Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah dilemeseydi..O HALDE ALLAH BENİM GUNAH İŞLEMEMİ DİLEMİŞ OLMUYORMU?

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
..
kürşatotcu nun iddialarına cevap niteliğindedir..

kardeşlerim bazı isnanlar işledikleri gunahlardan sıyrılmak bu şekilde vicdanlarını rahatlatmak için bazı ayet ve hadislerin gercek manalarını ve manalardaki incelikleri bilmeden veya bilerek kasıtlı farklı gösterip ehli imanın kader konusunda akıllarını bulandırıyorlar.. diyorlarki Allah dilemeseydi biz dileyemezdik, o halde gunahlarımızı Allah diliyor yani biz sorumlu değliz zaten Allah bunları affedecek..

şimdi bu dilemek ne manada kullanılmış onu açıklamaya çalışalım

küçük bir çocuk düşünelim 2-3 yaşlarında konuşuyor istiyor ama gücü bir iş yapmaya yetmiyor.. şimdi bu çocuğu güçlü kuvvetli bir adamın omuzlarına koyalım ve adam o çocuğun emrine amade olsun her istediğini yapsın..
şimdi çocuk diyorki şu kayayı şurdan al buraya koy. adamda kayayı kaldırıp istenilen yere koyuyor..
şimdi düşünelim,,, çocuk o kayanın yer değiştirmesini diliyor.. adam ise çocuk diledi diye, o işi yapmayı diliyor ve kayanın yerini değiştiriyor.. şimdiiiiiiii o çocuğun gücü o işi yapmaya yetmiyor.. adamın ise yetiyor... önce çocuk diliyor sonra adam çocuk dilediği için o işi yapmayı diliyor ve yapıyor..
peki adam o işi yapmayı dilemeseydi çocuğun dilemesinin bir ehemmiyeti olacakmıydı? adam o işi yapmayı istemeseydi çocuk istesede istemesede bişey değişmeyecekti.. yani adam dilemeseydi çocuğun dilemesinin bir önemi olmayacaktı..

teşbihte hata olmaz, işte biz o çocuğuz, her istediğimizi yapan zat ise Allah u Tealadır.. biz isteriz Allah onu oldurur.. ama Allah onu oldurmak istemesse o olmaz, Allah bizim dilediğimiz şeyi yapmayı dilemezse bizim dileğimizin bir manası ve tesiri olmaz.. yani Allah bizim dilediğimizi yapmayı dilemese biz dileyemeyiz yani istediğimiz şey oluvermez...

velhasıl, ben zina etmeyi dilersem Allah bunu ben yapmak istediğim için benim yapmama izin verir o fiili oldurur,, çünki bana özgür irade vermiş beni hür yaratmış ne istersem onu yapma kabiliyeti vermiş, nasılki Kendisini tespih edenler olduğu gibi Kendisine adice küfr edenlerde var ve Allah o küfredenleri o saniyede yerle bir etmiyor çünki istediğini yapmakta özgür bırakmış....ben isterim Allah oldurur ben haram yada helal neyi istersem Allah onu oldurur..

...

Mücahid

New member
54- Biz bu Kur'an'da insanlara her türlü örneği verdik. Fakat insan, tartışmaya son derece düşkün bir varlıktır.KEHF SURESİ

Kaderiyeci sapkınlıklarıdır bunlar.Kürşat OTÇU Cebriye (Cehmiyye) Mezhebinin sapık inancını sanırım kendisinden başka pazarlayacak pazar bulamadı.ALLAH c.c ıslah etsin.Denecek başkabir şey yok.Akıllı müslüman insaflı müslüman hevasından işlediği günehı nasıl Allah a maledebilir.Haşa sümme haşa.Dua ile kardeşim

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
Ecmain kardeşlerim teşekkür ederim üşenmeyip okuduğunuz ve yorumlarınızı esirgemediğiniz için..

kürşat otcu ile bir sohbet serverinde tartışmıştık ve orda benden hıncını alamamış olacakki msn ini eklememi istedi ve başta dediki seni kaderin böle olmadığına ikna edeceğim bende dinledim ama sölediği şeylerin hepsinin cevabı vardı ve bende başta bişey anlatacak içinden çıkamayacağım bir şey soracak sandığım adamın ne kadar boş olduğunu anladım.. baktımki buradada asılsız iddilarını yazmış ama konu kilitlenmiş bende buraya yazdım yazacağımı.. üstad derki, siz camları pis bir gözlük takmışsanız dünya size elbet pis görünecektir...

Teşekkür ederim Allah razı olsun..

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Allah kuluna hayır dilemiş ve onun ümmetine de Cennet'i vermiş,Adem Aleyhiselam şaşırdı ümmeti de şaşırdı,Allah kulunun günahlara girmesini istemez,Allah kimseye haksızlık yapmaz,Allah herkezin kaderini başka yazmıştır,kendi hak katında,Allah sadece insanlara hak ettiklerini veriyor,Allah buyuruyor Kuran-ı Kerim'de :''Onlar bize değil ancak kendilerine zulüm ediyorlar.'' madem öyle hak yolda ilerleyen bir insan sapık bir insana göre günahlara girmiyor,girmez çünkü salih insan ile kafirin kaderi bir olur mu

Üst Alt