Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah'i Ne Kadar Seviyorsunuz?

mihr2004

New member
Allahi Ençok Sevenler Allah'i Ençok Zikredenlerdir. Siz Allah'i Günde Kaç Saat Kalbinizde Atan O Sesle (hafi Zikir) Zikrediyorsunuz.

S

seha

Guest
Allah'ı her daim zikretmek Müslümanın şennidir.
Şimdi şöyle düşünün;faraza ben ateşi bilmiyorum. Eti,yemeği çiğ yiyorum. Kışın donuyorum.
Biri geldi ateş denen bir şey olduğunu söyledi, yemeğimi pişirsem daha leziz olduğunu anlattı. Kışın üşümeyeceğimi bildirdi. Ben de faydalarına nazaran o ateşe müptela oldum. O adam bana o ateşe nasıl ulaşacağımı anlatmadı. Ben sadece "ateş ateş " deyip duruyorum. Faydasına aşık olduğum ateşi sürekli yad ediyor ve sürekli düşünüyorum.
Derken bir gün bir adam geldi.Ateş diye bir şey olmadığını kandırıldığımı anlattı. Yada ateşle yemeğin leziz olmadığını söyledi. Ateş olsada kışın ısınamıyacağımı söyledi. Daha bir sürü şey anlattı. Kafam karıştı.Artık hangisi doğru bilmiyorum.

Derken biri çıktı bana ateşi tarif etti. Nasıl elde edildiğini anlattı. Resmini çizdi belki uzaktan gösterdi.
Derken bir adam daha çıktı bana ateş diye farklı bir şey gösterdi. Ateşin elde edilebileme şartlarını farklı anlattı.
Ben artık ateşin varlığına emindim.Ama mahiyeti konusunda şüphe içindeydim. bu arada sürekli "ateş ateş" diye aşkla sayıklıyordum.
Derken bir adam daha çıktı. Elinde bulunan bazı aletlerle ateş yaktı. Çekti gitti. Ben elimi yaktım. Bir adam çıktı elimi yakmamı delil göstererek ateşin zaralı bir unsur olduğunu anlattı. Tam inanacakken aynı adam bir tavşan avlamış geldi onu bir kazığa geçirip ateşte pişirdi. Afiyetle yedim. Çok lezetliydi. Derken kış oldu. Ateş sayesinde artık hiç üşümüyordum.
Aynı şerir adam yine geldi bana ateş hakkında pek çok şey anlattı. Ben ise artık o adamı önemsemiyordum. Artık "Ateş ateş" derken farklı düşünüyorum. Onu iliklerime kadar hissediyorum. Artık tüm dünya ateşi inkar etse, yada zaralı dese, yada farklı anlatsa değer vermiyorum

İşte temsili hikayeyi anlayan Zikirin bir önemini anlar, lakin Alah'ı tanımadan, Marifetullah'a ulaşmadan zikirin abes olmamsına reğmen yeterli olmadığını da görür.
Evet zikir Allah'ı biliyor olmanın ilanıdır. Tanıyor olamının ilanıdır. Onu her türlü kusurdan takdis ve tenzih etmektir. Ama sadece biliyor olmanın ilanı yetersizdir. Zira, neden her kusurdan pak ve mualla ve beri olduğunu bilmiyorsanız tahkiki imana ulaşmış olmassınız.
Mesela,Kuddüs ismi ile zikir etseniz. Lakin, Kuddüs isminin taşıdığı manayı bilmeseniz, Kuddüs ism-i şerifinden tezahhür eden fiili bilmeseniz;en basit bir sinekteki cilvesini anlayamazsanız, Kuddüs ism-i şerifinin geldiği sıfatı göremeseniz her türlü kusurden münezzah Zat(c.c)'ye ulaşamazsınız. Allah'ın kendi esmasının ve sıfatlarının Cemalini ve Celalini göstermek istemesi, tanıtmak istemesi olan kainatın yaratılma sebebine muhalefet etmiş olursunuz.
Evet Allah Ferd, Hayy, Kayyum, Adl, Hakem,Kuddüs isimlerinin bilinmesini istemektedir. Ancak tanımadan bilinmesi takliden bir teslimdir ki, murad olan tahkiki imana zıttır.
Baki Selam

mihr2004

New member
Allah'u Teala Müemmil Suresinin 8.ayeti Kerimesinde Allahın ismiyle zikret ve herşeyden kesilerek ona dön"diyor. Nisa Suresinin 103. ayeti Kerimesinde ise Ayaktayken,otururken ve yan üstü yatarken rabbinin ismini zikret diyor. Sevgili Kardeşlerim Zikir öyle bir nimettir ki Nefsimizin Kalbindeki karanlıkları nura çevirir ve nefsimizin kalbini temizler. Bol bol yüce rabbimiz ALLAH'ın ismini "ALLAH,ALLAH,ALLAH,ALLAH,ALLAH" DİYE ZİKREDELİM. NURLARI KALBİMZİE CELBEDELİM.

S

seha

Guest
Zerreden yıldızlara her şey Allah'ı zikretmektedir. Lakin, zişuur olmayan varlıklar Allah'ı lisan-ı hali ile zikretmektedir.Allah'ın efalinden çıkan muhtelif dillerle zikretmektedirler. Kendi üstündeki Allah'ın esmasının tecellisi ile zikretmektedir. Bir çiçek üzerindeki sanatın Sanii olan bir zatı göstermesi ile zikretmektedir.
Lakin,insan Allah'ın en nazlı, en sevimli, en şerefli,en aciz,en zayıf bir mahlukudur. Allah'ın kainatta cari olan bütün esmasının fiileri ile yaratılmıştır.Zişuurdur. Melekler gibi iradesiz zikredemez veyahut zişuur olmayan mahluklar gibi tanımadan bilmeden zikredemez. Bu da cahil olan insanın kabul ettiği teklifin bir esasıdır.
Evet zamanı zikreden bir saat şuursuzdur. Lakin zamanı yinede zikreder. İnsan ise o saati şuurla zikir eder. Aradaki farkı anlarsan hayse beyseden kurtulursun.
Bizim diğer mahlukattan farkımız aklederek ,şuur ile ,irade ile Allah'ı tanımamızdır. Onu sadece bir ismi ile değil; kainatta cari olan muhtelif isimleri ile ve isimlerin bağlı olduğu sıfatları anlayarak ve o sıfatlara sahip Zat'ı tanıyarak zikretmektir.
Selam ve dua ile

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
nefsi öldüren tek ibadet zikirdir.diğer ibadetler nefsi sadece süründür.bazende azdırır ama zikirle kalbdeki paslar silinir kalb adeta nurlanır
allah razı olsun
dua eli...

Aysegul

New member
Evet çok haklısınız...Zikir etmeye elimizden geldiğince çalışıyoruz...Ama yeterli değil...İnşallah çokça zikir yapmaya çalışalım...Kalp ile yapabilsek sürekli...Çok çok mükemmel olacak:eek:

gencsofi

New member
Web sitesi
www.seferli.net
bu yazdığım yazı semerkand dergisinin 2005 eylül(dü sanırım) ayında yayımlanmıştır.
tavsiye ederim çok güzelbir dergimizdir
allah razı olsun

muhammedordusu

New member
Web sitesi
www.mucadeleci.com
Allah'ı çokca zikreden erkekler ve Allah'ı çokca zikreden kadınlar; Allah bunlar için bir bağışlama ve büyük bir ecir hazırlamıştır." (Ahzab Suresi - 35)

♥ ‘Dikkat edin, Kalpler ancak Allah’zikretmekle tatmin olur’ (Rad suresi 28)

nur44

New member
ne saçma bir konu.. hiçmi konu bulamadınızda Allahın aşkını anket yapıorsunuz? usule çağırıyorum sizi. Allaha olan sevgi rakamla yada nekadar sorusuna eş tutulurmu hiç.. sevgi kalple olur ki eğer miktar sözkonusuysa kalbimden taşmakda.. zaman zaman ahanda patlayacak noktasında.. sonuçta evvelimiz oldu ahirimizde ilelebet o olacaktır.. sevgimiz sonsuz.. arzular şelale.. yaradan kabul eyleee :p

basbas

New member
...................

...................

ne saçma bir konu.. hiçmi konu bulamadınızda Allahın aşkını anket yapıorsunuz? usule çağırıyorum sizi. Allaha olan sevgi rakamla yada nekadar sorusuna eş tutulurmu hiç.. sevgi kalple olur ki eğer miktar sözkonusuysa kalbimden taşmakda.. zaman zaman ahanda patlayacak noktasında.. sonuçta evvelimiz oldu ahirimizde ilelebet o olacaktır.. sevgimiz sonsuz.. arzular şelale.. yaradan kabul eyleee :p

neden öyle diyosun arkadaşım bak çokça zikretmemiz gerektiği vurgulanmış,belliki bu yüzden açılmış zaten

mihr2004

New member
Kurani Kerim'in En önemli Konularindan Birisi Zikirdir

Kurani Kerim'in En önemli Konularindan Birisi Zikirdir

KURANI KERİMİN EN ÖNEMLİ KONULARINDAN BİRİSİ OLAN ZİKİR VE ALLAH SEVGİSİ KONUSUNUN TARTIŞILMASINDAN EN ÇOK KİM RAHATSIZ OLUR BİR DÜŞÜNELİM.NEFSLERİMİZİ PENÇELERİ ARASINA ALMIŞ BİR MAHLUK.BİLMEM ANLADINIZMI?

abrec

New member
aynası iştir kişinin lafa bakılmaz
kim islami kurallara en çok uyuyorsa en çok o seviyordur

asikkulun

New member
Allah'i Söyleyemecek Kadar çok Seviyorum.ama Allah'a Olan Sevgimi Dilimle Değil çok şükür Kalbimle Seviyorum..ve inşallah devam edeceğim sonsuza kadar.Allah'i çok Seviyoruz Diyorlar Bazilari Ama Hiçbirşey Yapmiyorlar.onlar Sadece Dille Seviyorlar.önemli Olan Kalple Zikretmek Benim Için.ama Sizler Için Nasil Onu Bilemem.

reyyan

New member
elimizden ve kalbimizden geldince zikre devam

Üst Alt