Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah ın Kitapları değiştirile bilinirmi?

çoban

New member
uzun zamandır kafamı kurcalıyan bir konu var diyorlar incil değişti tevrat değişti peki bunlar nasıl değişti bunlarda Allah ın kitabı değilmidir nasıl değiştirlmesi mümkün olabilir değiştirilmişse hiristiyan ve yahudiler bunu nasıl fark etmez cevaplarınızı bekliyorum kardeşlerim tevrat zebur ve incilde kuran ve peygamberimiz hz muhammed sallallahu aleyhi ve sellem geleceği mujdelenmişmidir eyer hiristiyan ve yahudilerin kitabı değişmişse biz islam dinin gerçek doğru din olduğunun kanıtını nerden bulacaz cevaplarınız bekliyorum kardeşlerim bu vesveselerime bi çare :(

çoban

New member
konuyu yanlış yere açtım heralde kusura bakmayın :S

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
%99 konular buraya açılır. İnsanlarin isine gelmeyince değiştirmişler. dinimizin degistirilmedigine garanti veremem ama dinde zorlama olmadigi icin degistirmeye ne gerek var? kafami karistirdin kardes Niye degissin guzel dinimiz?

gozcelik

New member
uzun zamandır kafamı kurcalıyan bir konu var diyorlar incil değişti tevrat değişti peki bunlar nasıl değişti bunlarda Allah ın kitabı değilmidir nasıl değiştirlmesi mümkün olabilir değiştirilmişse hiristiyan ve yahudiler bunu nasıl fark etmez cevaplarınızı bekliyorum kardeşlerim tevrat zebur ve incilde kuran ve peygamberimiz hz muhammed sallallahu aleyhi ve sellem geleceği mujdelenmişmidir eyer hiristiyan ve yahudilerin kitabı değişmişse biz islam dinin gerçek doğru din olduğunun kanıtını nerden bulacaz cevaplarınız bekliyorum kardeşlerim bu vesveselerime bi çare :(

Merhaba Kardeşim,
Kuran direk Allah'ın koruması altındadır. Tek bir harfini geçtim, tek bir noktası bile değiştirilmemiştir. Elbette bunu yapmaya çalışan çok olmuştur ve tarihi olaylarda da kayıtları vardır. Ancak hiçbiri başarılı olamamıştır. Zaten günümüzde de hiç bir müslüman grup yoktur ki "Kuranın aslına şöyle de bir versiyonu vardır, biz ona inanıyoruz" desin. Haa, günümüzde bazı kimseler çıkıp "Kuran'ı baştan yazdık" falan gibi zırvalıklar yapıyorlar ama bunun tabii ki gerçekle bir ilgisi yok.

İncil ise -zannedersem- Roma döneminde Hz. İsa öldükten sonra bir çok farklı kişi tarafından hatırlandığı kadarıyla kaleme alınmış. O zamanın konseyi bu yüzlerce versiyondan 4 tanesini (Muhtemelen işlerine gelen 4 tanesini) seçip esas kabul etmişler. Şimdi bu kitapların içerisinde insan görüşü, insan kelamı yoktur diyebilir miyiz?
Tevrat'ta tam bilemiyorum. Ama O da bir dönem kaybolmuş ve insanlar hatırladıkları kadarıyla devam ettirmişler galiba, bilemiyorum.

Bu önceki kitapların neden Kuran gibi korunmadığını soracak olursanız bilemiyorum. Bizim dinimizde bir açıklaması varsa bilenlerin paylaşması güzel olacaktır. Ancak benim kendi görüşüm "Allah öyle istemiş" şeklindedir. En iyisini Allah bilir ve bir hikmeti mutlaka vardır diye inanıyorum.

İslam'ın doğru din olup olmadığını soran 5-10 mesaj öncesinde bir arkadaş daha vardı. O mesajları okuyabilirsiniz. Doğru dinin İslam olduğunu mantığınızla bulabilirsiniz. Bazı kimseler aksini idda etselerde İslam da hiç bir çelişki yoktur. Diğer dinler de ise çelişki çoktur(çünkü insan kelamı karışmıştır). İslam'ın önermelerini inceleyin araştırın.

çoban

New member
cevaplarınız için her birinize teşkür ediyorum Allah razı olsun kardeşler yinede diğer kardeşlerimizin yorumlarınıda bekliyorum.

bky

New member
Kimileri halifelerin kendi çıkarları için Kur'an'ı değiştirdiğini iddia ediyor.Buna kanıt olarak da eski Hz.Osman'ın eski mushafları yaktırmasını gösteriyorlar.Biz ise Hz.Osman'ın lehçe farklılıklarını gidermek için eski mushafları yaktırdığını söylüyoruz.Bana bu iddialar saçma geliyor.Kanıtlanamaz.
İncil ve tevrata gelince bu kitaplarda da kitabın koruma altında olduğuna dair cümleler var.Neden değiştiklerini bilmiyorum.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Var sayın ki Zebur, Tevrat ve İncil tahrif edilmemiştir. Müslüman olarak bizler zaten bu kitaplara inanmışız, inanmasak Müslüman olamayız. Önemli olan mevzu, Allah'ın (cc) bu evvel ki kitaplarla emrettiği şeriatleri kaldırıp, Kur'an ı hakim kılmasıdır. Eğer Kur'an şeriati geçerli ise zaten diğer kitapların hükmü kalmıyor.

Zeynep Elif

New member
Öncelikle sayın çoban ,Kuran'ın değiştirilmiş olabileceğine dair elde ne gibi bir veri var? hiç di mi..Varsa bir kanıt veri buyur bekliyorum daha sonrasında tevrat ve incilin tarihçesine bakarsan zaten kenileri de itiraf eiyorlar inanırları tarafından değiştirildiğine dair.

Onlar değiştiriliyor Kuran neden değiştirilmesin sorusu sadece kuru şüphe. Burada sorun ortada bir şüphenin olması değil, bu şüphenin bir temelinin olmaması.

Bir de şöyle bir husus var Allah tevrat ve incili korumayı vaad etmemiş ama Kuranı korumayı ve tek harfinin dahi değişmeyeceğini vaad etmiş.Eğer Kuran değiştirilmiş ayetleriyle oynanmış olsa idi incil tevrattaki gibi çelişkiler yığını olamkatan ibaret olacaktı.

Dilersen o kitaplaraki çelişkileri sıralayabilirim.Bu şüphe inançsızlığın gereğidir ianançta şüphe olmaz.Sormuş olduğun soruyla Peygambere sahabeye ve dahası Allaha güvensizliğini orataya koyuyorsun ayrıca sana tevrat incil ve kuranın tarihçesine baktıktan sonra bu tür sorulara cevap aramanı dahası cevap verebilmeni tavsiye ediyorum.

Aksi halde hiç birinin tarihçesini bilmeden araştırmadan bu tür dolambaçlı bir soruyla gelmeni de pek iyi niyetli bulmuyorum.
Allah doğruya ulaştırsın cümlemizi..

bky

New member
“Gök ve yer ortadan kalkmadan, her şey gerçekleşmeden, Kutsal Yasa’dan (Tevrat’tan) en küçük bir harf ya da bir nokta bile eksilmeyecektir”
“Ot kurur, çiçek solar: fakat Allah’ımızın sözü ebediyen durur” (Peygamberlerin kitaplarından, Yeşaya 40:9)

Bu tür cümleler geçiyormuş diğer kutsal kitaplarda.Bunları da insanlar koymuştur mu demeliyiz?

bky

New member
Bence Tevrat ve İncil'de yazılanlar Kur'an ile çelişmiyorsa inanmalıyız,çelişiyorsa inanmamalıyız.

çoban

New member
Öncelikle sayın çoban ,Kuran'ın değiştirilmiş olabileceğine dair elde ne gibi bir veri var? hiç di mi..Varsa bir kanıt veri buyur bekliyorum daha sonrasında tevrat ve incilin tarihçesine bakarsan zaten kenileri de itiraf eiyorlar inanırları tarafından değiştirildiğine dair.

Onlar değiştiriliyor Kuran neden değiştirilmesin sorusu sadece kuru şüphe. Burada sorun ortada bir şüphenin olması değil, bu şüphenin bir temelinin olmaması.

Bir de şöyle bir husus var Allah tevrat ve incili korumayı vaad etmemiş ama Kuranı korumayı ve tek harfinin dahi değişmeyeceğini vaad etmiş.Eğer Kuran değiştirilmiş ayetleriyle oynanmış olsa idi incil tevrattaki gibi çelişkiler yığını olamkatan ibaret olacaktı.

Dilersen o kitaplaraki çelişkileri sıralayabilirim.Bu şüphe inançsızlığın gereğidir ianançta şüphe olmaz.Sormuş olduğun soruyla Peygambere sahabeye ve dahası Allaha güvensizliğini orataya koyuyorsun ayrıca sana tevrat incil ve kuranın tarihçesine baktıktan sonra bu tür sorulara cevap aramanı dahası cevap verebilmeni tavsiye ediyorum.

Aksi halde hiç birinin tarihçesini bilmeden araştırmadan bu tür dolambaçlı bir soruyla gelmeni de pek iyi niyetli bulmuyorum.
Allah doğruya ulaştırsın cümlemizi..

güzel kardeşim öncelikle günah almaktan sakınanlardan olman dileğiyle ben burda aklımı kurcalayan vesveselere çare arıyorum.Elhamdülillah müslümanım ama aklıma rahatsız edici sorular geliyor ister istemez bazı şeyleri sorguluyorum benim amacım tam olarak aklıma 1 tane şüpe gelmiycek şekilde Kuran a bağlana bilmek öldüğümüzde bize sorduklarında hangi dindensin elhamdülillah müslümanım ama bazen şüpelerim oluyordu dememek tam tersine kalpten ve yürekten elhamdülillah müslümanım demek . Umarım açıklaya bilmişimdir sana kendimi

çoban

New member
bazen insan korkuyor ya yanlış dindeysem ya diğer dinlerden biri doğru ise ya kuran tevratın kopyasıysa ya Kuran doğruysa ben böle şüpe ettiğim için kafir olmuşsam yani bunlar tek benimmi aklıma geliyor .:S:S:S YANİ kafam allak bullak olmuş bitmişim gitmişim artık öle görüyorum durumumu :S yani bir sürü şey geliyor insanın aklına :S

Zeynep Elif

New member
Şela kimin oğlu ? : Arpakşad'ın ( Tekvin: 11-12) - Kainan'ın (Lukas: 3-36)
Harun (A.S) nerede öldü ? : Hor dağında ( sayılar . 20-28) - Mosereya'da ( Tesniye :10-6)
Davud ( A.S)'u kim tahrik etti ? : Tanrı (II.Samuel: 21/1) - Şeytan (Tarihler : 21-8)
Yehoyakin kaç yaşında kral oldu ? : 18 yaşında (II.Krallar : 24-8) - Sekiz (II.Tarihler : 36-9)
Nuh (A.S) her canlıdan kaçar tane aldı ? : İkişer ( Tekvin : 6-19) - Yedişer (Tekvin : 7-2)
Ahazya kaç yaşında kral oldu ? : Yirmi iki ( II.Krallar : 8-26 ) - Kırkiki ( II.Tarihler: 22-7)
Saulun kızı Mikal çocuk doğurdu mu ? : Çocuğu olmadı (I. Samuel : 6-23) - Beş çocuğu oldu ( I. Sauel : 21-8)
İnsan kaç yıl yaşayabilir ? : En çok 120 yıl: ( Tekvin 6-3) - 403 yıl ( Tekvin : 11-13)
Tanrı yorulur mu ? : Rab yorulmaz : ( İşaya : 40-28) - İstirahat eder.( Tekvin : 2-3)
Hz. İsa, Hz.Davud'un oğlu mu ? : Evet Davud'un oğlu (Luka : 18-38) - Hayır, tanrının oğlu (Matta : 22-45)
Yusuf (A.S) 'ın babası kim ? : Yakup ( Matta: 1-16) - Heli (Luka : 3-23)
İbrahim'den Davud'a kaç nesil vardır ? : 14 (Matta : 1-17) - 15 (Luka: 3-31-34)
Eriha'dan çıkarken İsa'dan kaç kör yardım istedi ? : İki : (Matta: 20-30) - Bir (Markos : 10-46)
H.z İsa ' nın şehadeti doğru mudur ? : Evet (Yuhanna: 5-31) - Hayır ( Yuhanna: 8-14)
Haçı kim taşıdı ? : Simon (Luka : 23-26) - İsa (Yuhanna : 19-17)
Yahuda İsa'yı öptümü ? : Öptü (Matta : 26-49) - Öpmedi ( Luka: 22-49)
Kabirden çııkan cinlenmişler kaç kişi idi ? : İki (Matta : 8-28) - Bir (Markos:5-7)
H.z İsa'yı kim kabre koydu ?: Yusuf ve Nikodimus (Markos: 15-46) - Sadece Yusuf: ( Yuhanna:19-42) Mezarda kaç melek göründü ? : Bir (Matta: 28-2) - İki (Yuhanna : 20-12)

Halen bana kalkmış Kuranla tevratı incili karşılaştırıyorsun.Burayı iyi oku lütfen!

Tanınmış Kitab-ı Mukaddes araştırmacılarından E. P. Sanders, The Historical Figure of Jesus (İsa'nın Tarihi Kimliği) isimli kitabında İncillerin yazılışını şu şekilde açıklar; Mevcut kanıtlar göstermektedir ki, İnciller ikinci yüzyılın ikinci yarısına kadar isimsiz olarak kalmışlardır... Sahip olduğumuz İnciller ikinci yüzyılın ilk yarısında zikredildi. Fakat her zaman anonim olarak. Yaklaşık olarak 180 yılında aniden isimler belirmişti. O zaman birçok İncil vardı, sadece bizim sahip olduğumuz gibi dört tane değildi ve Hıristiyanlar hangisinin yetkili olduğunu belirlemek zorundaydılar. Bu önemli bir mesele idi, fikir olarak çok önemli farklılıklar vardı. Kimin kazandığını ise biliyoruz: bu dört İncil'in -ne daha az ne de daha çok- Hz. İsa'nın güvenilir kayıtları olduğunu düşünen Hıristiyanlar kazanmışlardır. KAYNAK; E. P. Sanders, The Historical Figure of

Demek ki neymiş efendim tevratın ve incilin gğüvenilirliğinden Allah kelamı olduğundan hırıstıyanlarda emin değillermiş.Kitaplarındaki çelişkileri sunduğumuzda bize bu savunmayla geliyorlar Tevrat ve incil Allah kelamı değildir ama buna rağmen kutsal bişr kitaptır derler.
İşte şimdi anladığınızı umuyorum.Bu sebeple bir daha kuranla bu tahrif edilmiş kitapları karşılaştırmayınız.
Zira komik oluyorsunuz.

çoban

New member
Halen bana kalkmış Kuranla tevratı incili karşılaştırıyorsun.Burayı iyi oku lütfen!

Demek ki neymiş efendim tevratın ve incilin gğüvenilirliğinden Allah kelamı olduğundan hırıstıyanlarda emin değillermiş.Kitaplarındaki çelişkileri sunduğumuzda bize bu savunmayla geliyorlar Tevrat ve incil Allah kelamı değildir ama buna rağmen kutsal bişr kitaptır derler.
İşte şimdi anladığınızı umuyorum.Bu sebeple bir daha kuranla bu tahrif edilmiş kitapları karşılaştırmayınız.
Zira komik oluyorsunuz.

[/FONT][/COLOR]

SELÂM:
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

Kur'an-ı Kerim'e göre Allah'ın kelamı değiştirilemez:

ALLAH'IN SÖZÜ YASASI DEĞİŞİRMİ? ÖNCEKİ KİTAPLAR TAHRİF EDİLMİŞMİ? İLGİYAT BAĞI OLAN AYETLER:

1-"Allah'ın daha önceden geçenler hakkındaki sünnetidir. Sen, Allah'ın sünnetinde bir değişiklik bulamazsın. (Ahzab:62)

2-"Senden önce de Rasuller yalanlanmıştı. Kendilerine yardımımız gelinceye kadar yalanlanmaya ve eziyet olunmaya sabrettiler. Allah'ın sözlerini değiştirecek hiçbir kimse yoktur. Şüphesiz ki sana, peygamberlerin haberlerinden bir kısmı gelmiştir. (En'am:34)

3-"Rabbinin sözü hem doğrulukça, hem de adaletçe tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. O, işitendir, bilendir.(En'am:115)

4-"Böyle iken ayetlerimiz birer açık delil olarak karşılarında okunduğu zaman Bize kavuşmayı arzu etmeyenler: «Bundan başka bir Kur'an getir veya bunu değiştir!» dediler. De ki: «Onu kendiliğimden değiştirmem benim için olacak şey değildir! Ben ancak bana vahyolunana uyarım. Rabbime isyan edersem şüphesiz büyük bir günün azabından korkarım.» (Yunus:15)

5-"Onlara dünya hayatında da ahirette de müjde vardır. Allah'ın sözlerinde değişme yoktur; İşte bu büyük kurtuluş! (Yunus:64)

6-"Senden önce gönderdiğimiz bütün Rasullere uygulanan bir kanundur ki sen Bizim bu kanunumuzda bir değişiklik bulamazsın! (İsra:77)

7-"Rabbinden sana vahyolunanı oku! O'nun sözlerini değiştirecek yoktur. O'ndan başka bir sığınakcak da bulamazsın! (Kehf:27)

8-"Bu, yeryüzünde bir büyüklük taslamak ve suikast düzenlemek istediklerindendir. Oysa kötü tuzak, yalnızca sahibinin başına geçer. O halde öncekilerin kanunundan başka ne gözetirler?! Sen Allah'ın kanununda asla bir değişiklik bulamazsın, Allah'ın kanununda asla bir sapma da bulamazsın! (Fatir:43)

9-"Geçmişte ve gelecekte ona batıl karışmaz. Her yaptığını bir hikmete göre yapan ve övülmeye layık Allah katından indirilmiştir.(Fussilet:42)

10-"Allah'ın öteden beri sürüp gitmekte olan sünnetidir. Sen Allah'ın sünnetinde kesinlikle hiç bir değişiklik bulamazsın.(Fetih:23)

11-"Benim huzurumda söz değiştirilmez. Ve ben kullara asla zulmedici değilim.(Kaf:29)

12-"Şüphe yok o zikri biz indirdik biz, her halde biz onu muhafaza da edeceğiz (Hicr:9)

13-"ki hakıkaten o bir Kur'ani Kerîmdir."Öyle bir kitabda ki mahfuz tutulur (Vakia:77-78)

14-"Bir de senden acele azap istiyorlar. Elbette Allah sözünden caymaz. Bununla beraber Rabbinin katında bir gün, sizin sayacaklarınızdan bin sene gibidir.(Hacc:47)

-----------------------------------------------------------------------------------

SORULAR ?

Yukardaki ayetlere rağmen, incil, tevrat, zeburun degiştigini söylemek çelişki olmazmı?

Kur'ana göre mü'minler Kutsal kitaplar arasında Hiç bir ayrım yapmazlar.

Ve deyin ki: «Biz Allah'a iman ettiğimiz gibi, bize ne indirildiyse; İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve torunlarına ne indirildiyse; Musa'ya, İsa'ya ne verildiyse ve bütün peygamberlere Rableri tarafından ne verildiyse hepsine iman ettik. O'nun elçilerinden hiçbirini ayırt etmeyiz. Ve biz, ancak O'nun için boyun eğen müslümanlarız. (Bakara:136)

De ki: «Biz, Allah'a, bize indirilene; İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a ve torunlarına indirilene; Musa'ya İsa'ya peygamberlere Rablerinden verilene inandık iman getirdik. Onlardan hiçbiri arasında ayırım yapmayız ve biz, ancak O'na boyun eğen müslümanlarız!»(ALi imran:84)

Peygamber, Rabbinden ne indirildiyse ona iman etti, müminler de. Hepsi, Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve: «Peygamberleri arasında hiçbir ayırım yapmayız.» diye Peygamberlerine inandılar ve: «İşittik ve boyun eğdik, bağışlamanızı dileriz, ey Rabbimiz! Dönüş sanadır!» dediler.(Bakara:285)

AYRIM YAPANLAR İÇİN KUR'AN DER Kİ:

O kimseler ki ne Allah’ı tanırlar ne resullerini, ve o kimseler ki Allah’ı tanıdığını iddia edip resullerini tanımayarak, Allah ile elçilerini birbirinden ayırmak isterler Ve o kimseler ki «resullerin bazısına iman ederiz, bazısını reddederiz» derler, ve böylece iman ile küfür arasında bir yol tutmak isterler, İşte bunlar gerçek kâfirlerin ta kendileridir. Biz de kâfirler için zelil ve perişan eden bir ceza hazırladık. Allah’a ve resullerine iman edip o elçiler arasında hiçbir ayrım yapmayanların mükâfatlarını ise Allah ileride verecektir. Allah gafurdur, rahîmdir (çok affedicidir, merhamet ve ihsanı boldur).

(Nisa:150-151-152)

Yukardaki ayetlerden anlaşılacağı gibi Kur'an'a göre Müslimler tevrat ve incil'e de aynen Kur'an gibi ayrım yapmadan inanmaları gerekmektedir. ama malesef müslimlerin! çoğu buna inanmıyorlar. İslamda Allah'ın Dört Kitabı, Yani Musa'ya verilmiş Tevrat, Davut'a verilmiş Zebur, ve İsa'ya verilmiş İncil olduğu öğretilir. Fakat Müslimler yanlız Hz. Muhammed'e hürmet ederek sırf Kur'an'ı okuyor. Gerçekten Kur'an'ın emrettiği gibi Musa, Davut ve isa'ya saygı gösterilirse, onlara verilmiş tevrat, Zebur ve incil de okunacaktır. Ama Kitaplar arasında bir ayrım yapıp, Kur'an-ı Kerim'i inkar ederek, Tevrat ve incili tahrif edilmiş diyorlar. Ancak Kur'an'ı Kerim ile amel etmekte olduklarını iddia ediyorlar. Bu ne biçim bir mantık?

Azîz ve hakîm olan Allah, sana ve senden öncekilere işte böyle vahyeder.(Şura:3)

AYETLERİ VARKEN ŞU AYETLERİ NASIL ANLAMAK GEREKİYOR?

Biz herhangi bir ayeti başka bir ayetle değiştirdiğimiz zaman kâfirler sana «Sen bunu yalandan uyduruyorsun» derler. Oysa Allah kullarına ne mesaj indireceğini herkesden iyi bilir. Aslında onların çoğu gerçeği bilmiyorlar. (Nahl:101)

Biz bir ayetten her neyi yürürlükten kaldırır veya unutturursak, daha hayırlısını yahut benzerini getiririz. Allah'ın her şeye gücü yettiğini bilmez misin? (Bakara:106)

Allah dilediğini siler. dilediğini olduğu gibi bırakır; Ana kitap O'nun katındadır.(Ra'd:39)

Andolsun ki, dilersek sana vahyettiğimizi tamamen gideriveririz; sonra Bize karşı kendine bir vekil de bulamazsın. (İsra:86)

Değişen buyruk örnekleri

1- Kıblenin Kudüs'ten Mekke'ye değişimi...................ilga edilen ayet --.Yerine inen ayet....(2:142-144)

2-Miras yasası degişti..............................................ilga edilen ayet ..4:7 yerine inen ayet...(4:11)

3- Gece yarısı ibadet zorunluluğu kalktı ..............ilga edilen ayet:73:1-4 ..yerine inen ayet...(73:20)

4- Şarap yasağı kesinleşti..............................ilga edilen ayet...2:219........yerine inen ayet...(5:90)

5- Zinakara uygulanan ceza değişti...............ilga edilen ayet....4:15..........yerine inen ayet...(24:2)

6- Kısas izni değişti...................................ilga edilen ayet......2:178.......yerine inen ayet....(17:33)

7- Hürmetli aylarda cihad yasağı kalktı.....ilga edilen ayet.......9:5...........yerine inen ayet....(9:36)

8- Oruca dayanamayan için fidye kalktı.....ilga edilen ayet...2:184.........yerine inen ayet......(2:185)

9- İmansızlara tolerans yerine cihad...........ilga edilen ayet...2:256........yerine inen ayet......(9:5,29)
gondolcu:
bugün elimizdeki,
zebur,tevrat,incil vahiy mi?
yoksa elçilerin ölümünden sonra ruhban sınıfının yazdıklarımı?

Zeynep Elif

New member

Bence Tevrat ve İncil'de yazılanlar Kur'an ile çelişmiyorsa inanmalıyız,çelişiyorsa inanmamalıyız.

Bilmemek ayıp değil fakat kasıtlı bir şekilde sırf müslümanların kafalarını karıştıryorum umuduyla bir şeyler karaladığını sanmak asıl ayıptır insanın kendisine yaptığı saygısızlıktır.

İslam dininde fer'i deliller arasında şer'ü men kablena islam öncesi şeriatlar da vardır..Bunun ayrıntılarını kendin araştırmalısın.

çoban

New member
bu yaptığım alıntı konusunda fikirlerinizi alabilirmiyim bu konunda yardımcı olursunuz inşallah şimdi bu yazdıklarınız araştıracam inşalah yararları olacaktır. Allah razı olsun

Zeynep Elif

New member
Hah şöyle tartış benimle açık ol dürüst ol inanmıyorsan inanmıyorum de.İnanmdığın halde seni kim zorluyor da müslümanım diyorsun.
Öncelikle nesh ile karıştırıyorsun meselleleri.
Tevrat ve incilin değiştiriliğine dair Kuranda onu korumakla görevli olanlar az bi para karşılığı sattılar ayetiyle belirtir.Ayrıyetten halen Allahın kelamı dahi olsalar onlar nesholmuşlardır.

kendinden önceki Tevrat'ı tasdik eden ve Allah'dan korkanlar için bir hidayet rehberi ve bir öğüt olan İncil'i verdik.Der Allah kelamında.
Bu ne demek Allahın kelmı Kuranla korunmuş tevratı ve incili değiştirselerde Kuran onları tasdik etmiş doğrulamış.

"Siz Ehl-i kitabın sözlerini ne tasdik, ne de tekzib ediniz. Ancak deyiniz ki: 'Biz Allah'a, bize indirilen Kur'an'a; İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yâkub ve torunlarına indirilenlere; Musa'ya ve İsa'ya verilenlere ve (bütün) peygamberlere Rabları katından gönderilen (kitap ve âyetler)'e îman ettik. Onlardan hiçbirini (kimine inanmak, kimini inkâr etmek suretiyle) diğerlerinden ayırt etmeyiz. Biz (Allah'a) teslim olmuş Müslümanlarız.' " (Bakara, 2/136)."

Daha önceki peygamberler, belli kavimlere ve belli bir süre için gönderilmişler. Onların kitapları da sadece o kavimler ve belli bir süre için geçerli. Onun için Allah onları koruma altına almamış.Bu kuran ayetiyle sabit. Çünkü o peygamberin gönderildiği süre dolunca veya kitabı tahrife maruz kalınca Allah peşinden başka bir peygamber ve başka bir kitap göndermiştir

çoban

New member
Hah şöyle tartış benimle açık ol dürüst ol inanmıyorsan inanmıyorum de.İnanmdığın halde seni kim zorluyor da müslümanım diyorsun.
Öncelikle nesh ile karıştırıyorsun meselleleri.
Tevrat ve incilin değiştiriliğine dair Kuranda onu korumakla görevli olanlar az bi para karşılığı sattılar ayetiyle belirtir.Ayrıyetten halen Allahın kelamı dahi olsalar onlar nesholmuşlardır.

kendinden önceki Tevrat'ı tasdik eden ve Allah'dan korkanlar için bir hidayet rehberi ve bir öğüt olan İncil'i verdik.Der Allah kelamında.
Bu ne demek Allahın kelmı Kuranla korunmuş tevratı ve incili değiştirselerde Kuran onları tasdik etmiş doğrulamış.

"Siz Ehl-i kitabın sözlerini ne tasdik, ne de tekzib ediniz. Ancak deyiniz ki: 'Biz Allah'a, bize indirilen Kur'an'a; İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yâkub ve torunlarına indirilenlere; Musa'ya ve İsa'ya verilenlere ve (bütün) peygamberlere Rabları katından gönderilen (kitap ve âyetler)'e îman ettik. Onlardan hiçbirini (kimine inanmak, kimini inkâr etmek suretiyle) diğerlerinden ayırt etmeyiz. Biz (Allah'a) teslim olmuş Müslümanlarız.' " (Bakara, 2/136)."

Daha önceki peygamberler, belli kavimlere ve belli bir süre için gönderilmişler. Onların kitapları da sadece o kavimler ve belli bir süre için geçerli. Onun için Allah onları koruma altına almamış.Bu kuran ayetiyle sabit. Çünkü o peygamberin gönderildiği süre dolunca veya kitabı tahrife maruz kalınca Allah peşinden başka bir peygamber ve başka bir kitap göndermiştir

siz olayı farklı algılamakta resmen çaba gösteriyorsunuz ben inanıyorum gördüğüm farklı yorumlarıda benden bilgili olanlar tarafından açıklanmasını bekliyorum sadece ve aklıma gelen sorulara cevap arıyorum. günahımı aldığınızı belirtmek isterim .

çoban

New member
ama bana ders oldu bi daha bu tarz şeylere forumlarda çare aramam lütfen konuya kilit

Üst Alt