Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Annenin hatası cocuga tesir eder..

*sessizgemi*

New member
Allah dostlarının büyüklerinden Bâyezid Bestâmî Hazretleri ilk zamanlar ibâdetten lezzet alamazmış. Bunu bir gün annesine açmış:
- Anneciğim ben yapmış olduğum ibâdetlerden tat alamıyorum. Sebebi ne olabilir? Bir düşün, bana hamileyken veya emzirdiğin zamanlarda haram bir şey yemiş veya bana yedirmiş olmayasın. Sen öyle bir şey yapmışsan senden bana tesir eder, demiş. Annesi uzun uzun düşündükten sonra demiş ki:
- Evladım, sana hâmile olduğum zaman birgün evin damına çıkmıştım. Orada bir kabın içinde bir miktar peynir vardı. Başka bir komşumuza aitti. Aşeriyordum. Dayanamadım bir parça koparıp yedim.
Beyazid Hazretleri:
- Olsa olsa sebebi budur. Anne git o peynirin sahibi kimse, ondan helallik dile. Haklarını helal etmelerini iste, der.
Annesi gider. Peynir sahibini bulur. Haklarını helal etmelerini ister. Onlar helal ettikten sonra, Bâyezîd yaptığı ibâdetlerden zevk almaya başlar
.

hasret

New member
allah razı olsun kardeşim.
bende 7. sınıfa gidirken hayattan hiç zevk almıyordum.herşeyden sıkılıyordum.okulda çalışan temizlikçi bir aplayla iyi anlaşıyorduk oda bunun farkına varmış.bana sordu sen namaz kılıyormusun dedi.bende arasıra dedim.sebebinin namazlarım olduğunu söyledi....
selam ve dua ile...

karaoðlan

Mesajlari Onaylanacak
Kur'anda " Kimse,kimsenin günah yükünü yüklenmez der Rabbimiz.
Onlar bir ümmeti geldi geçti " Nasıl olurda bir insan ortağı yada müsebbibi olmadığı şeylerden sorumlu tutulabilir?Yoksa bu anlatılan zatı yüceltme amacıyla müridleri tarafından uydurulmasın?

mhmt

New member
allah razı olsun kardeşim.
bende 7. sınıfa gidirken hayattan hiç zevk almıyordum.herşeyden sıkılıyordum.okulda çalışan temizlikçi bir aplayla iyi anlaşıyorduk oda bunun farkına varmış.bana sordu sen namaz kılıyormusun dedi.bende arasıra dedim.sebebinin namazlarım olduğunu söyledi....
selam ve dua ile...

ama namaz başka hemşerim...

burdaki daha farklı...

mhmt

New member
Kur'anda " Kimse,kimsenin günah yükünü yüklenmez der Rabbimiz.
Onlar bir ümmeti geldi geçti " Nasıl olurda bir insan ortağı yada müsebbibi olmadığı şeylerden sorumlu tutulabilir?Yoksa bu anlatılan zatı yüceltme amacıyla müridleri tarafından uydurulmasın?

tabii bunun yapılma sebebini allah bilir ama...!!!!
evet burdaki adaletten uzak oluyor...

mhmt

New member
ne gibi farklı anlatırmısın kardeşim

tabi.!! elimden geldiğine anlatıyım inş.
yukarda anlatılan olayda ibadet zaten ediliyor..
ama hoşnut değil...
bunun sebebi olarakta..
annesinin geçmişte ki bi hatası gösteriliyor..

hasret kardeşimin dediği ise namaza başlama..
yani yeni başlamış olma...
namaz zaten kötülüklerden korur..
sıkıntılardan vb. vb. vb.

bu yüzden farklı dedim..
çünkü annesinin geçmişte yaptığı bi hatanın
çocuğa bu şekile tesir etmesi...
allahın adaletine sığmaz..diye düşünüyorum..

inş. anlatabilmişimdir..

Rahmet4

New member
bence eder onlar hata yapinca cocuklarada dokunuyor.ablam anlatmisti bir kiz varmis cok iyiyimis.istemeye gelenler babasinin iyi insan olmadigini duyunca istemeden vaz geciyorlarmis. anne babayi birakin ninelerinin dedelerinin hatalarini torunlarinin basina kalkiyorlar

Yasemin03

New member
o bir peynir parcasi icin neler oluyor ya. o bir tanecik parca icin helallik dilemek ne kadar ince bir düsünce. kücük bir peynir ne kadar büyük bir etkisi altinda oluyor. Allah razi olsun bu hikayeyi bizlen paylastigin icin. gercekten bizlere bazi seyleri ögretti.

Üst Alt