Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Başıörtülüler de bazen şaşırmakta

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Başıörtülüler de bazen şaşırmakta… Milli gazete yazarlarından :Mine Alpay Gün

Havaların ısınmasıyla, kadın tayfasında büyük bir hareketlilik yaşandığını, aynı insan ailesinin erkek cinsine göre sıcakları gerekçe gösterip açılıp saçıldığını geçen yazımda anlatmıştım. Fakat sıcaklar bahane idi, asıl amacın teşhircilik olduğuna değinmiştim.

Hanımefendiliğini koruyan başı açık hanımların ne kadar saygınlık kazandığını da vurgulamıştım.

Fakat asıl dezenformasyon maalesef, kimi başı örtülülerde gözlemlenebilmekte. Ben başı örtülü birinin sokakta sakız çiğnemesine, çekirdek, dondurma yemesine tahammül edemiyorum.

Başı örtülü bir bireyin her hareketi üst düzey bulunup, topluma örnek olması gerekirken, onların kılık kıyafetleri de son yıllarda dökülmekte. Bir salaşlık, açık hemcinslerine öykünme, bir derbederlik almış başını gitmekte.

Konser salonlarında, “bak biz sizden daha moderniz” aşağılık kompleksi ile pistlerde oyun oynamalar. O zaman insana sormazlar mı, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Son süreçte onlarda da görülen bir çözülme. Elde sigara gayet lümpen, yanındakine duman üflemeler, baygın hastalıklı bakışlar, arabesk dinlemeler. Kötü müzikle kendilerini iyice zavallılaştırmalar. Ben operada bir tane başı örtülü görmedim, üçüncü sınıf şarkıcıların konserleri örtülüden geçilmemekte.

Geçen gün deniz kenarındaki kız, meyhanecilere taş çıkartırcasına bir şarkı söylüyordu; başında örtü vardı. Utandım.

Elleri ojeli, ağzı rujlu, kirpiği rimelli hanımlar! Sahi siz başınızdaki birkaç kılı niye örttünüz. Amacınız ne? Mazbut bir yuva kurma özlemi mi?

Araştırın, başı örtülü büyük bir yüzde namaz kılmıyor. Kutlu Kur’anı okumuyor. Göreni de, İslamcı sanacak bir aldanışa sürüklüyor. Bütün Türkiyeli gibi kitap okumuyor. Oysa en fazla inançlı kesim okumalı idi.

“Setr olma” eylemi ile alay eden bir tesettürle sokaklarda dolaşan bu kalabalığı, maçtan dönen başıboş yığınlara benzetiyorum. Ayaklarında dapdar pantolon ve eteklerle, Hz. Esma’yı uyaran Peygamberi hatırlatmaktalar her seferinde. “Giyindikleri halde çıplak olma” durumunu.

Moda dünyasında pek çok müslümanın ekmek yediğini biliyorum. Bu vebalde onların da payı çok büyük. Bir şirinlik muskası ile ellerinde makas giysileri çok dar kesmekteler.

Allah çok uzun ömür versin, Hollanda kitap fuarında üstad İsmet Özel ile birlikte birkaç yazar bizlerde bulunma bahtiyarlığını yaşamıştık. Kendisinden imza isteyen hanımların dar kıyafetlerine en sonunda isyan etmişti üstad. Sinirlenmiş ve:

“Bu Hollanda’da kumaş kıtlığı mı var”, demişti.

Bazı markaların sahipleri Müslüman. Dikkat ediyorum onların ürünleri de diğerleri ile yarış etmek için hayli didinmişler, giysileri dar kalıplara sokmuşlar.

Pardösülerin bile bele oturup, vücudu sardığı “Rus stili” kesimin hâkim olduğu bu ülke tesettürünün vebali; dikenlerden mi yoksa giyenlerden mi sorulacak Allah bilir.

Geçenlerde Ankara’dan dönüyorum, dört kapalı kız bütün otobüsü yüksek tonda kahkahaları ile rahatsız ettiler. Üstelik üniversite öğrencileri idi. Elbet edep üniversitede öğretilmiyordu, kilo ile de satılmıyordu. Fakat bütün yolcular onlara ters ters bakarken bir kez daha utanç duydum. Umut nesli olarak gördüğüm bunlar mı diye üzüldüm. Aslında en büyük üniversite aile ocağı. Güzel bir terbiye ile yetişen çocuklar ailelerinin aynaları.

Fakat aile televizyon seyretmekten çocuğu ile ilgilenememekte ki. Geçen gün “dünür anneme” uğradım. Seksen yaşındaki kadının izlediği program magazindi. Çocuklu bir kadının, internette 300 kişi ile tanışıp yakınlaşmasını, sonra bu ilişkileri yazdığı kitabını tartışıyorlardı. Pakize Suda rakama takılmıştı. Yüzünü perukla kapatan kadın en sonunda rakamı altmışa indirdi de, rahat ettiler; e normal dediler.

Romalı yazar Tacitus zamanında en büyük moda kadınların yaşları adedince erkekle birlikte olmaları idi, koskoca imparatorluğun yıkılışında bir etken de kadınlarının ahlaksızlığı idi. 40 yaşındaki kadın, kırk kişi ile ilişkisini anlatabiliyordu.

Fakat internet sayesinde bizimkiler Romalı ahlaksız kadınları fersah fersah geçtikleri için ne kadar gurur duysalar azdır.

Cürümü işleyenden daha büyük bir kabahati televizyon kanalı yapıyordu; gençlerin, çocukların önünde bu kadar kötü konuları tartışabiliyordu. Böyle bir ortamda, açığı kapalısı ile aynı seviyesizliği izleyen bu ülke halkından, daha ne bekleyebilirsiniz ki.

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Mine Alpay Gün hanımın söyledikleri bence doğru artık sokaklarda mini etekli başıörtülülerden geçilmiyor baş kapalı bacak açık 100 de 80 i bu şekilde örtüsüne giyimine kuşamına dikkat eden bacılarımdan ALLAH razı olsun RABBİM mekanlarını cennet etsin

A

abdirabbih

Guest
Allah razı olsun kardeşim............. maalesef ki bunun acısını hergeçen gün çekiyorum başı kapalı ama bacakları açık kızlarımızı görünce........ ama şu da bir gerçek ki biz kendimize uygun bir tarzla inş yeniden insanlara örnek oluruz ve bu bilinci aşılayabilirz... bizim tarzımız ki rızay- ı ilahi yolunda şu sıcacık havada dahi olsa baştan aşağı kapanmaktır..
vesselam

a l p e r

New member
Hiç olmazsa kapalılar. İnşaallah layık da olurlar...

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Kardeşim Allah senden razı olsun hiç olmazsa kapalılar diyorsun ama bir bayanın erkeği etkileyebilmesi saç mı yoksa bacaklarımı önemlidir ben sadece öyle kapalılara yazıklar olsun diyorum gerçekten samimi bir şekilde örtünen bacılarımızada kötü örnek oluyorlar öyle kapanana kadar saçını aç bence daha iyi

güle sevdalý

New member
Bence bu birazda hem kişinin kendi çevresinden hemde kişinin aile çevresinden kaynaklanan bir şey... Rabbim neyin iyi, neyin kötü, neyin yanlış- neyin de doğru olduğunun farkına varmamıza yardımcı olsun inşaALLAH... (Amin)

..:naz:..

New member
Allah razı olsun kardeşim............. maalesef ki bunun acısını hergeçen gün çekiyorum başı kapalı ama bacakları açık kızlarımızı görünce........ ama şu da bir gerçek ki biz kendimize uygun bir tarzla inş yeniden insanlara örnek oluruz ve bu bilinci aşılayabilirz... bizim tarzımız ki rızay- ı ilahi yolunda şu sıcacık havada dahi olsa baştan aşağı kapanmaktır..
vesselam

çok haklısın mihrimah maalesef gün geçtikçe bu şekilde kardeşlerimiz çoğalıyo dilerim bir an önce yaptıklarının farkına varırlar, gerçek tesettür ne onunla tanışırlar...

Mücahid

New member
Yazı çok güzel Allah razı olsun.

GEZGÝN

New member
Allah cümlemize tesettürün anlamını bilerek gereği gibi bu sorumluluğu taşımayı nasip etsin...
ayrıca bu durumda hepimizin dua etmesi gerekiyor diyorum ben :(

hannane

New member
İnsanların önüne çıkaracak bir erdemi, bir kimliği, bir kişiliği bulunmayan bir kadın ille de farkedilmek istiyorsa, insanlara 'dişiliğini' gösterecektir; kişiliği yerine dişiliğini. Yani tesettürü emreden Kur'an'ın kadına verdiği açık mesaj şudur: Dişiliğinizle kendinizi görünür kılmak yerine kişiliğinizle şahsiyetinizle erkek egemen dünyada hak ettiğiniz saygın yeri alın. Onun için tesettür, kadının insan kimliğini teninin önüne koymak demektir..

(Mustafa İslamoğlu.)

mhmt

New member
yazı güzel.. paylaşanın eline sağlık.. yazanın kalemine.. bi deislamoğlunun bi üsteki sözü..evet, düşüncelerime tercüman bi söz..onu paylaşanın eline de sağlık..

selametle..

yolcu

New member
Rabbım bu sınıfa giren kardeşlerimize,
yaptıkları hatayı anlamalalarını, tutumlarından bir an önce vaz geçmelerıni ve tevbe etmelerini nasip etsin,,

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
düzelir demişim ama gerçekten tesettürlü yani gerçek tesettürlü bacılarımız kalmadımı ben mini etek üstü başörtü takanları tesettürlü olarak görmüyorum

Ebrar_2007

New member
bahse konu olan örtülülerin islamla hiç bir bağları yok.....onların derdi Allah cc asla değil...başka şeyler yani

rusen_alp

New member
Ne maksatla örtünürse örtünsünler -ki bu beni hiç ilgilendirmez - ister hristiyan , ister yahudi isterse kafir olsun, yine önemli değil, yeter ki örtünsün, başına bir örtü taksın, teşhircilik yapmasın, edebince bir hayat yaşasın, niçinler bizi ilgilendirmez, bizi ilgilendiren " Nasıl " sorusudur ?

Talha27

New member
Web sitesi
komando790.sitemynet.com
Başi örtülü Kadin Olsaydim..! E.özkök

Başi örtülü Kadin Olsaydim..! E.özkök

Özkök: Başı örtülü kadın olsaydım

Ertuğrul Özkök yazdı: İstanbul Büyükşehir Belediye Eski Başkanı Ali Müfit Gürtuna’nın eşinin başı açık fotoğraflarına bakıyorum da şu izlenimime herhalde çok katılan olacaktır..
65836.jpg

15 Haziran 2007 04:20

Alıntı:Ertuğrul Özkök'ün yazıısından bir bölüm:

Eğer başı örtülü bir kadın olsaydım

ESKİ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna’nın eşinin başı açık fotoğraflarına bakıyorum.

Şu izlenimime herhalde çok katılan olacaktır. (katılmıyorum,maad)

Reyhan Gürtuna, bir anda sanki 10 yaş gençleşti.

Meğer türban, bir kadını olduğundan çok yaşlı gösteriyormuş.

Daha da önemlisi, bir kadın yüzünün güzelliğini fena halde saklıyormuş.

Daha daha da önemlisi, bir kadının karakterini gizliyormuş.

Go-kart üzerindeki kadın bana çok rahatlamış göründü.

Reyhan Gürtuna bir tabuyu yıktı, bir putu devirdi.

Demek ki bir kadın örtünebildiği gibi, örtüsünü çıkarabilirmiş de...

Benim özlediğim Türkiye bu.

Kadının açılma özgürlüğünü de, örtünme kadar meşru kabul eden bir zihniyet ortamı.

Elbette karışmak haddime düşmez.

Ama örtülü bir kadın olsaydım, bu fotoğrafı karşıma koyar, üzerimdeki bütün "mahalle baskılarını" bir kenara bırakıp özgürce düşünürdüm...

Güzellik bu dünyaya ait bir şeydir.

Ama emin olunuz, bu dünya da çok güzeldir ve asla ihmal edilmemelidir...

icon_arrow.gif
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=248453

yorum:

Başörtüsünü bir tabu ve put olarak gören zihniyete ne yazık !!! Diyecek bir şey bulamıyorum..!

Tabu: (Polinezya dilinden) Var olduğu sanılan, mukaddes hususiyetlerinden dolayı dokunulamıyan. Uğursuz ve korkunç olan şey.

Bismillahirrahmânirrahîm
1,2. Mal toplayan ve onu durmadan sayan, insanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretiyle alay eden her kişinin vay haline!
3. O, malının, kendisini ebedileştirdiğini sanır.
4. Hayır! Andolsun ki o, Hutâme’ye atılacaktır.
5. Hutame’nin ne olduğunu sen ne bileceksin?
6,7. O, Allah’ın, yüreklere işleyen tutuşturulmuş ateşidir.
8,9. Şüphesiz uzatılmış direkler arasında (bağlı oldukları halde) ateş onların üzerine kapatılacaktır.

bilge

New member
vesselam
Evet maalesef. :( Bazıları çorap bile giymiyolar.Yada ince teni belli eden şekilde giyiyolar.İnşallah doğru yolu bulurlar.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net

Ortalanmis Mesaj         

bunu açık yüreklikle söylüyorum başörtüsünün yasaklanmasının hakikatte sebebi kapalıların onu layığıyla taşıyamadığıdır. aksi halde rabbim almazdı onu elimizden... teşbihte hata olmaz , tıpkı oyuncağı ile oynamayı bilmeyen , oyuncağına zarar veren çocuğun akıllanana kadar oyuncağı elinden alınması gibidir , ne zaman akıllanırız işte ozaman bize dilediğimiz verilir...

Tevbe suresi 39. ayette.
39- Eğer topluca savaşa katılmazsanız, O sizi acı bir azaba uğratır ve yerinize başka bir kavmi getirir ve siz O'na zerrece bir zarar veremezsiniz. Allah'ın her şeye gücü yeter.

Sizce yeterki kadar özetlenmemiş mi?

Üst Alt