Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Arkadaşlar benim sorunum var? :(

papatyaa

New member
Bu siteye sorunlarımı çözebilecek fikirler bulabilirim ümidiyle üye oldum. Sorun şu ki ; Cuma günleri birçok dua okuyorum, Arapça bilmediğim için Türkçe den okuyorum( Yasin, Tebareke ...vs...) . Ve okurken bir bakmışım hiç ummadığım hayallerin , düşüncelerin içerisinde bulmuşum kendimi. Ağzım okuyor ama aklım başka yerlerde. Sonra hemen bi silkiniyorum. Başka şeyler düşünmemek için kendimi sıkarak, çaba göstererek okumaya devam ediyorum. Bi süre böyle gidiyor, sonra bi bakmışım yine sapmışım yoldan. :( Bu durum beni çok üzüyor. Ne yapsam önüne geçemiyorum. Sonra Türkçe mealden okumayı denedim, aynı şey olacak mı diye. Bu kez okuduğumu anladığımdan hiç bir düşünceye yönelme olmadı. Sadece okuduklarım üzerine kafa yordum. Sanırım okuduklarımdan hiç birşey anlamamdan kaynaklanıyor ama bunu aşmam lazım. Ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım ? Yardımınıza çok ihtiyacım var.
Allah razı olsun hepinizden...

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
okudugun dualarin türkcesini bilerek oku ve o arapca sözcüklerin peygamberimizin agzindan dökülürken gözyaslarina boguldugunu düsünerek oku duayi kalbindende oku dilinden degil kalb gönül deryasinda bulussun rabbimin nuru tecelli etsin bir terleme bir gözyasi seyrelsin

yapmacik olma duada samimi ol samimi olki ask ile dillensin yüreginde öyle mutlu olki o sirada senin ile rabbimin muhabbetidir gönlünden akan her nagme bunu unutmayasin muhabbete karsilik samimiyetten gelir sen samimi ol

istersen sözcüklerin yerini kalbin bulsun

cünkü allahin katinda harfler yok kalbler var

sinang

New member
dua ibadatın özüdür,huşu ibadatın gereğidir.Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz vardır?Sorusuna muhattap varlıklarız bizler..Kardeşim senki şu durumdan sıkılıyorsun,ne mutlu sana ihlaslı kardeşim.İhlas bir şeyi sadece ve sadece Allah rızası için yapmaktır,belki yapamamaktan sıkılmaktır.Öyleyse biz dini Allah has kılarak yaşamalıyız.
Hz.Peygamber sav. dini yaşayanlardan yalnız ihlas sahipleri helak olmadı onlarda büyük bir tehlike altındadır.huşu içinde dua yapmak bilerek,anlayarak,kalben ve aklen hakikatına inanarak oluyor,inşaallah.

kafkaskartali

New member
icinde bulundugun durumdan dolayi meal okumak senin icin daha iyidir.
Zira Tefekküre yönlendiriyor.Manasini anlamak senin icin daha hosdur.Selametle

B

beyaz_ýþýk

Guest
kardeşim bir sayfayı arapca okudunmu daha sonra turkcesini oku.....
boylelikle sadece arapca okudugun zamanda o zaman gidecek islamın guzeliğini ve ugruna verilenleri anlayacaksın....
ayrıca bunu sana yaptıran seytandır....ama sen her silkildiğinde ona tekme vuruyor ve gozunu morartıyorsun..onun için rahat ol..besmele cek devam et...
hekesinbaşına gelir bunlar....ama dua ederken alptraumkardeşin dediklerinide unutma....kendi o zamanda peygamber efendimizn yanında dusun ve allah c.c. karşındaymış gibi oku dua et...

papatyaa

New member
Allah razı olsun arkadaşlar, söylediklerinizi dikkate alarak okumaya çalışıcam...

nur-u tevhid

New member
o düşünceler şeytanın verdiği birer vesvesedir inatla okumaya devam edersen belki yenebilirsinher insana olur zaten şeytanın amacıda senin ibadetini engellemek değilmi bunu bilierek hareket edersek faydası olabilir.Allah hepimizin yardımcısı olsun

alem

New member
arkadaşım ben arapça namaz surelerinin aynı zamanda meallerinide ezberledim.mealini bilmeden sadece dilin ile arapçasını okuduğunda türkçe mealini bilmediğinden sadece dilin meşgul oluyo kalbin boş kalıncada vesvese giriyo.ancak dilin ile aslına uygun olan arapçasını okurken eğer mealinide ezberlemiş isen kalbinlede mealinin anlamını yani okuduğun surenin anlamını idrak ettiğinden dilinde kalbinde dolu oluyo ve o zaman vesveseye çok az kapılıyosun.okuduğum çok yerdede bu tavsiye ediliyo surelerin arapçası yanında mealinide ezberleyip kavrayıp namazdada dilin arapça söylerken kalbinlede mealini düşünerek okursan çok daha anlamlı ne istediğini bilerek ve hissederek namazını kılabiliyosun.

Çilekeþ

New member
Namaz'da Sure , dua okurken kötü düşüncelerden sıyrılmak için okurken kalbinle oku , akabinden ; dilinden ve beyninden mealini de kalbine yolla. Allah yardımcın olsun . Allah razı olsun. Selam & dua ile.

papatyaa

New member
namaz surelerinin anlamlarını ezbere olmasa da aklımdan geçirecek kadar biliyorum. Ama bi Yasin, Tebareke, Amme, Vakia, Duhan vs. gibi dualar çok uzun. Anlamını ezberlemek oldukça zor. Ama en azından ne anlatıldığını merak edip okumuşluğum var.
Bir de böyle olunca acaba daha mı çok günaha giriyorum diye okumasam mı dedim ama okumayınca da bir yere varamam diye düşündüm. İnatla başka şey düşünmeden okumaya çalışıyorum. Bugün biraz daha iyiydi sanki, Allah kabul etsin inşallah dualarımı.
Bir de şöyle birşey var, sanki o benim görevim ben onu yapmak zorundaymışım, kötü bir ahiret istemediğim için yapıyormuşum gibi bir his oluyor. Hani bir hikaye var ya , Bir adam çok dua etmiş, çok iyilik yapmış ama Allah'ın huzuruna erememiş, neden diye sormuş. Sen Allah'ın için değil cennete girmek için dua ettin demiş. Böyle birşeydi sanırım. Yani öyle olmaktan çok korkuyorum. Kalbimdeki Allah sevgisini nasıl arttırabilirim? İnancımı nasıl arttırabilirim? Ben arttırmak istiyorum ama insanın elinde olan birşey değil sanırım, gönlünden gelmesi gerekiyor. Benim de gelmiyor galiba :(

Çilekeþ

New member
Kendini ümitsiz ve böyle '' galiba gelmiyor '' hissine kapılman senin için iyi bir şey olmaz ki ama "papatyaa" . Eminim arkadaşlarımız tavsiyelerde bulunacaklardır senin için. '' Allah Sabredenlerle Beraberdir ''

alptraum

New member
Web sitesi
www.muhakeme.net
namaz surelerinin anlamlarını ezbere olmasa da aklımdan geçirecek kadar biliyorum. Ama bi Yasin, Tebareke, Amme, Vakia, Duhan vs. gibi dualar çok uzun. Anlamını ezberlemek oldukça zor. Ama en azından ne anlatıldığını merak edip okumuşluğum var.
Bir de böyle olunca acaba daha mı çok günaha giriyorum diye okumasam mı dedim ama okumayınca da bir yere varamam diye düşündüm. İnatla başka şey düşünmeden okumaya çalışıyorum. Bugün biraz daha iyiydi sanki, Allah kabul etsin inşallah dualarımı.
Bir de şöyle birşey var, sanki o benim görevim ben onu yapmak zorundaymışım, kötü bir ahiret istemediğim için yapıyormuşum gibi bir his oluyor. Hani bir hikaye var ya , Bir adam çok dua etmiş, çok iyilik yapmış ama Allah'ın huzuruna erememiş, neden diye sormuş. Sen Allah'ın için değil cennete girmek için dua ettin demiş. Böyle birşeydi sanırım. Yani öyle olmaktan çok korkuyorum. Kalbimdeki Allah sevgisini nasıl arttırabilirim? İnancımı nasıl arttırabilirim? Ben arttırmak istiyorum ama insanın elinde olan birşey değil sanırım, gönlünden gelmesi gerekiyor. Benim de gelmiyor galiba :(
dualarda ümitsizlik kaplamasin yüregini rabbim seytanin bile duasini kabul etmisti bir kisminida olsa,biz duamizin makbuliyeti icin dualarda israrla isteyecegiz istemekten utanma rabbim zaten herseye kadir bu yüzden sana bagislanma ve isteme icin bir yol sunmus ihya-i ulumuddinde bir yazi okumustum
iki sehadet arasi yapilan duayi allah geri cevirmekten haya eder diyordu

ilk sehadet geldiginde kulum dogru söylüyor der ve duani edersin 3.sündede sehadeti getirirsin ve allah yine kulum dogru söylüyor diye tekrarlar yaziyordu

ama ibadetlerde insanogluna bazen öyle sevk gelirki hele bu sevkin kardesim su yaz aylarinda basladi ise hic durma kirma sevkini su günah zamaninin disarida binbirtürlü nice kimliksiz insansizlarin ciplakligini görmekten ise bu sevk ile ibadetlerini sevinerek severek yerine getir
önemli olan nokta ise o gelen sevkin cok cabuk gitme ihtimalidirki herseyi kadarinca yap fazlasini düsünme bikkinlik verirse bizler imani cok kuvvetli insanlar degiliz ufak bir vesvese ile cayiveririrz

herseyin normali iyidir birden gelen sevkin normali ise kararinca yapmaktir gün gectikce fazlalastirirsin

ben burdan cok sevindim adina böyle hissiyatli kardeslerimin dualarini rabbim geri cevirmez insallah ve su kardeslerinede duani esirgemezsin insallah

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Bu siteye sorunlarımı çözebilecek fikirler bulabilirim ümidiyle üye oldum. Sorun şu ki ; Cuma günleri birçok dua okuyorum, Arapça bilmediğim için Türkçe den okuyorum( Yasin, Tebareke ...vs...) . Ve okurken bir bakmışım hiç ummadığım hayallerin , düşüncelerin içerisinde bulmuşum kendimi. Ağzım okuyor ama aklım başka yerlerde. Sonra hemen bi silkiniyorum. Başka şeyler düşünmemek için kendimi sıkarak, çaba göstererek okumaya devam ediyorum. Bi süre böyle gidiyor, sonra bi bakmışım yine sapmışım yoldan. :( Bu durum beni çok üzüyor. Ne yapsam önüne geçemiyorum. Sonra Türkçe mealden okumayı denedim, aynı şey olacak mı diye. Bu kez okuduğumu anladığımdan hiç bir düşünceye yönelme olmadı. Sadece okuduklarım üzerine kafa yordum. Sanırım okuduklarımdan hiç birşey anlamamdan kaynaklanıyor ama bunu aşmam lazım. Ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım ? Yardımınıza çok ihtiyacım var.
Allah razı olsun hepinizden...

bence evvela vesvese yi yenme yollarını öğrenin inşallah bu şekilde işini çok kolaylaşıcak vesveseyi yenmek için aşağıda linki tıklayın inşallah...

http://www.islamforum.net/oku-ve-duesuen/1186-vesvese.html

papatyaa

New member
Allah C.C razı olsun ikinizden de. Dualarımda olucaksınız.
Benim pek bilgim yoktu. Beni bu konuda aydınlattığın için çok teşekkürler, demek vesvese yaşıyormuşum. İnşallah Rabbimin izniyle bunu yenebilirim.

Üst Alt