Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Amaca götüren her yol mübahmıdır?

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
Makyevelizm," başarıya giden her yol mübahtır."
düşüncesini savunan görüştür.
Bu görüşe göre,amacını gerçekleştirecek aracın meşruluğu araştırılmaz,önemli olan amacı gerçekleştirmektir.
Tasavvufun da nefsi tezkiye,arındırmak için bir yöntem olduğu söylenir bağlılarınca.Acaba tasavvufun nefsi arındırma yöntemi meşrumudur,yoksa tasavvuf bağlılarıda makyevel gibi bizi amacımıza ulaştıran her yol,her yöntem mübahtır anlayışınamı sahipdirler?Bir müslüman makyevelist olabilirmi?

mugealanya

New member
bence olamaz.çünkü Allah bir müslümanın sınırlarını belirlemiştir.o sınırlar içerisinde de güzel olan yöntemleri kullanarak amaca ulaşabilir.

chamdali

New member
Hud / 112: Seninle birlikte tevbe edenlerle birlikte emrolunduğun gibi dosdoğru davran. Ve azıtmayın. Çünkü O, yaptıklarınızı görendir.

Ahkaf / 13: Şüphesiz: 'Bizim Rabbimiz Allah'tır' deyip sonra doğru bir istikamet tutturanlar (yok mu); artık onlar için korku yoktur ve onlar mahzun olmayacaklardır.

mhmt

New member
müslüman için başarıya giden her yol değil, başarıya giden doğru yol mübahtır...
yahudi mantığı:İSRAİLİN KURULMASI İÇİN DÜNYADAKİ BÜTÜN YAHUDİLERİ FİLİSTİNDE TOPLAMAK İSTEDİLER(SİYONİSTLER). AMA DÜNYAYA DAĞILAN YAHUDİLER BULUNDUKLARI YERLERDE İŞLERİNİ YOLUNA KOYDUKLARI İÇİN GELMEK İSTEMEDİLER. VE ALMANYADA NAZİLER ÇIKTI. şimdi diyeceksiniz ne alaka. NAZİLER, SİYONİSTLERİN YAHUDİLERİ BİR BAYRAK ALTINDA TOPLAMAK İÇİN KULLANDIKLARI KATİLLERDİ.

NAZİLERE SİLAH SATAN..Krupp ailesi,Almanya'yı silahlandırarak II.Dünya Savaşı'nın patlak vermesinde büyük rolü oynayan Yahudi silah üreticisidir.

İŞTE YAHUDİLERE GÖRE AMAÇ İÇİN HERŞEY MÜBAH.

akbatu

New member
saçmalamamışsınız. makyevelizm felsefesiyle nefs terbiyesinin ne alakası var. tasavvufta nefs terbiyesi için her yol mübahtır diye birşey yok. şunu bilmeni isterim ki ben hiçbir cemaate bağlı değilim.

ÇAPANOÐLU

New member
şimdi bir de bu moda çıktı. Ben hiçbir cemaate mensup değilim.. ardından, mensubu olmadığın cemaatler ve partiler için varlığını ortaya koy.. Ya rabbi, ne matrak bir yapıya sahibiz..

reyyan

New member
makyevelist bana önce bunun anlamını yazarmısın nedemek oluyo bu

aklý selim

Mesajlari Onaylanacak
makyevelist bana önce bunun anlamını yazarmısın nedemek oluyo bu

italyan düşünür n.machiavelli'nin formüle ettiği ve amaca ulaşmak için her türlü aracın kullanılmasının, bütün yolların denenmesinin meşru olduğu, bizzat amaçların kendilerinin arazları meşru kıldığı görüşüne dayalı, siyasette ahlaki ilkelerin işlevsizliğini ve esas belirleyici faktörün güç olduğunu savunan anlayış.

Bende şunu demek istedim;tasavvuf nefis tezkiyesi için bir araçdır diyorlar,bende nefsin tezkiyesi için meşru araç kullanılması gerekir diyorum.Çünkü tasavvuf içinde çarpıklıklar,islama aykırı unsurlar barındıran bir araç,yöntem.Bundan dolayı nefis tezkiyesi için meşru araç olmayan tasavvuf kullanılamazzzzzz...selam ile

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Makyevelizm," başarıya giden her yol mübahtır."
düşüncesini savunan görüştür.
Bu görüşe göre,amacını gerçekleştirecek aracın meşruluğu araştırılmaz,önemli olan amacı gerçekleştirmektir.
Tasavvufun da nefsi tezkiye,arındırmak için bir yöntem olduğu söylenir bağlılarınca.Acaba tasavvufun nefsi arındırma yöntemi meşrumudur,yoksa tasavvuf bağlılarıda makyevel gibi bizi amacımıza ulaştıran her yol,her yöntem mübahtır anlayışınamı sahipdirler?Bir müslüman makyevelist olabilirmi?

Tasavvufun böyle bir mantığı ve yolu yoktur. Tasavvuf şeren caiz yollarda yürür ancak ve şeren caiz ama şüpheli olabileceğinden her yolu bile denemez. Ama "hedefe ulaşmak için her yol mubah" diyenler yok değildir. Allah islah eder inşallah.

Üst Alt