Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Başari

leyla

New member
DEĞERLİ ARKADAŞLARIM BENİM SİZE BİR SORUM OLACAKHAYATINIZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLAN VE HERZAMAN OLMASINI İSTEDİĞİNİZ BİRŞEYİ BAŞARDINIZMI? VE BAŞARAMADIĞINIZDA NE HİSSETTİNİZ?VE BAŞARMANIN YOLLARI NELERDİR?BEN EMİNİMKİ HERKESİN HAYATINDA TECRÜBE OLACAK BİRŞEYLER OLMUŞTUR BUNLARI PAYLAŞIRMISINIZ?MESELA BEN ÇOK İSTEYİPTE OLMAYAN BİRŞEYİ KABULLENDİM BAŞARAMADIM BUNDAN SONRADA İMKANSIZ SADECE BENMİYİM BÖYLE DİYE DÜŞÜNÜYORUM BİRAZ BİŞEYLER YAZIN İÇİMDE BİR KARAMSARLIK OLUŞTU GELECEĞE DAİR BENİMKİ BÖYLE İŞTE SAYGILARIMLA DEĞERLİ ARKADSLARIM...................:confused: :confused: :confused:

Asya

New member
her insanın isteyip te başaramadığı şeyler mutlaka vardır leylacım.

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
şunu söylemek isterim tabi insanların hatadında bazı basarısızlıklar olmuştur benimde bazı basarısızlıklarım oldu tabi bunlardan ibretler alarak mevlamın izin verdigi kadarıyla hata ve başarısızlık yapmamaya özen gösteririm sonuçta olacaksa basım gözüm üstüne bundada bir sakınca görmem ve bunu da kafama takmam takarsam sonumun malum olacagımı görürüm mevlamdan ne geldiyse hoşgeldi sefa geldi

slm ve dua ile

Z

zeynep_hearty

Guest
birşeyi istemeden önce istediğiniz şeyi kendinizce değerlendirmek nedenlerini niçinlerini zararlarını karını tartmak gerektiğini düşünüyorum elbbette bir çoğumuz hayatta bir çok şeyi isteriz fakat çoğu zaman neden istediğimizi bile bilmeyiz ..hedef olarak belirlediğimiz şeyler hayatımızda olur yada olmaz önemli olan o hedefler için sonuna kadar mücadele etmek ve niçin yapıldığını bilmektir..sonuç olarak istediğimiz şeylerde ortaya çıkan sonuç ne olursa olsun allahın bizim için hayr olarak gördüğü şeydir demekki gördüğümüz şey bizim için mutlak hayırdır..üzüntü duymak yerine tevekkülle yaklaşmak gerekir zira tevekkül hem kişi için psikolojik anlamda rahatlama hem rızaya karşı gösterilen tutumda rızaya nail olmadır ... mevla görelim neyler neylerse güzel eyler ..selam ve dua ile..

leyla

New member
ya o kadar güzel yazmışınki ALLAH RAZI OLSUN söyleyecek en güzel sözleri söylemişin çok teşekkür edrim söylediğini yapıcam

ebedi

New member
Can Kardeşim Mesela Ben Yönetmen Olmayi Istiyodum Ama Nasip Olmadi şu Anda Muhasebecilik Okuyorum. Insan çalişinca Başarir Ama Nasip Işte Olmayinca Olmuyo.duha Kardeşimizde En Mükemmeliyle Açiklamiş Allah Razi Olsun Ondan.

yýldýz

New member
:D
Hayatım aklıma geldi de kendime gülüyorum. Aslında ağlanır mı gülünür mü bilemiyorum.

Lise için tercihim meslek lisesi elektronik bölümüydü. Sınavı kazandım. Fakat şansa bakın ki başladığım sene çıraklık kanunu çıktı. Tabi ki fazla okuyamadık. Fakat azimle elektroniği öğrendim. Hatta çırak olarak çalıştığım yerlerde patronlar bile bilgime hayret etti. Neyse fazla kaptırmayalım kendimizi.

Hedefim üniversite elektronik bölümüydü(nasıl olacaksa. fizik, matematik, türkçe temel yok). Tabi ki sınavı geçemedik. Olur böyle şeyler dedim. dersaneye gittim. seneye tekrar girdim. Zooteknik bölümü. Bize uymaz yani kendimizi dev aynasında görüyoruz ya. :D . Üçüncü sefer tekrar sınava girdik(burda bunaltı geldi. tekrar tekrar). Toprak bölüm. Kimya merakımız var ya, burası olsun dedik. Ya nasip mi diyorduk.

Tam istekli olmasakda başladık. 1 2 derken bizi sardı bu bölüm yahu. Devam dedik. Kim tutar bizi. :D . Birde bakmışız üniversite bitti. Nerden nereye.
Başlamışken yüksek lisans yapalım dedik, tabi etraftan özendirmeyle. 1 2 yok olmadı. İngilizceyi nasıl gececeksin, hem okul hem çalışma kolaymı.

Nerden nereye, biz istedik bir göz, Allah(c.c.) verdi iki göz. Çok şükür Allah' ıma. elektronik+ ziraat.

Ver elini askerlik. Ben rütbe filan istemem. Tamam seni subay yaptık. :D
Neyse araziyi düzeltmek için para lazım. O da ne araziyi düzeltmeye başlamışlar ben askerdeyken. Ben de size biraz para göndereyim derken toparladık.
Ondan sonra sınavlar büyüdü. İmanı kavi olanın başına büyük dertler gelirmiş sözünü hayatımızda görmüş olduk.

Benim macera ço aslında da uzun sürer. Sonuçta bizim istediğimiz değil, bizim için hayrlı olanı Allah Teala murad ediyor. Önemli olan boyun eğip kabul edebilmek. Bunu yapmak epey zor oluyor. Allah Teala bizleri isyandan muhafaza etsin inşallah. :eek:

Sizlerinde kafasını ağrıttım.

ebedi

New member
estağfirullah ALLAH RAZI OLSUN

leyla

New member
aslında en önemlisi başımıza geleni kabullenip tevekkül etmek ama bunu herzaman basramıyorum neden başkasının hep istekleri olduda benimki olmadı diye üzülüyorum ama yalnış işte ama ben yine üzgünüm inş bundada bir hayır vardır inş en sonunda bu hayırlı olan şeyi görüp üzüldüğüm günlere acırım ve ALLAHTAN DİLEĞİM İNŞ CÜMLEMİZDE MUTLU OLURUZ ALLAH HERKESİN KALBİNE GÖRE VERSİN

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
aslında en önemlisi başımıza geleni kabullenip tevekkül etmek ama bunu herzaman basramıyorum neden başkasının hep istekleri olduda benimki olmadı diye üzülüyorum ama yalnış işte ama ben yine üzgünüm inş bundada bir hayır vardır inş en sonunda bu hayırlı olan şeyi görüp üzüldüğüm günlere acırım ve ALLAHTAN DİLEĞİM İNŞ CÜMLEMİZDE MUTLU OLURUZ ALLAH HERKESİN KALBİNE GÖRE VERSİN

bir kişi doktora giader ve şikayetini belirtir , sonra doktor onun için yararlı ilaç ne ise onu yazar ve bunu şu ayarda kullan geçer der.
öyle bir insan düşününki bir hastalıktan muzdarip olsun ve kalksın bir doktora mürcat etsin doktora şikayetlerini belirtsin ve doktoru dinlemeden doktora yazması gereken ilaçları söylesin. bu hasta hakkında ne diyebilirsiniz?
birincisi ;bu hasta olayın ehemmiyetini kavramamıştırki , doktora teslimeyi sıfırdır. ama buna rağmen doktora gitmiştir. aslında hasta çözümü aramıyor çözüm olduğunu düşündüğü şeyi meşrulaştırmak için doktora gidiyor gayesi ben biliyorum bu benim hastalığıma merhemdir sadece doktorun tastiğini alim diyor. işte bu hasta bilinçsiz bir hastadır.
ikincisi;
eğer sizin rahatsızlığınız midenizde ise biliyormuş gibi kalkıp doktordan göz kremi yazmasını istemeniz ne kadar mantıklıdır?

işte kardeşlerim bizim halimizde bu hastadan farksız değildir, çoğu zaman hayatta bazı şeylerin olmasını isteriz. ama gaybı bilmediğimzi için o istediğimizin bizim için hayırlı olup olmadığını bilmediğimizden dua ederiz falan ..lakin istediğimizin gerçekleşmemesi taktirde yakınır bazende neden diğerlerinin dediği istediği oluyorda benim duam kabul olmadı heralde gibi bazı yanlış düşücelere varıyor. ama sizi en iyi tanıyan , sorununuzun çözümü sizden daha iyi bilen zamandan münezzeh olan Rabbim sizin derdinize deva ne ise onu veriyor. yani eğer sizin sorununuz karşısında istediğinizin sizin için hayırlımı değilmi olduğunu daha iyi biliceğinden , eğer istediğiniz hayırlı ise o gerçekleşicektir, ama istediğinizin verilmemesi sizin için hayırlı olucaksa Rabbim duanızı kabul eder ve sizin için hayırlı olanı vericektir. onun için ya rabbi şunu bunu bana nasip et demektense , ya Rabbi hakkımda hayırlı olanı nasip et demek her zaman daha iyidir böylelikle, Allah a olan teslimiyetimizi ortaya koymuş oluruz ve hayırlı olanın bize veriliceğinden emin oluruz. başımıza bir musibette gelse ondan emin oluruz bu idrak içinde olduğumuz taktirde karamsarlığa düşmeyiz bunun bizim için hayırlı olduğunu düşünürüz..
aksi halde zahirde naktığınız şatafatlı görünen şeyler sizin olsaydı şuan bu durumda olmazdınınız... ben yaşadığım bir şeyi söylim , neyi çok istediysem olmadı çünkü hepsini nefis istedim ve ne zamanki o nefsi isteğim geçti bu arzuladığım şeyler olsada olur olmasada olur dedim işte ozaman istediklerim verildi.. bir miras kalmış bir çocuğa mirası verilmez , çocuk hak etmiş ama yinede verilmez ne zamanki çocuk aklını kullanıcak yaşa gelir nasıl harcıcağı öğretilir o miras ozaman teslim edilir.

kaldıramıcağımız yük bize yüklenmez , istediğimiz ve gerçekleşmiyen herşey kaldıramıcağımız yüklerdir. ve dua edin kardeşlerim duanızın karşılığını dünyada göremediğiniz bir şekilde alırsınız bunun yanında bu cihanda gerçekleşmiyen arzularınızın hepsi ahirette size verilicektir.. onun için bize verilmiyenler için üzülmiyelim. emin olun bu durum bizim için hayırlı olandır..
cebinde 10 lira olan kardeşim bilmelidirki o 5 olsaydı isyan ederdi, 15 olsaydı kimseye böbürlenirdi. o miktar olması gerektiği gibidir.. unutmıyalım
Dünya , müminin zindanı, kafirin cennetidir. sizin cennetinizin vakti elbette gelicektir. onun için başımıza bir saıkıntı gelirse bilmeliyizki o sıkıntı ile olgunlaşıcaz, gelişicez, ve o sıkıntı bizim için hayırdır. çünkü Rabbimizden geldi. bizde Rabbimden geldik , dönüşümüzde ancak O na dır. onun dışında herşey uğraşıdır, hakikat onun rızasını kazanmaktır...

onun için derdimizin devası olmıyan ilacı doktora yazdırmaya çalışmıyalım sonra keşke istemez olaydım deriz Allah korusun... bırakılım, doktor işini bilir. biz hayırlı olanı istiyelim...

Hak şerleri Hayr eyler,
Zannetmeki gayr eyler,
Arif anı seyr eyler
Mevla görelim ne eyler,
Ne eylerse güzel eyler..

Ya Rabbi sen bize hakikati görmeyi, ve onunla amel etmeyi nasip et.. amin...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Allah razı olsun. Çok beğendim. Musluğuna sağlık...

Allah bize kaldıramıyacağımız yük yüklemez ,demişsin

Bu nasıl olur?İntihar eden niye etti. İsyan eden niye isyan etti. İnsanlar neden sıklıkla "off" der. Düşüncenizi öğrenmek isterim.

Aynaya şöyle bir bakın ve mevcut potansiyelinizin farkına varın. ALLAH (cc) kaldıramayacağınız yükü zaten yüklemeyeceği hususunda vaad etmiş. Daha neden çekiniyorsunuz ki. Bizlerin tek dostu; dostların dostu Allah’tır.. O’nunla sürekli iç dünyanızda konuşun. İnanın bu sizi çok rahatlatacak ve huzurlu kılacaktır. İyi ki İslamiyet var ve iyi ki Müslümanız… Daha ne isteyebiliriz ki şu fani dünyadan. Daha ne mutlu edebilir ki bizi… Dünyaya dair her şeyi araç olarak görün. O’na ulaşmakta kullandığınız birer araç. Tüm bunları amaç haline getiren insanların akıbeti ne kötüdür..

Allah (C.C.)’a yürekten ettiğiniz her dua inanın ki karşılığını bulacaktır. Yeter ki istemesini bilelim.

Allah kimseye kaldıramayacağı yükü yüklemez” (Bakara Sûresi, 286)

Rabbim bize söz verdi , kaldıramıcağımız yükü bize yüklemicek , ve Rabbim adaletlidir, ve rahmeti boldur. bize gücümüz yettiği kadarıyla musbiet verir ki bu müsberler karşısında bizim sergiliceğimiz, tavır karşısında bize makam ve derece verilir, ve ne kadar musibet okadar hediye , hatta sahabe efendilerimiz musibet başlarına isabet etmediğinde acaba unutuldukmu diye düşünceye varırken bizim musibetlerden kaçmamız mantık almaz, sınıf atlamak için sınav şarttır , sınav olmıyan yaşamda aynı sınıfta kalırız. musbietlerde Rabbimin bize bildirdiği gibi kaldırabiliceğimiz ölçüderdir. lakin bu haytat musbit karşılığında off demek yada intihar gibi kurtuluşlar arıyan kardeşlerim Allaha teslimiyeti zayıf kardeşlerimdir , ve tembel kardeşlerimdir. birinici Allah (C.C.) a olan imanları zayıftır. Allah (C.C.) a olan güvenlerinden sorun vardır ki o sıkıntı ona çaresiz olduğunu düşündürür ve karamsarlığa iter. karamsarlık gibi haller müminin sıfatı olamaz, mümin karamsarlığa düşemez, düşmemelidir. çünkü Allah (C.C.) herşeye gücü yeter.

ey kardeşlerim hz musa firavundna kaçarken ona denize dorğu gitmesi emredildi, hz musaya ve Allah (C.C.)a teslim olanlarda onunla gitti o sıkıntıdan kurtulmak için denizin sınırlanıran geldiğinde Allah (C.C.)a olan teslimiyetleri sayesiden Allah (C.C.) asanı taşa vur dedi Hz. musada Asasını taşa vurdu ve deniz ikiye ayrıldı ve o sıkıntıdan emin bir şekilde kurtuldular, bunu Allah (C.C.) ve resulune olan güven sayesinde başardırlar.
hz ibrahimde ateşe atıldığında , Allah (C.C.) ,ateşe ibrahime serinlik ver diye emretti, ateş ibrahim A.s. ı yakmadı.

Allah (C.C.) herşeye gücü yetendir, ve ona teslimiyet tam olmalıdır. kişi ne zamaki teslimiyeti başaramaz işte ozaman Allah (C.C.)tan ümidi keser, Allah (C.C.)tan ümidi kesen , hakikat boyutunda kudretine güvenmemiş olur, ki bu Allah (C.C.)a karşı çok büyük ayıptırki, akıbeti helak olur. işte intihar edenler.
başlarına kaldırabiliceği ölçüde bir sıkıntı verilenlerdir. lakin çözümü Allah (C.C.) tan başka heryerde aramışlardır. ve bu ihtiyaçlarınız kudreti sınırlı olan çevresindekilerden arıyan kişinin aklına kudreti sonsuz olan kişi gelmemiştir, zira Allah (C.C.) kadir-i mutlaktır. buda kişinin imanında zayıflık, ve teslimiyetinde noksanlık olduğunu gösterir.

Hakkıyla Allah (C.C.)a teslim olan kimse, top patlasa umrunda olmaz. bilirki Allah (C.C.) ne derse o olur. o Allah (C.C.)ın emrettiğini yapar, dünya sallansa umurlarında olmaz, Rabbim ne taktir ettiyse o olucaktır. ama kişi imandan yoksun ise , teslimiyetinde tereddütler var ise , o kişi dünya sahip olsabile muazzam bir ordu bile olsa , en ufak bir mikrop o kişiye musallat olsa o kişi acizlerden en aciz , ve tedirginlerden en tedirgin olucaktır , emrindeki tüm doktorları seferber edicektir ama içinde yaşadığı huzursuzluk git gide büyücektir.
onun için tam teslimiyet şarttır, şuan kendimizi kandırıyoruz.

bugün ateş bizim hz ibrahim gibi karşılamıyorsa,
deniz bizi hz musa gibi karşılamıyorsa,
yunus bizi hz yunus gibi karşılamıyorsa,
tufanlar bizi hz nuh gibi karşılamıyorsa,
teslimiyetimizi ve imanımızı gözden geçirmemiz lazım...
Allah (C.C.) olan tevekkül tam olması lazım. işte intihar edenler off diyenlerde teslimiyet ve imanında hasar vardır...

Üst Alt