Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bakmak haramdır.

CCCCCC

New member
Cerîr radıyallahu anh şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e ansızın görmenin hükmünü sordum.
– "Hemen gözünü başka tarafa çevir!" buyurdu.

Ümmü Seleme radıyallahu anhâ şöyle dedi:
Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in yanında bulunuyordum. Meymûne de vardı. İbni Ümmi Mektum çıkageldi. Bu olay, biz örtünmekle emrolunduktan sonra idi. Nebî sallallahu aleyhi ve sellem bize:
– "Örtünün!" buyurdu. Biz:
– O âmâ biri değil mi, Ey Allah'ın Resûlü? Bizi göremez, bilemez, dedik. Bunun üzerine Hz. Peygamber:
– "Siz ikiniz de mi âmâsınız, onu görmüyor musunuz?" buyurdu.
*

Bu iki hadis gözü haramdan sakındırma tavsiyesinde bulunuyor. İlk hadis sorulan soru üzerine, gözünü başka tarafa çevir cevabıyla bir anlık görmenin sorumluluk doğurmayacağını, bakmanın isteyerek devam etmesi halinde haram işleyeceğini bildirmiştir. Aynı yasaklamayı zaten Nur: 24/30. ayetinde de görmekteyiz.
İkinci hadiste efendimiz harama bakma yasağının sadece erkeklere ait olmadığını, kadınların da namahreme bakmamaları gerektiğini bildirmek üzere “Siz ikiniz de mi âmasınız, onu görmüyor musunuz?” buyurmuştur. Nur: 24/30. Ayet kadınlar için de aynı yasaklamayı getirmiştir.

Asya

New member
görülmesi uygun olmayan yerlere bakmak haramdır.

CCCCCC

New member
Hadisi şerif üzerine yorum yapan kardeşim inşALLAH ALLAH C.C seni affeder.Hadis-i şerife ters bir cevap vermişsiniz.Takva sahipleri içindir.

Asya

New member
nasıl yani anlayamadım.görülmesi haram olan yerlere bakmak
haramdır dedim.ne var bunda?

Asya

New member
yani insanlar birbirlerini göremezler mi?ilmihal kitaplarında bakmanın ve görmenin şartları belli zaten.erkeklerde göbekten diz kapağına olan yerden haricindeki yerler kadınlarda da el ve yüz değil mi?
ayrıca bi şey sormak istiyorum?bu konuya neden benden başka kimse katılmamış?demekki bir yanlışlık var.

ebedi

New member
Yanlişlik Yok Can Kardeşlerim Cccccc Kardeşim Güzel Bir Konu Açmiş Asya, Can Kardeşim Güzel Insan Sende Doğru Bir Yorum Yapmişin Allah Sizlerden Razi Olsun.

CCCCCC

New member
Benim ilmihal okumama gerek yok arkadaşlar hadis gayet açık türkçe konuştuğuma inanıyorum niçin saptıralım şurda diz kapağı yok göbek bırakın ALLAH C.C. AŞKINA PEYGAMBER A.S.M kendini anlatmaktan aciz mi haşa niçin hadisi anlamak yerine başkalarının açıklamasına razı oluyoruz.Hadis şöyle bakın defalarca yazdım artık anlaşılsın yani.

Ümmü Seleme radıyallahu anhâ şöyle dedi:
Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in yanında bulunuyordum. Meymûne de vardı. İbni Ümmi Mektum çıkageldi. Bu olay, biz örtünmekle emrolunduktan sonra idi. Nebî sallallahu aleyhi ve sellem bize:
– "Örtünün!" buyurdu. Biz:
– O âmâ biri değil mi, Ey Allah'ın Resûlü? Bizi göremez, bilemez, dedik. Bunun üzerine Hz. Peygamber:
– "Siz ikiniz de mi âmâsınız, onu görmüyor musunuz?" buyurdu.*

CCCCCC

New member
Peygamberimiz (sav), Hz. Ali Efendimize, “Ya Ali, bakışına bakış ekleme. Birinci bakış lehine, (günah değil), ikinci bakış ise aleyhinedir (günahtır)” buyurdular. (Tirmizî, Edep 23; Ebû Davud, Nikâh 24)

İlla daha da hadis yazmamız lazım

CCCCCC

New member
Allah Rasûlü Efendimiz Hz. Ali'ye: "Ey Ali! Bakışı bakışa ekleme. Kasıtsız olan birinci bakış hakkındır ama, ikinci bakış hakkın değildir" (Ebû Dâvûd, nikâh 43; Dârimî, rikâk 3.) buyurmustur: Burada da aynı şey söz konusudur.

d. Ibn Abbas'ın aktardığına göre: "Allah Rasûlü ,Fadl b. Abbas'ı hacda terkisine almıştı. Fadl, güzel saçlı, parlak ve yakışıklı bir delikanlı idi. Bir kadın gelip Allah Rasûlü'ne fetva sordu. Fadl ona bakıyor, o da Fadl'a bakıyordu. Allah Rasûlü Fadl'ın yüzünü öbür yana çevirdi" (Buhârî, megazî 77, hac l ; Müslim, hac 407.).

CCCCCC

New member
Hz. Âise Annemiz, "Iftira Olayı"nda ihtiyacı için kervandan geri kalmış ve dönünce ulabilsinler diye konaklama yerinde uyuyakalmıştı. O, olayı kendisi anlatır ve:
"Safvân'ın istircâ"i (yani innâ lillah... demesi) ile uyandım. Hemen cilbabımı yüzüme örttüm.
Safvân beni "örtünme" âyeti gelmeden önce gördüğü için tanıdı" (Buhârî IV/6, V/57, megazî 34.) der. Demek ki, örtünme âyeti geldikten sonra müslüman kadınlar yüzlerini
kapatıyorlardı.

Abd

New member
kardeşim kuranda yüz örtme diye bir emir yoktur. neden bu dini insanlara zorlaştırıyorsunuz? kadının ellerini ve yüzünü açık bırakmasında bir sakınca yoktur. ağzını örterse nasıl yemek yiyecek sence? kadınmısın bilmiyorum ama ağzında bir peçeyle yemek yiyebilirmisin sen?

CCCCCC

New member
kardeşim kuranda yüz örtme diye bir emir yoktur. neden bu dini insanlara zorlaştırıyorsunuz? kadının ellerini ve yüzünü açık bırakmasında bir sakınca yoktur. ağzını örterse nasıl yemek yiyecek sence? kadınmısın bilmiyorum ama ağzında bir peçeyle yemek yiyebilirmisin sen?

:) sadece sana gülerim :)

CCCCCC

New member
Benim bu söylediklerime katılanları görmek istiyorum forumda.

Abd

New member
kusura bakma burası yobaz bir forum değil bildiğim kadarıyla :)

ebedi

New member
Can Kardeşlerim Kurani Kerimde Kadinlarin Mahrem Olmayan Yerlerinin Elleri Ve Yüzleri Olduğu Yaziyor. Yüzlerini Kapatmalari Farz Değildir. Erkeklerinde Diz Kapaği Ile Göbeklerine Kadar. Doğrusu Budur Allah Razi Olsun

CCCCCC

New member
kusura bakma burası yobaz bir forum değil bildiğim kadarıyla :)

Eğer benim söylediklerim yanlışsa ve siz haklıysanız bir şey kaybetmezsiniz. Ama benim yazdıklarım doğru ise siz neler kaybettiğinizin farkında mısınız?,

Bakmak HARAMDIR kadına birinci bakış helal ikinci bakışın yüzüde olsa haramdır.

Yine dedim artık yorum yok.Ben takvayı size illede yapın demedim sadece hadisleri paylaştım.Almak isteyene takva sahipleri içindir.YOBAZLAR için değil :)

Asya

New member
evet ebedi çok doğru söylemiş.dini zorlaştırarak insanları nefret ettiririsiniz islamdan.ama bazı şeylerin takva yönü var.
fetva yönü de var.ikisine de uyabilriz.

CCCCCC

New member
Eğer benim söylediklerim yanlışsa ve siz haklıysanız bir şey kaybetmezsiniz. Ama benim yazdıklarım doğru ise siz neler kaybettiğinizin farkında mısınız?

Üst Alt