Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Araştırma için yardımınıza ihtiyacım var

Araþtýrmacý

New member
Değerli forum üyeleri,

Türk müslümanlarının ABD ve diğer ülkelerde İslam'ın uygulanışıyla ilgili tutumlarını ölçmek maksadıyla bir çalışma yapıyorum. Anladığım kadarıyla bu forumda yönlendirme linki vermek sakıncalı. O yüzden ilgilenen arkadaşlardan bana mesaj atmalarını rica ediyorum, sizlere çalışmanın linkini göndereceğim.

Bu çalışma yaklaşık 20-25 dakikanızı alacak. Harcadığınız zamana ve enerjiye teşekkürümüzün bir ifadesi olarak çalışmanın sonunda size bir çekilişe katılma imkanı vereceğiz. 10 kişinin hepsiburada.com’dan 20YTL’lik hediye çeki kazanacağı bu çekilişe katılmayı arzu ederseniz, sizden e-mail adresinizi isteyeceğiz. Ancak adresinizi çalışmayı tamamladıktan sonra sizi başka bir sayfaya yönlendirerek soracağız. Bu şekilde verdiğiniz cevaplarla e-mail adresinizi birbirine bağlamamız imkansız hale gelecek. Araştırmamız için yaklaşık 160 kişiye ihtiyacımız var ve araştırmanın linkini hedeflediğimiz bu sayıya ulaştıktan sonra işlemez hale getireceğiz. Bu da hediye çeki kazanma olasılığınızın en azından 1/16 olduğu anlamına geliyor (araştırmaya katılmasına rağmen çekilişe katılmak istemeyenlerin de olacağı ihtimalini göze alırsak).

Çalışmamı tamamlayabilmek için yardımlarınıza muhtacım ve o yüzden ilgi göstereceğinizi ümit ediyorum. Lütfen bu mesajımı ilgileneceğinizi düşündüğünüz arkadaşlarınıza da iletin.

İlginiz için çok ama çok teşekkür ederim.

Pelin Kesebir

radikal

New member
Yardım etme amacı ile, araştırdığınız konularda bildiğimiz bir şeyler varsa yardımcı oluruz.

Çekiliş gibi konuları da başka forumlarda önerebilirsiniz.
Bu forumda en azından buna ihtiyaç duyacak bir arkadaşım olduğunu sanmıyorum. Çünkü burada olan insanların tümünün, Allah'ın (celle celaluhu) rızasını taleb etmekte olduğuna inanıyorum.
Bizim özel mesaj kutusuna soracaklarınızı gönderebilirsiniz. Kolay gelsin şimdiden.

Araþtýrmacý

New member
Allah sizlerden razı olsun. Gerçekten müşkül durumdayım, bu konularda fikirlerini sormak için inançlı insanlara ulaşmaya çalışıyorum. Tüm yardımlarınız için sonsuz müteşekkirim. Maalesef henüz 20 mesajım olmadığı için size özel mesaj atamıyorum. Ne yapmalıyım bilmiyorum, sanırım 20 mesaja ulaşmaya çalışıp tekrar deneyeceğim, ama bu forumu da mesajlarımla kirletmekten çekinirim çok. Bildiğiniz, aklınıza gelen başka bir yol varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Araþtýrmacý

New member
Ne güzel demişsiniz

Ne güzel demişsiniz

Çok doğru demişsiniz :) Hem forumu da daha yakından tanımak için güzel bir vesile olur bana. Hemen başlıyorum.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Değerli forum üyeleri,

Türk müslümanlarının ABD ve diğer ülkelerde İslam'ın uygulanışıyla ilgili tutumlarını ölçmek maksadıyla bir çalışma yapıyorum. Anladığım kadarıyla bu forumda yönlendirme linki vermek sakıncalı. O yüzden ilgilenen arkadaşlardan bana mesaj atmalarını rica ediyorum, sizlere çalışmanın linkini göndereceğim.

Bu çalışma yaklaşık 20-25 dakikanızı alacak. Harcadığınız zamana ve enerjiye teşekkürümüzün bir ifadesi olarak çalışmanın sonunda size bir çekilişe katılma imkanı vereceğiz. 10 kişinin hepsiburada.com’dan 20YTL’lik hediye çeki kazanacağı bu çekilişe katılmayı arzu ederseniz, sizden e-mail adresinizi isteyeceğiz. Ancak adresinizi çalışmayı tamamladıktan sonra sizi başka bir sayfaya yönlendirerek soracağız. Bu şekilde verdiğiniz cevaplarla e-mail adresinizi birbirine bağlamamız imkansız hale gelecek. Araştırmamız için yaklaşık 160 kişiye ihtiyacımız var ve araştırmanın linkini hedeflediğimiz bu sayıya ulaştıktan sonra işlemez hale getireceğiz. Bu da hediye çeki kazanma olasılığınızın en azından 1/16 olduğu anlamına geliyor (araştırmaya katılmasına rağmen çekilişe katılmak istemeyenlerin de olacağı ihtimalini göze alırsak).

Çalışmamı tamamlayabilmek için yardımlarınıza muhtacım ve o yüzden ilgi göstereceğinizi ümit ediyorum. Lütfen bu mesajımı ilgileneceğinizi düşündüğünüz arkadaşlarınıza da iletin.

İlginiz için çok ama çok teşekkür ederim.

Pelin Kesebir

Yalnız şu var ki bariz olarak kendi ülkenizi ele alın , şuan bile bir çok topluluk birden yaşadığı birçok islam yorumunun içli dışlı olduğu ülkemizde, meşrebinin gereği uygulamalar oldukca farkı olur. Hatta öyle ki birbirini eleştirme boyutuna bile gidebilir. Bu durumda dışardaki müslüman Türklerin meşrebine binaen uygulamalarıda farklı oluyor . Onun için bunu genelleme ile yapmamalısınız. İlk evvela orda iş gören meşrebleri araştırıcaksınız ondan sonra o meşreblerim Türkiye de ve yurt dışında yaptıkları uygulamalar arasındaki farkler incelenebilir.
Radikal islamcılar diye tabir ettiğimzi bir kitlenin yurt dışında sergilediği uygulamalar ayrıdır.
Ilımlı islam dediğimiz kitlelerin yurt dşında sergilediği uygulamalar ayrıdır.
Ama ortak bir dikkat ettikleri husus varsa oda hepsinin ilk yaklaşımının hoşgörü olduğudur. Ve zulme dikkat çekip dünyaya barış ve sevginin mesajları verilmesi için öçaba sarfedildiğidir. Bence bu konuda çalışma yapılabilir. Bir ikincisi bu araştırma yapılıyor güzel birde sebebini bilsek daha güzel olmazmı? Sonuçta kimin ne araştırmasına cevap verdiğimizi bilelim.
Bunun içinde 20 liralık çekede ihtiyacımız yok. Emri bil maruf düsturu sebebi ile elimizden gelen bir hayr varsa vedünya hazineleri değerince dahi olsa maddi yanı gözardı edilerek işimizi Allah rızası adına sunmamız kaçınılmazdır.

20 mesaj hakkınızı burda sorularınızla doldurabilirsiniz. Burda sorarsanız vesilenizle gelen cevaplara okuyan kardeşlerde nasibini alır.. Bizde araştırmanın inceliklerini inceleriz.

Son düzenleme:

Araþtýrmacý

New member
Çok doğru sözler söylemişsiniz. İslam'ı sanki her coğrafyadaki, meşrepteki, insandaki tecellisi aynıymış gibi almak çok büyük bir yanlış olurdu, onun ben de farkındayım. Bu yüzden de zaten çalışmaya kişilerin kendi İslam algılarına dair sorularla başlıyorum, bu algıları hesaba katınca sorulara verilen cevaplar ne şekilde değişiyor ona bakıyorum. "Genellemelerden kaçınmak" yolundaki sözlerinizi çok yerinde bulsam da, sosyal bilim dediğimiz şey doğası gereği genellemeye gitmek durumunda, bu arada pek çok şeyi kaybederken pek çok şeyi de kazanıyor. Yaptığımız hiçbir araştırmanın mükemmel, kusursuz olmadığını biliyoruz, ama yapılmış yüzlerce, binlerce araştırma üstüste yığılınca bunlardan "gerçek"e olabildiğince yakın, birbirlerinin eksikliklerini tamamlayan, yanlışlarını düzelten bir tablo çıkacağını ümit ediyoruz.

Araştırmayı kim yapıyor, neden yapıyor diye sormuşsunuz, elbette ki bunları bilmek de hakkınız. Nitekim çalışmanın başında o konularla da ilgili bilgi veriyorum. Bu araştırma Amerika'da Colorado Üniversitesi tarafından dünyanın değişik coğrafyalarında gerçekleştiriliyor. Şu anda Malezya ve Kamerun'da veri toplandı, İngiltere'deki azınlık Müslümanlar'dan ve ulaşabildiğimiz başka ülkelerden de toplanacak. Genel olarak bir araştırmanın hipotezini araştırmaya katılacak olanlara önceden söylemek kabul gören bir uygulama değil, bunun araştırmanın sonuçlarına olumsuz etki edeceği düşünülür, ama araştırmaya katıldıktan sonra bu hipotezi ve örneğin Malezya'daki müslümanlardan elde ettiğimiz sonuçları seve seve paylaşabilirim. O arada "Dünya Müslümanlarının Amerika Birleşik Devletleri ve İslam'la yönetilen kimi rejimler (özellikle İran) hakkındaki tutumlarını araştırıyoruz" desem dürüstlükten ayrılmış olmam.

Yorumlarınız, katkılarınız için çok teşekkür ederim ama, bu tarz sorular, öneriler her zaman için bizim de yaptığımız işi yeniden düşünmemize yardımcı oluyor, zihnimizi berraklaştırıyor, yeni fikirler veriyor bize.

Araþtýrmacý

New member
Bunun içinde 20 liralık çekede ihtiyacımız yok. Emri bil maruf düsturu sebebi ile elimizden gelen bir hayr varsa vedünya hazineleri değerince dahi olsa maddi yanı gözardı edilerek işimizi Allah rızası adına sunmamız kaçınılmazdır.

Bu yorumunuz da çok önemli: Hem İslam'ın güzelliğini göz önüne seriyor, hem de kültürlerarası farkların çok ince bir şekilde altını çiziyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ve genel olarak Batı'da, birey esastır ve onun zamanı her şeyden önemli, değerli görülür. O yüzden böyle çalışmalar yapılırken muhakkak kişilere katılımlarını sağlamak, emeklerinin karşılığını vermek için bir şey önerilmesi adet olmuştur. Üniversitelerde çalışma yapmadan önce başvurduğumuz ve çalışmanın düzgünlüğünü, çalışmaya katılan bireylerin haklarını ihlal edip etmediğini inceleyen kurum da araştırmacıya "katılımcıların emeklerine karşılık" bir şey sunup sunmadığımızı sorar. 5-10 dakikalık bir çalışma için "hiçbir şey" diye bir cevap verebilecek olsanız da, daha uzun çalışmalar için genelde bir şey sunmanız beklenir.

Araştırmamızda sunduğumuz çekiliş de tamamen bu sebeplerden, hiçbir kötü niyet olmadan düşünülmüştür. Ama sizin bu sözleriniz bana bu kültürel farkı ve dediğim gibi, İslam'ın güzel ahlakını yeniden gösterdiği için çok önemli. Teşekkür borçluyum bu açıdan size.

Araþtýrmacý

New member
Yolu bu başlığa düşmüş değerli arkadaşlar, eğer ki çalışmaya katılmaya gönüllü iseniz sizden istirham ediyorum, bana bir mesaj atın, ya da daha kolayı, bu mesajıma teşekkür edin, ben de size anketin linkini göndereyim özel mesajla.

Çok ama çok teşekkür ederim hepinize şimdiden.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Yolu bu başlığa düşmüş değerli arkadaşlar, eğer ki çalışmaya katılmaya gönüllü iseniz sizden istirham ediyorum, bana bir mesaj atın, ya da daha kolayı, bu mesajıma teşekkür edin, ben de size anketin linkini göndereyim özel mesajla.

Çok ama çok teşekkür ederim hepinize şimdiden.

Arkadaşımıza yardımcı olacağız inşaallah...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Çok doğru sözler söylemişsiniz. İslam'ı sanki her coğrafyadaki, meşrepteki, insandaki tecellisi aynıymış gibi almak çok büyük bir yanlış olurdu, onun ben de farkındayım. Bu yüzden de zaten çalışmaya kişilerin kendi İslam algılarına dair sorularla başlıyorum, bu algıları hesaba katınca sorulara verilen cevaplar ne şekilde değişiyor ona bakıyorum. "Genellemelerden kaçınmak" yolundaki sözlerinizi çok yerinde bulsam da, sosyal bilim dediğimiz şey doğası gereği genellemeye gitmek durumunda, bu arada pek çok şeyi kaybederken pek çok şeyi de kazanıyor. Yaptığımız hiçbir araştırmanın mükemmel, kusursuz olmadığını biliyoruz, ama yapılmış yüzlerce, binlerce araştırma üstüste yığılınca bunlardan "gerçek"e olabildiğince yakın, birbirlerinin eksikliklerini tamamlayan, yanlışlarını düzelten bir tablo çıkacağını ümit ediyoruz.

Araştırmayı kim yapıyor, neden yapıyor diye sormuşsunuz, elbette ki bunları bilmek de hakkınız. Nitekim çalışmanın başında o konularla da ilgili bilgi veriyorum. Bu araştırma Amerika'da Colorado Üniversitesi tarafından dünyanın değişik coğrafyalarında gerçekleştiriliyor. Şu anda Malezya ve Kamerun'da veri toplandı, İngiltere'deki azınlık Müslümanlar'dan ve ulaşabildiğimiz başka ülkelerden de toplanacak. Genel olarak bir araştırmanın hipotezini araştırmaya katılacak olanlara önceden söylemek kabul gören bir uygulama değil, bunun araştırmanın sonuçlarına olumsuz etki edeceği düşünülür, ama araştırmaya katıldıktan sonra bu hipotezi ve örneğin Malezya'daki müslümanlardan elde ettiğimiz sonuçları seve seve paylaşabilirim. O arada "Dünya Müslümanlarının Amerika Birleşik Devletleri ve İslam'la yönetilen kimi rejimler (özellikle İran) hakkındaki tutumlarını araştırıyoruz" desem dürüstlükten ayrılmış olmam.

Yorumlarınız, katkılarınız için çok teşekkür ederim ama, bu tarz sorular, öneriler her zaman için bizim de yaptığımız işi yeniden düşünmemize yardımcı oluyor, zihnimizi berraklaştırıyor, yeni fikirler veriyor bize.

Dediğim gibi siz eğer sağlam sonuca ulaşmak istiyorsanız ve genelleme yapmak istiyorsanız islam aleminin bir inanış ağacı çizebilirsiniz.
Aslında bu konu genellemicek kadar geniş bir konu.
İllada genellicekseniz yapmanız gereken durum şu , insanlara sormucaksınız.
14 asrı evvele bir yolculuk yapıcaksınız , tebliğ nasıl olurdu?
Gayrı müslümana bakış neydi?
Ehli kitaba bakış neydi_?
Put perestlere bakış neydi?

bunlar incelenmesi ve muteber sayılan islam alimlerinin eserlerine bakıp bu unsurlar nasıl ele alınmış ve günümüz yorumu nasıl olmalı ona bakılıp geniş bir araştırma yapılır hem vesile ile belki bu suluba uymyana müslümanda kendini düzeltmeye gider vesilenizle. Genelleme ancak ve ancak resulullahın yaşamına göre alıntılarla yapılabilir. Ondan sonra muhalif hareket eden müslümanlarda haddi aştığı için doğruluğa giderler. Ama sizin araştırmanız müslümanlığın bakışından ziyade müslümanım diyenlerin bakış açısı ise şayet ozaman genelleme yapmanız mümkün değil. Bir kere müslümanlığı temelde itikadi olarak ayırıcaksınız sonra bu ağaç gövdesi iki gövdeye ayrıldıkdan sonra bu gövdelerde kendi aralarında meşrep ayrılıklarına gidicektir ki bu ayrımı efenimiz 14 asır evvel 73 ayrı yol olarak nitelendirmiştir. Daha sonra o meşrebleride kendi içinde ayırıcaksınız .
Bunlara dikkat etmezeniz yaptığınız araştırma zaman kaybı olur... Bu benim şahsi kanaatim...

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Bu yorumunuz da çok önemli: Hem İslam'ın güzelliğini göz önüne seriyor, hem de kültürlerarası farkların çok ince bir şekilde altını çiziyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ve genel olarak Batı'da, birey esastır ve onun zamanı her şeyden önemli, değerli görülür. O yüzden böyle çalışmalar yapılırken muhakkak kişilere katılımlarını sağlamak, emeklerinin karşılığını vermek için bir şey önerilmesi adet olmuştur. Üniversitelerde çalışma yapmadan önce başvurduğumuz ve çalışmanın düzgünlüğünü, çalışmaya katılan bireylerin haklarını ihlal edip etmediğini inceleyen kurum da araştırmacıya "katılımcıların emeklerine karşılık" bir şey sunup sunmadığımızı sorar. 5-10 dakikalık bir çalışma için "hiçbir şey" diye bir cevap verebilecek olsanız da, daha uzun çalışmalar için genelde bir şey sunmanız beklenir.

Araştırmamızda sunduğumuz çekiliş de tamamen bu sebeplerden, hiçbir kötü niyet olmadan düşünülmüştür. Ama sizin bu sözleriniz bana bu kültürel farkı ve dediğim gibi, İslam'ın güzel ahlakını yeniden gösterdiği için çok önemli. Teşekkür borçluyum bu açıdan size.

Sanırım ABD de Urbana da yaşıyorsunuz. Ve Psikoloji alanında araştırma yapıyorsunuz mevla muaffak eylesin. Bu araştırmalar ile şüphesiz kültürel farklılıkları görüceksiniz. Bizim kültürümüz , yardımıcı karşılıksız yapmakdan çekinmeyen, bir alış verişe gittiğinde yanında hiç görmediği insan ile beraber sanki eski ahbabmış gibi alıcakları sebze hakkında konuşabilen kaynaşabilen bir hoşgörü topluluğudur. Buda müslüman olmalarının getirisidir. Avurupada malesef vefa anlayışıda zayıf . Büyüklerimiz öyle derdi , iyilik yapıyorsunuz yaptığınız iyiliklerin neden yaptığınızı anlamadıkları için ertesi gün ilk tanıdığınız günkü gibiler yaklaşımları değişmiyorlar. Vefayı onlara öğretene kadar çok zorlandık dedi...

muhacir_b

New member
araştırmacı kardeşim s.a
sana bir konuda şunları sölemek isterim.müslüman sadece türkiyede değil her yerde dir ama şunu şöle düşünecen.hepimiz aynı gemideyiz ya hepimiz bu gemiyi yüzdürüp geçirecez yahutta hepimiz batıp gidecez helak olacaz.ama şükreden bir kulun asıl görevi insanların şükretmesine sebeb olandır.insanları şükreder hale detirmenin en güzel sebebide duadır.hani diyorya efendimiz s.a kendine istediğini ilk müslüman kardeşin için istemessen hakkıyla bir imana varamassın imansızda cennete giremessin.kardeşim biz ne zmn kendimize ve ümmete dua etmeyi bıraktık şükürlerimizde ondan doalyı azaldı.bir insan ancak rabbine rucuh ederse mutlu olur.gel biz insanların rabbimize dönmesine sebeb olmaya çalışalım dua edlim.hakkını helal et.

radikal

New member
Araştırmacı kardeşim;

bizler ile paylaştığınız bu kapsamlı araştırmanızın sonuç ve değerlendirmelerinizi de yine bizler ile paylaşmanızı (eğer mümkün ise) rica ederim.

Sonuçlara göre ortaya çıkan tabloya bakarak yapacağınız yorumu da bizler ile paylaşırsanız kendi adıma sevinirim. Çıkan tabloyu yorumlarken kriterlerinizin niceliği ve niteliği de çok önemli.

Çünkü, sorular birbirini takip ederken, verilen cevaplar sizi ister istemez yanıltıcı noktalara götürebilir. Şöyle ki; ben kendi adıma abd başkanını sevmiyorum. Başkanın politikası birebir yahudi misyonunun doğal kalkanı. Fakat Obama ile kendi kişiliği hakkında da bir takıntım yok.
Oysa bir önceki bush'u kişilik olarak da sevmemiştim, başkan olarak da. Çünkü amerikada başkanlık yapan iki grup; cumhuriyetçiler ve demokratlar her halukarda kendi grubunun mikrofonu oluyor. Cumhuriyetçiler yahudi misyonuna, demokratlar ermeni lobilerine hizmet veriyor.Bu neden ile, dünyada yaşayan başka ırklarında varlığını kabul etmesi ve bu varlığa saygı duymadığı sürece, saygı beklemesi sadece kendini kandırmasıdır ve bu araştırma hiç bir şekilde kendilerine bir fikir vermez.

Neyse, çok fazla yorum yapabileceğim nokta var ama, bu sizin bakış pencerinizi eleştirme hakkını vermez bana. Haddime de düşmez. Umarım sizin için istediğiniz genişlikte bir perspektif sunar bu çalışmanız.

Kolay gelsin.

Araþtýrmacý

New member
Değerli dostlar,

Benimle paylaşmayı esirgemediğiniz tüm görüşleriniz; bilgilendirici, ufuk açıcı tüm yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ve elbette araştırmaya katıldığınız için de... Şu an itibariyle 70 kişi katılmış durumda ankete ve bu katılımcıların bir kısmının sizler yahut sizin yakınlarınız olduğuna şüphem yok. Bu müşkül durumumda bana çok büyük bir yardımda bulundunuz, hakkınız ödenmez. Bu foruma gelip sizler gibi iyi niyetli ve yardımcı kardeşleri tanımak da mutlu etti beni çok. Şu noktada 160 kişiye ulaşmak hala güç gibi görünse de, başka kanallardan da bunu yapmaya çalışıyorum. Bu hedefe ulaşır ulaşmaz dataları analiz edeceğim ve sonuçlarını buradan da duyuracağım, hiç merak etmeyin. Güzelliklerle, hayırlarla kalın.

Üst Alt