Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bankacının Kazancı Helalmidir?

eee87

New member
Arkadaşlar ben üniversitede turizm okudum fakat o sektördeki pisliklerden ve içkiden kaçtığım için o sektörde çalışmak istemiyorum.Bankacılık sınavlarına girdim kazandım ve şube bekliyorum olunca çalışıcam ama bankadada faiz durumu var.Acaba ordan alacağım maaş haram risklimi?Dini bilgisi kuvvetli arkadaşlar yardımcı olun lütfen.

radikal

New member
:) Ya şimdi haksızmıyım ?

Hadi ama, acil yardım üstelik. Bakın, gecenin bu saatinde atılmış bu mesaj, o kadar acil yani !

Eğer bankadan alacağı maaş haram olursa, bu arkadaşımız gelen banka çağrısına belki olumsuz cevap verip, turizme geri dönmeyi bile düşünebilir.

Hatta turizme de dönmez belki, hamballığı dahi düşünebilir. Yeter ki bir lokma dahi olsa, helal kazanç, alınteri karşılığı olsun. Tek isteği bu, lütfen çok acil yardım, lütfen!

eee87

New member
Bu konuda hassas olup yardım istemem bu kadarmı dalga geçilcek bir konu kardeş sizin için?Benim yardım istemem sizin dalga konunuzmu olacaktı?

radikal

New member
Turizm okudun,
bankacılık konusunda sınavlara girip kazandın,
İçki ile faiz arasında gidip geldiğin için yardım istedin,
Ben de böyle yazınca alınganlık gösterdin...Hımm, garip!

Peki, maden turizm okudun senin aldığın eğitim üzerinden gidelim, ben de sana bir soru sorayım:
Kişnişli Mantar ile rizotto arasında bir tercih yapmak zorunda kalsam, ne tavsiye edersin ? Daha da farklı bir soru ile genelleyeyim hatta: tavsiye edermisin ?

eee87

New member
şunun ayrımını yapayım.turizmde 2 bölüm vardır.birisi seyahat işletmeciliği diğeri konaklama işletmeciliği.konaklama işletmeciliğinde içki ve içkili yemekle alakalı dersler vardır.fakat seyahat işletmeciliği bölümünde asla içki ve üzerine bir ders ya da yemekli uygulama mevcut değildir.ben seyahat işletmeciliği okudum.ve turizm meslek lisesi okuduğum için mecbur kaldım onu okumaya.tavsiyelerine gelince ben içkili bir yemek yapmadım ve yemedimde.şimdi ben haksızmıyım?bu konuda yardım istemeye.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Arkadaşlar ben üniversitede turizm okudum fakat o sektördeki pisliklerden ve içkiden kaçtığım için o sektörde çalışmak istemiyorum.Bankacılık sınavlarına girdim kazandım ve şube bekliyorum olunca çalışıcam ama bankadada faiz durumu var.Acaba ordan alacağım maaş haram risklimi?Dini bilgisi kuvvetli arkadaşlar yardımcı olun lütfen.

Bu soruya cevap vermek için dini bilginin çok olması gerekmiyor aslında. Onun için ben cevaplayayım.

Faizi alanda, verende, yazanda, aracı olanda aynıdır, Allah'ın (cc) emrine muhalefet etmiş olur.

radikal

New member
Arkadaşlar ben üniversitede turizm okudum fakat o sektördeki pisliklerden ve içkiden kaçtığım için o sektörde çalışmak istemiyorum.

Önce yukarıdaki ifadeyi kullanıyorsun, daha sonra biz sana cevap verince de bu sefer;

...fakat seyahat işletmeciliği bölümünde asla içki ve üzerine bir ders ya da yemekli uygulama mevcut değildir.ben seyahat işletmeciliği okudum.

böyle yazıyorsun. :)

eee 87 model kardeşim, sen ne istiyorsun ? Önce samimi olun, ne istediğinizi kendi içinizde belirleyin ondan sonra gerçekten yardıma ihtiyaç duyarsanız, buradaki en adi adam ben dahi olsam size doğru düzgün cevap veririz. Samimi olmak her zaman insanı kurtarır.

Ayrıca, hamballık yapmak ayıp bir şey de değildir. Bendeniz bu işi tam 9 hafta yaptım. Hem de bir un fabrikasında haftalık ücreti üzerinden yaptım. Bu işi yaparken de 4 yıllık üniversitenin ekonomi bölümünü de iyi derece ile bitirmiştim. Tek fark; ben ne istediğimi biliyordum sanırım.

eee87

New member
ben gayet samimi davranıyorum.buraya üye olmamın sebebi saygılı düzgün şekilde yardımlaşmak ve sizlerle fikir alışverişinde bulunmaktı.fakat siz bana karşı dalga geçer gibi cevap veriyorsunuz kardeşim.ben sadece rahatsızlığımı dile getirdim ve fikirlerinizi istemiştim.siz bana karşı sıcak ve kardeşce yaklaşmalıydınız.

radikal

New member
Yahu neden alınganlık gösteriyorsun ki ? Mesajına dön bak bir daha oku, sanki kendi kafanda aslında karar vermişte, sırf bazı ufak tefek kırıntıların rahatsızlığından da kurtulmak istermiş gibi bir de bize sorarak, kafanda daha önceden yer alan fikirlere yakın cevaplar gelirse; sanki iç huzurun tamamlanacakmış gibi bir havada yazdığın belli oluyor. Konunun bu tarafına vurgu yapmak için de öyle bir cevap verdim sana.

Peki, tamam istediğin gibi yapalım o zaman. Hangi banka bu ? özel banka mı yoksa devlet bankası mı ? Konunun bu tarafından gidelim, güzel bir sohbet olsun aramızda.

eee87

New member
Finansbank kardeşim ben sadece helalden kazanmak istiyorum tek derdim bu.etrafımdaki kimse anlamıyor burda sizden yardım istememin sebebi bu etrafım yönlendiriyor bazen bu iş konusunda ondan.

radikal

New member
Daha uygun bir imkan varsa inşaallah o yöne dönün. Haram boyutu bütün çalışma alanı kapsayan böylesi bir işte, bu denli hassas düşünceniz ile zaten huzurlu olamazsınız.

Hani içki haramdır ya, ama sadece içmek değil. Taşıyana, getirene, götürene, sakiliğini yapana da haram olma olayı gibi yani. O açıdan bakarsanız sanırım daha iyi anlaşılmış oluruz.

sýyah_

New member
sayın eee87 ben size canlı şahid olarak örnek vereyim sizde ona göre hareket edip kendinize yön verebilirsiniz, ben kendim yurtta (dini eğitimi olan) lise eğitimimi bitirdikten sonra üniversite imtihanlara girip kazanıp kazanamama dönemlerimde muğla, marmaris armutalan, gökova akyaka, muğla yatağan, muğla merkezde çalışıyordum iyi de para kazanıyordum, yurttan bana bize yakışmaz oralarda çalışmak dediler bende hadi ozaman bir iş bulun kolaysa da çalışayım dedim. Bana ayakkabı fabrikasında bir iş buldular bende sadece bir hafta çalıştım hem gençliğimden dolayı oraları sevdiğimden hemde daha çok para kazandığımdan hemde işin fabrikada daha ağır olmasından hem sosyal hayat olarak daha kapalı olmasından dolaı geriye tekrar oralara çalışmaya gittim. Ekenomik özgürlüğümü kazanana kadar, evlenip çoluk çocuğa karışana kadar devlet memuru olana kadar bencilce bir hayat yaşadım. Ama bu hayatımdan elbetteki kendim sorumluyum. Sonra bir şekilde ALLAH, tek övülmeye layık olan Sultan bana yardım etti aklımla herşeyimle yardım etti, şu anda inşallah ölene kadar böyle devam eder. Nasıl yardım etti dersen senin niyetine bağlı bu senin her an her saniye onunla birlikte olduğunu hisset ne düşünüyorsan ne akıl ediyorsan Mevlanında o anda onu duyduğunu bildiğini bil. Kuran-ı kerime sarıl 5 vakit namazını hiç aksatmamaya çalış, Peygamberi örnek al, mesela ne olursa olsun yalan söyleme bak hayatın nasıl inşallah rabbim bana nasıl yardım etti ise sanada yardım eder. Ancak ona kulluk eder ancak ondan yardım isteriz. ALLAH bize yeter.

sýyah_

New member
faizin merkezi olan bir yerde çalışmak konusunda fikir yürütemem ona bakarsak beni mmaaşımın giçinde de genelevde verilen vergi var. bu konu insanın vicdanı ile ilgili bir olay yani şöyle bir olay mesela aç bir insana artık yiyecek bir şey yoksa dağda kalınca kapulmağa gibi artık aklına ne gelirse yemek caizdir. Artık sende başka hiç bir iş bulamaycaksan bütün kapılar sana kapalıysa hiç başka seçeneğin yoksa o zaman çalış derim. Ama yoksa biraz daha helal olabilcek bir kazanç şekli daha iyi olur derim. Faiz haramdır. bu yolda sende hesap verenlerin arasına dahil olma. En azından hesap verirken verecek bir cevabın olsun.

eee87

New member
faizin merkezi olan bir yerde çalışmak konusunda fikir yürütemem ona bakarsak beni mmaaşımın giçinde de genelevde verilen vergi var. Bu konu insanın vicdanı ile ilgili bir olay yani şöyle bir olay mesela aç bir insana artık yiyecek bir şey yoksa dağda kalınca kapulmağa gibi artık aklına ne gelirse yemek caizdir. Artık sende başka hiç bir iş bulamaycaksan bütün kapılar sana kapalıysa hiç başka seçeneğin yoksa o zaman çalış derim. Ama yoksa biraz daha helal olabilcek bir kazanç şekli daha iyi olur derim. Faiz haramdır. Bu yolda sende hesap verenlerin arasına dahil olma. En azından hesap verirken verecek bir cevabın olsun.

allah razı olsun siyah lakaplı kardeşim.allah yardımcım olsun inşallah.sağolun hepiniz.

Selim

New member
Ebu Hureyre r.a. anlatıyor: Rasulullah s.a.v buyurdular ki: Faiz yetmiş çeşit günahtır, en hafifi anasıyla zina yapması gibidir.(İbni Mace)

Hz.Ömer r.a. anlatıyor: En son inen ayet, faizle ilgili olan ayettir. Rasullulah s.a.v. bu ayeti (teferruatı) tefsir etmeden (açıklamadan) vefat etti.Öyleyse artık siz faizi de faiz şüphesi olan muameleyi de bırakın (İbni Mace)

Rasulullah s.a.v.faizi alanada verenede lanet etti. Müslim 105-106 Tirmizi - Buhari büyü 24-25 113 Ebu Davut büyü 4 ibni mace Ticarat 58
Tirmizi ve diğer muhaddisler " şahitlerine ve katibine de" kelimelerini ilave ettiler.

Allah sadakayı arttırır, faizi mahveder (Bakara 276)
Eğer Allah'a inanıyorsanız faizi terkedin (Bakara 278)
Bunları yapmayıp faiz almaya devam ederseniz, Allah'a ve Rasul'üne savaş açmış olursunuz. (Bakara 279)

Bu kadar tehdit varken bırakın bankada çalışmayı, bankanın içine girmekle mesul olurmuyuz diye tartışmak gerekir. Ayrıca siyah nickli arkadaş, kendi kafasına göre fetva vermiş. Bankada asla çalışılamaz Ehli sünnet ulamasının hepsi bu görüştedir. Ayrıca genelevden vergi alan devletten senin maaş olman hususundaki meseleler gibi konuların daha önceki ulemalar ve şuandaki Ehli sünnet ulemaları tarafındanda helal sayıldığını araştırarak bulabilirsiniz. Lakin banka hususunda taviz yoktur.

sýyah_

New member
şimdi bu kardeşimize konuyu anlatırken bu şekilde anlattım çünkü eğer bütün kapılar kapanırsa ve iş bulamassa ve kendi durumundaki kendi yaşındaki arkadaşlarını altında son model arabalarla kapitalizmin verdiği imkanlardan yararlanan geceleri sabahlara kadar şarkıcılara bir gecede 100 milyar para basanlarla kendini kıyaslayacaktır. Sonra kendini başkalarıyla da kıyaslayacaktır. İşin içinden çıkamassa temelli terk edebilir. Kuran bizim yol gösteren kitabımızdır. Tamamen her şeyimizle toplum olarak uyabiliyormuyuz Kuran-ı Kerime, piyasadaki fıkıh kitaplarında yazanları sosyal hayatımıza uydurabiliyormuyuz. Şimdi gençler benim içki içmeye hakkım yokmu, benim geneleve gitmeye hakkım yokmu diye düşünüyor bırakın günah olmasını. Beni amman yanlış anlamayın ılıman ılıman anlatayım demiyorum. Ben-sen ne desek o kardeşimiz gene gideceği yolda zaten gidecek ama bir gün hesap vereceğini hatırlattım ona. Başka bir çıkış yolu bulabilirsen çık dedim. Çıkamassa bende aynı durumdaydım bir zamanlar ALLAH çok şükür bana hayırlı kapılar açtıda ben kötü yollara sapmadım. Şimdi gitsem o yaşlardaki o zamanlardaki genç halime, dinlemezdim küfür bile ederdim ne diyon sen derdim akıl verenlere. Millet takmış koluna fıstık gibi kızları yaşıyor hayatını ben bu memleketin çocuğu değilmiyim ben ne çocuğuyum derdim. Anlamazdım anlatamazdı kimse de, onun için bir insana doğruyu anlatmanın yolları vardır. Ama zaten kör bir insana sarı veya maviyi anlatamassın. Bir kişi böyle bir soru soruyorsa gerçekten yardıma ihtiyacı vardır ya da bilerek soruyordur. Faizin haram olduğunuda belirtmişim zaten. Bu yolda hesap verenlerin içinde olma en azından bir cevabın olsun demişim. Bundan önce git çalış ama, demişim cümleyi bağlarken. O da ALLAH razı olsun demiştir. ALLAH hepimizden razı olsun. Faiz haramdır. Faiz hususunda banka faizi zaten kesin faizdir. "Faizin her türlüsü ayağımın altındadır" demiştir Peygamberimiz. (sav). İmam Azam Ebu Hanife ne demiştir Mezheb imamımız peki ? birde en önemlisi faizin ne olduğunu bilmek ve faizin yaşadığımız hayatımızda yoktur diyemeyiz. Parayı kullanıyormuyuz hayatın yaşam araç ve gereçleri için mecburen kullanıyoruz. Ya bir dağda yaşıcaksın ya da şehirde yaşıyorsan aldığım maaş nerden geliyor beni cebimde dolar var iki ye katladı türk lirası düştü, ama italyan lireti olsaydı bak aynı yerinde kaldı. bunları hesaplarsak o zaman parayı kullanmakta faize girer. dolar varsa cebinde % 100 arttıysa o zaman ne oluyor arbitraj oluyor faiz olmuyormu. Türk lirasıda artınca o zaman o da faiz oluyor. Cebinde durduk yerde günaha giriyor herkez. ne kadar incelersen incele asit yapar cebinde. Önce biz kurandan bahsederken kuranı kerimi ve sünnetlerden bahsederken yapabildiğimiz kadar yaparız, yaptırabildiğimiz kadar yaptırabiliriz, anlatabildiğimiz kadar anlatabiliriz. Savaş açarsan, onlarda sana savaş açar. Biz ademoğluyuz. Bizim içimizden önce müslümanlarla savaşan sonra müslümanların komutanı olan Halit Bin Velit çıktı, bizim içimizden kız evladını önce gömen sonra Halife olan Hazreti Ömer çıktı, önemli olan bir insanı cahiliye devrinden kurtarmaktır. Bir şekilde ehli sünnet yoluna kendi kendine akıl ederek kendi iradesiyle gelmesini sağlamaktır. Bizim dinimiz ahlak ve akıl dinidir. Bunun için insanın akıl etmesini ve en ahlaklı olabilecek bir davranışa davet etmek lazımdır. Ben bir zamanlar bu arkadaştan daha zor bir durumdaydım bana gençliğimde hangi kapı açılsa dalacaktım. Kendimde bir zamanlar vicdanen bu tür sıkıntıları yaşadığım için arkadaşa yardımcı olmak istedim.

eee87

New member
Siyah lakaplı abi çok sağolasın ben senin dediğini çok iyi anladım.ben zinaya gircek korkusuyla kız arkadaşım olcaksa bile bir an önce onu tanıyıp evlenip yuva kurup abuk şeyler yapmamam düşüncesi içindeyim bende faizin haram olduğunu biliyorum ve sizlerle fikir teatisinde bulunmak istemiştim.sizde aynı şeyleri yaşayan bir insan olarak beni daha iyi anladınız herkesten çok sağolun.ALLAH RAZI OLSUN.ALLAH BANA HELAL KAPILARI AÇSIN DUA EDİN HEPİNİZ.

Üst Alt