Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Arkadaşlar yardım

Antigünah

New member
Arkadaşlar şimdi ben yeni namaza başlamaya niyetli biriyim.Dişimde bir sorun var 2 dolgu ve üst dişimde oyuk gibi ayrılma var.Benim öğrendiğim kadarıyla hanefiyim ama maliki mezhebine göre namaz abdest gusül almam gerekli.Dini bilgim yetersiz olduğundan sizden yardım istiyorum maliki mezhebini taklit edeceğim namazlarımı nasıl kılmam gereklidir,hanefi mezhebiyle nasıl farklar var gerek sünnet gerek farz kılarken hep maliki mezhebine uydum diyemi niyet edeceğim ve malikilerde sanırım kaza borcu olanın sünnet namaz kılamaz deniliyor lütfen yardım edin kafam çok karışık.Cevaplayanlardan Allah(C.C) razı olsun.

Selim

New member
Arkadaşlar şimdi ben yeni namaza başlamaya niyetli biriyim.Dişimde bir sorun var 2 dolgu ve üst dişimde oyuk gibi ayrılma var.Benim öğrendiğim kadarıyla hanefiyim ama maliki mezhebine göre namaz abdest gusül almam gerekli.Dini bilgim yetersiz olduğundan sizden yardım istiyorum maliki mezhebini taklit edeceğim namazlarımı nasıl kılmam gereklidir,hanefi mezhebiyle nasıl farklar var gerek sünnet gerek farz kılarken hep maliki mezhebine uydum diyemi niyet edeceğim ve malikilerde sanırım kaza borcu olanın sünnet namaz kılamaz deniliyor lütfen yardım edin kafam çok karışık.Cevaplayanlardan Allah(C.C) razı olsun.

Dolgu sebebiyle hanefi mezhebinde olanlar abdest ve güsulde başka bir mezhebe uymasına gerek yoktur. Sadece dolgu yaptırmaya giderken abdestli olmaları takvalık açısından daha iyidir.

Başka mezhebe uymak en son çaredir, herkes kendi mezbebinin gerekliliğini yerine getirmeli, çaresizlik durumunda uymak gerekir. Örneğin tavaf sırasında şafii kardeşlerimiz, hanımlara en ufak bir temasta abdestinin bozulmaması için hanefi mezhebini taklit ederler.

Fıkıh hocalarımızdan dinlediğimiz kadar söyleyeyim, zorunluluk yokken sürekli olarak başka mezheblere uymak mezhepsiz ölmeye sebep olmaktadır.

Üst Alt