Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ateistlere Sorabileceğiniz Sorular

oðuz bakar

New member
SORULAR

1- Etrafımızdaki canlı ve cansız tüm varlıklar yapılabilenin en mükemmelidir. Olaylar ve tabiat kanunu denilen kanunlar ince hesaplara bağlıdır . Bir düzen ve denge içindeki bu sistemler kör bir tesadüf müdür ?
2- Kâinat kendi kendine mi oluşmuştur ? Mevcud olmayan şey , nasıl vücud verebilir ?
3- Boş , gayesiz , lüzumsuz hiçbir yaratığın olmaması ; kâinatta kesinlikle israf olmaması tesadüf müdür ?
4- Tesadüfün yaratıcılık vasfı var mıdır ? Neden yeni dünyalar , yeni yıldızlar ve canlılar oluşmuyor ?
5- Bir madde ; hem maddeden hem de ruhtan oluşan bir varlık meydana getirebilir mi ?
6- Kâinatın , hareket halindeki sayısız atom veya zerrenin şuursuzca birleşmesinden oluştuğunu , madde ve enerjinin ezeli olduğunu söylüyorsanız :
a- Deney ile bilinenden başka hiçbir şeye inanmadığınız halde , kâinatın yaratılışı teziniz deney ve görmeye dayalı mıdır ?
b- Atom ve enerji daima dönüşür . Sürekli değişen atom nasıl ilk sebep olur ?
c- Sebepsiz hiçbir şeyin olmadığını kabul ettiğiniz halde , nasıl olur da madde ve enerji kendiliğinden oluşur ?
d- Sonsuz bir boşlukta , sonsuz sayıda zerrelerin dengesini bozan nedir ki , birbirleriyle birleşerek kâinatı oluşturdular ? İlk hareket ve enerjiyi veren kimdir ?
e- Atom ; elektron , proton ve nötronlardan ibarettir . Atomda enerji varsa da , akıl ve şuur yoktur . Eseri yapan akıldan yoksun ise , eser mükemmel , akıl ve irade sahibi olabilir mi ?
f- Madde erkeklik ve dişiliği sağlayabilir mi ?
g- Her şey madde ise ; akıl , şuur , ruh nasıl oluşmuştur ?
h- Tabiat yarattı dediğinizde , sizi bir ağacın , taşın , toprağın , çiçeğin veya bulutun yarattığını kabul etmiş olmuyor musunuz ? Kendinizi bu kadar küçük düşürmeyi nasıl yapabilirsiniz ?
i- Kâinatta kendi kendini yaratan bir madde var mıdır ? Kâinatın kendi kendini yarattığı kabul edilirse , bizzat kâinat tanrı yerine konmuş olmaz mı ?
7- Allah ‘ ın yokluğunu gösteren akli ve ilmi bir deliliniz var mı ? Allah madde olmadığı için delil istemeniz yersiz değil mi ? O ‘ nu yanlış yerde aramıyor musunuz ? Ressam hiç resmin içinde aranır mı ?

E

elif

Guest
bence ateist diye bir şey yok çünkü insanda inanmak var,o da bişeye inanıyordur,herkesin inançları farklı Müslümanlar dışında herkes kaifrdir.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Sayin Elif müslümanlarin disinda herkesin kafir oldugunu söylerken neye daynarak söylediniz

Atesit diye birsey vardir neden olmasin tarihde örnekdir

E

elif

Guest
acayip

acayip

Sayin Elif müslümanlarin disinda herkesin kafir oldugunu söylerken neye daynarak söylediniz

Atesit diye birsey vardir neden olmasin tarihde örnekdir

neye mi dayandım? Allah aşkına Kuran okumadınız mı siz?

A- Sadece Yahudilerden bahseden ayetlerden bazıları:

1- Buzağıyı put edindiler;
* Bakara: 2/92 *A'raf,7/18.
2- Üzeyir Allah'ın oğludur dediler:
* Tevbe, 9/30.
3- Cibt ve Tağut'a inandılar, müşrikler daha doğru yoldadır dediler:
* Bakara, 2/109
* Nisa, 4/51.
4- Yahudiler biz Allah'ın oğullarıyız dediler:
* Bakara, 2/111
* Ali İmran, 3/24 *Maide,5/18.
5- Yahudiler Hz. İsa'yı öldürdük dediler:
* Nisa, 4/157-158.
6- Yahudiler peygamberleri yalanladılar:
* Bakara, 2/109,
* Maide, 5/70.
7- Hz. Muhammed (as)'ı bile bile yalanladılar:
* Bakara, 2/146.
8- Kur'an-ı Kerim'i ve Allah'ın ayetlerini inkar ettiler:
* Bakara, 2/89-90
* Ali İmran, 3/70-73
* En'am, 5/91.
9- Cibril'e ve Mikail'e düşmanlık ederler:
* Bakara, 2/97-98.
10- Yahudiler işittik, isyan ettik dediler:
* Bakara, 2/93
* Nisa, 4/46. 11- Yahudiler iman etmemek için "kalplerimiz kılıflı" dediler:
* Bakara, 2/88

Allah katında Tek din İslamdır
* Nisa, 4/155.

12- Yahudiler "Allah'ın eli bağlıdır" dediler:
* Ali İmran, 3/181
* Maide, 5/64
* Yasin, 36/47.
B- Kur'an'da sadece Hıristiyanlardan bahseden ayetlerden bazıları:
1- Hıristiyanlar "Allah İsa'dır" dediler:
* Maide, 5/17 ve 72
* Tevbe, 9/31.
2- Hıristiyanlar "İsa Allah'ın oğludur" dediler:
* Al-i İmran, 3/79-80
* Tevbe, 9/30.
3- Hıristiyanlar "teslisi" kabul etmekle kafir oldular:
* Nisa, 4/171-172
* Maide, 5/73.
4- Hz. İsa ve annesi Hz. Meryem'i Tanrı edindiler:
* Maide, 5/75 ve 116. 5- Hıristiyanlar din adamlarını Tanrı edindiler:
* Al-i İmran, 3/63
* Tevbe, 9/31.

''Allah katında tek din İslamdir''

''Gerçekten ''Allah Meryemin oğlu İsadır'' diyenler kafir olmuşlardır'' (Maide 5/72)

ey iman edenler!Kendilerine kitab verilenlerden bir gruba uyarsanız imanınızdan sonra sizi yeniden inkarcılığa sevkederler.
Size Allahın ayetleri okunurken üstelik Allah Resulu de aranızda iken nasıl inkara saparsınız ? Herkim Allaha bağlanırsa kesinlikle doğru yola iletilmiştir.
Ey iman edenler! Allahtan Ona yaraşır bir şekilde korkun ve ancak müslüman olarak can verin!'' (Ali İmran 3/100-102)
şimdi Kuranın tümünü buraya yazamam diye Sure ile ayet numaralarını yazdım.
İslam akidesine göre başka din mesublarının de mumin kabul eden İslamdan iridad eder.

oðuz bakar

New member
FAKAT ATEİST ARGÜMANLARINI SUNAN İNSANLAR VAR

Bu yazı da , onlara yazıldı . İhlaslı ateist mi , ihlassız mı ben bilmem . Önemli olan onların kullandıkları argümanların bâtıl olduğunu isbat etmektir .

oðuz bakar

New member
ELİF HANIM DOĞRU SÖYLEDİNİZ

Müslümanların dışında felaha eren yoktur .
Bunda şaşılacak birşey de yoktur .

E

elif

Guest
FAKAT ATEİST ARGÜMANLARINI SUNAN İNSANLAR VAR

Bu yazı da , onlara yazıldı . İhlaslı ateist mi , ihlassız mı ben bilmem . Önemli olan onların kullandıkları argümanların bâtıl olduğunu isbat etmektir .

o benim fikrimdi, İslam forumunda ateistler mi var?

oðuz bakar

New member
Câsiye 24 Ateistlere Işaret Ediyor

Câsiye 24 Ateistlere Işaret Ediyor

OkunuşVe kalu ma hiye illa hayatüned dünya nemutü ve nahya ve ma yühliküna illed dehr ve ma lehüm bi zalike min ilm in hüm illa yezunun Diyanet ÇevirisiDediler ki: “Dünya hayatımızdan başka hayat yoktur. Ölürüz ve yaşarız. Bizi ancak zaman yok eder.” Bu hususta onların bir bilgisi yoktur. Onlar sadece zanda bulunuyorlar.

oðuz bakar

New member
ELİF KARDEŞ

YAZIMIN BAŞLIĞINA DİKKAT EDİNİZ . "ateistlere sorabileceğiniz sorular"

Ateistlerle tartışacaklara malzeme olduğuna işaret olsun diye böyle bir başlık attım .

Mücahid

New member
o benim fikrimdi, İslam forumunda ateistler mi var?

Olamazmı kardeşim bu forum ve site kamuya açık ve bütün insanların faydalandığı fikir alışverişinde bulundukları bulunabilecekleri bi yerdir.Dua ile

E

elif

Guest
OkunuşVe kalu ma hiye illa hayatüned dünya nemutü ve nahya ve ma yühliküna illed dehr ve ma lehüm bi zalike min ilm in hüm illa yezunun Diyanet ÇevirisiDediler ki: “Dünya hayatımızdan başka hayat yoktur. Ölürüz ve yaşarız. Bizi ancak zaman yok eder.” Bu hususta onların bir bilgisi yoktur. Onlar sadece zanda bulunuyorlar.

benim bildiğim bu ayet kafirler hakkındadır,ama ateisteler de bu gruba giriyor
benim böyle dememe sebeb Kuranda insanların mümin kafir münafık gruba ayrımalarıdır, ama dediğiniz gibi herhangi bir dine mensub olmayan kafirler de vardır.

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Kurani kerim de müslim olanlarin disindaki kisiler feraha ermeyecekdir veyahut ebedi cehennemlikdir diye kesin bir yanit yokdur birakin teraziye bir hristiyani koymayida, biz gerekeni yasayabiliyormuyuz yoksa bu kisir döngüde gecer gider

hristiyana sor (tabi hepsi degil) sadece hristiyanlar cennete gidecek der, yahudiye sor o da öyle der ,müslümana sor oda müslümanlar gidecek der budistleri katmaya gerek yok onlar zaten cenneti bilmiyorlar

Kurani kerimde hristiyanlar üzerine belirtilen ayetleri eger tam degerlendirirsek tüm hristiyanlari ebedi cehennemlik olarakda ilan etmez zalimlerini ayirir ,gece gündüz Allah icin ibadet edeninide söyler

yani bizim kimsenin cennet,cehennemde olacagini kesin ifade etmemiz yanlis olur onun icin terazi Rabbimin katindadir biz kendimizi bir düzeltelim ,o ilmede sahip olalim,tamam ben bundan sonrasindan eminim diyebilelim,ateistide,hristiyanida yargilayalim

E

elif

Guest
Kurani kerim de müslim olanlarin disindaki kisiler feraha ermeyecekdir veyahut ebedi cehennemlikdir diye kesin bir yanit yokdur birakin teraziye bir hristiyani koymayida, biz gerekeni yasayabiliyormuyuz yoksa bu kisir döngüde gecer gider

hristiyana sor (tabi hepsi degil) sadece hristiyanlar cennete gidecek der, yahudiye sor o da öyle der ,müslümana sor oda müslümanlar gidecek der budistleri katmaya gerek yok onlar zaten cenneti bilmiyorlar

Kurani kerimde hristiyanlar üzerine belirtilen ayetleri eger tam degerlendirirsek tüm hristiyanlari ebedi cehennemlik olarakda ilan etmez zalimlerini ayirir ,gece gündüz Allah icin ibadet edeninide söyler

yani bizim kimsenin cennet,cehennemde olacagini kesin ifade etmemiz yanlis olur onun icin terazi Rabbimin katindadir biz kendimizi bir düzeltelim ,o ilmede sahip olalim,tamam ben bundan sonrasindan eminim diyebilelim,ateistide,hristiyanida yargilayalim

İslam 1400 yıl önce hem de kamil bir şekilde yeryüzüne Hz.Muhammed (sav) vasıtasıyla indi ,siz istediğiniz gibi ben de istediğim gibi tercih yapmakta serbestiz
Neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmek için Kuran ve Sünnet ,İcma ve Kıyas yeterlidir. Sizinle münakaşaya girmek istemiyorum.
''Dinlerine uymadıkça Yahudiler ve Hristiyanlar da asla senden razı olmayacaklardır.De ki: doğru yol ancak Allahın yoludur.Sana gelen ilimden sonra onların arzularına uyacak olursan andolsun ki Allahtan sana ne bir dost nede bir yardımcı vardır.'' (Bakara 2/120)

''Ey iman edenler ! Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyin .Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar).İçinizden onları dost tutanlar onlardandır.Şüphesiz Allah zalimlerin topluluğuna yol göstermez.
Kalblerinde hastalık bulunanların :'Başımıza bir felaketin gelmesinden korkuyoruz'diyerek onların arasına koşuştuklarını görürsün .Umulur ki Allah bir fetih yahut katından bir emir getirecek de, onlar içlerinde gizledikleri şeyden dolayı pişman olacaklardır.''

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
Tarihe dönüp bakiyorum

Fatih Sultan Mehmed hristiyanlar adina kac tane kilise acmasinda yardimci olmusdur ve desteklemisdir

Fatih Sultan Mehmet İstanbul fethinden sonra açılmalarına yardım ettiği kiliselerden dolayı onu Hristiyan dostu mu ilan edeceksiniz?

Ben demiyorum tarih diyor

Maide suresi 51. ayeti bakin Elmalili Hamdi yazir nasil tefsir etmisdir
“Yahudi ve Hristiyanları dost edinmeyiniz diyor. Şu halde Yahudi ve Hristiyanlara iyilik etmekten, dost olmaktan, onlara amir olmaktan men edilmiş değiliz, onları dost edinmekten ve yardakçılık yapmaktan men edilmekteyiz'

Şamın Valisi Ebu Ubeyde bin Cerrah, Şamı terk etmek zorunda kalıdığı Bizans istilasına karşın, kendi raiyetindeki papazları çağırmış, onlardan geçici bir süre Şamı terk etmek zorunda kalacakları için, onlardan aldığı vergiyi iade etmiş, ve papazlar üzülerek kiliselerine dönmüş tekrar Müslümanların raiyetine girmek için kendi halkları ile beraber dua etmişlerdir. Yani,gerek Efendimiz (SAV) gereksede Sahabe Efendilerimiz (R.A) her dönemde özellikle Ehl-i Kitab ‘a İrşad ve Tebliğ yapmış ve örnek olmuşlardır.

Bir mümin, bir mümin hakkında HÜSNÜ ZAN ile memurdur. Çünkü ameller niyetlere göredir. Ve Niyetleri ancak Allah bilir!

Ben İslam dinime o kadar güveniyorumki, hristiyanlar ile bir arada olduğumda eğer birileri etkilenecekse, o zaman bilinki o bir mümin olarak biz değil onlar etkilenecektir inşallah. Aynı şu misalde olduğu gibi:

Üstad hazretleri dönemin hahambaşı Yahudî Karasso ile yaptığı münakaşa, Hahambaşı girmiş olduğu odadan, üstad ile yaptığı hararetli tartışma neticesinde, adeta kaçar vaziyette odadan çıkmış, dışarıda kendisini bekleyen heyetin; “ Efendim, ne oldu, neden bu kadar süratle çıktınız? ” sorusuna karşılık: “ Biraz daha kalsaydım, Müslüman olmaktan korktum” itirafında bulunmuştur. (Bediüzzaman Said Nursî, 'Tarihçei Hayat', Envar Neşriyat, Istanbul 1996, s. 6)

Rabbim bizi içimizdeki niyeti en halis kullarından eylesin, samimiyetten ayırmasın.

E

elif

Guest
ben kötülük yapalım demiyorum ama dinimizde onlar kesin kafirdirler bu İlahi bir hükümdür ve onu kimse değiştiremez. daha önceki cevablarımda ayetlerin kesin hükmü net ve açıktır.
herkes kendi yaptıklarından sorumludur. tartışacak halim yok. son söz sizin olsun.

oðuz bakar

New member
ALPTRAUM BU AYETLERDEN NE ANLIYORSUNUZ ?
MAİDE 68 : De ki: Ey Ehli kitab! Siz Tevratı ve İncili ve daha size rabbınızdan indirileni tutub icra etmedikçe hiç bir şey değilsiniz, Celâlim hakkı için sana rabbından indirilen -bu Kur'an- onlardan bir çoğunun tuğyanını ve küfrünü artıracak, o halde kâfirlere acıyacağın tutmasın

oðuz bakar

New member
AL-İ İMRAN 20 :Buna karşı seninle münakaşaya kalkışırlarsa de ki «ben: Yüzümü islâm ile tertemiz Allaha tuttum bana tabi' olanlar da», o kitab verilenlerle verilmiyen ümmîlere de de ki: siz, «islâmı kabul ettiniz mi?» eğer nizaı keser islâma girerlerse doğru yolu tutmuşlardır, yok yüz çevirirlerse sana da düşen ancak tebliğdir, Allah görüyordur o kulları da

Üst Alt