Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Az Uyumanın NİMETLERİ..

sumisali

New member
Allah sevgisinin alametlerinden birisi az uyumaktir. Gece çok az, gündüz çok uyumak, hastaliga sebep olur. Az yemek bedene, az uyumak ruha rahatlik verir. Çok uyumak zararlidir. Çok yiyip içen istemese de çok uyur. Az yiyip içmek ve az uyumak gerekir. Çok yiyen çok su içer. Çok su içen çok uyur. Çok uyuyanin ömrü uyku ile geçtigi için dünya ve ahiret kazancina mani olur. Bir hadis-i serifte, (Islerin hayirlisi vasat olanidir. Din, ifrat ve tefritin ortasindadir) buyuruldu. (Beyheki)

[Vasat, orta yoldur. Ifrat, normalden fazla, tefrit, normalden az demektir. Mesela çok uyumak ifrat, pek az uyumak tefrittir. Çok yiyip içmek ifrat, çok az yemek tefrittir.]

Uykuya düskün murada eremez, gece dagilan nimeti göremez. Cenab-i Hak her gece, (Dua eden yok mu, duasini kabul edeyim) buyurur. (Buhari)

Hadis-i seriflerde buyuruldu ki:

(Ümmetim için en çok korktugum sey, göbek büyüklügü, uykuya devam, tembellik ve iman zayifligidir.) [Deylemi]

(Yemekten sonra uyumak kalbi katilastirir.) [Ibni Mace]

(Çok uyumak, insani ahirette fakir eder.) [Beyheki]

(Allahü teâlâ, çok uyuyani sevmez.) [I.Gazali]

(Sabah uykusu, acizlik, tembellik, gevseklik ve unutkanliga sebep olur.) [I.Maverdi]

(Sabah namazindan sonra, günes dogana kadar uyumayin!) [Beyheki]

(Sabahlari uyuyan sirt ve bel agrilarina müptela olur.) [I.Sarani]

(Kusluk uykusu zamansiz, kaylule faydalidir. Aksam üstü uyumak ahmakliktir.) [I.Maverdi]

(Çok yiyip içene ve çok uyuyana Allahü teâlâ bugzeder.) [I.Gazali]

(Annesi, Hz. Süleyman’a "Çok uyuma, çok uyku kiyamette insani fakir birakir" dedi.) [Ibni Mace]

(Sabah uykusu rizka manidir.) [Beyheki]

Hz.Fatima anlatir: Sabah namazindan sonra yattim. Babam, beni uyandirip, (Kizim kalk, gafillere benzeme! Allahü teâlâ riziklari, sabah namazinin vaktinde verir) buyurdu. [Beyheki]

Allahü teâlâ, (Beni sevdigini söyleyip de, sabaha kadar uyuyan, yalancidir. Çünkü dost, dostla sohbet ister. Gafleti birakip beni anar, sohbetime kavusur) buyurdu. (M.Name)

Sabah kalkarken

Erken yatip erken kalkmaya çalismalidir! Özürsüz sabah vakti uyumak uygun degildir. Hadis-i serifte buyuruldu ki:
(Günün evvelinde uyumak akli azaltir, ortasinda uyumak [kaylule yapmak] enbiya ve evliyanin ahlakindandir. Gündüzün sonunda uyumak tembelliktir.) [Sir’a]

Üst Alt