Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Arkadaşım Allahın Adaletsiz oldugunu

someday1

New member
selamun aleyküm arkadaşlar bugun arkadaslarla parkta oturduk bi konu açıldı böyle anlatıcam simdi biraz karısık sizlerden cevap bekliyorum kaynak belirterek .arkadaşım diyorki Allah herkeze eşit değil birisi fakir birisi zengin diyorum ki zengine kim veriyor Allah veriyorum diyor diyoki bana neden vermiyor birisi sakat diyo birisinin kolu yok diyo filan bi taraf zengin bi taraf aç diyor ülkeleri diyor . hz .Muhammed sas peygamber efendimizin amcasımı bilmiyorum artık tam olarak kimin oldugunu amcasi ölürken peygamber efendimiz amcasına demişki saadet getir müslüman olarak öl . arkadaşta diyorki o zaman bütün kafirler kelimei şaadet getirsin müslüman olarak ölsün .tövbe son nefeste kabul olmuyo diyor ebu talibe yanı amcasına niye oluyor diyor . cehennem sonsuzmudur yaşar nuri öztürk diye bi hoca sonsuz değil demiş heralde öyle diyo. mesela diyorki ben neden kafir ailede doğdum neden müslüman aileden doğmadım (kendisi türk ama soruyor yanı baskları için ) . sonra Allah istediğini ıslah ediyor beni neden etmiyor yada diğer kişileri diyor lütfen bi cevap verin

old_preacher

New member
1. Allah'ın adaleti, bu gibi maddesel kavramların çok üzerindedir. Yalnızca bu maddesel alemi kapsamaz, dolayısı ile ''herkes eşit şartlarda doğup yaşayacak'' gibi bir kural yoktur. Herkes farklı koşullarda farklı hayatlar sürer, sonunda da buna göre hesaba çekilir. Varış yeri aynıdır. O varış yerine varıldığında, Donald Trump da olsak Afrika da açlıktan ölen bir çocuk da olsak, yaşadığımız bu ucuz hayatlardan eser kalmayacaktır.

Kaldı ki çok zengin ve çok sağlıklı olan biri, çok mutsuz ve yalnız olabilir; aynı şekilde fakir ya da sakat olan biri de çok mutlu ve tatminkar bir hayat sürebilir. Öyle ki zenginin mutsuzluğu, hayattaki en kötü hastalıktan bile daha ızdıraplı olabilir. Bunu, kendini hayvandan daha alt seviyelere indirmiş kişiler anlayamaz.

2. Peygamberimizin amcasına ne olduğunu Allah bilir, biz değil. Bu konuda kesin bir şey söyleyemezsiniz.

3. Kafir ya da müslüman ailede doğmak arasında fark yoktur. Müslüman ailede doğmuş olmak, insanı tek doğruya ulaştırmaz. Ona ulaşmak için uzun süreler düşünmek, hissetmek lazımdır. Müslüman ailede doğup ben müslümanım diyen fakat kutsal metinleri okumayan, kafa yormayan, düşünmeyen, hissetmeyen insan zaten müslüman değildir, öyle olduğunu zanneder sadece.

4. Allah, kişinin iradesini ve düşüncesini yine insanın kendisine bırakmıştır. İnsan istemedikten sonra, doğruya ulaşamaz. Allah, istemeyenleri ve çaba sarfetmeyenleri doğruya ulaştırmaz. Sen önyargısız bir şekilde, kimsenin etkisinde kalmadan, aklını sonuna kadar kullanarak Kuran ı okuyup anlamayacaksın, düşünmeyeceksin, kafa yormayacaksın, sonra da ''Allah neden beni ıslah etmiyor'' diye soracaksın, yok öyle bir şey. İnsanoğlu, taş ya da odun değildir, kendisine bahşedilmiş ayrıcalıklar vardır ve seviyesini yükseltmesi için bunları kullanmak zorundadır. İşte Allah ın ıslah ederek doğruya ulaştırdıkları bunlardır, yani ''Allah tarafından bahşedilenleri anlamış ve benimsemiş, ve bunları en iyi şekilde kullanmış olanlardır.''

Üst Alt