Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ARKADAŞLAR BİR SORUM OLACAK(Hz Muhammed ve Hz İsa)

ERDÝNC YILDIZ

New member
Arkadaşlar ilk olarak gemilerde kaptan olarak çalışan biriyim.Yurt dışında gemilere misyoner faaliyet olarak papazlar geliyor.Ülkeye gelen denizcilere yardımcı oluyorlar (nereye nasıl gıdılır veya neyı nerde bulursun gibi yardımlar) ve şehir merkezine ve liman arasında servis yapıyorlar bunlar ücretsiz olarak yapılıyor.Tabi bu arada ufaktan hiristiyanlık dininden bahsediyorlar.ve denizciler için kurulmuş olan SEAMAN CLUB adlı kuruluşta denizcilerin aile ve yakınları ile görüşmeleri için ucuz telefon ve internet saglıyorlar ayrıca burda sitres atabileceginiz masa tenisi,bilardo gibi aktiviteler mevcut.bunların dışında hiristiyan denizciler için dua edebilecekleri bir oda oluşturmuşlar ve papazlar limanlarda cok itibar görüyor.Keşke bizim ülkemizdede İSLAMI yaymak için din görevlileri bu şekilde bir faaliyet içinde bulunsalar.

Bir gün Kanada'da iken telefon görüşmemi yapmış servis saatini bekliyordum.Papaz ile hiristiyanlık ve islamdan bahsederken bir soru sordu fakat cevap bulamadım.

Soru şu şekilde ' Kıyamet öncesi İsa Peygamber gelecek bunu her iki dinde kabul ediyor.ve islama göre Hz Muhammed tüm insalara geldiyse neden kıyamet öncesi Hz Muhammed gelmiyorda, Hz Isa geliyor dedi.'

Bu soru karşısında benim dini bilgilerimin zayıf oldugunu ama mutlaka acıklamasının Kuranı Kerİmde oldugunu söyledim.Ama o zaman anladımki yeterince okumuyoruz.

Yukardaki sorunun bana acıklamasını yapacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Soru şu şekilde ' Kıyamet öncesi İsa Peygamber gelecek bunu her iki dinde kabul ediyor.ve islama göre Hz Muhammed tüm insalara geldiyse neden kıyamet öncesi Hz Muhammed gelmiyorda, Hz Isa geliyor dedi.'

Sayın ERDİNC YILDIZ

Öncelikle içinde bulunduğunuz şartlar çerçevesinde maruz kaldığınız misyonerlik hareketlerine karşı tahammül diliyor ve imanınız ile bu saldırılardan hiç bir şekilde etkilenmeyeceğinize inanıyorum.

Misyoner rahipler misyonerlik görevi için özel eğitimler almış ve Müslümanların kafalarını karıştırmak adına hususi konular üzerinde çalışarak yukarıda size de sorulan, hiç bir mana ifade etmeyen boş sorular ile Hıristiyanlığı ön plana çıkarmaya çalışmaktadırlar.

Şimdi yukarıda ki soruyu inceleyerek hileleri görelim.

Bir kere Hıristiyanlara göre Hz.İsa (as) peygamber değil haşa Allah'ın oğludur. Böyle olunca da kıyamet öncesi veya sonrası gelmek gibi bir sıkıntısı olmasa gerek.

İkincisi, Hz. İsa (as) ın ahir zamanda yer yüzüne indirileceği hakkında ki İslami bilgilere Hıristiyanlar iman etmediklerine göre " her iki dinde kabul ediyor" ifadesi yanıltıcıdır.

Sonra Hz. Muhammed (sav) in tüm insanlığa gelmesi risalet içindir yani Allah'ın elçiliğini ifa etmek içindir. O (sav) Son Peygamber olarak tüm insanlığa Allah'ın şeriatını iletmeye, nakletmeye gelmiş ve görevini yapmış, ahiret hayatına intikal etmiştir. Peygamberimiz (sav) tarafından bize iletilmiş olan ahir zaman alametlerinden Hz.İsa (as) nın yer yüzüne indirilmesi Allah (cc) ın emridir, O (cc) nin emri tecellisi olacaktır, bizim için Allah'ın emri önemlidir, Hz. İsa yı ya da Hz. Musa'yı gönderir, bu Allah'ın bileceği iştir.

Asıl O rahibe sormak lazım ki, o ki Hz.Muhammed'e inanmış gibi göstererek soru hazırlıyor, neden Hz.Muhammed'in diğer söylediklerini bilmiyor/inanmıyor da bu noktaya kafasını takmış :)

cüneyt

New member
Kendi dediğiyle aslında kendisi çelişiyor o papaz amcamız. Her iki dinin kutsal kitabında da hz. isa'nın kıyamet öncesinde geleceği söyleniyor ama yine kaynak gösterdiği kutsal kitabımız Kur'anda Hz. Muhammed (sav)'ın alemlere rahmet olarak gönderildiği ve peygamberlerin en üstünü ve tamamlayıcısı olduğunu söyleyen ayetleri ve yüce yaradanın "Sen olmasaydın ben kainatı yaratmazdım" kelamını inkar etmekte. İŞgüzarlıktan başka bişey değildir bu. İşine geleni sana karşı koz kullanıyor işine gelmeyeni inkar ediyor. İşte kendi imanının basitliği davranışına yansımış bir kişiye cevap verme gereği bile duymayın bence..

ERDÝNC YILDIZ

New member
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim.Ama ben bu soruda kesin bir cevap alamadım neden Hz İsa başka Peygamber degil.Bunun özel bir nedeni Kuranı Kerimde varmı?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim.Ama ben bu soruda kesin bir cevap alamadım neden Hz İsa başka Peygamber degil.Bunun özel bir nedeni Kuranı Kerimde varmı?

Nasıl bir cevap sizi memnun ederdi bilmiyorum ama hakkında kesin bilgi olmayan konularda akla ve mantığa uygun bile olsa bir cevap uydurmak doğru olmayacaktır.

Bu konu Kur'an da geçmez.

İslam kaynakları Hz. İsa (as) nin ahir zamanda bir rasül olarak değil, Hz Mehdi (as) ye yardımcı olarak geleceğini bildirir.Belki bu sorularınıza cevap olabilir...

mavigezegen

New member
Sayın Erdinç Yıldız,

Sorunuza bir cevap aramanız boşunadır. Çünkü cevabı yoktur.
Verilen cevaplar da asla tatmin edici olmaz.

Selam ile,

mavigezegen

New member
Kendi dediğiyle aslında kendisi çelişiyor o papaz amcamız. Her iki dinin kutsal kitabında da hz. isa'nın kıyamet öncesinde geleceği söyleniyor ama yine kaynak gösterdiği kutsal kitabımız Kur'anda Hz. Muhammed (sav)'ın alemlere rahmet olarak gönderildiği ve peygamberlerin en üstünü ve tamamlayıcısı olduğunu söyleyen ayetleri ve yüce yaradanın "Sen olmasaydın ben kainatı yaratmazdım" kelamını inkar etmekte. İŞgüzarlıktan başka bişey değildir bu. İşine geleni sana karşı koz kullanıyor işine gelmeyeni inkar ediyor. İşte kendi imanının basitliği davranışına yansımış bir kişiye cevap verme gereği bile duymayın bence..

Peygamberimizin alemlere rahmet olarak gönderildiği doğrudur. Fakat peygamberlerin en üstünü olduğunu söyleyen ayetler diyorsunuz. Bir tane ayet söyler misiniz? Allah kelamı Kuran'dır. "Sen olmasaydın ben kainatı yaratmazdım" diye söylediğiniz Allah kelamı hangi ayertte geçer?

Doğru yanlışla savunulmaz...

Selam ile,

h-a-m-z-a

New member
Peygamber Efendimiz görevini tamamlamış ve her nefis ölümü tadacaktır
ayetinde belirtildiği gibi bu dünyadaki hayatı son bulmuştur.

Onun görevi din i (İSLAM ) ı insanlara tebliğ etmek ve tahrip edilen dinlerden
dolayı insanların düştüğü yanılgıyı onlara bildirmek HAKK a çağırmaktı.

Hz.İsa ise İslam a göre Ali İmran 55 ve Nisa 157 de de belirtildiği gibi
öldürülmemiş Rabbi katına yükseltilmiştir.

Görevi henüz sona ermemiş ve nefsi de ölümü tatmamıştır.
Her peygamberin bir görevi vardır ve takdiri ALLAH tandır.

radikal

New member
"Her nefs ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak kötülük ve iyilik ile deneyeceğiz. Hepiniz de sonunda bize döndürüleceksiniz." ( Enbiya : 35 )

Bekir ve Hamza kardeşlerimiz değinmiş biz hatırlatma babından ayetlerin türkçe anlamını koyduk. Çünkü ayette "her nefs ölümü tadacaktır" diyor. İsa (a.s.) da ölmediğine göre bu ayetin tecelli etmesi gerekir. Çünkü yahudiler İsa (a.s.)'ı öldürmediler, öldüremediler. Yüce Allah (celle celaluhu) buna kudreti ile engel olup O'nu (a.s.) kendine yükseltti. Bu da aşağıdaki ayette açıkça belirtiliyor:

"Hani Allah, İsa'ya demişti: 'Ey İsa, doğrusu senin hayatına ben son vereceğim, seni kendime yükselteceğim, seni inkar edenlerden temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar inkara sapanların üstüne geçireceğim. Sonra dönüşünüz yalnızca banadır, hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyde aranızda ben hükmedeceğim.'" ( Ali imran : 55 )

Elbette bu ayetin tecelli etmesi ve Rasulullah'ın (s.a.v.) hadisinin tahakkuk etmesi için ahir zamanda yeryüzüne gönderilecektir. Hatta bir sabah namazı vakti Mehdi (a.s.) sabah namazını kıldıracağı vakit yeryüzüne inecek ve kendisini görüp imamete geçmesi için geri çekilen Mehdi (a.s.)'ı tekrar imamete geçirerek "şüphesiz Allah'ın bu ümmete bir ikramı olarak sizin bir kısmınız diğer bir kısım üzerine emirlersiniz" buyurarak, imamete yine Mehdi (a.s.)'ı geçirerek namazını eda edecektir. Ve namazdan sonra emr görevini ifa edecektir. Bu görevini yaparken Kur'an şeriatı ile hüküm edecektir.

Bu bilgiler hadis-i şeriflerde mevcuttur.

Değerli mavi gezegen; "Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" sözü Kudsi Hadis'tir. Bu ayet olarak geçmez. Fakat, o mübarek ağzından hiç yalan çıkmamış bir Resul'un (s.a.v.) bildirmesi ile bunu bizler de öğrenmiş oluyoruz. O (s.a.v.) dediyse; saddak! bizim içinde doğrudur. Acluni buna ister hadis desin, ister demesin bizi Acluni'nin sözü değil, Resulullah'ın (s.a.v.) mübarek sözleri bağlar.

Mehmetkaptan

New member
İmanın 6 Şartından biri Peygamberlere İman etmektir.

Biz, Peygamberimiz Muhammed A.S ma bağlıyız.Fakat diğer Peygamberlerinde Allah ın Kulu ve elçisi yani Peygamberi olduğuna inanırız.

O Papaza şunu sormak lazım.Neden bütün Peygamberler Namaz kılar oruç tutar? Zinadan haramdan kaçar? Çünkü Bütün Peygamberler zaten bizim Peygamberimize bağlıdır.Yani Müslümandır.

Evet Hz.İsa Gelecek fakat Hz.İsa nın gelmesi kıyametin on büyük alametlerinden biridir.Hz. İsa Domuz etini yasaklayıp Hristiyanlığı kaldıracaktır.

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:

(İsa, âdil bir hakem olarak gökten inecek, haçı kıracak, [Hıristiyanlığı kaldıracak] domuzu öldürecek, [domuz etini yasaklayacak] İslam’dan başka şeyi yasaklayacaktır.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi, İbni Ebi Şeybe]

(İsa inince, her yerde sükûn, emniyet meydana gelir. Öyle ki aslanla deve, kurtla kuzu serbestçe dolaşır, çocuklar yılanlarla oynar.) [Ebu Davud]

tahsin33

New member
İsa As. geleceğine dair kuranda işaret edilen ayetler aşağıdadır.
Bahase konu papazın yaptığı kelime oyunundan başka bir şey değildir. Zira Hz. İsa yeni bir şeriatla gelmeyecek ve muteber hadislerde anlatıldığına göre müslümanların seçtiği imama ve Hz. Muhammedin getirdiği şeriata tabi olacaktır.
Hiristiyanların çarmıha gerdik iddialarını çürütecek ve kuranın haber verdiği Katımıza çektik ayetinin gerçekliği ortaya çıkacaktır.

Meryem oğlu (İsa) bir örnek olarak verilince, senin kavmin hemen ondan (keyifle söz edip) kahkahalarla gülüyorlar. (ZUHRUF SURESİ / 57)
Dediler ki: "Bizim ilahlarımız mı daha hayırlı, yoksa o mu?" Onu yalnızca bir tartışma-konusu olsun diye (örnek) verdiler. Hayır, onlar 'tartışmacı ve düşman' bir kavimdir. (ZUHRUF SURESİ / 58)
O, yalnızca bir kuldur; kendisine nimet verdik ve onu İsrailoğullarına bir örnek kıldık. (ZUHRUF SURESİ / 59)
Eğer biz dilemiş olsaydık, elbette sizden melekler kılardık; yeryüzünde (size) halef (yerinize geçenler) olurlardı. (ZUHRUF SURESİ / 60)
Şüphesiz o, kıyamet-saati için bir ilimdir. Öyleyse ondan (kıyametten) yana hiç bir kuşkuya kapılmayın ve bana uyun. Dosdoğru yol budur. (ZUHRUF SURESİ / 61)
Şeytan sakın sizi (Allah'ın yolundan) alıkoymasın. Gerçekten o, sizin için açıkça bir düşmandır. (ZUHRUF SURESİ / 62)

ARZ_7

New member
Papaz bu soruyu muhtemelen yakın hissettiği her müslümana sormaktadır. Belki bu bu soru onun islam tebliğidir, bir çeşit islam hizmetidir ki kardeşimizi kurana yöneltmiş.. Bunu hiç bir müslüman kolay kolay başaramaz. Yani bir müslümanı kurana yöneltmeyi. Güzel bi iş yapmış bil(e)meden..

ARZ_7

New member
Papaza bazı sorular sorulmuş, aynı soruyu ona sorsak ne cevap verir acaba ?

sinang

New member
HZ.mesih'in ahir zamanda geleceğine dair bazı hadislerin olduğu vakidir.Bu hadisler tamamen bozuk olmasada bazı eklemeler yapıldığı ve bu konun istismara açık hale geldiği mevzuya aşina olanlarca açıktır.Hem bu konuda çok tevile girilmiştir.Biz mesih a.s geleceğine inanabiliriz,şam v.s ... bir yere gökten...Ama aklı tatmin eden isevilerin şeriatı Muhammediyeye geçeceklerine dair.Said nursi r.a bu hadislerin tevillerine şahsen daha yakın dururuz.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Onlar doğal hakları olan misyonerliklerini kullanıyorlar, bence herkesin örnek alınıcak yönleri vardır.
Bizde belki onların bu azminden utanarak, kendi dinimizin misyonunu insanlara her fırsatta tebliğ ederiz.
Nitekim biz;
diminizin sadece imamlara geldiğini düşünen,
imam hata yapınca topa tutan, ama o hataya girmkten kendimizi alı koymayan,
imam namaz arasında eve gittiğinde kızan, ama camiye gitmeye üşenen,
imama soru sorulunca cevap alamayınca imamı eksik bulup, soru soran zaatilimizde bu eksikliği mübah gören,
öğrenmek için okumakdan ziyade, önümüze gelen herkesi dinleyerek doğru arayan,
ilmin alimlere farz olduğunu zanneden, tebliğinde sadece onların vazifesi olduğunu inanan kandırılmış bir toplumuz...
İnşallah bizimde bir gün gönüllü misyonerlerimiz olurda "emri bil maruf, nehyi anil münker" ilkesini hayatının her aşamasında insanlara uygular. Bunları yazarken kendimide bu kitleye dahil etmekden çekinmeyeceğim.
Öyle bir dine mensubuz ki, hiç uğramadığımız halde, bu din hem bizi hemde kendini müdafa ediyor.
Onlarda öyle bir dine mensup ki , hatalarını insanlara ancak bu kadar çaba içinde ve ucuz hediyelerle kabullendirebiliyorlar.
Eğer misyonerler bizim gibi yatsaydı, inanın hrstiyanlık ateizme ve diğer dinlere çoktan iltica etmişti,
Şayet bizde dinimizin düsturlarını yaymak adına bu denle çetin olabilseydik, ölümü göze alabilseydik tıpkı asırlar evvel olduğu gibi, ozaman dünya çoktan islam sancağı altında yek vucut olmuştu.

Sorunuza gelince, Evet Hz. İsa gelicektir, İsevilik müslümanlığa iltica edicektir. Bunun hikmetlerinden sadece bri tanesi,
Hz. İsa'nın , Musa a.s. gibi , ismi kitaplarında zikredilen , alemin efendi diye işittikleri sese kayıtsız kalamayıp ,
öyle bir peygamberin şeriatı ile amel etmek istemesi ("Ya rabbi beni son peygambere ümmet eyle " )ve mevlanın bu isteğe olumlu cevap vermesinden ileri gelir.
Kendisi devrin imamı olmıcaktır. Kendisi Mehdi ye yardımcı olucaktır, ardınca namaz kılıcaktır. Peygamberler arasında üstünlük aramak haddim değildir, Böyle bir edepsizlik yapacak değilim, ama öyle bir edepsizce yarıştırmaya giren papaz arkadaşa cevabım şu olucaktır.
Madem ki bilirsin mehdi gelicektir , dinimizin bu konuda beyanatı sahihtir, aynı bahsin konusu dahilinde, mehdinin ardınca namaz kılıcağına bilirsin,
Düşünkü öyle mukaddes peygamber olan isa a.s., seyyidina muhammed (s.a.v)in ümmetinin alimlerinden (sahabesi bile değil) bir tanesinin ardınca namaz kılıcaktır. Varsın mukayesesini kendi yapsın...

"Ümmetimin alimleri beni israilin nebileri gibidir..."

Seyydina Muhammed (s.a.v)

“Ya Rabbî! Eğer onları cezalandırırsan, şüphe yok ki onlar Sen'in kullarındır. Onları affedersen, Aziz ü Hakîm (üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibi) ancak Sen'sin!” (Mâide, 5/118)

muhacir_b

New member
isa a.s bir gün bir dağın eteğinde ilerlerken bir kaya görür süt beyaz renginde gözleri kamaştıracak bir beyazlıkla durur.isa a.s derki ey rabbim ne güzel bir kaya yaratmışsın.allah azze ve celle nida eder ve derki ey isa içini görmek istermisin ,isa a.s ewt görmek isterim der ve kaya ikiye ayrılır içinden ak sakallı nur yüzlü bir mubarek çıkıverir .isa a.s adama der sen kimsin ne cisin ne yaparsın burda.nur yüzlü adam da ona hitaben ben yaratıldığım günden beri allahı gece gündüz zikir ederim.rabbim bana üstümden bir asma yaratmıştır o asmadanda hergün bir üzüm zuhur eder ve yerden çıkan suyla rızıklanırım.isa .a.s da ey rabbim şu kulundan daha sevimli kulların varmı .allah azze ve celle var der.isa a.s derki kim onlar ya rabbi.allah azze ve celle onlar habibim ahmet mustafanın s.a.s nın ümmetidir .onların kıldığı iki rekat vesveseli namaz bu adamın yetmişbinyıl ibadetinden daha sevimlidir katımda.
hani her peygamberin kabul buyuracağı yani allahın vaadte bulunduğu duaları kabul olan peygamberler den biridir isa.a.s her peygamberin dua isa a.s min o alydan sonra duası allahım muhammed ümmetinden beni biri yap.yani isa kıyametten önce gelmesi peygamber olarak gelmeyecekki hatta mehdi a.s min arkasında allahu alem yatsı namazını kılacaklar yada ikindi tam aklımda değğil.yani salih a.s ve semud kavmi allahu alem bir deve gönderdi allah azze ve celle .ve deveyle o kavmi imtihan etti ve o deve onların helak olmasına sebeb oldu.isa a.s olsun her peygamber ne olursa olsun imtihan olacaz.o zalim deccalın zuhur edeceği devirde ben allahım diyecek işte o günde az müstesna olan topluluk mehdinin arkasında kalpleri allah ve resulunun yolunda sabit olmuşlar onun deccal olduğunu tanıyacaklar ama burda yken allahı ve resulunu terk edenler yarın deccala evet sen allahsın diyecekler.o papaz bir daha gelirse bunu anlat ve ona meryem süresini hangi dilde anlıyosa ona tekrarla.eyer nasibi varsa.bide şunu unutmayın kardeşlerim dikatli olun inş.efendimiz s.a.s kıyamet hadisi var.gün gelecek ümmetimi hiristiyanlaştıracaklar.bunun sebebleri eyer gündemi yakından izliyorsak medya olsun gazete olsun her amblemde onu kuran ve sünnet ışığında araştırdığınız zamn gündemi takip ettiğğiniz zamn anlarsınız ümmetin halini.yani insanlar amarikayı haklı birer mucahitler ama küfre karşı allah yolunda savaşanlara ise terörüst diyolar.bu fikirde olan müslüman isterse günde bin rekat namaz kılsın atık iman onu terk etmiştir yani yavaş yavaş hiristiyanlığa doğru yolculuk yapması demektir.allah muhammed ümmetine hidayet versin.

Üst Alt