kelime-i şehadete olan inancın azlığını göstermiyormu yada göstermezmi bu imanı etkilemezmi

sadece öğrenmek için soruyorum. değerli cevaplarınızla bilgilendirirseniz sevinirim. saygılarımla.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Mevlana hazretlerinin dedigi gibi

Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok, nice elbiseler gördüm icinde insan yok.

Simdi bu sözün tam mahiyeti ne icin nerede kime hangi soruya hangi konunun icinde verilmis bir cevap olmadigi icin istedigimiz sekilde anlama özgürlügümüzü kullanirsak, yanlis anlayabiliriz. Bir müslümanin dünya görüsü olmali gibi bir anlam cikmiyor cümle nedir hicbir müslüman basörtüsünü kelime-i sehadet ile esit tutmamali. Bilirsinizki hristiyanlarda kapalidir hatta yahudi hanimlarina bakarsaniz onlarinda kapali oldugunu görürsünüz. Bunlarin müslüman olmayasinin sebebi Peygamberimizi kabul etmemeleridir yani kelime-i sehadet getirmeyisleridir.

Aslinda iki ayri kulvardaki mesele birisi bina görevini aliyor ki temelden baslanmis bir bina digeri ise catisidir. Catisiz evde alimallah insan üsütür. Catisiz ev olur mu? Illaki olur ama binasi olmayan bir yerde cati durmaz ve bina temel tastir...

Selametle

Üst Alt