Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah neden bazı yalanlara kapılmamıza izin verir

absinthe1991

New member
allah neden bazı yalanlara kapılmamıza izin verir örneğin eskiden kafirken sokakta biri baktığında ben bakamadığımda korkak olduğum düşüncesi gelirdi ama müslüman olduğumda ise bakamamın o anlama gelmediği düşüncesi geliyor ve ben bunun korku olmadığını müslümankende kafirkende biliyorum ama kafirken bu bu korkudur düşüncesine kapılmama izin veriyor burda allahın bir yalana kapılmamıza izin verdiği görülüyor yalan yanlış bir şeyse neden yalana kapılmamıza izin veriyor

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu irade tamamı ile size verilmiştir, Allah kulun bu iradesine karışmaz. Günah ve sevaba sebebiyet veren hallerin inisiyatifi kulun elindedir.

Size bu hissiyatları veren Allah değil, şeytandır ki, işi de odur zaten.

old_preacher

New member
marhabalar,

insan, yaratılış olarak dünyadaki diğer canlılardan farklıdır. bu fark, ona bahşedilmiş olan iradedir ve bu irade insana Allah tarafından verilmiş bir ayrıcalıktır. bu ayrıcalık, bize istediğimiz yolu seçme özgürlüğünü tanır, fakat seçimlerimizin sonuçlarının sorumluluğunu da bizlere yükler.

dolayısı ile herhangi bir hususa ''Allah niye izin veriyor'' şeklinde değil, öncelikle ''bu konuda benim elimden gelen nedir, ne yapabilirim?'' şeklinde bakmak doğru olacaktır. sizin bahsettiğiniz duruma kanımca ''yalan'' demek pek doğru olmaz, bu gençliğin verdiği hızlı kan akışının, kendini güçlü hissetme isteğinin sonucu olan zihinsel bir durum demek daha doğru :)

Üst Alt