Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Altı yuz bin kişi ve hiç birinin haccı kabûl edilmedi

• Konbuyu başlatan beyaz_ýþýk
  • Başlangıç tarihi
B

beyaz_ýþýk

Guest
Bir sene hacdan sonra rüyâsında gökten inen iki melekten birinin diğerine; "Bu sene kaç kişi hacca geldi?" dediğini duydu. Öbür melek; "Altı yüz bin kişi." dedi. "Peki kaç kişinin haccı kabûl edildi?" O da; "Bunlardan hiç birinin haccı kabûl edilmedi." diye cevap verdi.

Abdullah bin Mübârek buyurdu ki; Bunu işitince üzerime büyük bir sıkıntı çöktü. Dedim ki:

"Bunca insan, bunca zahmet ve meşakkate katlanıp dünyânın her tarafından hacca geldiler. Çöller aşarak zor şartlarda büyük sıkıntılara katlandılar. Bütün bu emekler boşa mı gidecek?"

Bunun üzerine o melek; "Şam'da ayakkabı tâmir eden Ali bin Muvaffak adında biri vardır. O, hacca gitmeye niyet etmişti, fakat gidemedi. Lâkin haccı kabûl edildi. Altı yüz bin hacıyı ona bağışladılar da hepsinin haccı kabûl edildi." dedi.

Abdullah bin Mübârek şöyle anlatıyor:

Bunu işitince uykudan uyandım ve; "Gidip o zâtı ziyâret etmeliyim!" dedim. Arkadaşlarımdan ayrılıp, Şam kâfilesine katıldım. Şam'a gidince, o zâtın evini araştırıp buldum. Kapıyı çaldım. Bir kimse kapıya çıktı. Adını sordum. "Ali bin Muvaffak." dedi. İsmimi sordu. "Abdullah bin Mübârek." deyince, feryâd edip kendinden geçti. Ayılınca, gördüğüm rüyâyı kendisine anlattım. Haccının kabûl edildiğini ve kendi haccı ile berâber altı yüz bin kişinin ibâdetinin kabûl edildiğini de haber vererek; "Bana nasıl hayırlı bir amel işlediğini anlat." dedim. O da anlattı:

Ben ayakkabı tâmircisiyim. Otuz seneden beri hacca gitmeyi arzu ederdim. Bu işimden, otuz senede üç yüz dirhem gümüş biriktirdim. Bu sene hacca gidecektim. Hanımım hâmileydi. Komşu evden burnuna yemek kokusu gelince; komşudan yemek istememi söyledi. Gidip, onun arzusunu bildirdim. Komşum ağlayarak şöyle dedi: "Ey Ali bin Muvaffak, bizim bu yemeğimiz size helâl değildir. Çünkü üç gündür, çocuklarım bir şey yememişlerdir. Bütün Şam şehrinde hiç bir iş bulamadım. Kimse bana iş vermedi. Ölü bir hayvan gördüm. Zarûret mikdârınca ondan bir parça kesip getirdim. Çocuklara yemek pişiriyorum. Size helâl olmaz."Bunu duyunca içime bir acı düştü. Hac için biriktirdiğim gümüşleri getirip verdim ve; "Bunu çocuklarına nafaka yap, haccımız bu olsun!" dedim. Abdullah bin Mübârek bunun üzerine; "Allahü teâlâ, doğru rüyâ gösterdi." buyurdu.

sulhiye

New member
RAB`bin ayetleri

RAB`bin ayetleri

Ahkaf Suresi 12 Ondan (Kuran)dan önce de bir rehber ve rahmet olarak Musa`nin Kitabi vardi. Iste bu da zalimleri uyarmak ve iyi hareket edenlere bir müjde olmak üzere Arap diliyle indirilmis ve KENDINDEN ÖNCEKILERI TASDIK EDEN BIR KITAPTIR. Demek ki öncekileri tasdik ediyor.
O zamanda sunlara bir bakin:Eski Peygamberler Kuran`da mucize olarak gösterilen seyleri, yillarca önce Kutsal Kitap`ta zaten söylemislerdi:
Yoel 2.23 Ilk yagmuru size tam ölcüsüyle veriyor.
Yeseya 44.24: Sizi kurtaran size rahimde bicim veren RAB diyor ki"Her seyi Yaratan,Gökleri yalniz basina geren, yeryüzünü tek basina seren, sahte peygamberlerin belirtilerini bosa cikaran, falcilarla alay eden, bilgeleri geri ceviren, bilgilerini sacmaliga dönüstüren, kulunun sözlerini yerine getiren, ulaklarinin peygamberlek sözlerini gerceklestiren, Kudüs icin Icinde oturulacak Yahuda kentleri icin `Yeniden kurulacak, yikintilarini onaracagim`diyen; engine,`Kuru! Sularini kurutacagim`diyen, ...Tapinak icin `Temeli atilacak`diyen RAB Benim.
Ysa 45.21 "Konusun, davanizi sunun, birbirinize danisin. Bunlari cok önceden duyurup bildiren kim? Ben RAB, bildirmedim mi?BENDEN BASKA TANRI YOK, Adil Tanri ve KURTARICI BENIM. Yok Benden baskasi.""Ey dünyanin dört bucagindakiler, Bana dönün, kurtulursunuz. Cünkü Tanri Benim. Yok Benden baskasi."
RAB`bin gercek ayetlerine göz kapamayalim. Yeremya 51.15 "Gücüyle yeryüzünü yaratan, Bilgeligiyle dünyayi kuran, Akliyla gökleri yayan RAB`dir.O gürleyince gökteki sular cagildar, yeryüzünün dört bucagindan bulutlar yükseltir, yagmur icin simsek caktirir, ambarlarindan rüzgar estirir. "
Eyüp 38.8"Denizin ardindan kapilari kim kapadi, ana rahminden fiskirdigi zaman; ona bulutlari giysi, koyu karanligi kundak yaptigim, sinirini koydugum, kapilariyla sürgülerini yerlestirdigim, `Buraya kadar gelip öteye gecmeyeceksin, gururlu dalgalarin surada duracak` dedigim zaman? "Sen ömründe sabaha buyruk verdin mi, safaga yerini gösterdin mi; yeryüzünün uclarini tutsun, oradaki kötüler silkilip atilsin diye? MÜHÜR BASILAN BALCIK GIBI BICIM DEGISTIRIR YERYÜZÜ, GIYSI KIVRIMLARI GIBI GÖZE CARPAR. Kötülerin isiklari alinir, kalkan kollari kirilir. "Denizin kaynaklarina vardin mi? Gezdin mi enginin diplerinde? Ölüm kapilari sana gösterildi mi? Gördün mü ölüm gölgesinin kapilarini? Dünyanin genisligini kavradin mi? Anlat bunlari biliyorsan.38.29 Buz kimin rahminden cikti? Göklerden düsen kiragiyi kim dogur du? Sular tas gibi katilasip enginin yüzü donunca? Ülker yildizlarini baglayabilir misin? Oryon`un baglarini cözebilir misin? ..Bunlar binlerce yillik. Eskiligi F-14 metodu ile kanitlanmis gercek RAB`bin ayetleri Kutsal Kitap bu degismedi degismeyecek.

firdevs

New member
ALLAH (C.C) razı olsun Beyaz ışık arkadaşım. İbret dolu bir paylaşım.

Üst Alt