Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allahın azameti ve kibriyasının manası nedir?

samanyolu

New member
Allah sübhanehu buyuruyorki:Kibriya(büyüklük) benim ridamdır,azametise Benim izarımdır. Kim bu ikisinden birisi hususunda Benimle nizaa girerse, bu sıfatlardan birisini takınmaya kalkışırsa, o kişiyi Cehenneme atarım. Hadisin metninde geçen rida vücudun üst kısmına giyilen elbiseye, izar da alt kısmına giyilen elbiseye denmektedir. Cenab-ı Hak hakkında giyinmek veya herhangi beşeri bir ihtiyaç söz konusu olamayacağına ve muhal ve imkansız olacağına göre,bu ifadelerin manaları kısaca şöyle açıklanmaktadır:Rida ve izar denilen iki elbise nasılki, insanın vücut ve mahremiyetini kaplarsa kibriya ve azamet de Cenab-ı Hakkın mahiyetini ihata etmiştir.Nasılki bir kimsenin rida ve izar denilen elbiselerine bir başkası hak iddia edemezse hiç bir insanda Cenab-ı Hakka mahsus olan büyüklük ve azamet sıfatlarını takınamaz. Takındıkları takdirde Cenab-ı Hak onları cehennemiyle cezalandırır.Kibriya ve azamet sıfatları arasında da mana farkı vardır; Kibriya, Cenab-ı Hakkın bizatihi büyüklüğü azamet ise, onun büyüklüğünün yarattıkları tarafından bilinmesi, takdirve kabul edilmesidir. Bu durumda kibriya zati bir sıfattır ve azamet sıfatından daha yüksektir.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Allah'a övgüler olsun,bütün büyüklükler Allah'a aittir,Allah'ın eşi benzeri ortağı yoktur,bu durumda yaratılanlar da olmayan sonsuz güç tek olan ve 99 güzel ismin tek sahibi olan Allah Teala Hazretlerine aittir.

Ferrar_

New member
azamet ve kibriya büyüklük manasınadır
ama şöyle :
azamet : cismani büyüklük (gezegenler filan... insan için azamet.. işte gerim gerim gerilerek yürümektir )
Kibriya : Manevi büyüklüktür

dikkat azametin mazharı kainatta vardır işte gezegenler şunlar bunlar filan
ama hangi gezegende o kadar büyük bir şeyde Kibriya büyüklüğü vardır
hiç bir cisimde yok bulamazsın
o kübriya büyüklüğü evrene sığmaz ki bulunsun
kimde vardır kibriya
İnsanda insanda
dikkat et !! kibriyanın mazharı koskoca kainatta hiç bir cisimde büyük yok yani evrene sığmaz ama yalnız sadece insanda vardır
onun için insan maymun değildir..meymundan gelmemiştir
anlatamadım mı ? kibriyanın mazharı evrenede hiç bir cisimde yok sadece insanda var onun için... anladın mı

kibriya evrene sığmamaz fakat sadece sende var çünkü Hakka muhatap bir varlıksın.. bütün sıfatlarım açık istediğiniz gibi giyinin gelin demiş Hak teala...
sadece dall isminin mahkumu kalırsan iblis gibi olursun
...

kibriyanın mazharı yalnız insandır
İnsannın içindeki o kuvvet elektiriklenince kainatın bütün kuvvetleri onun büyüklüğü karşısında boyun büküyor kaçıyor ..kainatın altını üstüne getirebiliyor içindeki kuvvet elektiriklenince
anlatamadım mı
işte Kibriyanın mazharı yalnız insandır

Allahta diyor ki ben adamı tepelerim
dikkat et kibriya ve azameti göstereceğin yerleri bil
zalime karşı kibri ve riya gösterirsen eğer gönlüm acılıyor demiş peygamber
...
sonraa tahlil etmiş bazı evlyalar insanlar bunu demişler ki..
olmaz ise sende kibr ile riya
sen ol beyti kibriya

yani bakarsın bir adam çok kibirli gözükür... bu ne kibirdir dersin bakarsın öyle görürsün...
ama dikkat !!! halbuki o adamda zerre kibir ve riya yoktur
neden ? çünkü
Olmaz ise sende kibr ile riya
sen ol beyti kibriya

demişler
yani bende kibr ve riya yok
o yüzden kibriya geldi bende oturdu ...yani Allah geldi bende oturdu
sen onun büyüklüğünü kibriyasını ve azmetini görüyorsun
anlatabildim mi ?
kendilerini yetiştirmek isteyenler buraya dikkat etsinler...

Mücahid

New member
o yüzden kibriya geldi bende oturdu ...yani Allah geldi bende oturdu
sen onun büyüklüğünü kibriyasını ve azmetini görüyorsun
anlatabildim mi ?

Anlatamadın efendi yani şunumu diyorsun.Benliğinde kibir ve riya taşımayan insan yani kul yani mahluk.Yaratıcısının zati sıfatı olan "KİBRİYA"yı kendinde mi gösteriyor.Yani hallacın dediğinimi diyorsun yada beyazıdı bistaminin dediğini?Tevbe etmeni önersem söyleyeceğin söz bellidir.Vesselam

Üst Alt