Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah korkusu ne demek.. bakalım ne demek

Ferrar_

New member
bu sorunun cevabına göre tahlil edelim kim dini iyi biliyor
kim doğru sıhhatli itikada sahip

S: Allah korkusu ne demektir
C:

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Ben şimdi size google'dan Allah korkusu ile ilgili güzel bir makale bulup yapıştırsam benim sıhhatli itikad sahibimi olup olmadığımı nereden bileceksin??

Farzedelim ki ben şahsi bir görüş bildirdim..Siz neye göre belirleyeceksiniz kimin dini doğru bilip bilmediğini??Siz bu konuda otoritemisiniz??.....

Ferrar_

New member
ya yapıştır kardeşim
sen yolladığın şeyi kabul ettin mi etmedin mi ? eğer etmediysen münafık konumuna düşersin..
ama meselemiz bu değil

mesele kişinin neyi güzel görüp kopyalayıp buraya yazdığıdır
anlatabildim mi ?
nerden bulursan bul
ama bul
bakalım ne demektir diye tarif ediyorsun Allah korkusunu
...
kimin doğruyu bilip bilmediğini ben karar veririm
sende karar veririsin
nasıl ? bakarsın dinlersin duyarsın duya duya... anladın mı
yani hulasa : Ağzına bir lokma alırsın... bu tatlı dersin bu ekşi
anlatamadım mı ?
sen yaz bakalım ben de senin yazdığının tadına bakayım
sonra hangisi daha tatlıysa.. o insanın yazıdığı daha sıhatliymiş ki
o benden evvel bunu tatmış ve buraya yazmış dersin anladın mı ?
o insan sıhhatliymiş ağzına aldığı lokmanın tatlılığını açılığı hissedebiliyormuş
sıhhat-i tikada sahip.... daha lazeetli şeyleri topluyor buluyor getiriyor
o halde o sıhhat-i itikada sahip

yoook eğer rezaleti fazilet.. fazieti rezalet olarak tanıyorsa
ağzının tat alma kuvveti bozuk hastadır o kimse
hastaya en güzel yemek göstersen... getirme yaff kusucam şimdi der
yani hakikat Ona açı gelir
yoksa hakikatten daha tatlı bir şey yoktur

rezaleti fazilet.. fazileti rezalet tanıyan
yani Kabiliyetinin hak ve hakikatten zevk alma hususiyeti bozuk olan kimselerle
konuşma tarzı başka türlüdür
ben karşımda inanmış biri var diye konuştum yoksa onlarla konuşma tarzı farklıdır

neysee
anladın değil mi

yaz bakalım Allah korkusu ne demek imiş ?

Mücahid

New member
Mü’minin hissettiği gerçek korku, Allah korkusudur. Çünkü Allah’a iman, onu ölüm, fakirlik, insanlardan veya herhangi başka bir şeyden gerçek anlamda korkmasını engeller. Mü’min, sadece Allah’ın gazab, öfke ve cezalandırmasından korkar. Allah korkusu, mü’minin hayatında önemli ve faydalı görevleri yerine getirir. Çünkü bu korku, mü’mini günah işlemekten uzaklaştırır. Bununla da onu, Allah’ın gazab ve cezalandırmasından korur; ibâdetleri yerine getirmeye, Allah’ın rızâsını kazanacak hayırlı işleri yapmaya sevkeder. Bu durumda Allah korkusu sayesinde mü’minde bir ruhsal dinginlik meydana gelir. Çünkü bu durumdaki mü’mini, Allah’ın affı ve rızâsı hususunda ümit şuuru kaplamaktadır. “Rabbimiz Allah’tır deyip sonra dosdoğru olanların üzerine melekler iner: Korkmayın, üzülmeyin, size söz verilen cennetle sevinin! (derler.)” (41/Fussılet, 30)

Mü’min, Allah’ı zâtıyla ve sıfatlarıyla tanıyıp bildiği ve O’nun her şeye kaadir olduğu, dilediği anda bütün evreni helâk edebileceğini idrâk ettiği için O’ndan, O’nun azabından korkar. İsyan ve günahlara daldığı için, O’nun vereceği cezayı düşünerek O’ndan korkar. Bazen hem O’nun azametini/yüceliğini, hem de azabını düşünerek her ikisi sebebiyle O’ndan korkar. Allah’tan en çok korkan O’nu en çok bilendir. Bunun için Peygamberimiz (s.a.s.), Buhâri’nin Hz. Enes’den rivâyet ettiği bir hadis-i şerifte: “Ben Allah’tan en çok korkanınızım” buyurmuştur. Hadisin diğer rivâyeti şöyledir: “Ben Allah hakkında sizden daha çok bilgiye sahibim ve benim haşyetim/Allah’tan korkum, sizinkinden daha fazladır.” (Buhâri, Edeb 72; Müslim, Fezâil 127-128) Kur’an’da bu konuyla ilgili şöyle buyrulur: “Allah’tan, kulları içinde en çok âlimler korkar.” (35/Fâtır, 28) Hz. Peygamberimiz de beşîr/müjdeleyici ve nezîr/korkutucu ve uyarıcı sıfatlarıyla insanlığa gönderilmiştir (2/Bakara, 119; 34/Sebe’, 28; 35/Fâtır, 24; 41/Fussılet, 4). Peygamberimiz, insanları Allah’ın sonsuz rahmetiyle müjdelerken, beri taraftan O’na isyan edenleri elem verici bir azap ve can yakıcı bir ateş ile de korkutmuştur.

Kulun Allah’tan korkması, sadece büyük bir tehlikeden duyulan korku gibi olmayıp, bununla birlikte, Allah’a karşı bir saygının da ifadesidir. Korkan, korktuğundan kaçar; ancak, Allah’tan korkan O’na yaklaşır ve O’nun lütfuna mazhar olur. “Allah katında ikrama en lâyık olanınız, O’ndan en çok korkanınızdır.” (49/Hucurât, 13). “Allah’a kaçın/koşun” (51/Zâriyât, 50). Allah’tan kaçmak kesinlikle mümkün değildir; Allah’a doğru kaçmak, daha doğrusu O’nun azabından yine O’nun rahmetine sığınmak gerekir ki bu da takvâ ve haşyet gibi Allah korkusu ile gerçekleşir. Allah’tan korkma, O’nun emirlerine itaati ve yasaklarından kaçınmayı gerektirir.

Kullarına karşı daima lütufkâr olan Allah, ibâdetleri onların cehennem azâbından kurtulmaları ve cennet nimetlerine kavuşmaları için bir sebep kılmıştır. Sebeplere sarılmak, neticelere râzı olmak demektir. Dünyaya ait korkular devamlı değil, geçicidir. Çünkü hiçbir tehlike, Allah’ın azabı kadar şiddetli değildir. Bunun için Allah, “Öyleyse siz onlardan değil; Benden korkun, eğer gerçek mü’minlerden iseniz.” (3/Âl-i İmrân, 175) buyurmuştur. Allah korkusu, her türlü hayırlı işlere vesiledir. “Hikmetin başı Allah korkusudur.” Bu korku, kişiyi Allah’ın emirlerine isyandan alıkoyduğu için Allah ona mükâfat olarak iki cennet vaad etmiştir. “Rabbinin makamından korkan kimselere iki cennet vardır.” (55/Rahmân, 46) Allah korkusunun bir tezâhürü, Allah’ın anıldığı yerde mü’minin kalbinin titremesidir: “Mü’minler o kimselerdir ki, Allah zikredildiği/anıldığı zaman yürekleri ürpererek titrer.” (8/Enfâl, 2) Peygamberimiz’e, “insanların en hayırlısı kimdir?” diye sorulunca: “Allah’ tan en çok korkanlardır.” buyurmuştur. Mü’min, gücü yettiği nisbette Allah’a isyandan sakınmalı ve O’ndan korkmalıdır (64/Teğâbün, 16).

kevni-kavseyn

New member
bu sorunun cevabına göre tahlil edelim kim dini iyi biliyor
kim doğru sıhhatli itikada sahip

S: Allah korkusu ne demektir
C:

Size bu hakkı kim verdi?Kimse kimsenin dinini sorgulama hakkına sahip değildir.İşin iyice suyunu çıkardınız.Kendinize gelin artık.Aklınızı kullanın vesselam.Siz Allah cc dan hakkıyla korkmuş olsaydınız bu soruyu sormaya cesaret edebilir miydiniz?

Ferrar_

New member
@DUHA ve @Kevni Kavseyn
siz şu sözlerimi okumadınız mı ?
okuyun ve yukarıdaki devamınıda...
kimin doğruyu bilip bilmediğini ben karar veririm
sende karar veririsin
nasıl ? bakarsın dinlersin duyarsın duya duya... anladın mı
yani hulasa : Ağzına bir lokma alırsın... bu tatlı dersin bu ekşi
anlatamadım mı ?

Allah Korkusu demek :Allahım beni pek seçerek pek nazenin pek nazlı pek nazdar pek niyazdar bir şekilde halk etmiş
beni sevmişde İnsan yapmış yahuuu!!!!
İnsan muamelesi görüyorum kainatta... hayvan muamelesi görmüyorum
bak hayvan nasıl yaşıyor ve ben nasıl yaşıyorum.. seni renkli bir bit yapsaydı olmam mı diycektin..
beni insan yapmış yahuu...
daha... kendisine muhattap tutmuş Kuran mübinini yollamış
yani bana tenezzül etmiş
Kim ? Allah... Allah...
bize tenezzül ettikten sonra neredeyse kuranın her yerinde
birde Vallahi billahi Allahlığlıma yemin ederim ki inanın böyledir diyerekten
Yemin ediyor.. ne kadar nazik Allah....
bu kadar nazik bir yer.. seni seviyorumda yaptım diyor ve kendime muhattap tutum..
şimdi bu sevgi kalkarda Rabbim ya beni sevmezse diye yapılan telaşa işte Allaaaah korkusu denir anlatabildim mi ?
sizin yazdıklarınızla Allah korkusunun hiç bir alakası yoktur..
canan korkusu canan...
bu güzel korku kimde varsa O'dur takva ehli

bak ne güzel söylemiş Mehmet Akif Ersoy

ne irfandır Ahlaka ulviyet ne vicdandır
Fazilet hissi İnsalarda Allaaaaaaaah korkusundandır
yüreklerden çekilsin Farz edelim hafı yezdanın
ne irfanın kalır tesiri ne kat'iyen vicdanın

Allah korkusu olmazsa adamın okuduğu İlmin alimin ilmi ona bir fayda vermez
fazilett olmaz... Allah korkusu demek beni seviyor Allah yaa.. aman Onu güçendirmeyeyim.. çok naziktir en nazik Allahtır... anlatamıyor muyum yaaaa ? Allah korkusunu

Allah korkusuna bir misal vereyim..
başına bir bela geldi feryadı bastın... olmadı...

yahu eski 16-17-18-...26. yaşında ki ninelerimiz
evde dikiş nakış yaparken eline iğne battığı zaman uff bile demezmiş
Allahın güçene gider diyor demiyor
gördün mü Allah korkusunu...

sevgilim... ya beni sevmezse ben ne yaparım.. elbette ayrılık aşkıyla yanarsın
sen hiç bir kıza kuvvetli aşık oldun mu... işte o zaman Allah korkusunu daha canlı anlarsın
aman gücenmesin bana kırılmasın... ya beni sevmezse ben ne yaparım...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
sizin yazdıklarınızla Allah korkusunun hiç bir alakası yoktur..

İşte biz bunun için görüş bildirmedik..Kardeşim bak islam dininin en güzel tarafı "bir şeyi bildiğin zaman,hiçbirşey bilmiyormuş gibi tevazü sahibi olmaktır"..Bak mücahid abi ne güzel ayet vererek açıklamış..Senin yazdıklarında doğru olabilir ama sen kendi doğrundan başka bişey bilmiyosun ve bir tavsiye sana biraz sakin olmaya çalış..

Üst Alt