Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah-din hakkında bazı sorularım var

nobody

New member
Selamın Aleyküm.Ben 17 yaşında olan kız kardeşinizim.Son 1 yıldır inançsızım.Agnostiğim yani tam emin olamıyorum.Neden Allah(varsa) beni bu kadar zor bir sınavla sınıyor anlamış değilim..İlk bazı sorularım var onlara geçeyim ;

Şimdi biliyorsunuz ateistlerin sordukları gayet mantıklı sorular var ama onları şimdilik atlıyorum ve kendi çapımda 3-4 soru soruyorum.

-Öncelikle neden kadınlar islamda çok daha alt kademe erkeklere göre ? Şimdi yok falan demeyin hepimiz biliyoruz köle gibi kullanıldıklarını.Ben bunu yediremiyorum.Dinden soğutuyor..

-Bana çoook saçma gelen bir diğer olay ise Müslüman olmayanların cennete giremeyecekleri.Yahu bir adada bir kabile düşünün.Ne dinden haberleri,ne araştırabilecekleri bir ortam.Bu insan neden cehenneme gider anlamış değilim.Yada neden her müslüman öyle yada böyle cennete gidecek sonunda ? Belki adam çok günah işliyor,ilk cehenneme gidiyor ama sonunda illede cennete gidiyor.Kesinlikle karalamak amaçlı sormuyorum cevap arama amaçlı soruyorum bu çok adaletsizlik olmuyor mu ?

-Şimdi ben 17 yaşında üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim.Ailem inançlı fakat çok rahat.Yani her şeye izin veriyorlar zaten yanlış birşey yapmıyorum.İleride üniversite dedik mezun olduk falan benim en büyük hayalim dünyayı gezmek.Boş bir heves değil,şimdiden dil öğrenmek için kurslara gidiyorum.Eee islama geçsem buna ne kadar izin verecek ? Cayır cayır yanacağım büyük ihtimal sırf bu yüzden.Kapalı değilim ve kız olarak dünyayı gezeceğim tabii erkek olsam fark etmezdi.Ama islama göre kız olduğumdan evimde oturup çoluk çocuk bakmam gerekecek.Bu olayı kabullenemiyorum.Eğer Allah varsa bunu ister mi ? Yani benim ruhum bir defa tam tersi.Elimde değil benim evde oturup çoluk çocuk bakmam imkansız.İstesem de yapamam.Bu ruhu bu huyları ben seçmedim.Allah bu yüzden beni neden yargılıyor ?

-Bunların hepsini geçtim Ankara'da oturuyorum.Benim bir sürü sorum var ama soracak kimsem yok.Aileme soramam.Agnostik olduğumu bilmiyorlar,söylemem zaten.Kime sorabilirim ??

Şimdi ben neden agnostik oldum dersek ilk önce internet nedeniyle araştırarak oldu.Fazla dine bağlıydım,çok güveniyordum.Sonra bu Hz.Aişe olayını falan öğrendim güven sarsıldı gerisi de geldi...Aslında tamamen hani kalbe mühür vurulmuş denir ya o şekildeydim 2-3 ay öncesine kadar asla inanmıyordum ama sonra değişmeler oldu tekrardan dine doğru.Huzursuzum ilk olarak.Allah'a dua et dediler ettim.Sonunda ne oldu derseniz elim boş döndüm.İyice uzaklaştım aksine.

Aslında çok sorum var,kendimi rahat ifade edemedim çünkü şimdi karalama amaçlı gelmişsin demeyin diye.Çook sorum var cevapsız.Çok rahatsızım bu konuda.Hani öyle bir durum ki unutamıyorsun dini bir köşeye atamıyorsun ya varsa ihtimali öldürüyor.Şimdilik bunları açıklarsanız sevinirim.

nobody

New member
Ayrıca daha öncede agnostisizme geçiş evresinde çok sordum bu soruları.Yani internet ortamında hiç cevap alamadım..Buraya üye olup burada da sordum ama sonunda sen dinle dalga geçiyorsun deyip,özelden küfürlü sözler sarf edildi (üye tarafından) ve silindim.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
-Öncelikle neden kadınlar islamda çok daha alt kademe erkeklere göre ? Şimdi yok falan demeyin hepimiz biliyoruz köle gibi kullanıldıklarını.Ben bunu yediremiyorum.Dinden soğutuyor..

İslam kadını çok daha alt kademeye koymamıştır.
Allah'ın indinde makbuliyet anlamında kadın ile erkeğin farkı yoktur. Bu Kur'an ayeti ile de sabittir.
Erkeğin kadın üzerinde bir derece daha fazla hakkı vardır, bu da Kur'an da belirtilmiştir. Bunun sebebi de erkeğin kadına karşı olan mükellefiyetinin daha fazla olmasıdır ki, bu da İslamın beşeri münasebetlerde erkeğe daha çok vazife yüklediğinin ispatıdır. Bu sebeple kadının alt kademede tutulması söz konusu olamaz.
Kölelik mevzuuna gelince, köle kadın da olmuştur, erkekte...
Daha somut sorularınız olabilirse cevaplamaya çalşırız.

-Bana çoook saçma gelen bir diğer olay ise Müslüman olmayanların cennete giremeyecekleri.Yahu bir adada bir kabile düşünün.Ne dinden haberleri,ne araştırabilecekleri bir ortam.Bu insan neden cehenneme gider anlamış değilim.Yada neden her müslüman öyle yada böyle cennete gidecek sonunda ? Belki adam çok günah işliyor,ilk cehenneme gidiyor ama sonunda illede cennete gidiyor.Kesinlikle karalamak amaçlı sormuyorum cevap arama amaçlı soruyorum bu çok adaletsizlik olmuyor mu ?

Bilgilenmenizde yanlışlıklar olabilir.
Allah (cc) bir uyarıcı göndermediği topluluğu mesul tutmayacaktır. Bu da Kuran haberidir. Dolayısı ile sizin dediğiniz kriterde olanların da akıbetinin cehennem olmayacağı açıktır.
Allah (cc) yine Kur'an da her türlü günahı affedebileceğini ancak şirki affetmeyeceğini bildirir. Şirk ehlidir cehennemde ebedi kalacak olanlar. Şirk'in ise çok değişik yolları vardır. Örneğin günümüz Hıristiyanlarının şirk ehli olmalarının sebebi telise inanmalarıdır. Ya da ateistin şirke girmesinin sebebi Allah'ın varlığını kabul etmemesidir.

-Şimdi ben 17 yaşında üniversiteye hazırlanan bir öğrenciyim.Ailem inançlı fakat çok rahat.Yani her şeye izin veriyorlar zaten yanlış birşey yapmıyorum.İleride üniversite dedik mezun olduk falan benim en büyük hayalim dünyayı gezmek.Boş bir heves değil,şimdiden dil öğrenmek için kurslara gidiyorum.Eee islama geçsem buna ne kadar izin verecek ? Cayır cayır yanacağım büyük ihtimal sırf bu yüzden.Kapalı değilim ve kız olarak dünyayı gezeceğim tabii erkek olsam fark etmezdi.Ama islama göre kız olduğumdan evimde oturup çoluk çocuk bakmam gerekecek.Bu olayı kabullenemiyorum.Eğer Allah varsa bunu ister mi ? Yani benim ruhum bir defa tam tersi.Elimde değil benim evde oturup çoluk çocuk bakmam imkansız.İstesem de yapamam.Bu ruhu bu huyları ben seçmedim.Allah bu yüzden beni neden yargılıyor ?

Allah'ın emir ve yasakları var. Bu emir ve yasaklara O'nun yarattığı tüm kullar riayet etmek zorunda. Şirk'e girmemek kaydı ile riayet edilmediğince de ahirette cezası var.
İslam size dünyayı gezme yasağı vermiyor. Evlenme zorunluluğunuz olmadığı gibi evde kapanıp kalma zorunluluğu da vermiyor İslam. Dilediğiniz gibi yaşayın ama Allah'ın koyduğu sınırları ihlal etmemek üzere. İhlal etseniz de onun merhamet ve mağfireti çok, affedebilir ama sakın O'na inanmamak gibi bir şirk tuzağına düşmeyin. Sizin için son bu olur.

-Bunların hepsini geçtim Ankara'da oturuyorum.Benim bir sürü sorum var ama soracak kimsem yok.Aileme soramam.Agnostik olduğumu bilmiyorlar,söylemem zaten.Kime sorabilirim ??

Mesela bize sorabilirsiniz, size her zaman seve seve yardımcı olabiliriz İnşaallah... :)

Şimdi ben neden agnostik oldum dersek ilk önce internet nedeniyle araştırarak oldu.Fazla dine bağlıydım,çok güveniyordum.Sonra bu Hz.Aişe olayını falan öğrendim güven sarsıldı gerisi de geldi...Aslında tamamen hani kalbe mühür vurulmuş denir ya o şekildeydim 2-3 ay öncesine kadar asla inanmıyordum ama sonra değişmeler oldu tekrardan dine doğru.Huzursuzum ilk olarak.Allah'a dua et dediler ettim.Sonunda ne oldu derseniz elim boş döndüm.İyice uzaklaştım aksine.

Aslında çok sorum var,kendimi rahat ifade edemedim çünkü şimdi karalama amaçlı gelmişsin demeyin diye.Çook sorum var cevapsız.Çok rahatsızım bu konuda.Hani öyle bir durum ki unutamıyorsun dini bir köşeye atamıyorsun ya varsa ihtimali öldürüyor.Şimdilik bunları açıklarsanız sevinirim.

İnternet ortamında her okuduğunuz doğru değildir.
Kaynağınızın güvenilir olduğuna emin olun.
En azından ticari bir amaç taşımadığına, belli bir kesimin sesi olmadığına çok dikkat edin.
Emin yazılı kaynaklar vardır, internet bilgilerinizi bu kaynaklardan doğrulayın.
Kur'an meali olarak Elmalılı Meali ve tefsiri, ilmihal olarak Ömer Nasuhi Bilmen ilmihali çok emin kaynaklardır, bunları kriter olarak görün.
İnternette de İslamForum derdi, davası,işi, gücü, sahih görüş ve yol olan Ehli Sünnet itikadı üzere sırf Allah rızası için hizmet vermektedir. Bunu formu inceleyerek de görebilir ve her zaman sorabilir, sorgulayabilirsiniz.
Hizmetinizdeyiz... :)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ayrıca daha öncede agnostisizme geçiş evresinde çok sordum bu soruları.Yani internet ortamında hiç cevap alamadım..Buraya üye olup burada da sordum ama sonunda sen dinle dalga geçiyorsun deyip,özelden küfürlü sözler sarf edildi (üye tarafından) ve silindim.

Bakınız nobody, burası herkese açık bir forumdur ancak sürekli kontrol altındadır. Hem sizin mesajlarınız, hem size yazılan mesajlar forum kuralları çerçevesinde denetlenir. Atladığımız olabilirse de bizi ikaz edebilirsiniz. Ve biz asıl amacı dinle dalga geçmek olanı dahi, bu tavrı aleni bir noktaya gelene kadar sabrederiz.
Merak etmeyin...

nobody

New member
Öncelikle teşekkür ederim.Cevaplar tatmin edici.Çok derinlere inmek istemiyorum şimdilik yani şu recm olayına,peygamberin eşleri olayına falan girmeden önce daha büyük bir sorun var ki oda şu tam olarak inanamıyorum.Yani nasıl anlatsam Allah sevgisi kalmamış bende.Sevmeye çalışıyorum ama çok uzak geliyor artık.Eskiden böyle değildi.Aslında bu duruma düşmemin sebebi bu din olaylarına girdiğimde asla inancımı kaybetmem düşüncesiyle "Allah'ım beni sınayacaksan bunla sına" tarzı bir şey söyledim kendime fazlasıyla güvenerek.Şuan sınanıyor olabilme ihtimalim yüksek anlayacağınız.:) Kısaca ne yapabilirim tekrar o sevgiyi yakalayabilmek için ?

Yahu işin şaka gibi olan tarafı her gün hiç aksatmadan her gün okunacak duaları okuyordum içinden bir dua

(Şirkten korunmak için “Allahümme innî eûzü bike min en-üşrike bike şey-en ve ene a’lemü ve estağfiruke li-mâ lâ a’lemü inneke ente allâmülguyûb” okuyun!) [İ. Ahmed]

buydu...Pek işe yaramadı herhalde :)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Recm ve hangisi olduğunu bilmediğim Peygamberimiz (sav) eşleri meselesini müteala edebiliriz. Bu konularda yanlış bilgi ve yorumlar, düşünen insanı olumsuz etkileyebilir.

Aslında siz bir çok şeyi çok iyi biliyorsunuz galiba.

Durumunuzu belki biraz farklı bir şekilde anlatmış olacağım size, anlayacağınızı umuyorum.

Şeytan'ın varlığından haberdarsınız, o sürekli vesvese veren, kulları ile Yaradan'ın arasını açmaya ve kullarını O'na isyan ettirmeye azmetmiş, yemin etmiş lanetli Şeytandır. Şeytan daha çok akıllı ve geleceği gerek dini gerekse insani anlamda parlak insanlarla uğraşır. Hele ki Şeytan'a karşı aleni ve fütursuz bir meydan okumanız varsa dikkat edin. Zira Şeytan ilmi çok olan ve insanın baş edemeyeceği bir varlıktır. Şeytan'dan, Allah'ın emrettiği gibi; "Euzubillahimineşşeydanirracim" diyerek, yani Allah'a sığınarak korunun.

Ve sanki birileri size o en çok sevdiğiniz, o en çok değer verdiğinizden yalan yanlış haberler getirerek ve size O'nda olmaması gereken ve aslında olmayan hususiyetleri varmış gibi göstererek, sizi O'na karşı hayal kırıklığına uğratmış gibi...

Bu hem Allah'ı, İslam'ı, Peygamberi hakkıyla anlatanmayanların, hem de Şeytan'ın sanki el ele vererek size kurdukları bir tuzak gibi.

Oysa Allah (cc) her eksiklikten aridir, münezzehtir, O (cc) sübhandır. Adaletlilerin en adaletlisi, şefkatlilerin en şefkatlisi, merhametlilerin en merhametlisidir. Sizin gibi bir akıl ve yüreğin O'na sırt dönmesi mümkün olmadığı ama bu muhabbeti bozmaya çalışanların varlığı sabittir.

Şirkten korunmak için “Allahümme innî eûzü bike min en-üşrike bike şey-en ve ene a’lemü ve estağfiruke li-mâ lâ a’lemü inneke ente allâmülguyûb” okuyun! Ne anlama geliyor bu niyaz?
"Allahım, ben bilerek herhangi bir şeyi sana şirk koşmaktan yine sana sığınırım. Bilmeyerek işlemiş olduğum şirkler için senden bağışlanmayı dilerim. Şüphesiz ki bütün gizlileri ancak sen bilirsin."

İnternet ortamına sayfa doldurmak ve reyting oluşturmak için gelişigüzel serpiştirilmiş bu tür dua terkiplerinin oku-yap-kurtul-kazan mantığı yanlıştır. Bunlara ihtiyat ve ihlas ile yaklaşabilmek doğru olanıdır. Önemli olan bu lafzın anlamı ile O'ndan istemektir. Bu konuya da bu şekilde dikkat çekmek istedim.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
.....................................

Kısaca ne yapabilirim tekrar o sevgiyi yakalayabilmek için ?

Sizin O'na, O'nun size verdiklerine bir bakın lütfen.
Dikkatlice.
Derin derin...

O'nun kaç tane siz gibi ben gibi kulu var ve O'nun bunca kula verdiği sevgiyi düşünün. Bizim kaç Rabb'imiz var ki, sadece O.

Ölmeyen insan tanıyormuyuz, O'nun toprağına gark olmayanı tanıyormuyuz, O'nun nimetlerine muhtaç olmayanı tanıyormuyuz?

Sevmediğinizi veye sevemediğinizi düşünseniz dahi, ani bir tehlikede ki refleksinizin O'ndan başka bir kapı olmadığını bilmiyormusunuz...

Bence siz O'nu çok seviyorsunuz...

Ve siz dünyayı gezerken O'nunla olmaktan çok mutlu olacaksınız :)

nobody

New member
Teşekkürler.Diğer sorularıma gelince bu cennetteki huri olayı nedir ? Neden insanlar hurilerle ödüllendirilir ?? Neden insanlar demeyelim de neden erkekler diyelim.Kadınlara neden huri yok ?

Sonra Allah istese Hristiyanlığı sonsuz kılamaz mıydı veyahut yahudiliği... ? İstese değiştirilmezdi kitaplar ve bir sürü din olmazdı,dini savaşlar olmazdı.

Diğer bir soru ise herkes Allah'ı bilse zaten inanır.Yani Allah bazılarına yakın bazılarına uzak.Bazıları torpilli.Mesela peygamberin eşleri ve diğer yakınları direk cennette.Hemde en iyi seviyesinde.Mesela bazı şanslılar direk Arap toplumlarında dünyaya geliyor ve aşırı dindar yetişiyor cennette en iyi yeri kapıyorlar.Oysa benim çevremde aşırıyı bıraktım tam olarak dindar yok,hal böyle olunca burada yetişenlerde bu duruma ayak uyduruyor.Bizde cennete gitsek gitsek en alt kademeden giriş yapıyoruz.Böyle haksızlık olmuyor mu ?

maxguncel

New member
Teşekkürler.Diğer sorularıma gelince bu cennetteki huri olayı nedir ? Neden insanlar hurilerle ödüllendirilir ?? Neden insanlar demeyelim de neden erkekler diyelim.Kadınlara neden huri yok ?

Sonra Allah istese Hristiyanlığı sonsuz kılamaz mıydı veyahut yahudiliği... ? İstese değiştirilmezdi kitaplar ve bir sürü din olmazdı,dini savaşlar olmazdı.

Diğer bir soru ise herkes Allah'ı bilse zaten inanır.Yani Allah bazılarına yakın bazılarına uzak.Bazıları torpilli.Mesela peygamberin eşleri ve diğer yakınları direk cennette.Hemde en iyi seviyesinde.Mesela bazı şanslılar direk Arap toplumlarında dünyaya geliyor ve aşırı dindar yetişiyor cennette en iyi yeri kapıyorlar.Oysa benim çevremde aşırıyı bıraktım tam olarak dindar yok,hal böyle olunca burada yetişenlerde bu duruma ayak uyduruyor.Bizde cennete gitsek gitsek en alt kademeden giriş yapıyoruz.Böyle haksızlık olmuyor mu ?

nobody hanımefendi. Buradan istediğiniz cevapları alamazsınız.

Size verecekleri cevap en fazla şu olur:

Ne diyelim,hidayet Allah'tan..

Bana ..........adresinden ulaşırsanız size cevap vermeye çalışırım.

Buradan cevap vermek istemiyorum, formu epeydir takip ediyordum ama buradaki zihniyetle aynı düşünceleri paylaşmıyorum o yüzden tartışmak ta istemiyorum. Yeni üyelik aldım bu mesajı yazmak için.. Bana ulaşırsanız zamanında benim de sorduğum sorular hakkında size cevap vermeye çalışırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Öncelikle algılamalarınızın doğru olduğu ve olması düşüncelerimle bende teşekkü ederim.

Kur'an ı Kerim de ahiret, cennet ve cehennem hayatı ile alakalı açık ve çok detaylı bilgiler mevcut değildir. Var olan bilgiler Peygamber Efendimiz (sav) in hadisleri ile bir miktar izah bulmakla beraber yine de teferruatlı sorulara cevap ölçüsünde olmamıştır.
Ahiret hayatının varlığı imani bir mevzu olamkla beraber teferruatı gaybi bilgiler sınıfındadır ve Allah'ın bildirdiği ve Allah'ın Peygamberimize bildirdiği kadarını bilebilmekte ve bu bilgilerden yorumlar yapmaktayız.

Istılahi manası ile "hûrîler", Cenâb-ı Allah'ın, cennetliklere vadetmiş olduğu güzel kızlardır.

Şu da var ki, dünyada iken iman etmiş ve salih kullar sınıfına girmiş kadınlar "hûrîler"den de üstündürler. Çünkü onlar bir taraftan şeytanlarıyla, diğer taraftan nefisleriyle mücadele etmek zorundadırlar. Onlar, bu mücadelede galip gelerek, Hakk'ın rızasını kazanmış ve Cennete girmeyi hakketmişlerdir. Hûrîler ise kendi amelleri dolayısıyla cennete girmiş değiller. Allah onları, diğer nimetler gibi Cennet ehli için yaratmıştır.

Cennet ve cehennem hayatının evsafı hakkında fazlaca bilgi sahibi olamadığımız için de bir çok hadiseyi dünya aklı ve mantığı ile yorumlar ve aklımızın alabileceği gibi şekillendiririz.

Dünya bilgisi ve aklı ile bize aktarılan bir çok ahiret bilgisi haşa mantıksız gelir. Cehennem de ölmeden binlerce yıl yanmak, meleklerin kanatlarının ölçüsü, bal ve süt ırmakları gibi... İşte huriler konusu da bizim detaylarını çok fazla bilmediğimiz bu gaybi haberlerin içindedir.

Her şeye rağmen Allah'ın adaleti konusunda hiç bir şüphesi olmayan kişinin, huriler konusunda da bir rahatsızlık duymayacağı açıktır. "Bana huri konusu mantıksız ve adaletsiz geliyor" diyen kişinin bilmesi gerekir ki; o kişinin mana, mantık, gayb, dünya ve ahiret ilmi ile alakalı bilmediği hiç bir şey olmamalıdır. Bu iddiada olabilecek yaratık ise yoktur.

Bilmeniz gereken şudur ki, Hristiyanlık, Yahudilik ve sair başka bir dini yoktur Allah'ın. O'nun emrettiği tek dindir İslam. Fark, İslam Dininin Hz.Musa (as), Hz.İsa (as) ve Hz. Muhammed (sav) efendilerimize, esasında değişiklik olmayan, sadece uygulamalarında fark olan şeriatlerle hükmettirilmesidir, Allah tarafından.

Öğretmenlerde fizik sınavlarını yıllardır aynı sorularla yapmıyor...

Savaşların görünen sebebi dinmiş gibi olsa bile, aynı dine uyan ama farlı yollara giden insanların savaşalrını düşünürseniz, sebebi insanın kendinde bulursunuz.

İslam tarihinin çok az kısmından alıntı bu duygularınız.

Hz. Nuh (as) ve Hz. Lut'un (as) nin eşleri imansız ölmüştür.

Peygamber Efendimiz'in (sav) çok çok yakın akrabaları var imansız ölen.

Keza eski peygamber çocukları var imansız ölen.

Son Peygamberin şeriatinde Cennetle müjdeli on kişi var. Kimin ne olacağı ve sizin ne olacağınız belli değil.

Bir hikaye vardır. Bir Allah dostuna cehennem ateşini soruyorlar. Diyor ki "Cehennem de ateş yok, herkes kendi ateşini dünyadan kendisi götürüyor..."

bekir

sadece bir kul
Yönetici
nobody hanımefendi. Buradan istediğiniz cevapları alamazsınız.

Size verecekleri cevap en fazla şu olur:

Bana ..........adresinden ulaşırsanız size cevap vermeye çalışırım.

Buradan cevap vermek istemiyorum, formu epeydir takip ediyordum ama buradaki zihniyetle aynı düşünceleri paylaşmıyorum o yüzden tartışmak ta istemiyorum. Yeni üyelik aldım bu mesajı yazmak için.. Bana ulaşırsanız zamanında benim de sorduğum sorular hakkında size cevap vermeye çalışırım.

maxguncel efendi, hoş gelmişsiniz.

Burada ki zihniyetlerle aynı düşünmeyebilisiniz de, sizin zihniyetinizin doğruluğunu nasıl anlayacağız ki?

Gözümüzden sürmeyi kaçırmaya çalışmanıza bakılırsa niyetiniz hiç de hayırlı değil.

Bu arada zamanın da sizin sorduğunuz soruların cevabını beraber teati edersek, müsadenizle, biz de faydalanırız belki.

Ne dersiniz... :)

sýyah_

New member
Dinde samimiyet önemlidir. Samimi olarak ALLAH'a teslim olmadan müslüman olunamaz. ALLAH bilgilendirici olarak Kuran-ı indirmiştir. Kuran-ı kerimde Bütün hususlar açık olarak belirtilmiştir. Bir insanın ilk önce kendini yetiştirmesi ve toplumun içinde bulunduğu ve yine aynı toplumun kendi kendine ortaya koyduğu kurallar çerçevesinde yaşayınca (insanların koyduğu kanunlar) ortaya çıkan problemlerden ALLAH'ı sorumlu tutmaması gerekir. Kendi hatalarımızla kendimizi sorumlu tutalım. ALLAH bizi imtihan ediyor, biz ALLAH'ımı imtihan edeceğiz. HAŞA!. Onun için ben bu samimi bir dille duygu ve düşüncelerini buraya açan kardeşimize ilk olarak kuran-ı kerimin mealini baştan sona okumasını tavsiye ediyorum. ALLAH (c.c) kuran-ı kerim mucizesinde herşeyi anlatmıştır. Kuran okuyan bir insan ALLAH ile konuşmuş demektir. Kuran-ı kerimde başla lisan yoktur, ancak ALLAH'ın kelamıdır. Kuran-ı kerimi ben Hem arapça okuyorum hemde mealini okuyorum. Devamlı suretle okuyorum. Ben ilk önce ALLAH'ın yasakladıklarını bırakınca (alkol-kumar hovardalık vb), emrettiklerinide yapınca (namaz ve kuran) herşeyim düzene girdi. Benim bir büyük erkek kardeşim bir sol örgüt terör örgütünden hüküm giydi yattı çıktı. Ben nelerle mücadele ettim hala ediyorum. Ne fikirlerle ne düşüncelerle kavruldum. ALLAh inşallah benim imanımı korusun, beni benimle bırakmasın inşallah. ALLAH bütün Ümmeti Muhammedi korusun. Biz ona teslimiz ancak ondan yardım isteriz.

sinang

New member
cevaben deriz ki;

Bana ..........adresinden ulaşırsanız size cevap vermeye çalışırım.max kardeşim.Herşey Allah tan hayr ve şer..sana ulaşan ne bulur bilemem lakin hu ya ulaşan çok şey bulur,kendinin hiç olduğunu bilir.ölmeden nefsini öldür,bir kardeşinin nasiyatınıdır..

sumisali

New member
De ki: "Göklerden ve yerden sizlere rızık veren kimdir? Kulaklara ve gözlere malik olan kimdir? Diriyi ölüden çıkaran ve ölüyü diriden çıkaran kimdir? Ve işleri evirip-çeviren kimdir?" Onlar: "Allah" diyeceklerdir. Öyleyse de ki: "Peki siz yine de korkup-sakınmayacak mısınız? İşte bu, sizin gerçek Rabbiniz olan Allah'tır. Öyleyse haktan sonra sapıklıktan başka ne var? Peki, nasıl hala çevriliyorsunuz?" (Yunus Suresi, 31-32)

Ey insanlar, (size) bir örnek verildi; şimdi onu dinleyin. Sizin, Allah'ın dışında tapmakta olduklarınız -hepsi bunun için biraraya gelseler dahi- gerçekten bir sinek bile yaratamazlar. Eğer sinek onlardan bir şey kapacak olsa, bunu da ondan geri alamazlar. İsteyen de güçsüz, istenen de. Onlar, Allah'ın kadrini hakkıyla takdir edemediler. Şüphesiz Allah, güç sahibidir, azizdir. (Hac Suresi, 73-74)

sýyah_

New member
kuran diliyle anlatan değerli Sumisali kardeşim ALLAH sizden razı olsun. Anlatımından sizin sünnet ehli birisi olduğunuz kuran ehli birisi olduğunuz anlaşılımaktadır. İnşallah bizde sizin seviyenize ulaşırırız. Sohbetinizden, anlatımınızdan ve yazdıklarınızı okumaktan haz almaktayım.

sumisali

New member
Saygı değer siyah bey Allah razı olsun okuyan gözlerinizi sağılk Cenabı Allah kuran ahlakıyla ahlaklanmayı nasip etsin inş.söyleyende söyletende Allah tır Çünkü Kuran tüm kainatı yoktan var eden herşeyin en doğrusunu bilen Allah ın sözüdür Kuran her insanın anlayabileceği sade ve anlaşılır bir üsluba ve eşsiz hikmete sahiptir dinin kaynağı, Kuran ayetleri ve Kuran'da emredilenleri en güzel şekliyle uygulayan Peygamber Efendimizin sünneti yani sözleri tavırları ve her türlü uygulamalarıdır Allah Kuranı insanların okuyup anlamaları, içinde yazılanları öğrenmeleri tüm kainatı yoktan var eden Rabbimizi tanımaları ona nasıl kulluk edeceklerini bilip sakınmaları için göndermiştirTürlü örnek ve kıssalarla ayetlerini birer birer ve çeşitli biçimlerde açıklamıştır Allah'ın "Biz Kitap'ta hiçbir şeyi noksan bırakmadık..." (Enam Suresi, 38) ayetiyle de bildirdiği gibi Kuran eksiksizdir Gerek dünya hayatı gerekse ölümden sonraki hayat ile ilgili pek çok detay Kuranda en hikmetli şekilde açıklanmıştır Allah "Andolsun, size (bütün durumlarınızı kapsayan) zikrinizin içinde bulunduğu bir Kitap indirdik. Yine de akıllanmayacak mısınız?" (Enbiya Suresi, 10) ayetiyle de bizlere bu gerçeği bildirmektedir
İslam Dininin doğru bilinmesi ve Kuran ayetlerinin gerektiği gibi kavranması, insanların doğru yolu bulmaları için zaruridir Bu konunun tüm insanlara anlatılması ise akıl vicdan ve sağduyu sahibi her Müslümanın en önemli görevlerinden biridir Rabbim bu görevi hakkıyla yerine getirmeyi nasip etsin

Onların sana getirdikleri hiç bir örnek yoktur ki, biz (ona karşı)
sana hakkı ve en güzel açıklama tarzını getirmiş olmayalım."
(Furkan Suresi, 33)

gizem

New member

Hz. Nuh (as) ve Hz. Lut'un (as) nin eşleri imansız ölmüştür.

Peygamber Efendimiz'in (sav) çok çok yakın akrabaları var imansız ölen.

Keza eski peygamber çocukları var imansız ölen.

peygamber efendimizin hangi akrabaları imansız ölmüş?

gizem

New member
Ebu Lehep ve tüm inanmayanlar için lanet okuyup beddua edebilir miyiz? bunun dinen bir mahsuru var mı?

Üst Alt