Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bana yardımcı olursanız sevinirim

gönül dostu

New member
Selamun Aleyküm forum sakinleri.
İçinden çıkamadığım bi durumla karşı karşıya kaldım bunun içinde faorumda paylaşıp bir çözüm bulabileceğimi düşünerek bu konuyu açıyorum
Ben bir2.sınıf öğrencisine yardımcı ablalık yapıyorum bu öğrencinin bide abisi var (10yaşında)dün bana sorduğu sorular karşısında ne diyeceğimi nasıl anlatacağımı sasırdım doğrusu.
Soru şu Peygamber efendimiz (s.a.v)zamanında yaşayıpta onun ne kadar güvenilir duğunu bilenler neden ona iman etmediler ?
Ben bu soruya şu cevabı verdim:Bazıları kibirlerinden dolayı yani neden ben değilde o peygamber oldu die düşünerek ,bazılarıda ben atalarımın dininden dönmem diye düşünerek ona iman etmemişler dedim.
Bunun üstüne sorduğu soru beni afallattı resmen !!
Peki o zmn ben değilde neden o peygamber oldu?dedi.10 yaşındaki bir çocuğa bunu nasıl anlatabileceğimi bilmiyorum yada onun içine peygamber sevgisini nasıl yerleştireceğimi bilmiyorum.Gözlemlediğim kadarıyla çocuğun anneside kendini yetiştirmeye yeni yeni başlamış(pek dini bilgiye sahip olmayan ) biri.
Gerçi anneleriyle ara ara dini konular üstüne konuşuyoruz ona okuyabileceği bazı kitaplar hediye ettim ama çocuklara bu konuda nasıl yaklaşacağımı bende pek bilmiyorum...
Bu konuda bana yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olucam.Belkide bi çocuğun ahireti için katkıda bulunmuş olucaz ...
Şimdiden cevablarınız için çok teşekkür ederim. Selam ve duayla..

ibrahim571632

New member

Allah'ın en temel yasası: Hikmetsiz, illetsiz, sebepsiz ve gayesiz hiçbir iş yapmamasıdır. Bu O'nun Hakîm, Âlim oluşunun, Habir oluşunun, Basir oluşunun, Semi oluşunun bir sonucudur. Peygamberleri Allah seçer, fakat hâşâ tombala torbasından seçmez. Bunu Allah Rasulü de düşünmüş olmalı ki "Neden ben?" sorusuna adeta cevap olarak (cevaptır, zira ve inneke'deki inne edatı "bir soruya gerekçeli cevap olan "talil" vurgusunu içerir) "Çünkü sen muhteşem bir ahlak üzeresin" buyurmuştur. Yine Hz. Peygamber'in "Ben atam İbrahim'in duasıyım" buyurması da böyle bir okuyuşun neticesi olsa gerektir.

Özetle küçük kardeşimizle akıl guruplarınız farklı. Ve akıl gurupları kan gurubu gibi değişmez değildir, değişebilir ve değiştirilebilir. Eğer yapabiliyorsanız o küçük kardeşe önce Allah'ın Hâkim oluşunu anlatınız ve bu konuda onu ikna ediniz. Eğer Hâkim’in hikmetine inanırsa, her ilahî seçimin bir hikmeti, sebebi ve illeti olduğunu da anlayabilir. Aksi halde bunu anlamadan diğerini anlamasını beklemek ona taşıyamayacağı bir yük vurmak olur. Anlayamaz.
Rabb’im bize şükrü layıkıyla eda edilen bir akıl lütfetsin.
Baki Selam ile sevgili Gönüldostu

M.İslamoğlu'nun konuya ilişkin cevaplarından derlenmiştir.

gönül dostu

New member
Çok çok teşekkür ederim İbrahim kardeşim.Evet dediğiniz çok doğru belkide benim en büyük hatambu olmuş. Allah'ı tanıtmadan çocuğa direkt Peygamberi tanıtmaya çalışmışım .inş. birde bu yönden yaklaşacağım ona .Yardımınız için Rabbim sizden razı olsun inş...Allah'a emanet olun...Selam ve duayla...

mhmt

New member
Çocuklar acayip oluyorlar.. Şimdikiler daha da farklı..

Benim 5 yaşında yeğenim var. Annesine, "sinirlerimi bozuyorsun" diyormuş. Sıpa :)

Aynı yaşlarda, arkadaşımın yeğeni de, babaannesine " babaanne çarpıntım var" diyormuş. :) Gelde afallama..
..

İbrahim hocam güzel yazmış. Ama muhim bi konu.

selametle..

Son düzenleme:

gönül dostu

New member
Çocuklar acayip oluyorlar.. Şimdikiler daha da farklı..

Benim 5 yaşında yeğenim var. Annesine, "sinirlerimi bozuyorsun" diyormuş. Sıpa :)

Aynı yaşlarda, arkadaşımın yeğeni de, babaannesine " babaanne çarpıntım var" diyormuş. :) Gelde afallama..
..

İbrahim hocam güzel yazmış. Ama muhim bi konu.

selametle..
Evet abicim haklısınız şimdikiler farklı ama onların bulundukları ortamda daha farklı .Etraflarında olan her şeyi örnek alıyorlar ve bir şekilde gördüklerini uyguluyorlar .
İşte bu bahsettiğim kardeşlerimizin bu durumda olmasının en büyük nedeni anne ve babalarının onları dini yönden bilgilendirecek bir birikime sahip olmaması.Rabbim nasip ederse ibrahim kardeşimin dediği şekilde çocuklara yaklaşıp önce onlara Allahı sonrada peygamberimizi Anlatıp sewdirmeye çalışıcağım.Bana dua edin ...Rabbimden benim için yardım dileyin lütfen çok zor bir yükün altına giriyorum .Rabbim inş. o çocuklara faydalı olmamı sağlar .
Allah'a emanet olun ...Selam ve duayla...

Üst Alt